Onthoudt dit. Hotel „DL Gelegenheid voor N.V. H0ENDERDI HAARLEM - HAARLEMME KERK-AGENDA, Zondag 2 April. Haarlem Ver v. Vrijz. Herv(Geb. Prot.bond), 10 u., Ds. Riepma, Pred. te Edam; Eglise Wallonne, l'as de Service; Rem.-Ger. Gem., 10 u., Ds. Haentjens; Ev. Lutli. Gem., 10 u., Ds. Met, N. Herv. Pred. te Zaandam; Ver. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Plantenga. Bloemendaal: Ned. Herv. Gemeente 10 u., Ds. Barger, Pred.-Dir. „Meer en Bosch", Heemstede. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Obermann. Houtrijk en PolanenNed. Herv. Gem., 10 u, Ds. B. Baljon., Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergli van Eysinga. Spaarmlani Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutz- berg; 5 u., de Heer Smit, van Heemstede; Doops- gez.gem. en Ned.Prot. Bond., IOV2u., Ds. Luikinga, Zandvoort Ned. Herv. Gein 10 u., Ds. Post- humus Meiijes, Doopsbed. AGENDA. BLOEMENDAAL. Welgelegen: 1 April Opening Gebhard-tentoon- stelling. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. ledereu Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Tentoonstel ling De Bazel en Lanooy. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag «an de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotlieek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jausstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Zondag 2 April, 8 uur, „De Duivel in de Vrouw"; Dinsdag 4 April, 8 uur, „De Sabelpels"; Woensdag 5 April, 8 uur, „Silvia Silombra"; Donderdag 6 April, 8 uur, „De Sabijnsche Maagdenroof"; Vrijdag 7 April, 8 uur, „The Timbertow Dramatic". Schouwburg „De Kroon"; Maandag 3 April, 8 uur, Jean Louis Pisuisse tegen hem, die zou durven beweren, dat de paus zich ooit zou kunnen verzoenen en verstaan met den vooruitgang, met de vrijzinnigheid en met den modernen staat. Het staat er woordelijk: cum progressu, cum liberalismo et cum recente civitate. Men kan die laatste woorden ook zoo ver talen als stond er: met de nieuwe staats orde (in Italië met name), wij laten dit, en het liberalisme, eene staatkundige rich ting dan daar, maar dan staat volgens eigen, z. i. onfeilbare verklaring des pau sen vast, dat hij is: tegen den vooruit gang. Waarvan akte wordt verzocht. T. PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering. De af deeling Bloemen daal en omstreken van den Algemeenen Nederlandschen Ambtenaarsbond belegde een ledenvergadering, waarbij het bestuur werd herkozen en voorzien in de vacatures van len voorzitter en secretaris, door het kiezen der heeren Lanson en Westerhof, terwijl twee vrouwelijke leden aan het be stuur werden toegevoegd, de zusters Brou wer en Van den Hooge. Verscheidene huis houdelijke zaken werden daarna door de afdeeling behandeld. Raadsverkiezing. Maandag vergader de de r.-k. kiesvereeniging, en besloot den heer P. Verdegaal, te Vogelenzang, candi- daat der roomsch-katholieken te stellen voor den gemeenteraad. Zooals onze le zers weten, stelde de afdeeling Bloemen daalMeerenberg van de S. D. A. P. den heer Klomp candidaat, de Vrijzinnigen en Vrije Liberalen den heer De Fouw, zoodat alle richtingen nu hun man hebben aange wezen. Op 11 April heeft de verkiezing piaats. Huisvlijttentoonstellingen. We zijn Zondagmiddag eens wezen kijken naar de tentoonstelling van voorwerpen, door de naarstige en handige jeugd, onder leiding van den Volksbond, in den afgeloopen win ter gewrocht. En, we moeten erkennen, dat het alleraardigst was. Het kartonwerk van de jongens en het borduur- en ander werk der meisjes zag er heel goed uit; maar wat ons het meest aanstond, was het hout werk; wat doet zoo iets dadelijk degelijk aan; flinke stevige werkstukken waren er in goed materiaal met vaardige hand ge sneden, en welker uitvoering van neiging voor beschaafden eenvoud en menigmaal goeden smaak getuigde. Het is een pleizierig gezicht, dit alles bijeenen te zien, goed gerangschikt op met bloemen versierde tafels. De tentoonstelling te Bloemendaal, zoo wel als die te Overveen, had veel bezoek. reederij op, die aanvankelijk vier loggers in de vaart brengen zal. Gebhard-Tentoonstelling. - Nader ver nemen wij, dat de duur dezer tentoonstel ling in „Welgelegen" is bepaald op 4 tot 20 April. Men meldt ons, dat de afdeeling Bloe mendaal der S. D. A. P. met het oog op de ophanden raadsverkiezing in onze ge meente een tweetal verkiezingsvergade ringen houden zal. Voordracht met lichtbeelden. Het was den kinderen van de M. U. L.-scliool eenige dagen van tevoren al meegedeeld: mijn heer Thijsse zou in de school een lezing over vogels komen houden, en mijnheer Burdet zou daarbij zelf zijn prachtige op namen van die vogels vertoonen. Nou, u kunt begrijpen, dat de jongelui Vrijdagavond present waren. Het gymnas tieklokaal was vol met liefhebbers, die opgetogen de vertooning der lichtbeelden volgden; en luisterden naar wat de heer Thijsse vertelde. Deze spreker over vogels,het kan al niet mooier, leerzamer, belangwekken der. Op de meesterlijke opnamen van den heer Burdet zijn al precies dezelfde bij- voegelijke naamwoorden van toepassing. Het was voor ons groote-menschen al niet minder leerzaam dan voor kinderen, want, jonges, jonges, als je dat allemaal aanziet, die verscheidenheid van vogels met elk hun eigen karakter, leeftrant en eigenaardig heden,wat weten wij er dan toch een bitter klein beetje van af. En wat we er ooit van geweten hebben, hadden we heelemaal weer vergeten. We hebben een allergenoeglijksten avond meegemaakt, dat erkennen wij gaar ne, en wij hebben er nog heel wat van op gestoken ook. Aan het eind van zijn voor dracht sprak de heer Thijsse als zijn mee ning uit, dat de kinderen, nu ze wisten hoe mooi en hoe aardig en hoe belangwekkend al die vogels waren, wel nooit in hun hoofd zullen krijgen, dien prachtigen dieren ook maar in het minst te plagen of leed aan te doen. En de heer IJzerman cursiveerde dat nog eens in een kort toespraakje. Ook op de school van den heer Tinholt had Dinsdag 1.1. zulk een voordracht, deze door den heer Drijver, met lichtbeelden van den heer Burdet plaats. Wij vinden het een goed denkbeeld, op de scholen zulke mooie en nuttige avon den te geven, en van harte hopen we, dat ze door andere gevolgd mogen worden. Aan allen die medewerkten, ons compliment. De nieuwe kerkeraadskamer. De quaestie van den aanbouw aan bet ge bouw van de Nederlandsch Hervormde kerk, staat te worden opgelost. Er zal namelijk een nieuwe, hoognoodige kerke raadskamer worden aangebouwd aan de zuidzijde, ter plaatse waar de latten zijn uitgezet. Het nieuwe gebouw is ontworpen door onze Bloemendaalsche architecten Mulder en Van Asdonk; aannemer is de lieer Teitsma. In Augustus moet het ge bouw gereed, zijn. Geslaagd. Naar wij vernemen, deden Corrie Schoorl en Betsy Willemsen, leer lingen van de M. U. L.O.-school, alhier, examen voor de kweekschool voor onder wijzeressen, en slaagden beiden. Onze plaatsgenooten de heeren Verwer en Kleibrink richten te IJmuiden een flinke De Echte EMSER-PASTILLES worden regelmatig uit BAD-EMS aan- gevoerd, in de nieuwe tijdelijke verpak- king, in ronde doozen a 60 oents. Men zij gewaarschuwd tegen namaak. Fietsers. Lantaarns deze week aan steken om 7 uur 4 minuten. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; loopen over verboden grond; stellen van wildstrikken. Gevonden en terug te bekomen bij H. Broekhuizen, Minnebroedersteeg 13, Haarlem, een paar grijze sokken; aan het bureau van politie te Overveen, een huis sleutel en een zweep. V e r 1 o r en een hoepeleen doublé lorgnet; een hondenzweep; een school- tasch met eenige boeken; een rozenkrans in étui; een portefeuille. Komen aan loopen bijVan Wave- ren, Aerdenhout, Van-Lennepweg, een keeshond; bij J. van der Meij, Lange Poel- laan 18, te Haarlem, een boxhond. BURGERLIJKE STAND. Van Vriidag 24 Maart tot en met Don derdag 30 Maart. Geboren: d. van G. Hogenberg en P. F. de Winter; z. van F. van Twisk en A, Pfeiffer; d. van J. A. G. Nordstrom en E. Atkinson, wonende te Stockholm; d. van P. L. van Kessel en M. Mense; z. van C. Verdegaal en V. Meier; z. van G. Schreurs en L. M. Warmenhoven. Overleden: K. M. Schreurs, 1 j. Overleden in het gesticht Mee renberg: J. van Gelder, 82 j.; M. Kou- denburg, 81 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Lezing dr. A. li. de Hartog. Maandag j.i. hield dr. De Hartog voor de vereeni ging „De Middaghoogte" de laatste der se rie belangwekkende lezingen, die in den afgeloopen winter door genoemde vereeni- ging ons werden geboden. Het onderwerp der bespreking n.l. „Godsbestuur, noodlot en vrije wil" had zeer velen doen opkomen. Spreker ving aan met er op te wijzen, dat er in de christelijke wereldbeschouwing een groot misverstand is binnen geslopen, n.l. dat, indien God het al bestiert, aan een noodlot moet worden gedacht. Het Gods bestuur zoo zegt men breekt alle ge dachte aan vrijheid. Dat is onjuist. Leerden de Grieken, dat boven den aller- hoogsten God nog het noodlot troonde, de christelijke leer doet ons verstaan, dat Godsbestuur juist ontkoming is aan alle noodlotsleer. Zij toch toont, dat het Al gedragen wordt door God, den Algoede, den Alwijze. „Hij draagt alle dingen door het woord Zijner kracht." God spreekt in het Al zijn gedachten uit. Zijn wijsheid stuwt de zee, draagt onzen bloedsomloop. De Algeest verwerkelijkt niet alleen de natuur-orde, maar draagt haar ook. De denkende wetenschap valt- deze leer bij. Zij toch herleidt de stof tot wet, tot kracht, tot energie. Alzoo geen doode stof, maar geest. Wij zouden het kunnen noemen de in- wetenschap Gods. En deze inwetenschap Gods spreidt drie levenssferen. Ten eer ste baart ze de natuurorde met haar na tuurnoodzakelijkheid. Ten tweede baart zii de kunst met haar schoonheidswetten en ten derde baart zij de sfeer der zedelijke vrijheid. De mensch, die zich in deze drieërlei sfeer beweegt, ontving van God de macht tot het „ja" en „neen" zeggen. Zeggen wij „ja", dan vallen wij in de orde van het goede, zeggen wij „neen", dan in die van het kwade. De wezenlijke vrijheid is het „ja" of „neen" zeggen, de relatieve vrijheid is de vriiheid in den samenhang der dingen. Schopenhauer leerde eens; „hoewel wij gebonden zijn, zijn wij nochtans daders van onze daden. Dat is het geheim van onze persoonlijkheid." En Kant zeide; „Vriiheid is, in den sa menhang der dingen een nieuwe zaak te beginnen." Dat de voorzitter, de heer Rustige, inder daad namens de vele aanwezigen sprak, toen hij dr. De Hartog dank bracht voor het vele, dat hij dezen winter den Middag- hoogte-bezoekers weder schonk, behoeft nauwelijks gezegd. E. Haarlemsche Tooneelvereeniging. Vrij dag 24 Maart gaf bovengenoemde veree- niging „Een Verleden" van mevr. Ina Bou- dierBakker. In dit werk waren het de dames A. JansensVriesendorp, Han Prins, en Mies van Haaren en de heeren W. P. Landzaat, A. M. J. Sevenhuysen en J. A. D. K .Wildschut, die het meest op den voorgrond traden. Het spel was uitstekend, zoodat de aanwezigen zeer hebben geno ten. Na de pauze werd het blijspel „De Remplacant" opgevoerd. Een geestig stuk je in één bedrijf. Hierin speelde mee me juffrouw Ita Mees en dé heeren Rutgers van der Loeff, J. H. Warnaars en W. P. Landzaat. Het gelach in de zaal getuigde wel, dat dit stukje erg in den smaak van liet publiek viel. De costuuins uit het jaar 1815 waren zeer goed gekozen. Dat de spelleiding bij Ida Mollinger we der in goede handen was, behoeft niet meer gezegd te worden. C. Onze Vloot. Maandag 3 April des middags ten 4 ure houdt de afdeeling Haarlem van „Onze Vloot" hare jaarlijk- sche algemeene vergadering in de tuin- zaal van café Brinkniann. „Zang en Vriendschap". Woensdag a.s. geeft de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" weder een van haar con certen in de sociëteit „Vereeniging". Het programma ziet er, als steeds, uitmun tend uit. Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose. In de op 27 Maart gehouden jaar- liiksche algemeene ledenvergadering van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose te Haarlem, zijn het jaarverslag en liet financieel verslag over 1915 vastge steld. Alle aftredende leden van den Raad van Bestuur werden herkozen. Uit het jaarverslag over 1915 zien wij, dat er op 31 December van dat jaar een nadeelig saldo van 193,65 geboekt worden moest. Wij grijpen gaarne deze gelegenheid aan om onze lezeressen en lezers weder eens op te wekken, de zoo sympathieke vereeniging geldelijk te steunen. Penning meester is, zooals bekend, de heer jhr. F. Teding van Berkhout Jr., te Haarlem. Ds. Schade van We strum nam Zondag in de -ochtenddienst van de Evangeliscli- Luthersche gemeente afscheid als predi kant dier gemeente. Museum van Kunstnijverheid. Zondag a.s. is de tentoonstelling De Bazel en La nooy, in het museum van kunstnijverheid te Haarlem, geopend van 104 uur. Museum van Kunstnijverheid. De di rectrice der K. N. Kantwerkschool te 's-Gravenhage, mej. H. A. P. van Bergen, zal in de eerste helft van April in het mu seum van kunstnijverheid te Haarlem eene openbare les geven, waarin de kenmerken en eigenaardigheden der verschillende oude kantwerken zullen besproken worden. Belangstellenden kunnen zich voor een uit. noodiging wenden tot den directeur van genoemd museum. Dr. A. H. de Hartog staat op de voor dracht voor hoogleeraar in de plaats van prof. Cannegieter te Utrecht. Wij vreezen dus, dat hij ons verlaten gaat; moge zijn werkzaamheid aan de Internationale School voor wijsbegeerte hem echter met vele Haarlemmers in levendige geestelijke verbinding doen blijven. VAN HIER EN DAAR. Moderne oorlogvoering. Over dit on derwerp sprak voor de studenten der Technische Hoogesehool te Delft Dinsdag de lieer P. W. Scharroo, kapitein der ge nie, leeraar aan de Academie te Bred» Spreker begon in het kort uiteen te zet ten, welken invloed in den loop der tijden door de techniek werd uitgeoefend op de wijze van oorlogvoering, totdat deze hier voor thans van zoodanig belang is gewor den, dat men wel zeggen kan: Ten slotte Heeft de meeste kans die partij, welke ove de beste en het grootst aantal hulpmidde len van de moderne oorlogstechniek kan beschikken. Daarna gaf spreker een historisch over zicht van het ontstaan en de ontwikke ling van de technische troepen. In de 16e en 17e eeuw werden wel vel vestingen gebouwd en belegerd en ver schanste stellingen ingericht, terwijl ook de militaire bruggenbouw reeds een zekere ontwikkeling had bereikt, maar militaire ingenieurs en goed georganiseerde techni sche troepen bestonden toen nog niet. Be halve door enkele mineurs werden de m! litaire werken hoofdzakelijk uitgevoer door z.g. schansboeren en geleid door krijgsbouwmeesters. Eerst in den 30-jari- gen oorlog kregen de ingenieurs een mili tairen rang, en in 1732 werd in de Oostei rijksche Nederlanden het eerste korps nT litaire ingenieurs opgericht, terwijl in 1715 in Nederland het eerste korps technische troepen werd samengesteld, bestaande uit 3 compagnieën mineurs en sappeurs, elk van 100 man, ingedeeld bij de artillerie. Geleidelijk ontstonden hieruit in ons land de genietroepen en de pontonniers. Di- technische troepen te velde kunnen thans worden onderscheiden in pioniers, spoor wegtroepen, telegraaftroepen, pontonniers, verlichtingsafdeelingen, luchtvaartaf deelin gen en voor den motortransportdienst te water en te land, wier werkzaamheden af zonderlijk werden besproken en toegelicL door een groot aantal lichtbeelden. De uit gebreide werkzaamheden van de pionfers werden achtereenvolgens verklaard, de werkzaamheden om de eigen vuuruitwer- king te bevorderen door vrij maken van het schootsveld, door het verbeteren van de waarneming, door posten, kabelballons, het photographisch vuurpijltoestei, enz. Om de bewegingen te vergemakkelijken moeten wegen worden aangelegd of verbeterd, bruggen geslagen en vernielde bruggen hersteld. De bewegingmogelijkheid van den vijand over het gevechtsterrein moet worden verkleind, waartoe gebruik wordt gemaakt van hindernissen. Spreker gaf een duidelijk beeld van het karakter der inundaties, de vernieling van bruggen en spoorwegen en het verrichten van ijsoprui- Wie van een mooie haardos houdt, Vindt steeds het middel klaar. Aan „Reina Kiamoka" dankt Reeds menigeen dik haar. Ja, overal in 't buitenland, Tot zelfs wel in Japan Prijst men om 't zeerst „Kiamoka", 't Haar wordt er voller van. 't Is 't middel bij uitnemendheid. Van beste kwaliteit. fcingen, en gaf inzonderht gekkende fncdedeelingen c rechtsfront in Frankrijk. Havere tegen Vlaandrer Llercq behandelt in „Diet Jiin ontslag door de rege [leeraar aan de Gentsche h geschrift verscheen evenee de aanhef klinkt aldus: De koninklijke hand hee: |rielders zijn wij voor al or Geen bitterheid, geen w Iinaar een donkere vreugc ■zuiver blijheid op zal kla In de Majellastichting, h lligt mijn vrouw voor de t lopereerd, moedig ook zij, 1 lOnze kinderen zijn uitbesti Iden. Alleen in ons Bussui Ide Leeuwenvlag bewaard eer denk ik en arbeid. Ons arme land is in rc [dubbel bedreigd en bedrul I huis op ons laatste vi grondgebied lijdt, strijdt e Koning Albert Hoe kon die groote Gei rechtvaardige, mij treffer i or de rechtvaardigheid, I beeld edel en groot wil I volk en om hem Hoe 1 J/;nde, slaan? Hoe kon I hem in luide liederen hul I: n hij met den rug van II ren afweren, liet trouwt Alwie mijn harte kent v I beid vervult me. Het Engelsche tijdschr strijdt in een hoofdar ui hen, die voor den ti; i n boycott wenschen v; tieren. „Het zou zijn om te v reld en haar toekomst o aannemen dat daar stt reling in twee groepen 'lór den oorlog. Wat het zijn zal bij h irlog, weten wij niet. Wat Duitschland nu is 1 te wel. Met dit nie uilen wij en Europa oi bied te maken hebben. J zware last voor ons gei I wij de oorzaak werden, 'orlog uiteen gescheurd Europa een vrede zou v pnieuw in twee partijei: Natuurlijk zal er na de nomische mededinging t en Duitschland bestaan, de ziel en de gcestelijki KANTOOR NASSAULA Tel. Int. 425. HAARLEM, Leidsche plein 15—1 Telefoon 773. TEDING VAN B Effecten en Cc Administral Bewaarinric te Haarlet Reina Kiamoka's Shampooing is de éérste krachtig desinfecteerende Hoofdbe- wassching. Prijs f 1,50 per flacon. Verkrijgbaar bij alle voorname Kappers, Apothekers en Drogisten. Te Bloemendaal bij den Coiffeur J. A. v. d. ENDEN, Bloemendaalschestr. 77.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2