Wijnand Beke BEKROOND 15TEENEERE PRIJS VAKWED5TRIJD DER N.B.V DEN HAAG 1916 KERK-AGENDA, Zondag 16 April, aarlem: Eglise Wallonne, Pas de Service; Kem.-Ger. Gem., 10 u., Ds. Haentjens; Ev. Luth. Gem., 10 u„ Ds. de Meijere; Ver. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Hylkema, 7 u„ Ds. A. Binnerts. Bloemendaal: Ned. Herv. Gemeente 10 u., Ds. van Leeuwen, 7 u., Ds. van Leeuwen. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 Ds. Oberman. Houtrijk en PolanenNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van den Bergh van Eysinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. Creutz- berg, 5 u., Ds. Creutzberg; Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond., lO'/a u., Ds. Luikinga. ZandvoortNed. Herv. GemL0 u., Ds. Post humus Meijjes. AGENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt bet bureau des namiddags ten half- twee zitting in bet gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Tentoonstel ling De Bazel en Lanooy. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 23 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Zondag 16 April, 8 uur, „Weet je 't al van Scbellevis-Mie" Woensdag 19 April, 8 uur, „Prulletje". Verkiezingsvergadering S. D. A. P. Maandagavond was er, ter aanbeveling der candidatuur van den heer Klomp voor een gemeenteraadszetel, in hotel „Vreeburg" een vrij druk bezochte vergadering. Na de gebruikelijke inleiding door den voorzitter, nam de heer Klomp het woord. Hij wees op vele grieven tegen het ge meentebestuur, zoo de stelselmatige we ring van arbeiders uit de gemeente door de bouwverordening, die het bouwen van arbeidershuizen vrijwel onmogelijk maakt; zoo de zaak van den werklieden-woning- bouw, waarmee men nu zoo ver gevorderd is, dat er door den raad een commissie werd benoemd om een onderzoek in te stellen. Hij stelde Amsterdam ten voor beeld, dat in financieel moeilijke omstan digheden, onder leiding van den wethouder Wibaut, heel wat voor den bouw van ar beiderswoningen doet. Het is beschamend voor het rijke Bloemendaal. Voorts wijst spreker erop, hoe er bij de belastingheffing in onze gemeente van pro gressie geen sprake is, waardoor de kleine man te veel, de gegoede te weinig betaalt. Het onderwijs ter sprake brengend, stelt spreker de schoolgeldheffing ten onzent op de kaak. De M. U. L. O.-school is een standenschool, door het hooge schoolgeld onbereikbaar voor arbeiderskinderen. De heer Kleerekooper, lid der S. D. A. P„ sprak daarna. Hij licht nog eens scherp de door den heer Klomp geuite grieven toe, en komt dan tot een bespreking van het strooibiljet der vrije liberalen en vrijzinni gen, dat een felle critiek van hem te ver duren heeft. De heer mr. Tideman debatteert. Ook hem zint de samenstelling en het gansche doen van den gemeenteraad niet; spreker herinnert aan verscheidene onverstandige zetten van dien raad, en zegt dat er door gebrek aan zakenkennis, tonnen gouds van de gemeente vermorst worden. Wat het oordeel van den heer Kleerekooper aan gaat, de debater wijst erop, dat deze spre ker de Bloemendaalsche toestanden niet kent. Hij geeft nu zelf een overzicht van die Bloemendaalsche toestanden, en voegt eraan toe, dat men gerust zijne mededee- lingen benutten mag. Hij zegt, niet in een nauw partijverband van de vrije liberalen of welke anderen ook, beoordeeld te willen zijn, hij heeft een eigen oordeel. Op eenige punten den heer Kleerekooper beantwoordend, deelt spreker mee, dat het sleepen der onderhandelingen omtrent den woningbouw onder meer veroorzaakt is doordat de gezondheids-commissie de plan nen der bouwmeesters Mulder en Van As- donk had afgekeurd; wat de bouwveror dening betreft, ach, die zijn elders al even min goed; en wat de houding van de ge meente omtrent den weg naar zee aan gaat, men vergete niet, dat het gemeente bestuur steeds wordt tegengewerkt door de familie Van der Vliet, die niet graag laten raken aan hun duinen. Door gebrek aan zakenkennis is die zeeweg verkeken; men had gezegd, dat ze gemaakt zou wor den om arbeid te verschaffen aan werke- loozen, goed, maar inzake de verschaffing van steun werd uit Bloemendaal naar Den Haag gemeld, dat er hier geen werkeloos heid was. Ge begrijpt, welk een indruk deze tegenspraak van zichzelven bij de regeering heeft gemaakt. Zoo is er meer. Debater wraakt den hoonenden toon van den heer Kleerekooper. De heer De Fouw kent de Bloemendaalsche belangen, en werd daarom door debater aanbevolen. Bij een herstemming met den heer Verde- gaal, zou hij op den heer Klomp gestemd willen zien, want deze lijkt hem een flinke persoonlijkheid, die in den raad best we zen mag. De heer Kleerekooper beantwoordt den debater, waarop de vergadering werd ge sloten. Bloemendaalsche Amateur-photografen. Dinsdagavond heeft de Bloemendaalsche amateur-photografenvereeniging weer een van haar leerzame en prettige vergaderin gen gehouden. Een reeks mooie opnamen was tentoongesteld. Een fraaie verzame ling lichtbeelden van opnamen, vooral van bloemen en landschap, vervaardigd door den heer Geerkens, werden voor de aan wezige leden vertoond. In de jury voor den wedstrijd van winterlandschap-opnamen werden benoemd de heeren Boer, Cool en Zwartser. Geen water. - Enkelen, onzer abonnees beklaagden zich, dat zij zonder vooraf gaande waarschuwingniet getorpe deerd, maar van leidingwatertoevoer ver stoken waren. Het geschiedde dezer dagen te Overveen. Ook wij vinden het een maatregel, die niet dan noodgedwongen mag worden toe gepast. Hopen wij, dat onze waterleiding- menschen er zelf ook zoo over denken. Raadsverkiezing. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad verliep als volgt: C. L. de Fouw (lib.) kreeg te Bloemen daal 143, te Overveen 69, te Vogelenzang 16, totaal dus 228 stemmen; O. M. Klomp (S. D. A. P.) kreeg te Bloemendaal 105, te Overveen 38, te Vogelenzang 8, totaal dus 151 stemmen; P. Verdegaal Rzn. (R.-K.) kreeg te Bloemendaal 78, te Overveen 183, te Vogelenzang 90, totaal dus 351 stemmen. Het aantal geldige stemmen was 326, 290 en 114, totaal 730. Van onwaarde waren er 16. Volstrekte meerderheid 366, zoodat een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren De Fouw en Verdegaal. De herstemming heeft plaats op Don derdag 20 April. Fietsers. Deze week lantaarns aanste ken om 7 uur 27 minuten. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond; rij den zonder licht; twee personen op een rijwiel vervoeren; openbare dronkenschap. Gevonden en terug te bekomen bij J. Richards, Qenestetweg 30, te Bloemen daal, een zilveren broche; W. Heuvelkamp, Kennemerstraat 14a, te Haarlem, een vrou wenhemd; B. Kuneman, Boschlaan 3, te Bloemendaal, twee telephoon-spreek- hoorns; B. Stokman, Qeweerstraat 11, te Heemstede, een duimstok; aan het bureau van politie te Overveen, een blikken bus (bagagedrager); een bont schort; een beursje, inhoudende 33/4 cent. Verloren: een bos sleutels; een kin derschoentje; een armband. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 7 tot en met Donderdag 13 April. Geboren: d. van W. J. van Qaalen en J. C. van Breemen; z. van J. L. van der Veldt en M. S. Natrop. Ondertrouwd: J. H. Kimman en E. A. M. de Jong. Overleden in het gesticht Mee- renberg: T. Blees, 28 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Nieuwe plannen bii de Kennemer Pad vinders. Het bestuur der Kennemer Pad vinders heeft ingezien, dat de methode bij het padvinden te wenschen heeft overge laten. Aan de vele eischen van het Tech nisch Reglement, zooals dit nu door de ver- eeniging „De Nederlandsche Padvinders" is vastgesteld, kan alleen dan voldaan wor den als er vakonderwijzers worden aan 't werk gesteld. Van geen leider kan worden gevergd of verwacht, dat hij les kan geven in padvinderij, rijwiel-herstellen, koken, zwemmen, gids-zijn, seinen, pionieren, paardrijden, schermen, schieten, fotografee ren, lasso werpen, eerste hulp bij ongeluk ken, tamboer-hoornblazen, brandweerman nenwerk, timmeren, smeden, electrotech- niek, schoenmaken, natuurkennis en land bouw. Het zal ook wel ondoenlijk zijn om terstond leerkrachten voor al die vakken te vinden, maar er kan een begin mee worden gemaakt. Eerst moeten- er dan echter in de loods van liet clubgebouw verscheidene verande ringen plaats hebben. Daarvoor en voor het koopen van gereedschap is echter 750,noodig. Het doel is voorwaar sympathiek; de taak der padvinders ook uitgebreid tot Onze plaatsgenoot, de heer Hilbrands, - meldt ons bij de bovenstaande kiek, welke marsepein-artikelen voorstelt: Bovenstaande keurige marsepein-artike len werden op den j.l. gehouden vakwed strijd der Ned. Banketbakkersvereeniging in Den Haag ingezonden door den heer Wijnand Beke uit Haarlem en bekroond met den lsten eereprijs. De verslaggever van den wedstrijd zei niets te veel, toen hij in „Ons Vakorgaan" d.d. 5 April schreef, dat er met deze inzending zeer hoogstaand werk was geleverd, zoodat de jury gemakkelijk kon beslissen aan wien de eereprijs toekwam; dit werk blonk ver boven liet andere uit. De kleurschakeering, rangschikking en afwerking was onberis pelijk, tot in de kleinste bijzonderheid was spelenderwijze leeren van nuttige hand werken. Gaarne wekken wij een ieder op, het bestuur bij zijn nieuwe plannen te steunen. Museum van Kunstnijverheid. De ten toonstelling van de bouwkundige werken en meubelkunst in het museum zal de vol gende week nog voor het laatst te bezich tigen zijn. Het museum is geopend van 104 uur. Mejuffrouw Van Bergen, directrice der K. N. Kantwerkschool, te 's-Gravenhage, heeft Woensdagmiddag in het museum van kunstnijverheid te Haarlem, een belang wekkende voordracht gehouden over de ontwikkeling der kantindustrie en hare ar tistieke beteekenis in verschillende landen en landstreken. VAN HIER EN DAAR. De wereld-roeping der Duitschers. In „De Toekomstige Vrede" lezen wij een merkwaardige beschouwing over dat onder werp, waaraan wij een en ander ontlee- nen: „Aangenomen, dat Duitschland een we reld-roeping te vervullen heeft, zooals uit en ter na door de Duitsche imperialisten beweerd is, is dan deze afschuwelijke oorlog geen streep door de rekening Zal die wereld-roeping in den vervolge bijkans niet onmogelijk gemaakt zijn door de uit putting, welke het Duitsche volk op alle gebied ondergaat? Is een wereld-roeping, welke door middel van zulke geweldda digheid moet trachten haar doel te berei ken, in zich zelf eigenlijk geen mislukking? En ten slotte: was misschien die wereld roeping der Duitschers een andere, dan de imperialisten zich voorstellen, en had het doel wellicht op een andere wijze moeten bereikt worden? Constantin Frantz, een tijdgenoot van Bismarck, beantwoordt deze laatste vraag bevestigend. Hij is, vergeleken met Treitschke e. d. een onbekende in Duitsch land en er buiten gebleven. Maar thans, nu het nationalistisch imperialisme laat zien wat zijn consequenties zijn, thans komt Frantz uit de vergetelheid en een Duitsch professor uit Mtinchen durft mid den in den oorlog openlijk te beleiden, dat Fran'z juist gezien heeft. Volgens Frantz is het Bismarck's groot ste fout geweest, dat hij de wereld-roe ping van het Duitsche volk niet heeft be grepen. Duitschland had en heeft z. i. een internationale roeping, welke het eerst tot uiting kwam in het „Heilige Roomsche Rijk der Duitsche Natie". Het oude Duit sche keizerschap was niet een intensere vorm van het nationale Duitsche koning schap, maar een internationale instelling: Duitschland was toentertijd de grondslag voor den wereldlijk-socialen band der ge- heele christenheid. Daaronder waren niet alleen de Germanen begrepen, maar ook de Slavische, Magyaarsche en Romeinsche na ties. Het verband tusschen de onderdeden was gevestigd op federatieven grondslag, d ,w. z. vrijheid der onderdeden met zoo alles natuurgetrouw weergegeven; de waarde werd verhoogd door het smaaklijk aanzien. Nog nimmer hebben wij zulk werk op onze vakwedstrijden gezien. Daar deze inzending in vakkringen zeer besproken wordt, zal m. i„ dank zij de uit muntende lessen, welke de heer Wijnand Beke op dit gebied aan de leden der Ned. Banketbakkersvereeniging geeft, de animo voor dit artikel meer en meer bij het pu bliek en collega's op den voorgrond tre den en het vervaardigen er van in de toe komst een belangrijke plaats in het banket bakkersbedrijf innemen. De artikelen, zullen naar wij vernemen, voor de ramen van een der bekende Haar- lemsche zaken worden tentoongesteld. min mogelijke beperkingen ten einde eei harmonisch samengaan te behouden. Aldu vermocht het Duitsche keizerrijk een groote menigte andere dan Qermaansche natio naliteiten op staatkundig gebied met elkar. der te verbinden, zonder dat deze aan ee I bepaalde nationaliteit als centrale mach onderworpen waren. Nadat dit Duitsche Rijk eeuwenlang lx staan heeft, is het door de kerkhervor ming, die een scheuring bracht in de chris tenheid, natuurlijk ook veel in waarde ver minderd. In de 19e eeuw kwam het str ven naar Duitsche saamhoorigheid weer boven, nadat eerst een tijdlang staten als Pruisen en Oostenrijk in een zelfzuchtig verlangen naar eigen grootheid hun maci i en gebied ten koste van andere Duitsche staten hadden uitgebreid. Daarop trad het oogenblik in, dat men de enghartighe, 1 van dat egoïstische streven inzag. Toen wilde men alles liever dan die versplinte ring in van elkaar jaloersche en voor elkaar bevreesde staten en staatjes. Bi - marek kwam als verpersoonlijking van dien weerzin tegen versplintering en met zijn machtigen geest heeft hij kortzicht t naar het oordeel van Frantz het andere uiterste, de centralisatie, gekozen en in praktijk gebracht. Met die centralisatie, welke leidde tot het tegenwoordig nationa listisch imperialisme, heeft Bismarck de j karakter-eigenschappen der Duitschers miskend en bovendien de uitvoering van de oorspronkelijke Duitsche wereld-roe ring ontzettend bemoeilijkt. De oorspron kelijke Duitsche karakter-eigenschappen waren die der individueele vrijheid. Ze zijn in de knel geraakt door het Pruisische systeem. De oorspronkelijke Duitsche we reld-roeping volgens Frantz, was te vor men de band der christen-volkeren. Door het stelsel van het nationalistisch imperi alisme is ze vrijwel onmogelijk sremaakt. Frantz meent derhalve, dat Bismarck den ouden Duitschen Bond niet had moe ten vervormen tot het hedendaagsche Duitsche Rijk. Daarmee vervreemdde het van zich verschillende Midden-Europeeschc staten. Bovendien was de oorlog van 1866 met Oostenrijk een grove fout, omdat daar door een deel van het Duitsche element uitgestooten werd. Ook de oorlog van 1870 komt in een gansch ander licht. In plaats van een genialen triomf wordt hij een fatale aanleiding om het Duitsche Rijk onder he gemonie van het centralistisch Pruisen te I- stellen, om Duitschland af te brengen van zijn roeping, de statenbond. Juist het suc ces van dezen oorlog wordt voor Duitsch land een groot nadeel, omdat dat succes hen heeft doen gelooven in de oppervlak kige theorie van het nationalistische impe rialisme, waarvan thans de wrange vruch ten geplukt worden. r) Bismarcks Werk im Lichte der groszdeut- schen Kritik, door Prof. Dr. Friedr. Wilhelm Foerster, in „Die Friedens-Warte", Jan. 1916, blz. 1 en vlg. „Neerlandia" bevat, met een hartelijk gesteld bijschriftje, een portret van den Qentschen professor Paul Frédéricq, die

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2