KERK-AGENDA, Zondag 4 Juni. Haarlem: Ver. r. Vrijz. Herv. (Geb. Prot.bond); 10 u. Ds. Wanting, Eglise Walionne, Pas de Ser vice; Rem.-Ger. Gem., 10 u., Ds. Lente, Rem. Pred. te Leiden; Ev. Lutli. Gem., 10 u., Ds.Toxopëus, Evang. Luth. pred. te AmersfoortVer. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Plantenga. BloemendaalNed. Herv. Gemeente, 10 u., Prof. van Nes, Hoogleeraar te Leiden. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Oberman. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u. Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Van I den Bergb van Eysinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baijon. IJmuidenNed. Herv. Gem., 10 u„ Ds. Creutz- berg, 5 nur, Ds. CreutsbergDoopsgez. gem. en I Ned. Prot. Bond., 10 u., Ds. Met, Pred. te Zaan dam. Zandvoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Posthu mus Meijjes. AGENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten lialf- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Htads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2 —3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Te rechter tijd aan geestelijke fnuiking ontkomen, hebben de Nederlanders hun doortastendheid, hun arbeidszin, hun vast houdendheid, hun durf, hun moed op elk gebied kunnen toonen. Hun wetenschappe- lijken aanleg, hun kunstzin, hun kunste naarsschap niet het laatst. Natuurlijk heeft de vreemdelingenstroom invloed gehad op het Nederlandsche volk. Aangelokt door de vrijheid, aangebracht door den handel, zijn de beste geesten, de stoutste harten uit de ons omringende lan den vrijheid en arbeidsgelegenheid komen vragen. Duizenden Engelschen, Duitschers. Franschen, Zweden, Belgen zijn burgers van Nederland geworden. Zij brachten hun ne eigen eigenaardigheden mede. Maar te gelijk hebben zij de geestelijke vatbaarheid, den kunstenaarsaanleg, de verbeelding, den fijnen zin, de scheppingskracht van hunne gastheeren verhoogd. Zelf verloren die vreemdelingen daarbij voor een groot deel, wat hen van de Nederlanders in anderen zin onderscheidde. Aan de latere geslachten leverden zij na komelingen, die volkomen Nederlander werden. Daardoor bleven de grondzuilen, waarop onze nationaliteit, waarop de gan- sche levensdrang van het Nederlandsche volk berustte, onaangetast. Afkeer van geloofsdwang, afkeer van vreemd geweld bleven de eigenschappen, waardoor wij ons onderscheidden. En daarom bleven wij bleef de kern van het Nederlandsche volk door de voor standers van vreemde heerschappij en ge wetensdwang, altijd met afgrijzen aange staard. Gelijk wij het nog altijd blijven. (Wordt vervolgd.) H. A. R i 11 e r. 1) Dietsche Stemmen. Nov. 1915. no. 1. (Het Nieuw Europa door Mr. W. J. L. van Es). 2) Nederlandsch Woordenboek II. D. Jacobus Kok. 1785 in voce Alba. 3) J. T. J. Heremans. De letterkundige betrek kingen tusschen Noord en Zuid in de eerste helft der XVIIde Eeuw. (Nederlandsche Letter kunde in de Negentiende Eeuw door J. P. Keyser. Eerste Deel Proza. 1877.) KRONIEK DER WEEK. 26 Mei. Frans van Cauwelaert verzet zich in een artikel in zijn blad „Vrij Bel gië" tegen de imperialistische drijverij van een groep journalisten te Havre, die de Belgische regeering tot gebiedsuitbreiding in de toekomst wil overhalen. Naar de „Kölnische Zeitung" ver neemt, beslaat het terrein, dat Krupp bij München voor den bouw eener nieuwe fabriek aangekocht heeft, 3.75 vierkante K.M. en heeft de firma daarvoor zes tot zeven millioen Mk. betaald. In een artikel getiteld „Geen rechters te Berlijn", wraakt „Het Han delsblad" de beslissing van het Ober- prisengericht te Berlijn, dat den eisch tot schadevergoeding aan de Ned. Stoomboot- Maatschappij, welks boot „Medea" door een Duitschen onderzeeër werd in den grond geboord, thans afwees. Het prijs- gerecht te Hamburg had den eisch toege- .wezen. Het Duitsche rijk ging in hooger beroep, en na lang uitstel viel dezer dagen eindelijk de beslissing. Het blad trekt een vergelijking met de Engelsche rechtspraak, en schrijft: Men kan meenen, dat het Duitsche volk. dat de zee niet kent, de zeemansgebruiken niet zoo voelt en begrijpt. Het was echter een Duitsch vorst die sprak: il y a des juges a Berlin. En ook in oorlogstijd ge loofden wij en hoopten wij, dat een rech ter naar eer en geweten recht zou spreken. Wij moeten dadelijk erkennen: in dezen oorlog heeft de Engelsche rechter, heeft ook de Engelsche prijsrechter zijn zeer hoogen naam gehandhaafd. Talrijk zijn de gevallen, waarin de Engelsche prijsrechter beslissingen heeft geveld, die zoo duidelijk mogelijk tegen den wensch en de belangen van de Engelsche regeering en de Engel sche militaire autoriteiten ingingen. 27 Mei. In „De Amsterdammer" wijst professor Van Hamel er op dat het week blad „De Toekomst" niet, zooals het heet-, te, met een particulier, maar met het offi- cieele bureau van de „Pressabteilung zur Beeinflüssung der Neutralen" te Berlijn in j verbinding stond en staat om met vereen de krachten het Duitsche propaganda ma kende weekblad in Ned.-Indië te versprei den. Uit Washington wordt gemeld, dat de nota ter protesteering tegen de behan deling van de neutrale mails door Enge land en Frankrijk gepubliceerd is. Gelaakt wordt: „de onwettige, willekeurige metho de dc neutrale schepen te dwingen havens aan te doen, ten einde de mails in beslag te kunnen nemen." De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken publiceert een logen straffing van de geruchten dat hij van plan zou geweest zijn om wegens meeningsver- schil met Wilson zijn ontslag te nemen en noemt die geruchten het werk van Duitsche propagandisten, die opzettelijk den indruk willen wekken, dat er tweedracht zou heer- schen in het kabinet. Het schildersgenootschap „Arti", te Amsterdam, opent een merkwaardige tentoonstelling van Aziatische kunst. 28 Mei. President Wilson zei in een rede voor den Vredesbond o. m.: De groote wereldnatiën moeten tot een overeenkomst geraken omtrent wat oor spronkelijk hare gemeenschappelijke be langen waren. Eerstens: Ieder volk heeft het recht zijn eigen regeering te kiezen. Tweedens: De kleine naties hebben hetzelfde recht als de groote staten, dat hare regeering en hare integriteit geëerbie digd worden. Derdens: De wereld heeft er recht op bevrijd te worden van het gevaar, dat de vrede door een aanval kan worden ver stoord. 28 Mei. „De Telegraaf" maakt melding van een protestantsche godsdienstoefening, dezer dagen te Parijs gehouden ter nage dachtenis van de gesneuvelde advocaten uit die stad. President en mevrouw Poin- cairé en vele andere autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Op uitnoodiging van de Commis sie van voorbereiding is te 's-Gravenhage een aantal belangstellenden bijeengekomen ter oprichting van een volksuniversiteit. 31 Mei. Naar het „Eindh. Dagbl." meldt, bedraagt het aantal Nederlanders, dat uit Duitschland uitgeweken is en te Uden onder dak gebracht zal worden in het Vluchtoord, ruim 1200. Een legerbericht uit Weenen meldt, dat de versterkte plaatsen Arsiero en Asiago door de Duitsch-Oostenrijksche troepen op de Italianen genomen zijn. Het bureau van het congres der Grieksche- kolonies zendt aan Koning Constantijn een telegram, behelzend het verzoek, de Duitschers en Bulgaren het land uit te jagen en zoodoende de onaf- hankelijkheid van Griekenland en de eer der natie te redden. De „Daily Chronicle" bevat het be richt, dat Shackleton, de zuidpoolreiziger, dien men reeds verloren waande, nog in leven is. Een legerbericht uit Berlijn maakt melding van een treffen tusschen een Duit sche en een Engelsche vlootafdeeling. Ver scheidene schepen, vooral Engelsche, zijn, volgens het bericht, vernietigd. PLAATSELIJK NIEUWS. 't Was er echt „gezellig" in de zaal van „Rusthoek" Zaterdagavond; mejuffrouw Ré Levie, bekend baanbreekster in Bloe mendaal niet alleen voor vrouwenrechten, maar in 't algemeen voor menschenrechten (men denke aan haar volksconcerten eeni- ge jaren geleden!), voelt ook voor kinder rechten en had de kinderen, aan wie zij piano-onderwijs geeft, met de ouders en andere belangstellenden tot een bijeen komst genoodigd, die alleen maar „gezel lig" en vooral niet „een openbare les" mocht zijn! Welnu, 't was gezellig en 't was geen „les" of toch misschien tóch een les, maar dan niet voor de kinderen, maar voor andere onderwijzeressen en on derwijzers, die aan het eind van 't sei zoen hunne leerlingen opgeprikt een con certje laten geven en hen stukken laten spelen of zingen, die hunne krachten te boven gaan of de grens daarvan te zeer benaderen. Hier was 't héél anders! De gasten za ten om kleine tafeltjes; de kinderen met juffrouw Levie om een groote ronde tafel en babbelden ongedwongen over: wat ze nu eens zouden doen. „Alle vogels vlie gen" stelt er één voor, of „pandverbeu ren" „neen, wat pianospelen". Dat vindt algemeen bijval en ieder speelt wat geen expresselijk ingestudeerd stuk, maar iets, dat ze „al lang gehad hebben", dus iets gemakkelijkers dan ze gewoon zijn te spelen, iets, dat ze door en door kennen. En de piano staat huiselijk tegen den muur en de kinderen zitten onconcertachtig met den rug naar het publiek, of liever naar de gasten. Het gaat alles zoo prettig ongedwon gen! Eerst het aardige meiske, dat pas 4 maanden les heeft. „Is dat een sympho- nie van Beethoven?" vraagt ondeugend een van de ronde tafel haar, als ze haar stukje gespeeld heeft. „Of een opera van Wagner?" plaagt een ander. .Maar het kleintje verdedigt zich: „het is veel mooier en ik speel al stukjes met 4 kruisen." Zóó ging het door, met onbevangen kin dergezegden er tusschen en ieder kreeg een beurt en speelde zijn stukje. Ook was er een meisje, dat even wat fantaseeren mocht en dit met overbluffende virtuosi teit deed. De meergevorderde leerlingen hadden een opvallend flinken aanslag, en bizonder goede „voordracht". En in de pauze kregen we thee met koekjes, ons door jonge dames toegediend. Het was en bleef steeds „gezellig". En na de pauze speelde een oudere leerlinge zéér verdienstelijk wat voor, en ook juffrouw Levie zelf zette zich voor de piano en speelde op verzoek van hare leerlingen een „gauw" stuk, „maar dat ook langzaam gaat." Ook de gasten kwamen los: de schoone klankvolle stem van een Bloe- mendaalsche dame doortrilde de zaal in zomer-bloemen-melodieën, en ook eene be gaafde violiste liet ons haar uitstekend spel bewonderen. En het bleef maar „gezellig", ook toen 't al uit was; klonk er nog niet even dans muziek Raadsvergadering. Donderdag a.s. vergadert onze raad. Op de agenda staan o. a. installatie van het nieuwe lid, benoe ming van een wethouder, vaststelling van verordeningen op eet- en drinkwaren, op den verkoop van melk, een nieuwe op de duinwater-levering, wijziging van het uit breidingsplan en de woningbouw. Tentoonstelling „Duin en Daal" In de groote Nimrodzaal van het hotel en de gangen is weder een tentoonstelling van schilderijen geopend. De verzameling is omvangrijk, en bevat werk van vele goede bekenden, Haarlemmers en anderen. Wij vernemen, dat er reeds eenige stukken verkocht zijn. Naar wij vernemen, viert onze plaats genoot, de heer M. Merens, op 11 Juni a.s. zijn zestigsten verjaardag. Een aan tal vrienden en bekenden zal hem ter ge legenheid daarvan op 17 Juni e.k. een vriendenmaaltijd aanbieden in Brack's Doelen hötel te Amsterdam. Naar wij vernemen, bedankte de heer C. J. van Tienhoven als wethouder onzer gemeente. De beurt van aftreden van den heer Van Tienhoven als wethouder, was in 1917 ge weest. Als raadslid blijft de heer Van Tien hoven aan het gemeentebestuur deelnemen. Als de reden van zijn besluit om voor het wethouderschap te bedanken wordt het feit genoemd, dat de wethouder te weinig tijd voor andere bezigheden overhield. Donderdag a.s. is er raadsvergadering, en in deze zitting wordt een nieuwe wet houder gekozen. Tusschenkomst der gemeente. De af- deeling Overveen van den r.-k. Volksbond en eenige andere vereenigingen beginnen een adresbeweging tot het verkrijgen van goedkoope levensmiddelen en brandstoffen door tusschenkomst van het gemeente bestuur. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waar van de afzenders onbekend zijn; terugont vangen in de 2e helft der maand Mei 1916. W. v. Dijk, Amsterdam; Magasin d'An- tiquitées Keijzer, A'dam; P. G. Kerner, Den Haag; mej. I. de Koning, Amsterdam; C. Muller, Amsterdam; Bureel Woninggids, Baarn; Wim Cornax, Amsterdam; mevr. H. Farber, Amsterdam; mej. B. van Hoek, Amsterdam; mej. Catrine Mertens, Breda; mej. P. Schwarzer, Amsterdam; mr. Jacob de Leems, Londen. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden door bosch; openbare dron kenschap; loopen over verboden grond; diefstal van rijwielen. Gevonden en terug te bekomen bij De Visser, Parkweg 1, te Bloemendaal, een gummi tennisschoen; F. van Gulick, Lage Duin-en-Daalscheweg 3, te Bloe mendaal, een carbidlantaarn; H. Prenen, Dompvloedslaan 5, te Overveen. een grijze boa; Bloemendaalscheweg 121, te Bloe mendaal, een armband; De Laat, Voor uitgangstraat 25, te Haarlem, een hand- taschje met inhoud; aan het bureau van politie te Overveen, twee huissleutels, een hoedenpen met zilveren knop; een bruine glacé handschoen, een bruine werkmans- kiel. Komen aanloopen bij H. Hup- kes, Klein Zomerzorg, te Bloemendaal, een schippertje. Verloren; een zilveren broche, een portemonnaie, twee sleutels, een zwart taschje met inhoud; twee kerkboeken, een rijtuigdop en een moertje, een racket, een gebrand zilveren horloge aan armband. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 26 Mei tot en met Donder dag 1 Juni. Geboren: z. van W. M. van der Scheer en L. Le Poole; z. van D. Zwart en K. W. Avis; d. van A. J. J. Lindner en A. M. Vervoort; z. van P. K. Th. Lens en W. H. Müller. Getrouwd: Ch. N. H. Jansen en A. van Steenderen; G. J. P. Verschoor en W. J. E. L. Pieters Graafland. Overleden: A. Ch. Wentz, 77 j. Overleden in het gesticht Mee- renberg: H. Soellaart, 39 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Wij vernemen als den uitslag der ver loting van de vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose, dat de piano is gewon nen door den houder van N". 2252. Van de 8000 loten waren er slechts 5400 verkocht; voor de trekking zijn de 2600 onverkochte nummers uitgehaald. VAN HIER EN DAAR. Een nieuwe Vrouwenkiesrechtvereeni- ging. Naar aanleiding van de besluiten, genomen op de algemeene vergadering der vereeniging voor vrouwenkiesrecht, gehouden te Zwolle, heeft een deel der I leden de vereeniging verlaten en in prin cipe besloten tot het oprichten van een vrouwenkiesrecht-vereeniging, die ten op- zichte van godsdienstige en politieke rich- j tingen een strikte neutraliteit zal hand haven. Kleine Gids voor Bloemendaal, Overveen e. o. is de titel van een boekje, dat door ons wordt uitgegeven. Het werkje bevat een beschrijving onzer gemeente met kie ken, een practische wandelkaart, een op gave van hotels, café's en van nog vele andere zaken, welke den vreemdeling be lang kunnen inboezemen, en hem tot een verblijf in Bloemendaal kunnen aanlokken. Het boekje is voor belangstellenden aan de reisbureaux der spoorweg-maatschap- pijen en andere kosteloos te verkrijgen. Vrouwenarbeid bij de mobilisatie. De „Nat. Vrouwenraad van Nederland" heeft een mooi werk begonnen, n.l. de stelsel matige indienststelling van vrouwelijke! werkkrachten. De „vrouwenraad" met I hare vele plaatselijke afdeelingen zal in-1 schrijvingsbureaux voor aanbieding vanl vrouwelijke werkkrachten openstellen. Een voorwaarde is, dat de vrouwenI slechts in tijd van nood de mannen ver-j vangen en de eerste dus nooit durend aan-1 spraak zullen mogen maken op de tijde- lijk ingenomen plaats. Er zullen ook cur sussen in vakkennis worden gehouden. De" organisatie is in hoofdtrekken gereed. Het is een zeer sympathieke daad, waarvoor de „Vrouwenraad" alle lof toekomt. Provinciale landdag van den Bond voor Vrouwenkiesrecht. Na afloop van de jaarvergadering in Den Haag werd beslo- ten tot het houden van landdagen, en w zooveel mogelijk gelijktijdig in al onze pro vinciën omtrent begin Juni. Reclame dus op veel grooter schaal tot dusverre was geschied. Het aanta bondsleden was in het afgeloopen jaar 25 pCt. toegenomen en al maakt men ziel' niet te groote illusies omtrent snelle invoe ring van vrouwenkiesrecht in ons land- toch schijnen de vooruit rooskleuriger dan voor ei Stelde verleden jaar zijn schoon landgoed spo voor eene openluchtmee Bloemendalers zich met herinneren, ditmaal was reest te Heiloo zoo bereii tige bosch van de Nijenl dezer voor dit doel af te Moge ook deze landda worden. Voor verdere détails tentie. EEN SCHOON EN BEL Ik voleindigde zooev neem pen en papier, om me ingenomenheid aan lezers, geleerden en oi bevelen. Mij dunkt, dat voor elkander doen. Te schriften, die tot een behooren, is dat niet n leerden niet geschikt, goed zijn, den geleerde den. Maar beiden behoe eene degelijke lectuur, dende van hetgeen her houdt, dien verfrissclie daarvoor in romans en voldoening vinden kun zeker de voorraad nic van mij, de waarde var aard ook in dit opzie stellen. Maar zeker tc mij nog wel iets ander dan een degelijk werk, derwerp behandelt, eei werkelijkheid, hetzij v< ge, hetzij van het ver dat het doet op eene r die, terwijl wij leeren 1 stilstaan en nadenken en onze verbeelding vc Is het u als mij, dan sche boeken, naar well uitziet. Dat klare, smaakvolle, dat sprei aardige melodie der Vooral voor wie ve heeft, is een goed Fn zenlijke verkwikking, tijd werd ons deze zc door den inhoud of de king, als zij, altijd in c men, zaken, waarmt dank, nog ernst is, r lichtzinnige oppervlak eenzijdigheid of niets kerij behandelden, dan andere Fransche lijken inhoud en waar bel goed. En zoo deec werk van den bekend Collége de France, d; 't licht verscheen. L geen de titel uitdrukt, l'cmpire Romain, Phil Dat is een onderwe studie maken van go geliebediening, van toch ver genoeg ligt naast bezig houdt, o zame ontspanning te deren, geleerden en het zich aan, omdai bepaalt bij iets, waai ken, het zedelijke le" studie, hun daaromtr ste en belangrijkste geven en hunne eige ren kan. Bedenk daarbij, d: brengt in de scholen spiegelende Grieken werkzaamheid van En in welken tijd modus. Den eerster ren tijd van het keiz eene opvolgende rij keurige heerschers stoot gaf aan Rom val, en eene opvolg sten dat verval nog kunnen stuiten; vc waarin grootheid ei delijke ontaarding door politieke mac lijke verslapping 1 een tijd, in welken 1 er op aankwam, ui aard weder zedelijk zedelijke krachten deze, buiten het di schier afgeslotene rige, vooral in het j eene taak, een wer den; en eindelijk ei met te meer belang dat hij de twee c christendom omva Een Fransch scl zulk een onderwei het niet voor u, m U plaatst hij op gij de merkwaard die zich aan u plaatst hij in het

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2