ALGEMEEN WEEKBLAD Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. Kiezers van de Provinciale Staten! 10e Jaargang. ZATERDAG 17 Juni 191C. No. 25. Ioemendnol (deehblad. ~*s Prijs per jaar 2,60 Prijs per nummer 26 cents. Adyertentiën 10 cents per regel bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. Ons stembusadvies is: Stemt allen volgens uw overtuiging; zijt Oj overtuigd, dat gij met het aftredende lid behoort tot het door God uitverkoren deel der natie, aan hetwelk de redding van Nederland is opgedragen, wenscht gij ver- deeling van ons volk in zoovele volkjes als r kerkelijke secten zi n of een bukken van ns volk onder heerschappij van buiten landsche priesters, stemt dan het aftre dend lid Vermeulen. Wenscht ge vóór alles vakorganisatie ^an den arbeider en de heerschappij over s lands zaken aan die vakorganisatiër, temt dan den candidaat Gulden. Maar wenscht ge handhaving der volks eenheid, een krachtigen bloei van het alge meen onderwijs, geleidelijke toeneming van welvaart en het geleidelijk toekennen van meerdere vrijheid aan alle burgers, stemt den met ons, op den middenste op uw: embiljet, het ijverige bekwame hoofd der apenbare lagere school te Schoten H. VAN LEEUWEN. HET BEDERVEN VAN EEN MOOI \N; KORTZICHTIGHEID VAN ONS GEMEENTEBESTUUR IN ZAKE HET ANNEXATIEGEVAAR EN NOO IETS. HET NUT VAN RUSTIO EN QOED LEZEN. Vriendelijke lezer! Leg vóór u neer de kaart, die wij hierbij insluiten en zie links onderaan in de buurt van Aerdenhout, on der het grooter gedrukte Oosterduin, de woorden staan: Weg langs Oosterduin. Het woord „duin" staat nog langs een /wartgeteekenden, dat is een bestaanden weg. Wij volgen die zwarte streep, doch an, waar die streep een hoek maakt, rechtuit naar rechts, en volgen de dubbele stippellijn (een nog niet bestaande weg), snijden die groote streep welke bijna recht van heneden naar boven loopt en komen rechttoe-rechtaan bij de t van Brou wersvaart. Wij steken, steeds naar rechts gaande, de Brouwersvaart over en komert op een stukje donkere lijn met een klein wit pleintje in het midden aan den Zijlweg uit, juist in het midden tusschen de woor den Zijl- en weg. Dat stukje lijn stelt even als de verdere loop van de lijn die wij zullen beschrijven een nog niet bestaande weg voor. Het is de weg, ge voelt het al komen, die wil eene afzonderlijke gemeente Bloe mendaal bestaansrecht behouden op den duur, het koste wat het wil, zal moeten worden aangelegd om de buurt Aerden hout rechtstreeks te verbinden met de buurt Hartenlust. Noem het zooeven be deelde stukje van dien weg tusschen Brouwersvaart en Zijlweg: a. Dan gaan we verder. We bevinden ons dan op den Zijlweg ter hoogte van de groep op de noordkant van den Zijlweg vooruitsprin gende huizen Bonarius tot en met Rus man. Deze huizen moeten te z'.'ner tijd toch verdwijnen, wij wandelen er dus kalm doorheen en komen terecht op een ontworpen plein, steken dat plein over en gaan langs de dubbele stippellijn tot de spoorbaan (HaarlemZandvoort). We noemen het deel van onzen weg van af den Zijlweg tot die spoorbaan: b. Kom, zet er een b-tje bij. Wij gaan onder den spoorbaan door, en wel door het viaduct, dat daar ontworpen is, en komen op den reeds bestaanden Julianaweg. Dat stukje viaduct—Julianaweg noemen wij c. Steeds rechttoe-rechtaan komen we over den Ju lianaweg weer op de plaats van een ont worpen plein en verder langs de zwarte lijn op een eenigszins stervormig open ge deelte, waar middenop een monument ge dacht is. Wij noemen onzen hoofdver keersader, voor het gedeelte Julianaweg- monument: d. En laten hem voorloop:g verder buiten beschouwing. Slechts stip pen wij aan, dat onze kaart het oorspron kelijke uitbreidingsplan van Bloemendaal weergeeft, (het is een der bijlagen ge weest tot ons jaarboekje, jaargang 1914), zoodat de Verandering, beter gezegd ver minking, welke het gemeentebestuur (in overleg met de Binnenlandsche, en de K. E. M. (waarachter de familie Bispinck), het plan in de buurt van de Korte Kle verlaan deed ondergaan, daarop nog niet is aangeteekend. (Ellendig is het te bespeuren, dat een gemeentebestuur als anderen komen om hunne particuliere belangen te dienen, daarbij de gemeenschap bij den neus laat nemen!) Wat is nu in het kort de geschiedenis van dien grooten verkeersader, dien slag ader van een toekomstig Bloemendaal en zonder welken een groot Bloemendaal in de toekomst niet meer zal bestaan 1. Leonard Springer maakt het ont werp, geniaal, eenvoudig, logisch. 2. Eerst wordt door Bloemendaal's be stuur het stukje a van den weg verminkt, immers van 30 M. vernauwd tot 12 M. 3. Daarna heeft de vermelde vermin king plaats bij de Korte Kleverlaan. 4. B. en W. stellen daarna voor, even eens tot 12 M. te vernauwen het stukje c met een aan den Julianaweg aansluitend stukje van d. 5. Het raadslid Teding van Berkhout verzet zich daartegen; deze zaak wordt aangehouden, waarbij o. a. de wethouder De Waal Malefijt zich op het standpunt plaatst: een viaduct aldaar, dat ƒ87000, moet kosten, komt daar toch nooit, men krijgt aan beide zijden van den spoorweg daarop doodloapende wegeinden. 6. De raad laat het stukje van d op 30 M., doch versmalt het stukje c tot 20 M., terwijl in het midden wordt gelaten of een viaduct daar al dan niet zal komen. In den Raad heeft óf niemand de betee- kenis van den weg de toekomstige nor male verbinding te zijn van de wijken Aerdenhout en Bloemendaal begrepen; althans ieder zweeg daarover schrikkelijk. Is dit zoo, dan moge ons kaartje de oogen daarvoor openen en er toe bijdragen, dat het denkbeeld van een viaduct, zij het ook aanvankelijk een viaduct van b. v. 20 of 15 M. hardnekkig worde vastgehouden. Het is nog altijd niet te laat, mits men zich van de gronden waarop a ligt of van vol doende terrein daarnaast met een kleine omlegging van d:en weg verzekerd Dat de Binnenlandsche zich verzekerde van de medewerking van de N. V. Stoop's Bad bij het aanvragen der wijziging, lijkt ons een koopmanshandigheid van ver keerd allooi, en waarbij behalve de geheele gemeente Stoop's Bad kans heeft geloo- pen, zelf slachtoffer te worden. Voor Stoop's Bad is in de toekomst een korte verbinding met den Aerdenhout, van het grootste belang. Omgekeerd heeft Aerdenhout, dus ook Oosterduin, groot belang bij een korte ver binding met Stoop's Bad. Maar Ooster- duin's bouwgrond-exploitatie werkt immers in concurrentie met de Binnenlandsche! Geslapen hebben B. en W., geslapen hebben de leden van den Raad, die van dit alles niets hebben voorgevoeld. Wat is het toch voor een toestand, dat uit de burgerij zelve de stem moet komen om te waarschuwen! Was ik lid van het gemeentebestuur van Haarlem, ik zou mij nu wenden tot Ged. Staten met het verzoek de wijziging niet goed te keuren; ik zou beredeneeren, dat Bloemendaal's bestuur de eenvoudige en logische eischen van de ontwikkeling ba rer eigen gemeente niet begreep, dat een aantrekken bij Haarlem van het lage land tusschen stad en duinen aldus behalve een eisch des tijds, een eisch van wijs beleid zou zijn, dat Haarlem althans nimmer zou gedoogen dat twee belangrijke gedeelten der gemeente over een lengte van bijna 900 meter door een spoordijk onoverkome lijk in tweeën werden gescheiden en ik zou vragen; zorg zoolang ge kunt dat het beginsel behouden blijft, te zijner tijd zal ik wel zorgen, dat, als het mijn grond is, er een viaduct komt waar het behoort. Het is wel jammer als rechtgeaard Bloe mendaler aldus te moeten spreken, maar ons gemeentebestuur drijft naar annexatie hldus regelrecht heen. De volgende week o. a. over den heer Bispinck ten aanzien van de Gezondheids commissie en haar taak. T\_ KRONIEK DER WEEK. 10 Juni. In het stedelijk museum te Amsterdam wordt door de vereeniging r,Kunst aan het Volk'' een tentoonstelling geopend van het merkwaardige werk van Rathe Kollwitz. Thans wordt met zekerheid uit Perlijn bericht, dat tegen den advocaat dr. Rarl Liebknecht, lid van Rijks- en Land- flag, een aanklacht wegens een poging tot verraad gedurende den oorlog is ingediend pp grond van 89 van het Wetboek van Strafrecht. De behandeling zal waarschijn lijk binnenkort plaats hebben voor het rKommandanturgericht" in de Lehrter- strasse te Berlijn. Een in IJmuiden binnengekomen stoomschip rapporteert, dat het verkeer van Duitsche handelsschepen in de Oost zee nog zeer levendig is, in weerwil dat er eenige schepen werden getorpedeerd. Men zag vele vrachtbooten in groepen varen, die geëscorteerd werden door groo te torpedobooten. Naar de „Med. Record" bericht, wordt door den gezondheidsdienst te New- York de bestrijding der voor de volksge zondheid gevaarlijke insecten krachtig ter hand genomen. Er wordt daar een week bestemd voor inzameling van geld tot ver nietiging van broedplaatsen van muggen, door het droogleggen van moerassen en dergelijke. De Engelsche bladen maken mel ding van een verergerde stemming tegen de Duitsche spionnen. De „Daily Mail" vraagt, in verband daarmede, de interneering van alle Duitschers, ongeveer 15000, die nog rondloopen in Engeland, ook van de gena- turalisecrden. Het is vooral de Nortlicliffe-pers, die aanT dringt op maatregelen tegen de Duit schers, en die den eisch stelt, dat allen moeten worden onschadelijk gemaakt, door opsluiting in concentratiekampen. Een telegram uit Rome bevat het bericht, dat in de Adriatische Zee een Ita- liaansch transportschip, dat nogal bege leid was door een vlootafdeeling, door Oostenrijksche onderzeeërs in den grond werd geboord. De Engelsche Admiraliteit maakt bekend: „Thans is uitgemaakt, dat de „Hampshire" den 5den Juni te 8 uur op een mijn is geloopen en binnen tien minu ten is gezonken. Het schip werd bege leid door twee torpedovernielers, die ech ter tengevolge van de hooge zee uit de nabijheid waren geraakt. Naar „Het Handelsblad" verneemt, zijn de rechercheurs van politie, verbon den aan het hoofdbureau te Amsterdam, Hoogeveen en Iseger, door den burgemees ter ontslagen, omdat zij betrokken waren bij een spionnagedienst ten bate van Duitschland. 7 Juni. De „Times" verneemt uit Athe ne, dat de demobilisatie van een aantal divisies afgekondigd werd. Er zullen bo vendien nog 100.000 man met verlof naar huis gezonden worden. Zooals de ministe- rieele pers opmerkt, wil de regeering door deze maatregelen de Entente-mogendhe- den bewijzen, dat zij geene agressieve be doelingen jegens haar koestert. Anders doelingen jegens haar koestert. Anderen van Duitschland plaats had. 12 Juni. Te Roermond wordt onder groote belangstelling een tweede Limburg- sche Protestantendag gehouden. 13 Juni. Uit Havre wordt aan de „N. R. Ct." gemeld, dat een besluit, om alle Bel gen, gehuwd of ongehuwd, voor den dienst op te roepen, door het Kabinet met alge- meene stemmen genomen is. Ook op de volgende lichting wordt reeds vooruitge- loopen, zoodat ook jongelieden van 18 jaar zullen worden opgeroepen. Reuter seint uit New-York: Kapi tein Tauscher, die met Von Igel, den vroe- geren secretaris van Von Papen, en an deren, gearresteerd werd wegens deelne ming aan een complot ter vernieling van liet Wellandkanaal in Canada, heeft door zijn advocaat de nietig-verklaring van de dagvaarding geëischt op grond dat het be lachelijk was over vijf mannen, die bij liet beweerde complot zouden zijn betrokken, te spreken als van medeplichtigen betrok ken bij een onderneming van militairen aard. De rechter echter verwierp dezen eisch en verklaarde dat de beslissende fac tor in dezen alleen de vraag was of er een complot was gesmeed met onwettige be doelingen onder gemeenschappelijke lei ding. De omvang van de samenspanning heeft daarmee niets uit te staan. De „Times" berekent het totale aantal Duitsche verliezen tot het eind van de vorige maand, op grond van de Duit sche officieele verlieslijsten op 2.924.586. De verliezen ter zee en in de koloniën zijn hierbij nog niet medegerekend. Op het Binnenhof te 's-Graven- hage en op de binnenplaats van het stad huis te Amsterdam, houden vrouwen eene betooging tegen de dure levensmiddelen. De minister en de Amsterdamsche bur gemeester staan hun te woord. Wolffs Bureau seint uit Berlijn: De „Nordd. Allgem. Zeit." publiceert het resultaat van het Duitsche officieele onder zoek in zake de „Tubantia", dat kort ge leden aan de Nederlandsche regeering werd medegedeeld. De Duitsche regeering handhaaft de stelling, dat de „Tubantia" tegen een drij vende torpedo is aangevaren. Die stelling is in lijnrechten strijd met de feiten, zooals die zijn vastgesteld door de onder eede voor den Raad voor de Scheepvaart afgelegde verklaringen van commandant en officieren van de „Tuban tia", die allen de bellenbaan van een tor pedo zagen even voor de ontploffing. „Het Handelsblad", deze tegenstrijdig heid besprekend, dringt er bij de regeering op aan, dat deze bekend maakt of de Ne derlandsche afgevaardigde te dezer zake, overste Canters, van de Duitsehe regee ring ook de bewijzen heeft gezien ter sta ving van hare bewering. Te Amsterdam komt een schande lijk staaltje van tuchteloosheid voor; het volk ontzet een vlegel, die een politieagent zonder eenige aanleiding met een mes stak. 14 Juni. „Het Handelsblad" verneemt uit Ziirich, dat nu binnenkort door het ge recht de zaak zal worden behandeld der wijd-vertakte Duitsche spionnengroep, aan wier hoofd de directeur van de Bernsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de genaturaliseerde Duitscher Behrmann, stond. De behandeling zal plaats hebben met gesloten deuren, waarvoor niet alleen politieke redenen den doorslag hebben ge geven. Volgens mededeeling in de bladen zijn n.l. niet alleen zeer hoog geplaatste personen, Duitschers en genaturaliseerde Zwitsers, in de zaak betrokken, maar zelfs dragers van de oudste adellijke namen te Bern. Ook werden in het voor-onderzoek verschillende personen betrokken, die tot de hooge Zwitsersche militaire kringen be- hooreti. Uit dezelfde bron heeft het blad het volgende bericht: Het internationale comité der Letten, ge vestigd in Zwitserland, zendt aan de bla den een protest tegen de annexatieplannen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 1