In de A. U. VAN DEI STEUR Ir. Uniformen, Uitrustingen, Automobiel- en Sportkleeding. J. A. v. d. en BI KERK-AGENDA, Zondag 25 Juni. Haarlem Vereeniging van Vrijz. Hervormden (Geb. Protestantenbond.) 10 uur, lis. Bakker, Pred. te Zwolle. Eglise Wallonne, 10 j beures du matin, Mons Paul Berthnult, Pasteur ii la llaye. Rem. Ger. Gem., 10 u., Ds. Haentjens. Ev. Luth. Gem., 10 u„ Ds. de Meijere. Ver. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Hylkema. BloemendaalNed. Herv. Gemeente, 10 uur, Ds. de Visser, Em. Pred. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Oberman. Houtrijk en Polanen Ned. Herv. Gem., 10 u. Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 uur, inde Bewaarschool van Mevr. Wiiste, Ds. van den Bergh van Eysinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. Creutz- berg, 5 u., Ds. Crentzberg. Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond., 10^ u., I)s. Schade van Westrum, Pred. te den Haag. Zandvoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Posthu mus Meijjes. AGENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onverirogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten lialf- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entrée f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Van af Vrijdag 23 tot en met Donderdag 29 Juni, 81/2 uur, Bioscope-Expl. Herman Smits. „Onder Alva's Schrikbewind." Van der Vliet lieten hem bij de beraadsla ging alleen staan. De heer Bispinek was in een slechte bui. Eigenlijk is hij altijd in een slechte bui, in dien hem iets bereikt van een kant waar mede hij vermoedt dat schrijver dezes iets te maken heeft. Dit nu kan èn ons èn het publiek koud laten; het publiek ziet in den heer Bispinek een niet al te fanatiek roomsch-katholiek, door Nederlandsch geld rijk geworden garen-en-band-koopman, half Duitscher, half Hollander, wien dr. Bakker (dit was destijds de St. Nicolaas, die de a.s. gemeenteraadsleden aanwees) in ver band met aardige trekken in zijn karaktei en vaardigheid in zekere technische kun sten een zetel in den raad heeft weten te bezorgen, welke zetel de heer Bispinek zelf heeft weten te behouden door zekere blij ken van gezond verstand en algemeene zakenkennis. Wij hebben met den heer Bispinek niet anders te maken dan dat wij als plaatselijk weekbladschrijver hebben toe te zien op 's mans verrichtingen als raadslid, waarvan er in de laatste verga dering eene al zeer zonderling was. •De heer Bispinek, die naar ik vrees, eene Nederlandsche gemeentewet nooit geheel heeft gelezen en die de praktijk der ge zondheidswet waarschijnlijk alleen van hooren zeggen kent, matigde zich aan te zeggen, dat de gezondheids-commissie door in zake de woningbouw zulk een uitvoerig advies te geven over den grens van haar taak was heengegaan, m. a. w. zich had veroorloofd te komen op het gebied van het gemeentebestuur. Qeen verwijt was meer ongepast en meer onjuist. Ongepast was dit verwijt, omdat deze commissie zich blijkbaar zoo volledig van haar taak tot adviseeren had gekweten, om de haar ter harte gaande zaak van den woningbouw zoo krachtig mogelijk te dienen, voorts om het den raadsleden afzonderlijk en den raad als geheel zoo gemakkelijk mogelijk te maken, goed spoedwerk te verrichten. Onjuist was het verwijt, omdat de ge- zondheids-commissie's zijn samengesteld opzettelijk niet alleen uit hygiënisten en bouwkundigen, maar ook uit rechtsgeleer den om die lichamen in staat te stelieij veelzijdig werk te leveren en in hun ad viezen, ook wat den vorm betreft, steeds zoover te gaan als het belang der zaak mede bracht. Frans van Cauwelaert heeft in een ver band, dat hier nu niet ter zake doet, de term gezagsfanatisme gebezigd. Hier is een voorbeeld van verkeerd gezagsfana tisme in een gemeenteraadslid, dat niet op de hoogte is. T. KRONIEK DER WEEK. 17 Juni. Uit een thans openbaar ge maakt rapport blijkt, dat het geboortecijfer in Engeland in de laatste 35 jaar ongeveer V» lager was dan voordien. Professor Bodenstein komt in „Het Handelsblad" op tegen een in dat blad ge uite meening, dat zelfs de Afrikaners Kit chener hadden leeren waavdeeren. Ifij her innert aan Kitchener's wieedheden in den boerenoorlog, weike te vergelijken zijn met de „Rücksichtslosigkeit" der Duitschers in den tegenwoordige krijg. Het „Statistische zakboekje der' gemeente Amsterdam toont een groote neergang in het aantal vreemdelingen, dat in 1915 in Amsterdamsche hotels hun intrek namen. Voor sommige naties, als Fran- schen en Engelschen, is dit aantal zoowat nog 1/m van vorige jaren. Maar de Duit schers hadden hier blijkbaar nog heel wat te doen. Hun aantal 20.453 in 1914, was in 1915 zoo waar nog 14.180. Te 's-Gravenhage wordt een door Charles van Wijck vervaardigd gedenktee- ken van de schilders Jacob en Willem Ma- ris onthuld. IS Juni. De voorttrekkende Russische legers veroveren de stad Tsjernowitsj op de Oostenrijkers. Een telegram uit Berlijn meldt: Veldmaarschalk Von Moltke is, tij dens de in den Rijksdag gehouden rouw- plechtigheid voor veldmaarschalk v. d. Goltz, aan een beroerte overleden. 19 Juni. Te Amsterdam hebben op straat ongeregeldheden plaats ter oorzake van de aardappelen- en groente-schaarschte. 20 Juni. De Russen hebben het Boeko- wina-leger van generaal Pflanzer Baltin doorbroken en drijven de «ene helft naar de Roemeensche grens en de andere naar de Karpathen. 21 Juni. In Den Haag wordt aldus „Het Handelsblad" eene bijeenkomst ge houden van voormannen van den land bouw, waarin in beginsel wordt besloten tot het oprichten van een Centraal Landbouw- Uitvoerbureau, dat zoo mogelijk zal optre den als bestuur eener federatie van de verschillende vereenigingen, die zich bezig houden met de productie van grondvruch- ten in dezen crisistijd. De sterk eenzijdige richting, waarin door de hooge prijzen, die; men in Duitschland kan bedingen, onze uitvoer van landbouw-artikelen allengs is geleid, heeft in landbouwkringen de vrees doen ontstaan dat de markt elders op den duur zou gaan verloopen. Men zou wel licht, om een tijdelijke hooge winst, vaste relaties kunnen verliezen en de uitvoer- markt, die na den oorlog zich toch niet kan handhaven op de tegenwoordige prijzen, zich ten deelevoorgoed kunnen zien ver plaatsen. Om zulk een duurzame schade te voorkomen wil het genoemde bureau trachten, de producenten er toe te brengen, niet al wat uitgevoerd kan worden naar één kant te zenden. Het groote belang hier van ligt voor de hand. 22 Juni. Volgens een draadloos bericht uit New-York aan Wolff's bureau, zullen de Duitsch-Amerikanen de candidatuur van Hughes steunen. In antwoord op eene vraag aan Hughes, hoe hij tegenover Duitschland staat, ver klaarde hij zich voor een onvervalscht Amerikanisme, zoodat ieder die voor hem stemt, slechts Amerikaansche politiek en geen andere steunt. De minister van landbouw, nijver heid en handel brengt ter kennis, dat een gedeeltelijke uitvoer van vroege aardappe len eerst dan in overweging kan worden genomen, wanneer een voldoende aanvoer op de binnenlandsche markt tegen redelijke prijzen verzekerd is. „Het Handelsblad" schrijft: De j heer Von Batocki, de Duitsche levensmid delen-dictator, moge een knap en krachtig man zijn hij ziet er blijkbaar niet tegen op om een goedkoop succesje te behalen door over dingen te spreken, waarvan hij volstrekt niets afweet. Ziehier wat hij over de oorzaken van den aardappelnood 1 in West-Duitschland zegt: „Met de aardappelen staat het niet zoo gunstig. Voor het westen is vooral van beteekenis, dat Holland, tengevolge van waarschijnlijk met Engelsch geld aange- stookte ongeregeldheden, zijn grenzen sluit. Wanneer die grens weer geopend j zal worden, weet men niet." Het verluidt, dat niet slechts de uitvoer der landbouw-producten, doch ook die van het vleesch vanuit een centraal bureau geregeld worden zal. De hoogere prijzen, in Duitschland betaald, waren oor zaak, dat Engeland, vroeger het voornaam ste afzetgebied, den laatsten tijd zoo goed als niets kreeg. Dat zal nu veranderen. Men wil naar Duitschland en Engeland elk nu de helft sturen. De Engelsche regeering betaalt het prijsverschil bij. PLAATSELIJK NIEUWS. Geslaagd. Bij het eind-examen aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Lisse, slaagde 0. m. onze jeugdige plaatsgenoot H. C. M. Neelissen uit Overveen. Te Aerdenhout is voor de militairen, welke alsnog daar moesten worden inge kwartierd, een andere flinke woningkeet opgetrokken, in de nabijheid der reeds be staande. Aan den hoek van den verbindingsweg is men met het beginwerk voor den bouw van een viertal woonhuizen bezig. Zoo zal gaandeweg deze verbindingsweg van een landwegje een ware straat worden, met al de daaraan verbonden voor- en nadeelen. Het maken der dubbele ramen in de M. U. L.-school, te Bloemendaal, is aan besteed. Laagste inschrijver was de heer D. van Kampen. Hem is het werk opge dragen. Met ongewone vreugd zien wij den in gang onzer gemeente des avonds uitnemend verlicht door een nieuwen twee-pits lan taarn, die daar op den veelbesproken vluchtheuvel als het beeld der tweezijdig heid, veelzijdigheid, onzijdigheid kan wor den aangemerkt. Immers zoowel naar Rechts als naar Links zendt zij haar licht uit, en beschijnt rechtvaardigen en on- rechtvaardigen Wij hopen nu maar, dat er geen bank 1 omheen zal worden gezet, opdat de ruimte voor vluchtheuvel beschikbaar blijve. De brug over de Houtvaart is nu fiksch hersteld. Heeren- en Dameskleermakerij. 22 BARTELJORISSTRAAT 22 IIIIMHIV Mo. SOS. De openbare lessen, die de heer Joh. IJzerdraat in de M. U. L.-school geeft, trek ken al meer en meer liefhebbers. De jon gens, die ze bijwonen, vertellen ervan aan de anderen, en zoo breidt het kleine publiek zich meer en meer uit. En dat doet ons werkelijk pleizier. Want dit is 'n gelegen heid om op prettige manier nuttige dingen te leeren, ja, en niet maar te leeren mooi vin den, maar ze zelf te leeren maken. Werden in een vorige les scheepjes, booten en on- derdeelen behandeld, thans waren tram wagens en hijschkraan aan de beurt. De jongens kregen teekeningen mede om thuis daarnaar te werken; ook van het eerste nummer van het blaadje „De jonge fabri kant" kregen de jongens een exemplaar mee. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waar van de afzenders onbekend zijn; terugont vangen in de le. helft der maand Juni 1916: J. üaartman, Veldpost 4; mevr. A. Kroe- se, Amsterdam; W. van Langeveld, Oude- dijk; de wed. J. Westerbeek, Amsterdam; H. Zeegers, Amsterdam; Franz Muller, Duitschland. Jubileum. Op 30 Juni e.k. viert een onzer meest bekende plaatsgenooten. no taris J. H. Wildervanck de Blécourt zijn zilveren ambtsfeest. De heer Wildervanck de Blécourt werd aanvankelijk opgeleid voorde registratie. Zijn eerste stahdplaats was Appingedam, daarna Almelo, en dan, nu sinds acht jaren, Bloemendaal. Wij wenschen den jubilaris van harte geluk met zijn 25-jarig feest, en hopen dat hij nog langen tijd in goede gezondheid zijn ambt zal mogen vervullen. Onze lezers vin den hierboven het portret van onzen jubi leerenden notaris. De Landstorm-compagnie Haarlem houdt heden een korps-oefening tegen Amster dam. Aantreden, met' volledige uitrusting, ten 7% uur aan de Tempeliersstraat. Voor Zondag 9 Juli zijn schiet-, spring- en loop wedstrijden op de schietbanen te Overveen uitgeschreven. Met genoegen vernemen wij, dat onze gemeente-secretaris de heer A. J. van der Flier, die tijdelijk voor zijne gezondheid te Eefde vertoefde, weder te Bloemendaal is teruggekeerd, en binnenkort wederom zijne werkzaamheden hervatten kan. De hotelhouder H. heeft op heeterdaad betrapt een jongen, oogenschijnlijk van 19 jaar, met roodachtig bruin haar, en een rouwband om den arm dragend, die zich op een paar meisjes in het Bloemendaal- sche bosch had geworpen. Toen hij ver nam, dat hij aan de politie zou worden overgeleverd, rukte hij zich los en ont kwam. Wij woonden het dezer dagen weer eens bij, dat aan een der vele gevaarlijke tram overwegen te Aerdenhout op 'n haar na een hevige botsing tusschen een rijtuig en den tram plaats had. Hoe dikwijls moeten wij nog tegen het gevaar van die over wegen waarschuwen Wij zeggen niet dat wij overal hekken of sluitboomen wen schen, maar voor meer veiligheid moet ge zorgd worden. „De Volksstem", soc.-dem. weekblad voor het gewest Noord-Holland schrijft: Op conferentie zijn onze beide Bloemen- daalsche bestuursleden geweest bij den burgemeester. Zij bepleitten de noodzake lijkheid der gemeentelijke bemiddeling ter distributie van meerdere levensbehoeften dan tot nu toe. Verkrijgbaar is nu nog slechts: visch, vet en peulvruchten. Aardappelen en brand stoffen vond men blijkbaar niet noodig. (Dit is niet geheel juist. Wij vernamen, d t ons gemeentebestuur een waggon aardap pelen besteld heeft. Red. BI. W.) Daarop werd door hen thans aangedrongen. Zii gaven den burgemeester in overweging bij den minister aan te dringen op distribuee ring van: Waschartikelen, leer (schoenrep.), sui ker (in de gemeente is suikergebrek), vleesch, petroleum, wol en garens, enz. De behoefte hieraan werd door den bur gemeester wel ingezien, maar hij was be vreesd, dat al zou de regeering hiertoe overgaan, het toch zou falen, gezien de noodzakelijkheid van controle ter voorko ming van fraude. En dande kosten. Onze bestuurders stelden daar tegen over, dat „de kosten" voor een gemeente als Bloemendaal geen bezwaar mochten zijn en voor de controle de praktijk geleerd had, dat een levensmiddelen-commissie, waarin ook de arbeidersorganisaties verte genwoordigd zijn, goede diensten kon be wijzen. Echter nog geen toezegging. Natuurlijk dat 't bij deze poging onzer zijds niet zal blijven. Bietsers. Lantaarns deze week aan steken ten 9 uur 55 minuten. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden door bosch; rijden zonder licht; rijden met twee aan elkaar verbon den wagens; met twee personen op één rijwiel rijden. Gevonden en terug te bekomen bij H. Hogenbirk, Bloemendaalscheweg 104, te Bloemendaal, een rood netje, waarin twee tennisballen; postkantoor te Bloemendaal, een vermoedelijk zilveren horlogeketting; bij Kleibrink, Prof.-v.-Vlotenweg, te Bloe mendaal, insigne; J. van Galen, weg langs Oosterduin 3, een zweep; J. van der Schaar, Harmenjansweg 86, te Haarlem, een handtasch met inhoud; P. de Best. Brouwersstraat 25, te Haarlem, twee sleu tels, waaraan koperen plaatje; Ruizenaar. Bentveldsduinweg te Aerdenhout, een zak, waarin zes tennisballen; aan het bureau van politie te Overveen, een Duitsch lees boek; Vis, Bloemendaalscheweg 22, te Bloemendaal, een grijze postduif. Verloren: een grijs taschje; een gou den broche met blauw steentje; een pakje, inhoudende een dienstbodejapon en een schort; een portemonnaie, een gouden ring; een rood koralen armband met gou den slotje, een duimstok; een vulpenhou der; een portefeuille, inhoudende tweel bankbiljetten van 10, BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 16 Juni tot en met Donder dag 22 Juni. Geboren: z. van J. van Rootselaar en I J. Verheul; d. van J. P. van Parreeren en D. Posthuma. Getrouwd: A. H. Haaks en W. M. J. de Haan; J. Koolhoven en J. P. J. Loge man; J. P. H. de Kruijff en C. Schouten. Overleden: W. J. Hoogerwerf. 5 j. Overleden in hetgestichtMee- renberg: N. Arnold, 25 j.; D. Tjakkes. I 56 j.; A. M. Zadeits, 67 j.; H. Keiler, SI UIT ANDERE GEMEENTI De Reddingsbrigade vc te Haarlem bestaat Maam Dien avond houdt de wal des avonds ten 8 uur hart in „Zang en Vriendschap J. J. Cremer. De K Hovende vereeniging „J. ons, dat ze voor haar op reeds verscheidene prijs haar eere-voorzitter, has van de Teylerstichting, meester en anderen. Het Haarlemsch muzii door verscheidene winkel onderteekend stuk werd gezonden. De omvang ei in zijn geheel op te nen geven wij er de zeer sj king van weer. In het sti dat de gevolgen van het uiteengaan van het Haa corps voor de stad van zouden zijn. Haarlem zoi tiekkelijkheid verliezen, houden zou zich er te bloei der stad dus vermii V allen wij Je onderte ik bij. en wekken ieder :»>i het Ha rlemsch mi rtbestaun, afgezien n genot, ook den bloei van goede komt. Museum van Kunstnijv .adering van den Raad van kunstnijverheid te H de: lsten Juli plaats hel ■iicid zal tie tentooi architectuur, bouwkuns schilderkunst van Louis men, tuinarchitect, en Ja door den voorzitter van hr. mr. P. Tcding van worden. Na de opening zal doo Swaelmeu een voordrac h'.a tentoongestelde werk VAN HIER EN DAAR. Het Duitsche gevaar In de „Vragen des Tij G. W. Kernkamp 0. m. aanleiding van wat er in sten tijd nogal eens teg geschreven: „De ligging van ons oorlogvoerende mogend maal zoo, dat onze har lemmeringen ondervindt len, door Engeland Duitschland genomen; 1 len houden op met den Duitschgezinden kunner seffen dat de toenen Duitschland in Nederlan veilde gevaar is voor nomische en geestelijke dat wij in dit opzicht 11 noch van een der overi hebben te duchten. Bovi die 't Duitsche gevaa vreezen, is er niemanc eenigerlei wijze aan de rijk of Engeland zou maar onder wat men schers noemt, zijn er s wenschen, zijn er ander verschrikkelijk zouden land een autonoom lid bondsstaat werd; zijn e het verlies onzer zelf: betreuren, maar die ms den duur toch niet kaï en dat het daarom vooi dige politiek moet wo weg ertoe te effenen Duitsche regeering niet dien door „pro-gealliëf komen tegen de pogin; en zijn medestanders ii zijn om ons volk teg nu men allerwe; ooit, dat men infecteert. Hierv del van Nederla: Voor het in/ het eenige kn haarvet. Prijs j Ter ontvetti men. het zeer gebruiken Vei a f 2 „Mim durende scheik. Amsterdam. D®" Vraagt heerlijk fijn en

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2