STAALWATERBRONNEN A. H. VAK DEK STEUR Ir. Uniformen, Uitrustingen, Automobiel- en Sportkleeding. KERK-AGENDA, Zondag 23 Juli. Haarlem Vereen, van Vrijz. Hervormden (Gebouw Protestantenbond), 10 u., l)s. Cramer van Baum- garten, pred. te Hoorn. Eglise Wallonne, 10J heures du matin, Mons. J. Hartjes, Pasteur a Barnave Anpelon. llem.-Ger. Gem. 10 uur, Ds. A H. Ilaen- tjens. Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. De Meijere. Ver. Doopsg. Gem. 10 u., Us. Binnerts. BloemendaalNed. Herv. Gemeente, 10 uur, Prof Dr. Pont, te Bussum. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. H. T. Oberman. H. Avondmaal. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 uur, in de Bewaarschool van Mevr. Wüste, Ds. Bakels, Em. Iloopsgez. pred. te Haarlem. Spaarndam Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. limuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Visscher. Em. pred. te Drachten, 5 u., Ds. Visscher. Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond., 10J u., Ds. Luikinga. Zandvoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Posthu mus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Hotel Zomer zorg. Dagelijks Tentoonstelling Gooische Schilders. Hotel Duin en Daal Dagelijks Tentoonstelling Haarlemsche Schilders. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ausstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. te Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Btads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg vanaf Zondag 23 Juli 85 uur Gastvoorstellingen van Louis de Vriendt en Poldi Sorell. voorafgegaan door Bioscope„De Jockey des Doods". Heeren- en Dameskleermakerij. 22 BARTELJORISSTRAAT 22 TELEFOOK No. 303. mer zou blijven de Kamer, wier besluiten op ilen duur niet door de Eerste Kamer kunnen worden weerstreefd, hoewel er moet zijn één Kamer, die ten slotte den doorslag geeft, zoo wilde men daarnaast stellen een lichaam dat heeft een hypothe tisch vetorecht (een recht om de besluiten der volkskamer te verwerpen in de veron derstelling, dat de wil der kiezers niet meer in overeenstemming is met de wil van de Kamer). Na het uitoefenen van dit recht kan de volkskamer ontbonden worden en de kiezers kunnen dan beslissen of de Eer ste Kamer terecht van hare bevoegdheid heeft gebruik gemaakt. Niet in het verwer pen van een wetsontwerp moet men boven al zoeken de kracht van de Eerste Kamer, maar vooral in hetgeen ze ongemerkt te genhoudt; hetgeen met het oog op haar bestaan niet zal worden beproefd. De Eer ste Kamer kan niet veel goed doen, doch wel veel kwaad voorkomen. Ook meende men, dat een wetsvoorstel door de Tweede Kamer met geringe meerderheid aangeno men, meer met berusting zal worden ont vangen in het land, indien de Eerste Kamer er haar zegel aan gehecht heeft. Veelal is beweerd, dat de Eerste Kamer is geworden en gebleven populair. Waar echter de tegenstanders van het tweeka merstelsel ook hier te lande niet zeldzaam zijn en waar de voorstanders de instelling met zeer onderscheiden en elkaar weder sprekende argumenten verdedigen, kan, dunkt mij, van populariteit geen sprake zijn. H. (Wordt vervolgd.) GEMEENTEBESTUUR. Donderdagmiddag ten 2 uur vergaderde de raad, onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heer Laan. Ingekomen stukken: eenige verzoekjes van niets, bedankje, kennisgeving, wei nig om het lijf. Het voornaamste onder punt 1 behandelde was nog het door den raad opmaken van een voordracht voor leden van het college van zetters. Zoo geschiedde. De heeren A. Koolhoven en Rouwens waren de aangewezenen. Een verzoekje om ontheffing van artikel 10bis der bouwverordening vond daarna geen be- zwareri, en aan de beurt was dan de aan bieding der gemeente-rekening dienst 1915. Die vermeldde aan gewone inkom sten 260.967,59 'A, aan buitengewone 264.809,60 34, totaal inkomsten dus 525.777,20; aan gewone uitgaven 259.487,61 K, aan buitengewone 256.822,79, totaal uitgaven dus 516.310.40J4; aan totaal der batige sal do's 9466.29J4. Voorts wordt een suppletoire begrooting dienst 1916 vastgesteld, of liever ze wordt nog niet zoo dadelijk vastgesteld, daar er ook de aankoop van een woning ten be hoeve van den inspecteur van politie is inbegrepen, welke aankoop eerst in deze raadszitting dient te worden goedgekeurd. De Voorzitter vestigt de aandacht van den raad erop, dat het beoogde perceel, hoek Korte Kleverlaan en Van Vlotenweg voor 7000,verkrijgbaar is, wat gege ven den woningnood een schappelijk prijsje genoemd worden mag, en zulks te meer nog daar eerstdaags de huren wel weer zullen worden opgeslagen. Ja, ja. dat von den de andere heeren ook wel. En de heer Teding van Berkhout, spre kend voor de financiëele commissie, is het er mee eens; alleen zou hij de bestemming der woning „voor den inspecteur van poli tie" niet in het besluit willen zien opgeno men, want het kon wel eens wezen, dat het huis den inspecteur heelemaal niet aan stond of zoo, niet waar Nu, dat vond de heer De Roo ook, en het dagelijksch be stuur had ook eigenlijk bedoeld eerst het huis te koopen, afgezien van de bestem ming, die er aan gegeven worden zou. Accoord, de raad koopt het huis. De suppletoire begrooting dienst 1916 kan nu worden vastgesteld, en wordt dit ook op 51.561,91. In de gauwigheid wordt de politieveror dening aangevuld met het verbod van het in de gemeente ten verkoop bieden van liefdadigheidsbloempjes en insignes, zonder vergunning van den burgemeester. De be noeming van een leeraar in het handels- rekenen aan de M. U. L. O. wordt uitge steld, omdat de goedkeuring der voor dracht door den schoolopziener nog niet was ingekomen. De heer De Roo klaagt over het snelle rijden der auto's in de gemeente, en wil dit te keer gaan. De Voorzitter antwoordt, dat er toezicht op wordt uitgeoefend, maar ontveinst zich niet de moeilijkheden om aan te toonen, dat er te snel of op andere wijze in strijd met de wet gereden wordt. Hoe kan men dat ei genlijk bewijzen? Ja, als er iemand wordt aangereden,dan, ja Doch de heer De Roo heeft weinig lust, zich voor deze proefneming beschikbaar te stellen, een standpunt dat ons begrijpelijk toeschijnt, en daar ook geen andere raads leden zich daarvoor aanmelden, kan de proef niet worden genomen. Het toeval met zijn beproefde luimigheid zal nu wel weer de slachtoffers moeten aanwijzen, evenals vroeger. Dan was er het volgend voorstel van B. en W.: Daar het belang der gemeente den aan leg van een openbaren weg van Overveen en Bloemendaal naar de zee en naar Zand voort vordert, stellen B. en W. den raad voor, hen te machtigen, om de noodige stappen te doen, ten einde tot een onteige ning te geraken van de daartoe noodige perceelen onder de gemeenten Bloemen daal en Zandvoort. De besprekingen van dit voorstel van gen aan, doch niet dan nadat de kran- tenmenschen verwijderd zijn. Wel werd hun in uitzicht gesteld, dat zij ter plaatse terug mochten keeren, maar na een eerste geheim halfuur bleek, dat hunne tegen woordigheid heel niet meer op prijs werd gesteld. Toen hun dit werd medegedeeld, trokken zij zich bescheidcnlijk terug, en zonder morren, wel wetend dat men niet straffeloos tegen het gezag opklautert. S. KRONIEK DER WEEK. 13 Juli. De Vereenigde Staten teekenen verzet bij Turkije aan tegen het optreden van den gouverneur-generaal van Syri, die de Britsche en Fransche consulaten liet openbreken, welke door den Amerikaan- schen consul verzegeld waren, en de ar chieven wegnam. 14 Juli. De Engelschen vallen de tweede Duitsche linie aan. 14 Juli. Te Londen vergaderde in het Lagerhuis de commissie voor den tunnel bouw tusschen Engeland en Frankrijk. In den loop dezer vergadering werd medege deeld, dat zoowel Lord Kitchener als gene raal Roberts aanhangers van het plan wa ren. De commissie bestond uit 60 libe ralen, 60 conservatieven en 15 Iersche na tionalisten, en kwam tot de conclusie, dat het werk zoo spoedig mogelijk na den oorlog ter hand moest worden genomen. Een dergelijke tunnel zou gelegenheid ge ven, om dagelijks 30.000 ton materiaal te vervoeren. De wagons zouden uit onbrand baar materiaal gemaakt worden. De spoor breedte is op het vasteland meestal de zelfde als die in Engeland. Slechts Spanje en Rusland hebben eenc andere. De reizi gers zouden dus van Londen uit, zonder overstappen zeer verre reizen kunnen ma ken. De reis naar Parijs zou door de tunnel twee uren korter worden dan thans. De kosten van den tunnelbouw worden op 16.000.000 pd. st., de jaarlijksche on kosten op 420.000 pd. st. en de ontvangsten op 1.538.000 pd. st. geschat. 14 Juli. Een telegram uit Londen aan „Het Handelsblad" bericht: Bij gelegen heid van den Franschen nationalen dag heeft de „Daily Chronicle" aan verschil lende bekende personen uit de neutrale lan den in Europa en in de koloniën verzocht een huldebetuiging aan Frankrijk in te zen den. Enkele antwoorden zijn hedenmorgen in het blad opgenomen. Allen zijn eenstem mig in. de erkenning der onberekenbare schuld van dankbaarheid, die de bescha ving aan Frankrijk en het Fransche volk heeft. Uit Nederland werden woorden van bewondering voor Frankrijk gezonden door den teekenaar Raemaekers, prof. Hector Treub, Alphons Diepenbrock, W. H. Vlie gen en prof. Niermeyer. 15 Juli. Een telegram uit Washington bericht: Het ministerie van buitenlandsche zaken stelde officieel vast dat de „Deutsch- land" een koopvaardijschip is. 15 Juli. De Engelschen dringen in de derde linie der Duitschers door. 15 Juli. Staatsraad Struycken bespreekt in „Van onzen Tijd" de „Tubantia"-zaak nog eens, en wijst er op,dat de op de vredes- conferentiën gemaakte bepalingen Duitsch- land niet nopen, het scheepsjournaal of an dere bewijsstukken aan den rechter te overleggen. Hij schrijft verder: „Rechtens kan onze regeering dus van de Duitsche niet de kennisneming van het bedoelde journaal, noch van andere bewijsmateriaal vorderen. Dit sluit even wel niet in, dat zij er niet om zoude kunnen vragen, ja zelfs er op aandringen, omdat de tegenstrijdigheid, die bestaat tusschen de Duitsche gegevens en de onze zóó on verklaarbaar is, dat het der Duitsche re geering zelve aangenaam moet zijn, ons met de oorspronkelijke stukken in de hand van de juistheid harer gegevens te over tuigen. De onderstelling van zekere mo gelijkheden, die aan ons verzoek ten grond slag zoude strekken, moge in sommig op zicht voor Duitschland een min of meer pijnlijk karakter dragen, de Duitsche regee ring kan zich daar overheen zetten, omdat ze de goede trouw harerzijds niet raakt, en zij zal moeten erkennen, dat met hare laatste verklaring de zaak niet uit kan zijn. Ons onderzoek voor den Raad van Scheep vaart omtrent de oorzaak der ramp heeft openlijk plaats gehad; de getuigen en des kundigen hebben onder eede hunne verkla ringen afgelegd; de beslissing van den Raad is met redenen omkleed en in het openbaar uitgesproken; wanneer de Duit sche regeering niet met gelijkwaardige ge gevens haar standpunt kan schragen, kan zij niet verwachten, dat wij het onze zullen prijsgeven, noch ook, dat hare houding, zij moge dan door hare macht in staat zijn, daarin te volharden, door een onpartijdig buitenstaander, en dus door de geschie denis, als rechtmatig zal worden erkend. 15 Juli. In den ouderdom van 70 jaar is de bekende Russische geneeskundige en onderzoeker Elias Mctschnikoff overleden. Hij was sinds 1890 hoogleeraar aan het instituut Pasteur te Parijs. 17 Juli. Er is in Spanje een spoorweg staking uitgebroken; de regeering heeft in Madrid den staat van beleg afgekon digd. Er reden eergisteren nog slechts en kele treinen. 78 Juli. „Het Handelsblad" bevat een brief uit Ziirich omtrent een adresbewe ging aldaar op touw gezet, om de militaire rechtspraak af te schaffen. Het adres draagt al zoo tegen de 150.000_ handteeke- ningen, en zal spoedig aan den Bondsraad worden aangeboden. In Zwitserland be staat n.l. de wettelijke bepaling, dat ook het volk het initiatief nemen kan tot wet telijke regeling van een vraagstuk van openbaar belang. Hebben 50.000 stemge rechtigde burgers hun onderschrift gege ven, dan is de Bondsraad verplicht, door mdidel van een algemeene volksstemming, de meening des lands in zake de gewensch- te regeling aan te vragen. Voor deze zaak zijn dus al heel wat meer dan de vereischte handteekeningen verza- meld. De gevallen van machtsmisbruik tegenover de minderen zijn groot; het on verdacht vaderlandschgezinde, liberale „Luzerner Tageblatt" maakt het volgend schrijven openbaar: „Ik moet er mijn verwondering over uit spreken, dat overste Biihlmann in zijn mili taire rede voor den Nationalen Raad zoo veel verzwegen heeft, dat ook hem zeker onaangenaam zijn moet. Ik bedoel vooral de kloof, die tegenwoordig in ons leger tusschen officier en soldaat bestaat, en die van boven af bestendig wordt verwijd. Steeds meer worden de ontevredenheid en de tegenzin onder de soldaten bevorderd door het tweeërlei recht en de onverdrage- lijke plagerijen. Wanneer, zooals nu het geval is, de rechterlijke uitspraak door de hoogere bevelhebbers niet meer wordt ge ëerbiedigd; wanneer de soldaat met alle middelen onderdrukt wordt, wat honderden voorbeelden bewijzen; wanneer een hoog moedige officiers-kaste gekweekt wordt, die minachtend op den soldaat neerziet, en hem slechts behandelt als een redelooze machi ne; dan brengt men daarmede het gevaar lijkste gift in ons Zwitsersch leger." 18 Juli. Een Reuterbericht uit Londen meldt, dat de Duitsche minister van buiten landsche zaken Von Jagow een boodschap openbaar maakt, waarin de volgende edele en menschlievende woorden voorkomen: „Indien de Britten laf genoeg zijn om de „Deutschland" in den grond te boren, zijn de Vereenigde Staten verplicht te protes teeren in naam van beschaving en men- schelijkheid." Wij begrijpen hieruit, dat het in den grond boren van koopvaarders volgens de zen Duitschen minister een lafheid is. 18 Juli. Naar aanleiding der geruchten en persartikelen, waaruit het voornemen blijkt der Duitsche regeering om den duikbooten-oorlog tegen de handelsvloot weer te verscherpen, vraagt „Het Han delsblad" of onze regeering iets doet om deze politiek-wijziging te voorkomen. Of zij iets doet om de Duitsche regee ring begrijpelijk te maken, dat een hand having van de zoo vriendschappelijke be trekkingen met ons land toch moeilijk met een duikbootenoorlog ook tegen onze han delsvloot is overeen te brengen. Het blad gaat verder: Van de stappen door de regeering genomen naar aanleiding van de aanslagen op Nederlandsche han delsschepen hooren wij niets. De „Berkel- stroom" is in strijd met elk recht tot zin ken gebracht. Openlijk. Er is geen onder zoek naar eenige geheimzinnigheid noodig. De „Tubantia"de „Palembang"en zooveel andere schepenWel, zij zijn gezonkenZelfs het vele weken gele den aangekondigde Oranjeboek over het vernederende „Tul?antia"-treurspel is niet verschenen. Waarom niet 19 Juli. Te Malta landt de overgebleve bemanning van het Engelsche koopvaardij schip „Virginia", hetwelk door een Oosten- rijksche onderzeeër, hoewel het op het eer ste sein stopte, onmenschelijk behandeld werd. In de onmiddellijke nabijheid van het schip dook de onderzeeër op, en begon on afgebroken te schieten, ook terwijl de be manning in de sloepen ging, en doodde en wondde er verscheidenen. PLAATSELIJK NIEUWS. De gemeentelijke levensmiddelen. De voorziening van sommige levensmiddelen door onze gemeente wordt in het alge meen wel gewaardeerd. De vischverkoop, die tegen behoorlijke prijzen plaats vindt, gaat glad en naar ieders tevredenheid. De rijst der gemeente vindt ook grooten af trek, wat ons niet verwondert, daar dit voedingsmiddel, tegen billijken prijs ver krijgbaar, nochtans van uitmuntende hoe danigheid is. Hetzelfde kan worden ge tuigd van het regeeringsvet, dat ook in groote hoeveelheid wordt verstrekt. Uitkomsten van het onderwijs der M. U. L. O. te Bloemendaal. De volgende leer lingen der examenklasse deden examen en slaagden: Voor de H. B. S. met 5-j c. te Haarlem: Dirk Wittop Koning, Willem Verwey, Frits Smit Kleine, Jan Reintjes van Veerssen, Dirk Dekker en Willem de Graaff; voor de H. B. S. met 3-j. c. te Haarlem: Jan Honig; voor het gymnasium te Haarlem: Betsy Sobels, Cath. Hillen, Fijke Rootlieb en Frans de Groot; voor de Midd. Meisjesschool met 5-j. c. te Haarlem; Annie Duursma, Tine Sluis en Dorothea Jorritsma; Naar het Kopje gingen over zonder exa men ééne leerling uit de examenklasse, Nita van Breemen en één uit de 6e klasse B: Litie Bas Backer; naar de le klasse voor M. U. L. O. gin gen twee leerlingen over, t. w.: Kees Laan en Jo Freund. Men meldt ons; De heer D. de Clercq, die dit jaar periodiek aftreedt als lid van het hoofdbestuur van den Nederl. Vegeta- rischen bond, is door genoemd hoofdbe- Bezoekt de drinkhui van de in het Frederikspark te H A ARLE TxZE- Dagelijks geopend van Tl10 en van 35 uur. stuur weder als zoodanig steld. Postkantoor te Bloemenda onbestelbare brieven en brie: van de afzenders onbeken ontvangen in de le helft c 1916. G. Koffeman, Urk; A. Rm; rnej. C. Verhoeven, S' Schoonhoven, Amsterdam; j Molio Ardjo. De schooltuin, Lezeress ge den tuin van de M. U. nooit gezien? Dan hebt want hij is allergenoeglijks niet van den botanischen den tuin doör de kinderen Keurig is die, in èen woord, je er zoo binnenloopt, meen bloemisterij te komen, zoo onderhouden, zoo netjes v zuiverd, zoo.... zeg maar aangelegd, alles gedijt, en van, dat eischt veel zorg. er aan besteed, daar gaat 1 kinderen zijn dol op tuinie: stekken, planten, wieden, gi Ien, dat het een aard heefi van de bloeiende blommen, sen, en groenten is voor 1 grootste pleizierigheden. i zijn ze er eigenlijk eerst va het voorbeeld van den hee zelf een groot liefhebber vond gaandeweg navolginj pret in, en nu zouden ze 1 zonder hun tuintje willen, behalve gezond en prettig zaam, en. wat er ook een 1 "e kinderen krijgen liefde et natuurschoon, en zulle eerbiedig in parken of plan gaan. U moet die bonte bedje: rige goudsbloemen en in .vcelachtige viooltjes, roz ranke lupinen, bonte korer lieren, teederroode of donz en 0, nog een heeleboel me gezellig staat dat daar zerkjes bijeenen, lekkertje de zon, beveiligd voor dei en rieten schutting, wegi ware. En zoö van den str niet zeggen, dat daar zoe ige kindertuin lag. Uitstapje van de hoogstt school te Bloemendaal. eer Tinholt met de kinde ■te klas naar Rotterdam werd daar een heele tocht "op Smit langs de haven Daarna werd het Witte H dierentuin. Het weer hee: ren dien dag eens een maakt; het was niet zoo 1 in den laatsten tijd; het 1 renot van de jongelui nc Een heerlijke dag voor hcele leven onthouden ze Te Overveen is een lee liet tafelversieren en verc ken, onder mejuffrouw iaarlem. Deze leergang Tuin- en Boschbouwveree mendaal en omstreken, w stelling hiervoor van vei cenooten ondervindt. We vernemen, dat de kapelaan van de nieuwe Haarlem tot pastoor vai richten parochie te Bloe is. Het gaat er dus nu v onze lezers weten, is d Zomerzorgerlaan, achter gen" voor de roomsche Uit het p 01 i t i 1 Processe n-v e r b a wegens; rijden zonder I verboden grond; rijden daalsche bosch. Gevonden en terui G. Herkens, De-Witstra; een koperen benzinebus Blocmendaalscheweg 83 een roode haarstrik; M mendaalscheweg 81, te gouden lorgnet in zilver Schalkburgerkade 53, schroefdraaier; J. R. Si Overveen, een bril; C. F Pad 2a, te Overveen, e waaraan een penning; Gasthuislaan 24, te Ha damesring, waarin 2 leti bureau van politie te C lampje; een boschstoe riem; een zwarte rijgsc deken; een rijwielpom een radeermesje en 2 Bij mevrouw Sleesw laan 3, te Bloemendaal Pen een kat. Verloren: een beursje; een lijst met

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2