A. H. VAN OEI STEUR Ir. STAALWATERBRONNEH Uniformen, Uitrustingen, Automobiel- en Sportkleeding. KERK-AGENDA, Zondag 30 Juli. Haarlem: Eglise Wallonne, Pas de Service a cause de la Yaoance; Rem.-Ger. Gem. 10 uur, Ds. Huen- tjensEv. Luth. Gem. 10 u., Ds. Loosjes, Evang. Luth. pred. te TielVer. Doopsg. Gem., 10 u., Ds. Hylkema. BloemendaalNed. Herv. Gemeente, 10 uur, Ds. Creutzberg, pred. te TJmuiden. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. H. T. Oberman6 u., gebouw „Vredenhof", Ds. Ober man. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 uur, in de Bewaarschool van Mevr. Wüste, Ds. Vorstman, Ned. Herv. pred. te Watergang, Spaarndam Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Verwaal, pred. te Alkmaar; 5 u., Ds. Verwaal. Zandvoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Posthu mus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Hotel Zomerzorg. Dagelijks Tentoonstelling Gooische Schilders. Hotel Duin en Daal Dagelijks Tentoonstelling Haarlemsche Schilders. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten halt twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entrée f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Rtads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaame.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jausweg: Zaterdag 29 en Zondag 30 Juli 83 uur. Bioscope „Vogelvrij", de Roman van een jong meisje, enz. Heeren- en Dameskleermakerij. 22 BARTELJORISSTRAAT 22 TELEFOON No. 303. doet bij de Engelschen pogingen om deze tot vrijlating der visschersvloot te krijgen. Belanghebbenden beraadslagen over moge lijke voorstellen aan Engeland ten einde tot een oplossing dezer ernstige zaak te komen. 27 Juli. Een bericht uit Brussel aan het „Handelsblad" meldt, dat de Duitsche gou verneur van België thans een college van curatoren voor de Vlaainsche Hoogeschool te üent benoemde. 27 Juli. De Brusselaars vieren den natio- nalen feestdag in rustige plechtigheid. Vele winkels en koffiehuizen zijn gesloten; in de winkelkasten zijn min of meer zinvolle uit stallingen te zien, meest beheerscht door de groene kleur, ook ziet men dassen en linten dragen van groene kleur, het beeld der hoop. Den ganschen dag beweegt zich een onafgebroken stoet van op hun Zon- dagsch gekleede Brusselaars door de stad. De koffiehuishouders hadden dit vergemak kelijkt door dien dag geen stoelen en tafels buiten te zetten. Verscheidenen van die koffiehuishouders en van de winkeliers, die van vaderlands liefde in hun uitstalling hadden blijk gege ven, werden door het Duitsche bestuur ge straft. Bovendien ontving de burgemeester een brief van den gouverneur, waarin deze meedeelde, dat aan de stad Brussel, van wege de incidenten op 21 Juli, een boete was opgelegd van een millioen francs. Deze brief werd op bevel van den gouverneur op alle hoeken van de straten aangeplakt. 22 Juli. Er werd in Duitschland een maatschappij voor het maken van kunst armen opgericht, die de patentrechten voor Duitschland van den Amerikaanschen uit vinder Carnes aangekocht heeft. Deze kunstarm moet alles wat tot dusverre is gemaakt overtreffen. Een Amerikaan zonder armen heeft bij eene demonstratie te Ber lijn allerlei werk, waaronder zeer zwaar en moeilijk, gedaan. De Duitsche maatschap pij zal deze kunstledematen zonder winst leveren aan het legerbestuur. 24 Juli. Uit een opgave van het mi nisterie van Landbouw te Londen blijkt, dat zich tot dusver 55000 vrouwelijke vrij willigers opgegeven hebben om veldarbeid te verrichten. 24 Juli. Bericht wordt, dat het Neder- landsche stoomschip „Maas" bezuiden het lichtschip Noordhinder is gezonken ten ge volge van een mijnontploffing. Het Neder landsche marinevaartuig „Zeehond" ver leent bijstand. Nader wordt vernomen, dat van de op varenden er elf zijn gered en tien bij de ramp zijn omgekomen. Het s.s. „Maas" be hoorde aan de N. V. „Houtvaart" te Rot terdam. 24 Juli. Te Vlaardingen loopt binnen de stoomlogger „VI. 106", reederij Eendracht, schipper De Jong, die door een Duitsche duikboot is beschoten. De onderzeeër voer de geen nummer. 24 Juli. De „Daily News" deelt mede, dat het ministerie van oorlog hulp ge vraagd heeft van vrouwelijke doctoren voor den dienst in de legerhospitalen. Er zijn reeds veertig vrouwelijke artsen voor dezen dienst aangewezen, van wie eenigen naar Malta zullen gaan. 24 Juli. Naar aanleiding van in het dezer dagen verschenen Oranjeboek voorkomen de gegevens; betrekking hebbend op ver gaan en beschadiging van Nederlandsche schepen door torpedo's, schrijft „Het Han delsblad", niet zeer bevredigd te zijn door wat onze regeering te dezer zake deed. Het blad vraagt, waarom over de torpedee ring der „Palembang" heelendal gezwegen wordt. In deze en ook in andere gevallen heeft de Duitsche regeering de verklarin gen van haar onderzeebootbevelvoerders tegenover de beëedigde verklaringen der Nederlandsche gezagvoerders gesteld. Het blad schrijft: „Waarlijk, de Duitsche regeering schroomt in het minst niet Nederlandsche onderdanen, thans b. v. den commandant en den officieren, het afleggen van meineedige verklaringen ten laste te leggen. Deze offi cieren hadden geen enkel belang bij den aard hunner mededeelingen omtrent de uit latingen van den Duitschen onderzeeboot commandant die de „Berkelstroom" vernie tigde. De Duitsche U-boot-commandant had wèl eenig belang bij zijn verklaring. De Duitsche regeering antwoordt kort en krachtig: de Berkelstroom-menschen liegen allen." Het blad heeft den indruk, dat de regee- rinr' Hechts, in schijn voor de belangen van onze zeevarenden is opgekomen, slechts in schijn iets gedaan heeft om op te komen teven roekelooze en willekeurige aanslagen op hun leven en hun schepen. In het slot van het artikel wordt erop ge wezen, dat aan het door Duitschland wille keurig torpedeeren van Nederlandsche schepen voorloopig een eind gekomen was, ingevolge van onderhandelingen door de Vereenigde Staten, onderhandelingen waar bij deze republiek niet den geringsten steun der Nederlandsche regeering had. Eerder gelooft het blad, dat de wijze waarop onze regeering die massale torpedeering van Nederlandsche schepen behandeld heeft, de Duitsche regeering moet aangemoedigd hebben op dezelfde wijze voort te gaan. ,Er wordt nu in Duitschland gesproken en in officiëele kringen over een hervat ting van den duikbootenoorlog tegen neu trale handelsschepen. Zou de regeering zich nu misschien bij andere neutrale lan den willen voegen, die voornemens zijn te gen een hervatting van die barbaarsche, tegen alle wetten van recht en mensche- iijkheid strijdende duikbooten-oorlog pro test aan te teekenen?" 25 Juli. Door de Engelschen wordt we der een twaalftal Nederlansche schepen met regeeringsgraan aangehouden. 25 Juli. Een Reuter-bericht uit Was hington luidt: De Vereenigde Staten hebben Deensch West-Indië gekocht voor een be drag van vijf millioen pond sterling. 25 Juli. Een der correspondenten van „Het Volk" schrijft uit Parijs: Uit regeeringskringen verneem ik, dat de Belgische regeering eerstdaags den militai ren attaché van Nederland eene nota zal overhandigen waarin zij verklaart, dat Bel gië geen annexatie-plannen koestert ten na- deele van Nederland en los staat van iedere poging, die in tegenovergestelde richting wordt gedaan. Ik kan ook mededeelen, dat het annexion- nistisch blad „Le XXe Siècle" van hooger- hand een wenk heeft gekregen om zijn geschrijf te staken. (Het was ook waarlijk al te zot.) 25 Juli. Naar aanleiding van een Duit sche verklaring inzake de „Tubantia"-tor- pedeering, in het Oranjeboek wendt de heer B. J. Gelder, hoofdredacteur van de „Vis- scherij-Courant" zich met een adres tot on zen minister van Buitenlandsche Zaken. In den brief van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken wordt verklaard, dat in den nacht van den 15en op den 16en Maart 1916 zich geen enkele duikboot of ander Duitsch oorlogsvaartuig heeft bevon den binnen een rayon van 10 zeemijlen van de plaats, waar de ramp heeft plaats gevon den. De heer Gelder deelt nu aan den minister tnede, dat Woensdag 15 Maart des namiddags 3 uur een Duitsche duikboot den Goereeschen blazer G. O. 11 hèeft aange varen en wel op 6 mijl noordwest van het vuurschip „Maas". In het Hollandsch werd gevraagd waar men was. 26 Juli. Een mededeeling van den Rus sische generalen staf luidt: De troepen on der bevel van generaal Jocdenitsj hebben na een gevecht de stad Erzindjan genomen en daarmede de verovering van Armenië voltooid. 26 Juli. Naar de „New York Herald" mededeelt, zullen behalve de vier linie schepen en verscheidene slagkruisers nog verschillende lichte kruisers, 20 torpedoja gers. 9 groote en 27 kleine duikbooten bin nen zeer korten tijd op stapel gezet wor den. 26 Juli. Een bericht uit Rotterdam aan „Het Handelsblad" spreekt van de uitvin ding van een middel, waarmede schepen zich tegen mijnen beschermen kunnen. De heeren P J. Douwes Dekker en J. Eindho ven te 's Gravenhage meenen thans de uit vinding te hebben gedaan, waarop gewacht werd; zij hebben ons heden hun denkbeeld op een model gedemonstreerd. Hun idee komt hierop neer, dat zij op den romp van het schip boven de waterlijn op geregelde afstanden zoogenaamde „uithouders" aan brengen,waarlangs steunijzers loopeh. Door die steunijzers worden stalen kabels ge haald, waardoor het schip feitelijk als met een netwerk is omringd. Het kabelsysteem wordt binnenboord behandeld, opgezet of neergelaten. In het laatste geval zit het feitelijk vlak tegen den romp en is op gee nerlei wijze hinderlijk. Zijn de kabels aan gehaald, dan is de romp van het schip over een breedte van 4 meter van elk voorwerp verwijderd. Aanraking met een mijn zal volgens de uitvinders dan alleen de kabels schaden. Bovendien heeft men onder aan de steunijzers krachtige stalen messen aan gebracht, in staat om de kettingen, waaraan de mijnen zijn verbonden, door te snijden. De uitvinders zijn gesteund door de advie zen van practici, waarbij 0. m. een attest van het bestuur der vereeniging van Neder landsche Gezagvoerders en Stuurlieden, overtuigd van de volkomen deugdelijkheid dezer vinding, en wachten nu slechts op den reeder, die een zijner schepen aldus toegerust door het mijnenveld wil zenden. De kosten behoeven geen beletsel te zijn, te minder daar nagenoeg al het voor de uit vinding benoodigde materieel in tijd van vrede weer voor andere doeleinden aan boord bruikbaar is. PLAATStLIJK NIEUWS. De. D. BAKKER, f Dr. Dirk Bakker, f Zoo heeft dan 11a een ongesteldheid van nauwelijks eenige weken de dood een eind gemaakt aan een mooi en werkzaam leven. Dr. Bakker is in den ouderdom van 69 jaar over leden. Dr. Bakker promoveerde 3 Juli 1875 aan de Leidsche Hoogeschool en vestigde zich, na een korten tijd werkzaam te zijn geweest als assistent aan het Buitengast huis te Amsterdam, den lsten Sentember van genoemd jaar in onze gemeente. Al spoedig wist hij door zijn zeldzame hoedanigheden van hoofd en hart een plaats onder de meest geziene plaatsge- nooten te verwerven. Toegewijd aan zijn taak 'en hulpvaardig en mild van aard, heeft hij zeer veel goed gedaan gedurende zijn welbesteede leven. Onder de vele in stellingen, tot welker bloei hij heeft mede gewerkt, moet wel in de eerste plaats onze afdeeling van „Het Witte Kruis" worden genoemd. Bij de oprichting in 1876 dor af deeling OverveenBloemendaal werd hij tot secretaris benoemd, trad als zoodanig af in 1882, en werd in 1886 tot voorzitter benoemd, welke functie hij tot aan zijn dood waarnam. Toen dr. Bakker zijn 40-jarig ambts- feest vierde, waren de bewijzen van waar deering en erkentelijkheid zeer vele; men- schen van alle maatschappelijke standen gaven hem toen van hun genegenheid blijk, en niet het minst kwamen deze blij ken van den kant der armen en noodlij denden, voor wie hij een vriend en helper was als weinigen. De begrafenis Donderdagmiddag op ons landelijk kerkhof had zeer veel belangstel lenden gelokt. Het was een pakkende plechtigheid. Vele honderden dorpsge- nooten hadden een wijle hunne bezigheden laten rusten om den overledene de laatste eer te helpen bewijzen. Op het kerkhof waren vele patiënten en vertegenwoordigers van Bloemendaalsche vereenigingen, afgevaardigden van het be stuur van het dr. Bakkerfonds, van het hoofdbestuur en van de afd. Haarlem van de Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst, en B. en W. van Bloemendaal, en verscheidene raadsleden. Aan het graf werd het woord gevoerd door de heeren dr. C. Kikkert namens den Haarlemschen Ge neeskundigen Kring, A. Koolhoven, namens liet dr. D. Bakkerfonds, A. F. Bijvoet, na mens de Bloemendaalsche afdeeling van het Witte Kruis, dr. Van der Meulen uit Amsterdam, namens het hoofbestuur van de Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst, en dr. Barnouw, namens het hoofd bestuur van het Witte Kruis. De naam van dr. Bakker zal in onze gemeente in erkentelijk aandenken blijven. De woningbouw vordert. D.w.z. de bouw zelf vordert nog niet zoozeer, maar een begin is gemaakt. De bouwmeesters Mul der en Van Asdonk kregen van het gemeen tebestuur dezer dagen de opdracht, het plan der woningen, wegen, rioleeringen enzoo- voorts, met bestekken en begrootingen uit te werken. Neeltje Lokerse, de wakkere Zeeuwsche vrouw, zoo bekend door haar ijveren voor betere zedenwetten, zal eerstdaags ook in onze gemeente komen werken met het door haar geschreven boek „Bertha van Doorn, een boek van strijd en leed." Doel van het beek is aan te toonen, dat de strijd van een jong, knap meisje tegen de gevaren van het groote-stadsleven ontzaglijk moeilijk is; dat slechts zeer groote zedelijke kracht in staat is, de overwinning in het leven te behalen het is een beroep op de mannen om toch wel te bedenken wat zij doen alvorens zij tot groote vertrouwelijkheid met meisjes komen; het is een waarschuwing aan de jonge meisjes om toch wèl te zien, welk een reeks van ellenden, welk een gansch leven vol krenking en achterafzettingen het gevolg zijn van een enkelen misstap; het is een aanklacht tegen een zich goed en deug delijk wanende samenleving, welker deugd zoo menigmaal slechts schijn is, of in brave eigengerechtigheid ontaardt, die onverbid delijk voor haar is, die zich in een uur van zwakte vergat, die de naïveteit had te ge- looven wat de man, die eens haar leven zou vertrappen, haar aan moois en liefs voorspiegelde. Neeltje Lokerse is een vrouw van karak ter. Zij heeft het haar gedane onrecht niet kunnen verkroppen; en zij wil haar leven eraan wijden anderen te waarschuwen, en milder stemming tegenover ongehuwde moeders te wekken. Ze doet het in woord en geschrift. Zij houdt lezingen; zij schrijft. En van de opbrengst van dezen propagan- da-arbeid leeft deze rechtschapen vrouw reeds dertien jaren lang met haar kind. Ook te Bloemendaal zal zij binnenkort komen orn haar boek te verkoopen. Lezeressen, lezers, steunt het werk dezer sympathieke, wakkere vrouw, koopt haar boek De algemeene jaarvergadering der ver eeniging voor Facultatieve Lijkverbranding wordt 9 September in hotel „Duin en Daal" gehouden, waar de afgevaardigden aan een gemeenschappelijken maaltijd zullen aanzitten, nadat een bezoek zal zijn ge bracht aan het Crematorium te Wester- veld. Men deelt ons mede, dat bij de dezer dagen gehouden aanbesteding van riolee- ringswerk in de Rijperweg is ingeschre ven door J. Teitsma, Bloemendaal, voor 912,E. Kievit, Overveen, voor f 795,—; J. B. Sluiter, Aerdenhout, voor ƒ790;—, B. van Kampen, Bloemendaal, voor 768,Gebr. Verduin, Bloemendaal, voor 715,Het werk werd gegund aan den laagsten inschrijver. Ook Vogelenzang zal van de zegenin gen der gemeente-visch gaan genieten; Kok zal ook daar wekelijks komen, zien, en overwinnen. Bezoekt de drinkhal van de in het Frederikspark te 3rEC -A. _A_ IR, I_j IE 3VT- Dagelijks geopend van lh10 en van 35 uur. In de meeste neutrale lar de vredesvrienden op im wijze herdacht worden di datum van 1 Augustus, war ren geleden de wereldbrand Ook in Nederland wordt ii meenten door de afdeelingen Anti-Oorlog Raad met ijt geest gewerkt. Iedereen bejammert den een hunkert naar vrede. I: niet logisch, elke beweging goede richting streeft, zedelij te steunen zelfs al is me: van het feit, dat er op het c kracht ter wereld bestaat, w ligs kan doen om den oorlc ten Want wel kan er steeds 1 werkt worden om hier en in aansluiting te brengen, de helpen bevorderen tusschen die nu reeds ongeveer gelijk maar wier stemmen zich n< lijk genoeg kunnen doen ho Éénmaal zal toch het 01 zijn, waarop wèl mag wc ken en gehandeld maar breekt, moeten al die ver; stroomingen reeds tot een i tigen stroom zijn vereenij dan gezamenlijk te redden nog mogelijk is, de haat t< peren en vooral een betere te bereiden, oorlogen te vo Vorige geslachten bescho ls een onvermijdelijke ram woordige moet er anders ov ken. Om een resultaat te bere lies lang vooruit geregeld te de openbare meening er in voor gewonnen zijn. Al zouden de dikwerf n ogen beschouwde vree voorloopig slechts den vred, \ervroegen, dan zouden d: reeds duizenden levens gerei gevolgen eener goed gerege 1 ale vredesbeweging zijn va der strekking: het geldt hi voorbereiding tot betere inte houdingen voor de komende coestand van wanorde die :t gebied vrijwel bestond tc te herscheppen. Wanneer 1 naar millioenen dien weg c wordt hij ook gevonden. De gronddenkbeelden var R. werden voor deze gelei welgeslaagd, aardig verlui uitgegeven dat in ons heele schaal met een vredesspeld wofden gevent. In vele vredeslanddagen worden gc Bloemendaal was een v: meenten waar deze verkoot gestaan wegens klachten or vuldig voorkomen van derg Daarom zal het geschriftj een omzendbrief huis aan rondgebracht. Moge de opt delijkst bewijs leveren, dat 0 ingezetenen er over het al over denken. Dre. In verband met de pla zeeweg vernemen wij nog, geering bezwaar gemaakt 1 eigening van een strook 1 meter, het gemeentebestur worpen heeft om onteiger ken van een strook van 51 Naar men ons bericht, zi mens der Nederl. Toonkur niging 0. a. voor solozang R. E. D. de Kanter, Bloen J. Blankevoort, Bloemenda Uit het p 01 i t i e-i Processe n-v e r b a a 1 wegens: loopen over verbc Dlijkens akte verleden 21 Ap D 1916 ten overstaan van d Candidaat-notaris JAN VA MUNSTER VAN HEUVEl als plaatsvervanger van den Bloemendaal standplaats hebbend Notaris JACOB HARME WILDERVANCK DE BL! COURT, verleden, is tusschen Heeren JOH ANNES GERR] VERBEEK en JOHANNI GERARD VERBEEK, beid rijwielen- en antomobielenhandeh en beiden wonende te Bloemenda aangegaan een HANDELSVENNOOTSCHAI onder de firma J. G. VERBEI gevestigd te Bloemendaal, ten d hebbende den handel in rijwiel motoren, automobielen en onderdeelen ddarvan, zoomede het doen van reparatiën, alles den uitgebreidsten zin.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2