SIERMAN-BOTER Firma J. H. KRUL Ir. Brandstoffen. Permanente Schilderijen-Tentoonstelling. Telef. 1004. Hotel „DUIN EN DAAL" Dagelijks 2 CONCERTEN. VAN VEEN C °ij Hofleveranciers, Gebruikt BLOEMENDAAL. N.Y. HOENDERDOS' Brandstoffenhandel in HOtel „ZOMERZORG" Dagelijks geopend. In de meeste neutrale landen zal door de vredesvrienden op indrukwekkende wijze herdacht worden de noodlottige datum van 1 Augustus, waarop twee ja ren geleden de wereldbrand losbarstte. Ook in Nederland wordt in tallooze ge meenten door de afdeelingen van den Ned. Anti-Oorlog Raad met ijver in dezen geest gewerkt. Iedereen bejammert den oorlog, ieder een hunkert naar vrede. Is het daarom niet logisch, elke beweging welke in de goede richting streeft, zedelijk en stoffelijk te steunen zelfs al is men zich bewust van het feit, dat er op het oogenblik geen kracht ter wereld bestaat, welke iets stel ligs kan doen om den oorlog nu te stui ten Want wel kan er steeds krachtiger ge- verkt worden om hier en in den vreemde aansluiting te brengen, de harmonie te helpen bevorderen tusschen de millioenen, die nu reeds ongeveer gelijkgestemd zijn, maar wier stemmen zich nog niet duide lijk genoeg kunnen doen hooren. Éénmaal zal toch het oogenblik daar zijn, waarop wèl mag worden gespro ken en gehandeld maar voor dit aan breekt, moeten al die verspreide kleine stroomingen reeds tot een enkelen mach tigen stroom zijn vereenigd. Teneinde d n gezamenlijk te redden waar redden img mogelijk is, de haat te helpen tem- pe en en vooral een betere toekomst voor te bereiden, oorlogen te voorkomen. Vorige geslachten beschouwden oorlog een onvermijdelijke ramp. Het tegen- w ordige moet er anders over leeren den ken. )m een resultaat te bereiken, dient dit a'.'es lang vooruit geregeld te worden, moet de openbare meening er in alle kringen v >r gewonnen zijn. \1 zouden de dikwerf met sceptische o, gen beschouwde vredesstroomingen .rloopig slechts den vrede enkele dagen vervroegen, dan zouden daardoor alleen ïv.ds duizenden levens gered zijn. Maar de gevolgen eener goed geregelde, internatio nale vredesbeweging zijn van oneindig wij der strekking: het geldt hier de ernstige v rbereiding tot betere internationale ver houdingen voor de komende geslachten; de t< stand van wanorde die tot dusver op dit gebied vrijwel bestond tot een van orde te herscheppen. Wanneer niet duizenden, maar millioenen dien weg op willen gaan, wordt hij ook gevonden. De gronddenkbeelden van den N. A. O. R. werden voor deze gelegenheid in een welgeslaagd, aardig verlucht geschriftje uitgegeven dat in ons heele land op ruime schaal met een vredesspeld op 1 Aug. zal vruAlen gevent. In vele steden zullen aleslanddagen worden gehouden. Bloemendaal was een van de drie ge meenten waar deze verkoop niet werd toe gedaan wegens klachten over het te veel vuldig voorkomen van dergelijke collectes. Daarom zal het geschriftje hier nu met I een omzendbrief huis aan huis worden j rondgebracht. Moge de opbrengst het dub delijkst bewijs leveren, dat onze welvarende' ingezetenen er over het algemeen anders over denken. Dre. P. v. H.Q. In verband met de plannen voor den zeeweg vernemen wij nog, dat nu de re geering bezwaar gemaakt heeft tegen ont eigening van een strook terrein van 100 meter, het gemeentebestuur plannen ont- j worpen heeft om onteigening te verzoe: ken van een strook van 50 meter. Naar men ons bericht, zijn voor de exa- mens der Nederl. Toonkunstenaars-veree- I niging o. a. voor solozang geslaagdmej. R. E. D. de Kanter, Bloemendaal en mej. J. Blankevoort, Bloemendaal. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond; vis- schen zonder vergunning; rijden zonder licht. Gevonden en terug te bekomen bij G. Kuit, Bloemendaalscheweg 160, een doublé armband; Rustenburgerlaan 5, te Bloemendaal, een groen lint; Van Been, Lage Duin en Daalscheweg 19, een bruin lederen portemonnaie met inhoud; Saeijs, Langendijkstraat 11, te Haarlem, een stuk- gereden armband; aan het bureau van po litie te Overveen, een kastsleutel; een schroefdraaier; een r.-k. kerkboekje; een portemonnaie; een schoenhoorn; een por temonnaie. Verloren: een autoband; een visite boekje; een kussentje; een hamer; een gou den schakelketting, waaraan gouden me daillon; een springtouw; een geel karton nen doos met inhoud; een portemonnaie; een horlogearmband; een zwart zijden taschje; een huissleutel. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 21 Juli tot en met Donder dag 27 Juli. Geboren: z. van A. F. Bos en E. C. Vasen; d. van J. de Lugt en M. Romein; d. van Th. Barnhoorn en J. A. Vermeulen. Ondertrouwd: H. M. Bergman en J. J. Latenstein van Voorst. Getrouwd: F. P. Bersee en M. Bak ker; J. van Munster en M. Hilgeman. Overleden: D. Bakker, 69 j. OverledeninhetgestichtMee- renberg: P. J. van der Maal, 63 j.; J. C. König, 60 j.; W. van der Steeg, 38 j.; G. L. Erkelens, 73 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Men deelt ons mede, dat eerstdaags op het buiten „Duin en Kruidberg" van den heer Cremer een openluchtspel zal worden vertoond, waarvan de opbrengst strekken zal als bijdrage in den herbouw van de pas afgebrande kerk en den bouw der pastorie te Santpoort. Het 20e Provinciaal N.-Hollandsch Zen- dingsfeest wordt Donderdag 17 Augustus gehouden op het landgoed „Velserbeek" te Velsen. Van 1 tot 6 Augustus is de schouwburg, Jansweg Haarlem, gesloten wegens het probeeren van de brandbluschmiddelen. Uit Heemstede. Naar wij vernemen, zal de Bazar ten bate der protestantsche bewaarschool te Heemstede, op 1 Septem ber van 8 tot 11 uur des avonds en op 2 September van 2 tot 6 uur des namiddags in den huize „Kennemerduin" worden ge houden. Schermen. Dezer dagen werd in de gymnastiek- en schermzaal van het Zander- Instituut te Haarlem, het jaarlijksch scherm-examen gehouden voor leerlingen van den heer A. J. Meijerink, met den ■ntn- stigen uitslag dat aan al deze candidaten het gewenschte diploma kon worden uit gereikt H. Eilbracht Hzn., meester sabel en korte stok; A. Jacobson, meester sabel, floret en korte stok; M. Jacobson, idem; C. van Marselis Hartsinck, meester sabel; W. van Marselis Hartsinck, idem; Lousje de Stop pelaar, prévot lange stok; Jhr. Job de Jon ge, prévot sabel en lange stok. VAN HIER EN DAAR. Een roep om vrede. Bryan liet zich tegenover de neutrale vredesconferentie over de beëindiging van den oorlog als volgt uit. (Wij nemen den tekst van zijne verklaring uit „Het Handelsblad" over.) De volken van bijna alle oorlogvoerende mogendheden zijn verklaarde aanhangers van het vredesbeginsel en kunnen derhalve een oorlog niet goedkeuren dan alleen als uiterste middel en wanneer geen andere op lossing mogelijk is en hetzelfde is ook van toepassing en zelfs met grooter kracht voor het voortzetten van den oorlog. Degenen, die verantwoordelijk zijn voor het uitbreken van dezen oorlog, konden niet de gevolgen ervan voorzien, terwijl dege nen, die de verantwoordelijkheid op zich nemen om hem voort te zetten, dit moeten doen in het volle bewustzijn van de ont zettende ellende ervan. De bestuurders van de oorlogvoerende mogendheden wer pen de verantwoordelijkheid voor dezen oorlog van zich; zij allen verklaren den strijd niet te zijn begonnen, noch hem te hebben gewild. Wij moeten dus aannemen, dat zij niet wenschen den oorlog voort te zetten na het ongeëvenaard verlies van geld en de voorbeeldelooze offers van de beste en dapperste van hun onderdanen; zij moe ten ernstig verlangen dat de worsteling spoedig een einde neemt. Waarom noemen zij dan niet op afdoende wijze de voorwaarden, waarop herstel van den vrede mogelijk is; waarom nemen zij, door dit uit te stellen, de verantwoordelijk heid op zich voor de voortzetting van deze moordpartij. Zij moeten weten, waarvoor zij vechten en wat hun doel is. Er moet toch een doel zijn. Indien zij zich niet schamen dit aan de wereld bekend te maken, waarom geven zij dan geen duidelijke en gedetailleerde ver klaring van hetgeen zij verwachten met wapengeweld te kunnen verkrijgen. Dit zou gelijk staan met een verklaring van de voorwaarden waarop zij bereid zijn vrede te sluiten. Eerlijkheid en openhartigheid zijn deugden, welke gewaardeerd worden in internationale aangelegenheden zoowel als in het persoonlijk verkeer, en de oor logsleiders zouden bereid moeten zijn tege lijkertijd hun vredesvoorwaarden te geven. Maar indien een hunner weigert tegelijker tijd zich te verklaren, dan verdienen zij, die hiertoe wel zijn bereid, des te meer ver trouwen. Een verklaring van één zijde zou naar alle waarschijnlijkheid leiden tot een verklaring van de andere zijde en deze ver klaringen, eenmaal gedaan, zouden onge twijfeld eindigen in een bespreking, welke tot een overeenkomst zou brengen. Eéns moeten toch vredesvoorwaarden worden gesteld, waarom dan nü niet. Wanneer de regeeringen, in dezen oorlog betrokken, terugschrikken voor de verant woordelijkheid, den strijd te hebben ontke tend, dan moest ieder naar de eer verlan gen, hem te hebben beëindigd. LEGER EN VLOOT Volgens dagbladberichten bestaat het voornemen om voor officieren weder een blauwe uniform in te voeren, te dragen bui- ten dienst. Deze uniform zou o. a. bestaan uit een korte jas met één rij knoopen, roode kraag, gouden schouderbedekkingen, en afgezet met veel biezen, waarvan éen aan de voor zijde langs de knoopenrij. Het ware bepaald jammer als de jas op deze wijze mocht uitvallen en wel ten aan zien van de biezen.Deze kunnen een kleedingstuk zoowel mooi als leelijk ma ken, naar gelang ze zijn aangebracht. Ze zijn te vergelijken met de lijnen van een gebouw, alleen de kunstenaar weet deze met smaak te groepeeren. Bepaald leelijk en de uniform onvoor naam makend is de bies aan de voorzijde langs de knoopen. Zij doet de jas gelijken op die van een hotelportier of van een dor pelwachter bij een bioscooptheater. Deze ontsieringsstreep vindt haar oorsprong in Duitschland en met alle eerbied voor het kennen en kunnen onzer oostelijke buren, kan toch wel beweerd worden, dat zij in fijne smaak niet zoo bizonder uitmunten. Als men twee overigens gelijke unifor men naast elkander ziet, één met en één zonder bedoelde bies, dan zal ieder die smaak en oog voor lijn heeft, met het bo venstaande volkomen instemmen. Mochten wij raad geven, wij zouden zeg gen: laat de jas bestaan uit zwart laken, met blauwe kraag en gelijke uitmonstering. Dan wordt zeker een voornaam, smaakvol kleedingstuk verkregen. Hoe de nieuwe uniform zal uitvallen moe ten we echter maar afwachten. Laat ons slechts hopen, dat de grove bies aan de voorzijde der jas haar niet zal ontsie ren. A. K. Wij kunnen ons met het bovenstaande niet alleen vereenigen, maar willen trachten in den geest van den schrijver er iets aan toe te voegen. De oorlogsuitrusting van den soldaat wordt evenals de versterking in het veld, zoodanig gemaakt, dat ze niet in het oog valt. Is er reden de vredeskleeding van den soldaat zoo te kiezen dat de persoon tus schen de burgers bizonder opvalt? In het algemeen niet en in ons land bepaaldelijk niet. In het algemeen niet, omdat de tijd voorbij is, dat het „gruwelijk handwerk" zou kunnen worden verward met het „rid derlijk spel" van voorheen en een uniform zich behoort aan te passen aan het vak, het ambt van den drager. Dat vak is de techniek van het krachte loos maken van vijandelijke zaak en mensch dus niet een scheppend maar een vernie lend werk, dat hoe nuttig en noodig vaak, wel tot de ernstige maar niet tot de ver heugende dingen des levens behoort. Zich daartoe op te sieren, heeft geen zin. Ern stige, knappe mannen, zooals er onder onze officieren en onderofficieren zoovelen zijn, in vredestijd uit te dosschen alsof ze ter bruiloft gingen, met roode kragen, biezen langs de jas, goudoplegsels enz., maakt een bijna even mallen indruk als de gouden sleutel gestikt op den bil van een kamer heer der koningin, wiens betrekking wel beschouwd aan opsmuk behoefte niet heeft. Al deze overblijfselen uit de kinderkamer der Europeesche menschheid schaffe men af. Het oog wil ook wat. Ja, maar het oog wil datgene wat het verstand bevredigt. Een geestelijke in kuitenbroek en lange soepjas maakt om te beginnen een komischen in druk, omdat de kuitenbroek bij ons de dracht is van de onnadenkende jeugd. In vredestijd den soldaat te zien gestoken in glimmende, schitterende, kleurige uniform, bevredigt ons verstand evenmin. Ook in vredestijd zij het wachtwoord: zoo veel mogelijk aansluiting aan de burgerij. De vredesuniform behoort zoo te worden ge kozen dat de krijgsman nimmer aanleiding heeft zich in civiel te willen kleeden. LETTEREN EN KUNST. !n De Bois' Kunsthandel, Kruisweg 68 te Haarlem, wordt er weer een belangwekken de tentoonstelling gehouden. De heer De Bois is een man van smaak en inzicht; zijn speurzin doet hem menigmaal werk ont dekken, waarvan de goede hoedanigheden in te engen kring waren bekend, hij voert het naar zijn gezellig zaaltje te Haarlem, hangt het oordeelkundig op, en de liefheb bers kunnen weer eens te gast gaan. Zoo thans aan het werk van den schilder Schreuder van de Koolwijk. Deze Schreuder van de Koolwijk is een vrouwenschilder. In telkens andere aktie en gelaatsuitdrukking schildert hij haar, en steeds is het pakkend door een zekere fijne voornaamheid, door een innige weligheid van vormen en kleuren. Menig van de ten toongestelde stukjes is een lust voor de oo- gen. Wij raden ieder, eens te gaan kijken. TOONEEL. Schouwburg Jansweg. Zondag 6 Aug. wordt het' speelseizoen in den schouwburg geopend door de Kon. Ver. „Het Ned. Too- neel' Opgevoerd zullen in dit seizoen worden de volgende stukken: „Jean Darlot" met Louis Bouwmeester; „Het Dagboek van den Minister", met mevr. MannBouwmeester in de hoofd rol; „Peggy m'n kind", met mevr. Emma Morel in de hoofdrol; „Mensch en Opper - mensch" en „Pygmalion", van Shaw; „Nar cis" met Louis Bouwmeester en mevr. Mann; „De gekroonde Leersse" (oud Vlaamsch blijspel). Dlijkens akte verleden 21 April D 1916 ten overstaan van den Candidaat-notaris JAN VAN MUNSTER VAN HEUVEN, als plaatsvervanger van den te Bloemendaal standplaats hebbenden Notaris JACOB HARMEN WILDERVANCK DE BLÉ- COURT, verleden, is tusschen de Heeren JOH ANNES GERRIT VERBEEK en JOHANNES GERARD VERBEEK, beiden rijwielen- en automobielenhandelaar en beiden wonende te Bloemendaal, aangegaan een HANDELSVENNOOTSCHAP onder de firma J. G. VERBEEK, gevestigd te Bloemendaal, ten doel hebbende den handel in rijwielen, motoren, automobielen en in onderdeelen daarvan, zoomede tot het doen van reparation, alles in den uitgebreidsten zin. De Vennootschap is aangegaan voor onbepaalden tijd, ingaande 1 Januari 1916, terwijl ieder der vennooten het recht heeft haar te doen ontbinden, nadat daarvan drie maanden te voren schriftelijke op zegging zal hebben plaats gehad. Verder is bepaald, dat ieder der vennooten het recht heeft, om met den firmanaam te teekenen, terwijl ieder der vennooten bovendien be voegd is, om de vennootschap aan derden en derden aan de vennoot schap te verbinden. De handteekening van de beide vennooten wordt echter vereischt voor alle verbintenissen, waarvan het onderwerp de som, of de waarde van f 500,te boven gaat. zoomede tot het aangaan van dadingen, het koopen en verkoopen en het ver- hypothekeeren van onroerende goederen. SLECHTS EEN KEER een proef en U blijft gebruiken onze geurige en smakelijke Kruisstraat 34, HAARLEM. Telefoon 1543. OVERVEEN. Telef. 1617. HAARLEM, Leldsche plein 15—19. Telefoon 773. BLOEMENDAAL, Bloemendaalsche weg. Telefoon 2857.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 3