1. H. VAN DER STEIS Ir. Homologatie-Accoor Agent der GAZ Uniformen, Uitrustingen, Automobiel- en Sportkleeding. VICTORIA-WATER HERMAN Sport- en Foto Rej LI KERK-AGENDA, Zondag 5 Augustus. Haarlem Ver. van Vrijz. Herv. (geb. Prostenb.) v.m. 10 uur, ds. Bakker, pred. te Zwolle; Eglise Wallonne, Pas de Service a cause des reparations de I'Eglise; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. Schroder, direct, v. h. Luth. Diaconessenhuis te Amsterdam; Ver. Doopsg. Gem., 10 u„ Ds. Plantenga. BloemendaalNed. Herv. Gemeente, 10 uur, Ds. Vermeer, pred. te 's-Hage. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. H. T. Oberman. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 uur, in de Bewaarschool van Mevr. Wiiste, Ds. VandenBergh van Eijsinga. SpaamdamNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. limuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Snethlage, direct.v. h. Diaconiehuis te 's Gravenhage. 5 uur, den heer Doevendans, Ouderling. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond, 10^ uur, Ds. Holtz, pred. te Loppersum. Zandvoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Posthu mus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Hotel Zomer zorg. Dagelijks Tentoonstelling Gooische Schilders. Hotel Duin en Daal Dagelijks Tentoonstelling Haarlemsche Schilders. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Le Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Kon. Vereen. „Het Ned Tooneel Zondag 6 Aug., 8V4 uur, Jean Darlot; Maandag 7 Aug. 8V4 uur, Het Dag boek van den Minister; Dinsdag 8 Aug. 8V4 u Peggy m'n kind; Woensdag 9 Aug. 81/4 uur' Mensch en Oppermensch; Donderdag 10 Aug' 8V4 uur. Pygmalion; Vrijdag 11 Aug. 81/4 u' Narcis. Heeren- en DameskleermakeriJ. 22 BARTELJORISSTRAAT 22 TELliFAOV 303. KRONIEK DER WEEK. 27 Juli. Een regeeringsbericht uit Ber lijn luidt: Te Brugge had voor den veldkrijgs- raad van het marinekorps de behandeling plaats der zaak van kapitein Fryatt, van het als prijs binnengebrachte Engelsche s.s. „Brussels"; de beschuldigde is ter dood veroordeeld, daar hij, hoewel niet tot de gewapende macht behoorend, poog de op 28 Maart 1916, te 2.30 des nam., bij het Maaslichtschip een Duitsche duikboot, de U. 33, te rammen. De beschuldigde kreeg, evenals de eerste officier en de leidende machinist van het s.s., van de Engelsche regeering, voor betoonde dap perheid bij die gelegenheid, een gouden horloge als belooning, en werd in het La gerhuis met roem vermeld. (De weduwe van Fryatt verklaart, dat van een gouden horloge geen steek waar is. Red. BI. W.) Op 27 Juli werd Fryatt doodgeschoten. De „N. R. Cf' schrijft hierover: Rechtvaardig kan dit vonnis misschien zijn naar meedoogenloos oorlogsrecht; misschien ook wel naar Duitsche moreele begrippen. Maar naar menschelijke rechts opvattingen, zooals die buiten de oorlog voerende landen nog hier en daar aan getroffen worden, valt er op de rechtvaar digheid van dit vonnis wel een en ander aan te merken. De duikbootenoorlog werd, ten tijde, dat de kapitein van de „Brussels'' zijn mislukte poging deed, met misken ning van alle menschelijkheid, wederrech telijk en op de meest ruwe wijze gevoerd. Een Duitsche duikboot in zicht te krijgen, beteekende toen voor honderden, die nu in het Duitsche communiqué als „francti- reurs" worden aangeduid, den dood. Wie het leven niet wilde verliezen was genood zaakt tot tegenweer, hetgeen trouwens ge oorloofd was, omdat de duikbootoorlog we derrechtelijk was. Wil de Duitsche leger leiding deze menschen thans „franctireurs" noemen, maar dan heeft zij ook te erken nen, dat niet die menschen zich zeiven, doch de Duitsche oorlogvoering ze tot franctireurs heeft gemaakt. Dit element in hetgeen misschien naar streng oorlogs recht delict was, had voor eene bestraffing, die rechtvaardig genoemd worden zal, bij het vonnis in aanmerking moeten gebracht zijn. Voor zich zelf het recht opeischen, honderden burgers voetstoots om het le ven te brengen, doch den burger, die zich niet goedschiks aan deze executie onder werpt, te stempelen tot franctireur dat is naar onze opvatting het recht afmeten met verschillende maat, naar gelang het op zich zelf of een ander zal toegepast worden. Dat noemen we willekeur, on rechtvaardigheid. En dat treft ons, zélfs nog tusschen al het gruwelijks van den oorlog. Dat stuit de neutralen, en wekt bij de vijanden nieuwe verbittering en haat. 28 Juli. Havas bericht uit Parijs: De bladen geven uiting aan de toenemen de ontroering over de gedwongen ontrui ming van de streken in het Noorderdepar tement. De afgevaardigde van die streek verklaarde aan de „Matin", dat meer dan 23.000 Fransehen ontrukt werden aan hun ne gezinnen, en sinds Paschen zijn weg gevoerd. De „Petit Parisien" zegt, dat de Duitschers op ontzettende wijze tot de uit drijving overgaan. In het midden van den cht, onder bedreiging met bajonetten en mitrailleurs worden vrouwen van hunne mannen, kinderen van hunne moeders ge- liHden. De Franscbe re°'eerin<r zal een Qeelboek over deze zaak uitgeven. iuli. De Tweede Kamer heeft zonder stemming aangenomen de distributiewet, het wetsontwerp betreffende 20 millioen voor levensmiddelen en nog een ontwerp betreffende verschillende crisisuitgaven. 28 Juli. In westelijke richting van Loezk doorbreken Russische troepen het geheele front van den vijand en zetten, na hen te ruggeslagen te hebben, hunnen opmarsch voort. Russische cavalerie vervolgt den vluchtenden vijand. In deze streek maak ten de Russen 46 kanonnen, waaronder zes mortieren, buit, benevens zes mitrail leurs en namen zij ongeveer 50 officieren gevangen, onder wie twee generaals en twee regimentscommandanten en 9000 manschappen. In het dal van de rivieren Sloniowka en Boldorewka sloegen de Russische troepen den vijand terug over de geheele linie. Zij vervolgden hen in de richting van Brody, waar men de ontploffingen kon hooren, de branden zien en den terugtocht van onaf gebroken colonnes trein waarnemen. Te zes uur 's avonds bezetten de Russen Bi ody. 29 Juli. Het „Vad." meldt, dat een lucht- verbinding tusschen Nederland en Indië is 1 tot stand gebracht. Volmaakt is zij nog met, slechts des nachts onder gunstige omstandigheden is de verbinding te ver krijgen. Doch zij bestaat, moederland en koloniën zijn om met elkaar in contact te treden niet meer afhankelijk van het goed vinden van derden. Niet het station te Scheveningen moet aangewezen zijn voor het onderhouden van die verbinding. Zoo wel hier te lande als in Indië heeft men in het binnenland een station, dat niet van zee uit te vernielen is. 29 Juli. Een Reuter-bericht uit Washing ton aan „Het Handelsblad" luidt: Het Mexicaansche gezantschap meldt, dat een bevredigende oplossing van de geschil len tusschen Mexico en de Vereenigde Sta ten is tot stand gekomen. 30 Juli. De „Manchester Guardian" schrijft over het opbrengen der Holland- sche visschersschepen, „een geval, waarbij Holland niet enkel het kanaal is voor vreemde goederen voor Duitschland, maar waarbij het zelf de producent is": Het schijnt een nieuwe uitbreiding van de door ons gevolgde methode, als wij het vischrecht bestrijden en visschersbooten aanhouden en opbrengen, op den grond, dat de vangst aan de Duitschers wordt verkocht. Het komt ons als duidelijk voor, dat zulks alleen gedaan kan worden op den grond slag van volledige schadeloosstelling. Wij meenden dat een belangrijk deel van de vangst die niet noodig is voor verbruik in Holland, voor onze eigen bevolking kan worden aangekocht, en het overigens mo gelijk zou zijn met de Nederlandsche re geering overeen te komen, dat deze ver koop van visch aan Duitsche schepen op zee zou worden verboden en alle toevoer van visch naar Duitschland zou wor den gecontroleerd door de Hollandsche re geering of door verantwoordelijke in'stel- ilneen, zooals met andere artikelen ge schiedt. Schadeloosstelling op den grondslag van normale verdiensten schijnt in dit geval niet voldoende te zullen zijn, daar in oor logstijd alle verdiensten abnormaal zijn en de visschers hun aandeel in de buit even goed verwachten als ieder ander. Wij zijn overtuigd dat de openbare mee ning hier te lande eer genegen zou zijn een belangrijke financiëele verplichting op zich te nemen, dan, hetzij nu of later, het ver wijt te hooren, een hardwerkende en ver dienstelijke klasse van menschen als de Hollandsche visschers, wreed te hebben be handeld. De Amerikaansche koopman maakt zijn fortuin door ons te helpen; en als wij, in ons eigen belang, den toevoer van visch naar de Duitschers moeten stremmen, kun nen wij daarvoor een ruime schadeloos stelling betalen." 31 Juli. Te 's-Gravenhage is draadloos bericht ontvangen van het lichtschip „Noord-Hinder", dat het stoomschip „Ko ningin Wilhelmina" van de Maatschappij „Zeeland" in de buurt van de „Noord-Hin der" op een mijn is geloopen en gezonken. Verscheidene leden der bemanning kwa men om. 31 Juli. Te Haarlem overlijdt de Neder landsche componist Philip Loots, op 50- jarigen leeftijd. Hij was een zeer begaafd Nederlandsch toonkunstenaar. 1 Aug. Reuter seint uit Baltimore: De Duitsche handelsduikboot „Deutsch- land" is vertrokken. 1 Aug. Tengevolge van bemoeilijking door Engeland van de Deensche visscherij op IJsland, heeft men in Denemarken be sloten, de vaart op IJsland stop te zetten." 2 Aug. Reuter seint uit Londen: De bemanning van het Nederlandsche s.s. „Zeeland" is te South-Shields aangeko men; zij meldde dat het schip door het kanonvuur van een Duitsche duikboot in den afgeloopen nacht in de Noordzee is tot zinken gebracht. Het schip behoorde aan de Scheepvaart en steenkolenmaatschappij te Rotterdam. 2 Aug. „Het Handelsblad" schrijft onder den titel: „Den smaak te pakken" Een der bestuurders van den „Zentralverband Deutscher Industriellen", de staathuishoud kundige Steimann Bucher, heeft onlangs eene brochure uitgegeven, waarin o. a. deze zin voorkomt: „Het vreedzame Duitsche volk, dat veer tig jaren lang geen oorlog heeft gevoerd en zich al dien tijd met den rustigen, geduld- cischenden vredesarbeid heeft tevreden ge steld, heeft nu, dat kunnen de vijandelijke volkeren zich voor gezegd houden, om zoo te zevo-en de braadlucht geroken en den smaak van den oorlog te pakken en het zou zeer goed kunnen zijn, dat het voortaan geneigd was, zich meer dan tot dusverre in het oorlogshandwerk te oefenen of zelfs voorloopig naar de eene of andere zijde, b. v. tegen den „beheerscher der zeeën", een voortdurenden oorlog te voeren." PLAATSELIJK NIEUWS. De afdeeling Bloemendaal van den „Ne- derlandschen Anti-Oorlograad" verspreidt den volgenden omzendbrief in onze ge meente: Ondergeteekenden, bestuursleden der afdeeling „Bloemendaal" van den Neder- landschen Anti-Oorlograad, werden dezer dagen zeer teleurgesteld dat hun werd ge weigerd om, evenals dit in tallooze andere gemeenten zal geschieden, op 1 Aug. met een insigne te mogen laten collecteeren. De gaven zouden voor de helft zijn ge schonken aan slachtoffers van den oorlog en voor de andere helft ten bate komen \an de kas van den bovengenoemden Raad, wiens stille, doch actieve werkzaam heid meer dan ooit ons aller steun en sympathie verdient. Wie den vrede wenscht, moet dien ook helpen voorbereiden. Wat de Raad tot dusverre gedaan heeft en verder in de goede richting wil doen, zal u duidelijk worden door bijgaand vlug schriftje, dat bij de te verkoopen insignes zou zijn gevoegd en nu op deze wijze on der uwe aandacht wordt gebracht. In zijne hoedanigheid van „Bureau van de Internationale Centrale Organisatie voor een duurzamen Vrede", waarvan per sonen, zoowel uit oorlogvoerende als neu- tr ale landen deel uitmaken, mag hij inder daad beschouwd worden als het middel punt van de internationale vredesbewe ging een feit waarop wij als Nederlan ders trotsch mogen zijn. Er niet aan twijfelende, of velen onzer ingezetenen zullen gaarne iets voor ons tweeledig doel willen beschikbaar stellen en een blijk van instemming geven met het streven van onzen Raad, bieden wij u hier nevens een inteekenbiljet aan, met het vriendelijk doch dringend verzoek het in gevuld te willen terugzenden aan de se- cretaresse-penningmeesteresse, die per postkwitantie over de giften zal disponee- ren. De omzendbrief is geteekend door ds. J. A. van Leeuwen, president; Dre. gravin P. van Heerdt tot Eversberg, secretaresse- penningmeesteresse; den heer G. S. de Clercq en jhr. O. C. Quarles van Ufford, leden. Gaarne ondersteunen wij dezen op roep, en benutten de gelegenheid om de opmerkzaamheid te vestigen op de kiesche wijze,'waarop het bestuur van de afdee ling in den aanhef spreekt van de weige ring om het insigne ten verkoop aan te bieden: „hun werd geweigerd" heet het daar slechts. Weet, het was ons dage- lijksch gemeentebestuur, dat de inzameling verbood Wij spreken te dezer plaatse gaarne als onze meening uit, dat wij niets, niks nie mendal voor deze weigering voelen. Waar om niet liever het uitnemende doel ge steund dan zoowaar nog tegen te werken? Ons ontgaat het. Langs den Zijlweg fietsend werd onze Bloemendaalsche ziel van vreugd vervuld bij den aanblik van het tramlijnwerk al daar; de sporen liggen nu in den weg; de ijzeren masten verheffen zich vol fierheid aan beide zijden. Bescheidenlijk gaan de spoorstaven onder het zand schuil, men ziet ze nauwelijks, maar ze zijn er, ze zijn er; niets kan ons die genoeglijke zeker heid ontnemen; de masten zullen een net van draden uitspannen, de wagens zullen over de baan heen en wederrollen, de pas sagiers zullen toevloeien, de menschen zul len, ondanks hun herhaalde pogingen, be trekkelijk weer weinig ongelukken krijgen, de welvaart en bloei zullen toenemen. Vrienden, gaat de tentoonstelling in hotel „Zomerzorg" toch eens even bezoeken. Het zou werkelijk jammer zijn, indien ge de gelegenheid om vlak bij uw huis zulk een fraaie verzameling te zien, onbenut voorbij liet gaan. Dus wie er nog niet was, moet nu zijn bezoek niet langer uit stellen, denkt u erom? Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij Rohapin, Nassaustraat 24, te Haarlem, een das en eenige sleutels; T. Bakker, Zuider stationsweg 27, te Bloemendaal, een da- mestasch met inhoud; J. H. Heil, Santpoor- lerstraat 7, te Haarlem, een lorgnet in étui; G. van Apeldoorn, Elswoutslaan 7, te Overveen, een rijwielpomp; Verhulst, Noor derstationsweg 14, Bloemendaal, een fla con met zilveren dop; aan het bureau van politie te Overveen, een huissleutel; een schopje; een zilveren collier. Verloren: een damestasch; een huis sleutel; een gouden broche; een gouden dasspeld. Komen aanloopen bij: W. Ver schoor, Duinlustweg te Overveen, een brui ne hond. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 28 Juli tot en met Donderdag 3 Augustus. Overleden: M. H. Hogenberg, 4 m. H. van Galen, 67 j.; C. E. Prins, 63 j. Overleden in het gesticht Mce- renberg: M. C. Hendriks, 49 j.; J. van Koningsdaal, 44 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum van Kunstnijverheid. In het museum van kunstnijverheid te Haarlem werd Zaterdagmiddag de tentoonstelling van de werken van den kunstschilder De Winter geopend. VAN HIER EN DAAR. Van „De Toekomstige Vrede", het blad van den N. A. O. R„ is op 1 Augustus een extra nummer uitgekomen. Verscheidene i bekende persoonlijkheden schreven er bij dragen voor. O&ERLAHI HOOFDKANTOOR I S T E I N AMSTERDAM De toestand in Duitschland. De „N. R. Ct." plaatste onlangs een brief, waarin de toestand in Duitschland als zeer hachelijk beschreven werd. Een lezer kwam hier tegen op in een artikel, de redactie ant woordde daarop wederom, en haalde eenige andere meeningen aan te" staving van het beweerde, 0. m. een gedeelte uit een brief van den correspondent van „De Tijd" uit ,."len. Deze schrijft 0. m.: „Het is tot dusver gelukt, de ontevreden meerderheid in bedwang te houden door vaderlandlievend-moreele middelen, als thans weer door de vergaderingen van het Nationaal Comité zijn beproefd, of door gewelddadige middelen als inhechtenisne mingen (Liebknecht), officieele mond- snoerderij (dr. Wehberg), het onder de wanenen roepen en onmiddellijk doorzen den naar het front (talrijke sociaal-demo craten), enz., enz. Of echter de regeering deze methode op den duur nog kan blijven volhouden, vooral als de eindeloos gerekte oorlog eer na- dan voordeelen op alle fron ten brengt, is een ernstige 1 trouwen in de leiding te Be kracht van het volk hebbel dingsbekommernissen dei Zoude het der Entente dot Roemenië en Griekenland keii, den open weg naar Ti ten, dan zou de binnenlands! van zich thans de 'eerste vertoonen, een verbitterd 1 aannemen. Zooeven hoor ik, dat d wederom het „Berliner T geschorst wegens een crit van Th. Wolff, die geens rusting over den binnenlan en het oorlogsdoel wil sn kile socialistische organer bedreigd, terwijl aan het N alle vrijheid van spreken gelaten. Daarbij komt een der geheim-politie op vlugs gende blaadjes,, die den ri strijden, en van de andere opstootjes, weigeringen va den om met het Nationaal len, enz. Het Nederlandsche Lied dagen te Utrecht gehouden tan de koninklijke vereei d rlandsche lied" werd o. d uitgave van „Coers' liet Nederland" met de bundel e:i Vlaamsche liederen vo Een nieuw verlucht wee ende belangstelling voor iceft den stoot gegeven I n een geïllustreerd weel is gewijd aan Oost- en We binnenkort verschijnen, e; dactie van de heeren M. an het Bataksch Instituut ui. A. W. Nieuwenhuis, rijks-universiteit te Le ibbe, buitengewoon hoe ederlandsche Handelshoc erdam en leeraar aan c I idische Bestuursacadem ge, en dr. H. H. Zeylsti an het Koloniaal Landl -venter, terwijl als reda' optreden de heer dr. G. leeraar bij het middelba; daar. Uitgever is de liee siger. Aan de Internationale 8 begeerte te Amersfoort wi gen onder groote belangs Er heerscht een opgewel wij hoorden bij onze be deelnemers, welke wij er onderscheid met groote het werk der school spre De bron der wijsheid. titel schrijft „Allen Wee Niet lang geleden vro eén onzer gemobiliseerde doet niet ter zake) aan jong Nederlandsch stafof werken over militaire ondi opgeven ter bestudeerins Hij ontving van dezen e< uitsluitend Duitsche boel ten. Onderhandelingen tussi regeering en de Flaming 4 van „De Vlaamsche Ge wag gemaakt van onde zouden hebben plaats ge Belgischen minister E. vooraanstaande Flaming ter zou de vervlaamschin Bij vonnis van de Ar ram ments-Reektbank te Haarlem 18 Juli 1916, is het accoord den gefailleerde JOSEPHUS HANNES BOSMAN, koop wonende te Haarlem, handel onder den naam Pianomag d. j. Bosman, met zijne c teuren gesloten, gehomologee De Curator, Mr. H. Th. 't HO D. MIEZE Leidschevaa Z ij 1 w e g 8 Zijlweg 14.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2