m LH. VAN DEK STEUR Ir. Agent der GA2 VICTORIA-WATER Uniformen, Uitrustingen, Automobiel- en Sportkleeding. TKLKFOaX Al». SO*. HERMAN Sport- en Fotc Re] 7 Aug. De Berlijnsche correspondent van „De Tijd" mefdt: Toen ik in dit voorjaar berichtte, dat eer lang handels-onderzeeërs eene Duitsche ha ven zouden verlaten om onder waterAme- rika te bereiken, vond mijn bericht weinig geloof in Holland. Toch is het door den koenen tocht der „Deutschland" bevestigd. Wellicht zal men het voorshands even min geloofwaardig vinden, dat binnen en kele maanden Zeppelins over den Oceaan zullen vliegen. Nochtans is het een feit, dat op hei oogenblik boven het meer van Con- stanz proeven worden genomen met den reusachtigsten Zeppelin, die ooit gebouwd werd, en die bestemd is om, ongewapend, slechts als vreedzame koerier en voor han delsmissies, een geregeld luchtverkeer met Amerika te openen. De nieuwste Zeppelin is geheel inge richt op een ontzaglijk stijg- en draagver mogen, terwijl hij een uiterste snelheid van 20U K.M. per uur kan bereiken. Zoowel het snelheids- als hoogte-record zal het aan vijandelijke vliegtuigen onmogelijk maken, iets tegen den vreedzamen luchtreiziger uit te richten, die nu reeds verre tochten over de Noordzee heeft gewaagd. Graaf Zeppelin zelf heeft reeds de eerste reis van het luchtgevaarte tot aan de kusten van Engeland bestuurd. Andere Zeppelins zijn, uitsluitend voor handelsverkeer, nog in aanbouw. 7 Aug. „De Telegraaf" verneemt, dat de ingenieurs van den Provincialen Water staat in Noord-Holland het bedrag, dat voor de herstelling en de verzwaring van den zeedijk in de provincie noodig zal zijn, ge schat hebben op twaalf-en-een-half millioen gulden. 8 Aug. Aan een Reuter-bericht uit Pe tersburg ontleenen wij„De Russen hebben een groote overwinning behaald ten zuiden van den Dnjester in de richting van Tysme- nitza. Het front van den vijand is over een uitgestrektheid van zestien mijlen inge drukt. Tlumacz en de hoogten ten zuidwes ten van den spoorweg Kolomea-Stanislau- I.emberg zijn genomen. De cavalerie ver volgt den vijand. Ook uit Weenen komen berichten, dat de verdedigingslijnen „tengevolge van den overmachtigen stoot van den vijand zijn verlegd." Volgens latere berichten breidden de Russen hun aanvallen over een front van 25 kilometer uit, en verjagen alom den vijand. 8 Aug. Een telegram uit Rome luidt: Aan den Beneden-Isonzo tegenover Görz duurt de strijd met verwoedheid voort. Wii veroverden geheel den Monte Sabotino en Monte San Michele, de spillen van de vijan delijke verdediging. Het bruggenhoofd van Görz is in onze handen. Onze kanonnen beschieten de stad, om den vijand uit de schuilplaatsen tusschen de huizen te ver jagen. Gisteren en eergisteren maakten'wii 8000 gevangenen. „Om de dappere bezetting van het brug- gehoofd te sparen, werd zij teruggetrok ken," zoo meldde o. m. een bericht uit Weenen. S Aug. Het „Berner Tageblatt" ver neemt, dat de tweede Duitsche handels duikboot, de „Bremen", op weg naar Ame rika, door een gebrek aan de machine gezonken is. 9 Aug. Van uit Weenen komt bericht, dat „tengevolge van de vorige gevechten meerdere troepen ook elders werden te ruggetrokken". Italiaansche troepen Görz zijn binnenge trokken. Het aantal gevangenen, daar ge maakt, bedraagt reeds meer dan 10000. Een groote oorlogsbuit viel den Italianen in handen. PLAATSELIJK NIEUWS. De omzendbrief van onze plaatselijke af- deeling van den N. A. O. R. heeft blijkbaar weerklank bij velen onzer inwoners gevon den, want van alle kanten blijven de giften toestroomen, welke reeds een aardig be drag vormen, en dat terwijl velen onzer mildste ingezetenen juist afwezig zijn. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bepaalden, dat de opening van de jacht op klein wild, behalve hazen en fazanten, zal plaats hebben op 2 September a.s.; die op hazen en fazanten op 2 October, terwijl de jacht op grof wild met 1 November zal worden opengesteld. Herhaaldelijk vernemen wij van lezers klachten omtrent het zeer late bestellen der eerste post te Bloemendaal. Ook wij wezen reeds op dit euvel. Wij raden den klagers aan ter bevoegder plaatse het ongemak, de schade en ergernis, die uit deze narig heid voortvloeien, eens uiteen te zetten en op een verandering aan te dringen. Met mopperen bereikt men niets. Wij maken de bewoners van Bloemendaal en omstreken, en ook de tijdelijke bezoe kers onzer.streek nog maar weer eens op merkzaam op de schilderijen-tentoonstellin gen in „Zomerzorg" en „Duin en Daal". Men zal zich een bezoek daar niet bekla gen. Naar wij vernemen, zal onze Bloemen- daalsche stationschef, de heer Kocli, op 1 September a.s. zijn 25-jarig ambtsfeest bij de H. S. M. vieren. Van een tocht van Bloemen- daalsche jongens. Van den 25en Juli tot en met den 2en Augustus van dit jaar maakten een 9-tal jongens hier uit Bloemendaal, onder leiding van den heer Klimbie een der onder wijzers van onze M. U. L. O.-school een fietstocht. Reeds lang van te voren wa- alles besproken, hoe de tocht zou zijn, wanneer men vertrekken zou, wat men met zou nemen, hoeveel 't kosten zou, enzoo voort. Die beweerde dat 't zoo moest, gen, zoo, doch men kwam toch vrij spoedig tot een goed veldtochtplan. De tocht zou gaan vanuit Haarlem met den trein naar Dord recht, vandaar over Breda, Tilburg, 's Bosch, Arnhem, Zwolle, weer naar huis terug. Er werd een lijst opgemaakt van alle benoodigdheden en hoe die over de jeugdi ge rijders verdeeld zouden worden. Er werd overeengekomen, dat men in tenten slapen zou, doch toen er één voorstelde, om ook maar zijn eigen potje te koken, durfde niemand van de anderen dat aan. Wel achtte men zich handig genoeg om zijn boterhammen zelf te snijden. Den 25en Juli trok men om 7.17 's mor gens uit Haarlem. De heer Klimbie, die een man van ondervinding op dit gebied is, was zoo verstandig geweest, om te zeg gen, dat de jongens om halfzeven aan t station zouden zijn. Toen de jongens uit Bloemendaal elkaar om kwart over zessen aan de tram ontmoetten, was er natuurlijk een bij, die wat vergeten had. Hij kwarr, evenwel de anderen in 't Kleverpark weer KERK-AGENDA, Zondag 12 Augustus. Haarlem Eglise Wallonne, Pas de Service a cause des reparations de l'EgliseEv. Luth. Gem. 10 u„ Ds. De Meijere; Ver. Doopsg. Gem., 10 u., Ds. v. Gilse, Doopsgzind pred. te Zwolle. BloemendaalNed. Herv. Gemeente, 10 uur, Ds. Lammerts van Bueren, pred.-dir. der Heldring- gestichten. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. H. T. Oberman. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 uur, in de Bewaarschool van Mevr. Wüste, Ds. VandenBergh van Eijsinga. SpaarndamNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuidenNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutzberg, pred. te Blokzijl. 5 uur, Ds. Creutzberg. Zandvoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Posthu mus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Hotel Zomerzorg. Dagelijks Tentoonstelling Gooische Schilders. Hotel Duin en Daal Dagelijks Tentoonstelling Haarlemsche Schilders. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entrée f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg: Kon. Vereen. „Het Ned- Tooneel". Zaterdag 12 Aug., 8V4 UUD Peggy m'n kind; Zondag 13 Aug. 81/4 uur, Narcis; Maandag 14 Aug. 81/4 uur, De verheerelyckte Schoenlapper, ofDe gecroonde Leers se. regeering en van eene Fransche cultuur af tc weren. De taalgrens van Nederland breidt zich nog verder uit dan België tot in Fransch-Vlaanderen, om aan de oost grens diep in het Duitsche rijk te dringen. In Westfalen, zoo wordt gezegd, wonen 300.000 Hollanders.4) In Amerika wonen er genoeg om 50 Hollandsche kranten in t leven te houden. Te veel beweerd is het misschien niet, dat de Dietsche stam om dat woord te ontleenen aan „Dietsche Stem men" 10 of 12 millioen zielen telt. Bij gunstiger lotsbestel zou ook Neder land zijn Dominions kunnen hebben, en een Hollandsch Imperium op verkleinde schaal het Engelsche kunnen nastreven. Feitelijk zijn wij dus klein-staat met rang van groote mogendheid. In „Dietsche Stemmen" wordt van Hol land's roeping gezegd: Het Hollandsche volk heeft, in het Nederlandsche stamver band, eene dubbele roeping. Ten eerste: in en dóór den Hollandschen staat, tegenover zicli-zelf; ten tweede: tegenover de andere Nederlandsche volkeren. E11 in dat tijd schrift wordt het feit betreurd dat Neder land „ongelooflijk onverschillig"' blijft of schoon tevens ten opzichte van Vlaanderen wordt erkend „dat de schijnbaar egoïsti sche bekommering om de ongeschonden handhaving van Holland's moreele en poli tieke integriteit weliswaar niet de eenige, maar wel de beste dienst is, die Holland aan naam vertoond. Dan, op een avond, stapte een vreemdeling af aan de kleine herberg. De gebeurtenis was machtig. De belang stelling, die door het lange wachten een wei. nig was gezonken, werd bij het verschijnen van den reiziger wederom buitensporig op gevoerd. Men verdrong zich voor het loge ment, en werd bijna handgemeen bij het op duwen naar de vensters, waar een ieder op zijn beurt wel eens den neus aan de ruiten drukken wilde om, met de uitgespreide handen als een afdak boven de oogen, de gelagkamer binnen te gluren, waar niets te zien was dan een dichte groep andere nieuwsgierigen, welke, den vreemdeling omringend, dezen volkomen onzichtbaar maakten. Daarbinnen was de belangstelling in een ijlende koorts ontaard. Geholpen door den rijkelijk stroomenden landwijn feestte de afgrijselijkste onkieschheid aan den vreem deling, die zwijgend glimlachte en nu en dan een knipoog gaf aan den waard, wien men het kon aanzien dat hij meer wist, van de zaak. Ge zijt wel niet uit deze streek neus de een bejaarde boer, terwijl hij met een blik de jagerskleeding en het baksteenrood gelaat van den reiziger opnam. Vlaanderen bewijzen kan, en dat derhalve elk politiek avontuur, waarin Holland zich, met gevaar voor eigen staatkundige onaf hankelijkheid, ter wille van Vlaanderen storten zoude, in den grond der zaak op een spannen van het Hollandsche paard achter, in stede van vóór den Groot-Ne- derlandschen wagen zou neerkomen."5) Het hier aangehaalde is voldoende om te doen zien, dat in het Nederlandsche vraag stuk elementen sluimeren, die bij een even tueel congres moge het geen navolging worden van het congres van Weenen ernstige overweging niet alleen verdienen, maar ook eischen. Eenigen tijd geleden is het denkbeeld op geworpen van een bond van neutrale sta ten. Nieuw is dat denkbeeld niet. Reeds Catharina II, de krachtige, scherpzinnige „regent" van Rusland ontwierp een verbond van gewapende neutraliteit, om de Engel sche heerschzucht en dwang ter zee tegen te gaan. Rusland, Denemarken, Zweden, de Republiek, Oostenrijk, Pruisen, Portu gal en Napels zouden van dat verbond deel uitmaken. Dat verbond heeft geen resul taat opgeleverd. Groen van Prinsterer ontleent waarschijn lijk aan Rendorp's „Memories over den En- gelschen oorlog" de mededeeling dat Ca tharina zelve schertste over de gewapende nulliteit.6) Een dergelijk verbond tusschen de kleine staten zou in hoofdzaak alleen een „zede lijk" karakter kunnen dragen. Dat woord alleen beteekent niet een „geringschatting", slechts een constateering. Welke gevolgen overigens een eensgezinde houding der klei ne staten tegenover de toekomstige rege ling der Europeesche zaken zou hebben, moet aan de toekomst worden overgelaten. Alleen onderschatte men hare beteekenis niet. Het is bovendien niet onmogelijk, dat de ongerepte kleine staten op zeker oogen blik in staat zijn een druk uit te oefenen, die in de eene of andere richting beslis send is. Geen staatsman van ervaring, geen waarlijk kundige historicus zal daarover glimlachen. Niets is onmogelijk, verklaarde Napoleon. De wijsgeer voegt daaraan toe: ook het onwaarschijnlijke niet. H. A. R i 11 e r. 1) Vue générale de l'Histoire Politique de l'Eu- rope - 10'ume Edition, 1906, pag. 1. 2) Die Groszmachte der Gegenwart. 3) Dietsche Stemmen. Nov. Dec. 1915. 4) Zie Onafhankelijk Nederland. Zie het Utr. Dagblad van 9 April 1916 (overgenomen in Het Bloemendaalsch Weekblad van 3 Juni 1916). 5) Blijve de bespreking van die belangrijke zaak voorloopig bij die opmerking. 6) Wat evenwel aan de verdienste van het denkbeeld niets ontneemt. Groote geesten hebben soms neiging zelf den spot te drijven met hunne beste neigingen met hunne grootste denk beelden. KRONIEK DER WEEK. 4 Aug. Reuter seint uit Port Stanley, dat Shackleton zijn poging om zijn mak kers, op het Olifantseiland achtergebleven, te redden, door het pakijs heeft moeten opgeven. 5 Aug. Het werk Thiaumont en het ge- heele zuidelijke gedeelte van het dorp Fleury vallen in handen der Franschen. 6 Aug. Reuter seint uit Londen, dat daar op Trafalgar-square een groote verzet-ver gadering tegen het doodschieten van kapi tein Fryatt door de Duitschers plaats had. 7 Aug. Havas meldt uit Parijs, dat de paus bij den Duitschen keizer zijn afkeu ring uitsprak over het wegvoeren van de bevolking in het bezette gebied, en vroeg dat ten minste de vrouwen en jonge meis jes dadelijk zullen worden teruggezonden naar de woonplaatsen. Zwijgend ontkende de aangesprokene met een beweging van het hoofd, waarbij dan sluw de oogen werden toegenepen en een korte lach zijn gebit ontblootte, dat machtig en blinkend was als van een jon gen wolf. Ik zou u, als ge van hier waart, moe ten kennen, voer de man voort, ik ben niet ver van de tachtig, en. gij nu, laat eens zien, gij zult Hij eindigde zijn volzin niet, want de vreemdeling legde hem, een vervaarlijken glimlach op hem richtend, bescheidenheid op. Bedeesder dan voorheen fluisterde men over zijn leeftijd, zijn voorkomen en klee derdracht, zijn houding en zijn stem. Zegevierend doorstond de man deze vivi sectie en vermaakte zich blijkbaar uitne mend met de nieuwsgierigheid der men- schen en hunne wonderlijke grimassen. Eensklaps stond hij op, trappelde op den plankenvloer met zijn zware laarzen, rekte zich uitbundig, gelijk een dier, dat wakker wordt, en vroeg den waard, hem de wo ning van den baljuw aan te wijzen. Allen weken voor hem uit, en het ontzagwekken de van zijn houding verblindde schier de vreedzame dorpsbewoners, wanneer hij het 9 Aug. Generaal Cadorna meldt, dat de reusachtige jachtroer over den schouder slingerde, zoodat het aan den bandelier meezwaaide in zijn dreunenden stap. De menigte voor de deur stoof uiteen ge lijk het water, wanneer er, pardoes, een hond inspringt; de jongens juichten van bewondering, de huwbare meisjes bloosden reeds bij voorbaat en zochten de overbe kende conventioneele houdingen der kuisenheid; van voor de vensters dei- woningen borg men, wanneer hij opdaag de, messen en andere stalen voorwerpen weg. als bij een naderend onweer. Het bezoek bij den baljuw duurde een geruime poos, en naarmate de tijd vor derde, minderde de aandacht der menig te, welke voor het huis was saamgeloo- pen; als de vreemdeling eindelijk weer buiten kwam, was het nacht, en hij be speurde nog slechts wat schaarsche men- schen, die hier en daar in groepjes, als bij een zonderling luchtverschijnsel, met ge rekte halzen naar het verlichte bovenven ster van den baljuw tuurden; en dit met zulk een aandacht, dat zij hem, het feitelijk luchtverschijnsel, heel niet bespeurden, zoodat hij ongemoeid den weg naar de herberg insloeg. Vanaf dien avond verergerde de beroe- PK;!»] ORERLAHNSTEIN PplJ Üp-Sl HOOFDKANTOOR AMSTERDAM ring in het dorp voortdurend, want nu er zich èen erfgenaam had aangemeld, kwa men er meer. Geen dag ging voorbij of er namen vreemdelingen hun intrek in de herberg; reeds een zestal was er aanwe zig, en het bedrijf bloeide; de waard ju belde; eiken avond voor hij zich te slapen lei, knielde hij in zijn ondergoed neder, en dankte voor den zegen op zijn affaire, en van vreugd zwol zijn borst, als een lucht ballon waarin het gas gepompt wordt. Na eenige bezoeken aan den baljuw zag men er drie wederom vertrekken; de drie anderen bleven; hij, die het eerst gekomen was en nog twee jagers, eveneens vanuit de omliggende bergen, robust en ontzag wekkend als de eerste, maar luidruchtiger. Men hoorde van voortdurende twisten tus schen de twee laatstgekomenen, doch de ander werd niet gemoeid noch mengde zich ooit in het gekijf der mededingers. Hij rookte kalm zijn pijp, dronk zijn glas en lachte soms weemoedig, wat bij zijn machtige gestalte en mannelijk gelaat zeer innemend was om aan te zien, en den dor pelingen een goeden indruk gaf. STEYNEN. (Wordt vervolgd.) Heeren- en Dameskleermakerij. 22 BARTELJORISSTRAAT 22 achterop, met de vergete Denk nu evenwel niet, d ren, die men meegenorr waren piketpaaltjes. Met bevrachten der rij ven brengen van het i ondertusschen zeven uur ge reizigers spoorden ze1 ter naar Dordrecht. C men zich den tijd te ver ten wat de enkelen, d: den gedaan, voor de gez ecus over deden er muziek, waarin een paa ven waren. Op zoo'n n niet lang, en men was voor men 't wist. Daai dat niemand een statief 1 er liefst vier fotografen zich bevonden. Er werd lgemeene kosten zulk werp aan te schaffen, bleek, dat er in geheel E kcop was. Dies werd d Breda uitgesteld. Zoo slecht als de stra waren, zoo mooi' waren 't heele eiland. Evenv tooneel wachtte de hee illeinsdorp bereikt, w: Hollandsch diep liet zt alf uurtje zette men v< Brabant, onze grootste schien ook de schildei .ezelligen kout peddelde i ergschenhoek naar Br Je gelegenheid werd ge demie te bezichtigen. 'I e fietsers zich daar de antsche wegkaarten. Tegen den avond wer agmaald en daarna oi ui geschikte plek achte den, om daar te kami van den boschwachter ,dden gekregen. De eerste nacht in di ïkclen, tengevolge der lapeloosheid gekocht, - ilgenden morgen uitzag ring te geven. Tot die ben niet weinig medege' nis, die in de kleine -bracht; en daar nog tc gen tc brullen en te zit Den volgenden morgei iet-slapers een heel stut eten. Nadat het reis v s, trok men weer ver ig een bezoek aan Bas .laten te kunnen word door soldaten met baje :ar het gemeentehuis g as verstrekt werd. 1 uateur-fotografen med Baarle verboden was at met een „wat 'n onz In Baarle's Belgische ven enkelen hun lialvs sche postzegels en bri ui prikkeldraadafscheid ren kant van 't dorp, 1 afgenomen. Een eindje verder, in gedronken, koffie, die da militairen, voor eenige c krijgbaar was, en werde orberd. In den middag werd 11 deld, een vrij vuile st; gerookt. Welk een tegi is de Tilburgsche zwen eind buiten de stad gele heid zelve is! Door een zwembad In viel de afstand, die de Oosterwijk scheidt, niet avonds zijn tenten ot boschgrond, dat de heer welwillend beschikbaar bet inmiddels al laat w bet niet erg gemakkelij men, maar het lukte 1 avonds werd het mi: in „Gemullehoeken". Den volgenden morg stonden de eersten al we uur was het ontbijt ge goede zorgen van een die naast het kampeertc twee groote melkkanner geluisterd". Zijlweg 14.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2