DER STEUR Ir. Uniformen, Uitrustingen, Automobiel- en Sportkleeding. VICTORIA-WATER KERK-AGENDa, Zondag 20 Augustus. Haarlem Ver. van Vrijz. Herv. (Gebouw Piot.) 10 u., Ds. Pantekoek, Pred. te Zalt-BommelEglise Wallonne, Pas de Service a cause des reparations de l'EgliseRem.-Ger. Gem. 10 u., Ds. Herderschee, Em. Pred. te 'silage: Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. Sta- derman, Ev. Luth. pred. te Groningen; Ver. Doopsg. Gem., 10 u., Ds. Engelkes. Doopsgezind pred. te Harlingen. BloemendaalNed. Ilerv. Gemeente, 10 uur, Ds. Barger, Pred.-dir, vau ,,Meer-en-Boseh". Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Aalders. Geestelijk verzorger stichting „Vredelust" bij Bergen- op-Zoom. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv.Gem. 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 uur, in de Bewaarschool van Mevr. Wüste, Ds. Van den Bergh van Eijsinga. SpaarndamNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. limuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. Coolsma, Pred. te Groningen. 5 uur, Ds. Coolsma. Zandvoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Posthu mus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Hotel Zomer zorg. Dagelijks Tentoonstelling Gooische Schilders. Hotel Duin en Daal Dagelijks Tentoonstelling Haarlemsche Schilders. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Le Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg. Zondag 20 Augustus 8Vi uur: Be Hollandsche Kluchtspelersdir. Jean van Laar. Heeren- en Dameskleermakerij. 33 BARTELJORiSSTRAAT 33 TELEFOON No. 303. eenvoudig alle oorspronkelijkheid bij haar werk." 15 Aug. Naar aanleiding der klachten van de zijde der uitvoerhandelaars over de Duitsche „Zentrale Einkaufstelle" in Den Haag, hetwelk de prijzen omlaag houdt, en in de oogen der uitvoerhandelaars een be lemmering van den vrijhandel is, herinnert „Het Handelsblad" eraan, dat ook de Ne- derlandsche regeering in Amerika een der gelijk inkoopkantoor heeft gesticht, en zulks eveneens met het volste recht naar de wet ten des lands. Naar aanleiding van een door die uitvoer handelaren uitgegeven manifest zegt het blad: In hun manifest verklaren de malconten ten, dat zij afkeerig zijn van groote winsten wanneer dat gaat ten koste van landge- nooten. Het is inderdaad met groote dankbaar heid, dat wij kennis nemen van deze mede- deeling. Mogen wij er uit concludeeren, dat de heeren niet afkeerig zijn van groote winsten ten koste van buitenlanders? Dan zal men het dien buitenlanders toch ook niet euvel kunnen duiden, dat zij, onder bescherming van Neerlands recht en wet, trachten met alle geoorloofde middelen aan aldus toesprak: „Waar menschen falen kunnen, God niet. Zoo zal Hij dan richten. Ieder uwer lade zijn roer en doele op het gelaat van den doode, tweemaal. Wie hem in beide oogen treft, dien zal ik voor den wettigen zoon en erfgenaam verklaren." „Indien wij echter geen van drieën beide oogen raken, wat dan, heer?" vroeg met een luide stem een der twee laatstgeko- men jagers. „Dan zal wie één der oogen treft, de winner zijn," antwoordde koel en stellig de baljuw, „gij zijt goede schutters, daar voor is uw beroep mij borg; de kogel van een uwer moet zeker een der oogappels doorboren." Er was een hevige spanning onder de menigte, waar niets in roerde dan de oogen: die volgden alle gretig de drie vreemde lingen, welke, door den gerechtsdienaar op niet te grooten afstand van het portret ge plaatst, reeds hunne geweren laadden. Na dat er was geloot wie het eerst zou schie ten, werden de deelnemers naar hun beurt opgesteld: die welke het eerst in het dorp zich had aangemeld, was thans de laatste. Op een wenk van den baljuw legde een de betaling van die groote winsten te ont komen. De verkoopers hebben daartegenover na tuurlijk weder het recht om zich op hun beurt te organiseeren en een Nederlandsen Centraal Verkoopbureau te vormen als tegenwicht voor al te groote economische machtsvorming van het Duitsche Inkoop bureau. 15 Aug. Een Reuterbericht uit Tokio maakt melding van een vechtpartij tusschen Chineesche en Japansche soldaten te Chengchiatung. 16 Aug. In „Het Handelsblad" lezen wij het volgende fraaie verhaal: Een Fries, die langer dan 20 jaren in Duitschland was, kreeg voor een paar da gen bezoek van de politie, om zijn nationali- teitsbewijzen. Hij antwoordde ze direct in Frieslanjd te zullen aanvragen. Den volgen den morgen werd hij op het stadhuis ontbo den, waar men liern een stuk ter teekening aanbood. Nationaliteits-bewijzen waren dan niet meer noodig. Teekende hij niet, dan werd hij over de grenzen gezet. Hij weiy gerde, want door onderteekening was hij Duitsch onderdaan geworden en waar schijnlijk dadelijk in militairen dienst ge steld. De man is nu in Friesland, heeft zijn na- tionaliteitsbewijzen gehaald en heeft plan weer naar Duitschland te vertrekken. 16 Aug. Reuter seint uit Washington: Hughes hield hier een verkiezingsrede, waarin hij de buitenlandsche politiek van Wilson aanviel. Hij betoogde, dat hij on verschrokken een oorlog zou wagen, indien dit noodzakelijk was ter bescherming van leven en eigendom van Amerikanen. Hij geloofde niet, dat het bij doorvoering van dien stelregel noodzakelijk tot oorlog zou komen, maar „hij zou er niet voor terug-: schrikken, indien dit zijn duidelijke plicht was." 17 Aug. Legerberichten van uit Parijs maken melding van belangrijke terreinwin-: sten voor de Franschen aan het Somme- front. Over een breedte van 1500 M. wer den ten noorden van Maurepas Duitsche loopgraven veroverd; ten zuiden ervaq werd over een front van twee K.M. de vij and een grbot eind teruggedrongen. Tem zuiden van de Somme werd 1200 M. loon- graven vermeesterd. PLAATSELIJK NIEUWS. Herhaaldelijk vraagt men ons naar den naam van den dichter der met De F. on- derteekende versjes in de Schapenduinen. Wij kunnen onzen lezers mededeelen, dat De F. de bescheiden afkorting is van Dé Fouw. Deze heer De Fouw is, laat ons dat dadelijk zeggen, niét onze bekende plaats genoot de heer C. L. de Fouw, doch een vroeger rijksontvanger van Haarlem. Ge durende eenige jaren woont deze heer Dé Fouw in Den Haag, alwaar hij inspecteur van 's rijks belastingen is. De reden, dat juist deze heer de gedichtjes maakte, is, dat hij bevriend is met jhr. Van der Wijck, den eigenaar der Schapenduinen, bosschen van „Caprera", enz. Wij benutten de gelegenheid, dat wij over deze fraaie bezittingen schrijven, om onze lezers op te wekken tot medewerking aan het behoud van dat heerlijk natuurschoon: dat kunnen zij doen door de kattekwaad uit voerende kwajongens te verbieden of eruit te jagen, wanneer ze hen aantreffen. Daar door doen zij anderen en zichzelven een grooten dienst, want de eigenaar denkt er ernstig over, de bosschen indien de verniel zucht daar niet ophoudt, voor het publiek te sluiten. Laat ons allen, waar de gelegen heid zich voordoet, op bovengezegde ma nier dus een handje meehelpen, om deze schutter aan, en trof midden in den mond op de plaats waar de lippen, een weinig wijkend, twee tanden gedeeltelijk bloot lie ten. Het was in het zonlicht of die mond bloedde. De schutter vloekte, laadde op nieuw, en schoot; recht boven den neus ging de kogel in, juist tusschen de oogen en op eene lijn met deze. Hij rende tot vlak voor de zonderlinge schijf en vloekte schrikkelijk, wat de ontroerde menigte zeer te prikkelen leek: honderden bevende mon den althans sisten gelijktijdig, dat hij zwij gen zou. Reeds ging het schot van den tweeden schutter af, en raakte de linkerslaap. Hij laadde opnieuw, legde rustig aan en drukte af. Eene groote kreet weerklonk uit de dichte menigte: het linkeroog was getrof fen. Opzichtig bedaard kruiste de man zijn armen over den mond van zijn geweer tromp en keek met een blik, waarin bij uit- dagenden hoon ook een zweem van angst leefde, naar den derden schutter. Ook het volk had de oogen als aan dezen vastge klemd, en er blonk hartstocht in de pupillen als in die van koortsige hasardspelers: men had, eigen geldelijk voordeel vergetend, verrukkelijke wandelingen te behouden. Tentoonstelling „Zomerzorg" Wij ves tigen de aandacht van belangstellenden er op, dat in „Zomerzorg" thans ook catalogi der tentoongestelde werken van de „Gooi sche Tien "verkrijgbaar zijn. De catalogi zijn, evenals de toegang, kosteloos. Belang stellenden van elders kunnen op hun ver langen van ons kantoor ook zulk een cata logus toegezonden krijgen. Van den jaargang 1916 van ons adres boek voor Bloemendaal, „Help u zelf", zijn nog eenige exemplaren tegen den thans ver laagden prijs van 50 cents verkrijgbaar. Naar wij vernemen, is het hotel „Kennc- merland" aan den Bloemendaalschen weg verkocht aan den vischhandelaar Balm te Spaarndam, die het als vischwinkel zal gaan inrichten. Jubileum. Onze Bloemendaalsche sta tionschef, de heer J. A. Koch, viert op 1 September e.k. zijn 25-jarig jubileum als ambtenaar bij de H. S. M. De jubilaris is ongeveer twee jaren als stationschef te Bloemendaal werkzaam, en geniet door zijn karaktereigenschappen en zijn aangenamen omgang zoowel met het publiek als met het personeel, de algemcene achting. Het zal den jubilaris op zijn feestdag dus wel niet aan bewijzen van vriendschap en be langstelling ontbreken. De loopbrug aan het station te Bloemen daal zal, naar wij vernemen, vermoedelijk in October geheel gereed zijn eii in gebruik worden genomen. Er worden thans reeds bezwaren vernomen van lieden, die er de voorkeur aan geven op tijden, dat er toch geen gevaar van naderende treinen dreigt, in plaats van de loopbrug te bestijgen, lie ver als vanouds de spoorstaven even over te steken; naar wij vernemen, zullen nu de hekken aan den overweg, wanneer er geen gevaar is, voor het publiek opengesteld worden, zoodat men niet dan strikt nood zakelijk over de brug behoeft te komen iets wat in dezen duren tijd zal worden ge waardeerd. Ook op het stuk van inbraken schijnt Bloemendaal niet voor Haarlem te behoe ven onder te doen. Dezer dagen, of beter dezer nachten, werd althans in hotel „Van ouds het Raadhuis" ingebroken, en een bedrag in geld en eenige voorwerpen van waarde ontvreemd. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waar van de afzenders onbekend zijn; terug ontvangen in de le helft der maand Au gustus 1916. Mej. K. Veen, Amsterdam; Max Kieckbusch, 2 stuks, Deutschland; H. v. Someren Qreve, 4 stuks, Falmouth. Eben-Haëzer 60 jaar oud. Als een historische herinnering deelen wij mede, dat het op 14 Augustus 1.1. 60 jaar geleden was, dat de grondslag werd gelegd voor de stichting „Eben-Haëzer" in deze ge meente. Op dien datum in het jaar 1856 begon Baronesse .1. J. ZiegesarDe Bondt, begaan met het lot van eenige kinderen, wier ouders tijdens het heerschen der cho lera te Santpoort waren gestorven, haar liefdewerk door een drietal meisjes op te nemen, die zij onder behoorlijk toezicht liet verplegen in een woning, die in het over- bosch van de buitenplaats „Vluchthoven" te Santpoort stond. Bij testamentaire be schikking bepaalde zij later, dat in de ge meente Bloemendaal een gebouw zou wor den opgericht, geschikt om een 12-tal meis jes, kinderen van behoeftige ouders, op te leiden tot bekwame dienstboden. Negen jaren later 23 Mei 1865 werd hieraan gevolg gegeven en het gebouw gesticht, partij gekozen voor dezen vreemdeling, wiens kalmte, en machtige doch weemoe dige glimlach hun harten gewonnen had. De adem draalde op al die lippen, en het was doodstil op het marktplein als was het verlaten. Doch nu gebeurde er iets onver wachts: de schutter aarzelde. Vanuit zijn zetel gerezen, stond de baljuw hem aan te zien, en de menigte roerde dan vervaarlijk. En wat dan geschiedde, was zeer aangrij pend: de schutter wierp zijn karabijn op den grond, nam zijn hoofd tusschen de han den en begon luid te snikken. „Ik kan niet. Ik kan niet daarop schieten," steunde hij. Na eenige seconden van aarzeling, waarbij het waardig gelaat een zeer gemengde uitdrukking vertoonde, sprak de baljuw in de stilte: „Deze is de ware zoon en erfgenaam." En het volk schreide van ontroering en prees uitbun dig de wijsheid van hunnen rechter, en het sneed de takken der sparren en eiken af en bevloerde er den weg mede, die naar zijne woning leidde, en zong en jubelde, en eerde hem als een vorst. En de sluwe vreemdeling aanvaardde dat den naam van „Eben-Haëzer" ontving. Door een misverstand van den bouwmees ter werd het te klein gebouwd, zoodat er slechts plaats was voor 10 meisjes. Als di rectrice trad op mej. A. W. Barneveld, ter wijl de administratie werd opgedragen aan de heeren A. W. van Eeghen, te Amster dam en ds. L. Steinfort, te Bloemendaal. De tramlijn der N. Z. H. T. naar Over- veen. De Overve'ners kunnen tevreden zijn. Zij zijn verbonden met een tramlijn met Haarlem. Lang gewacht maar toch gekregen. Van morgen reed hij voor het eerst. Van een tocht van Bloemen daalsche jongens. II. (Vervolg.) Hiertoe werd naar het prachtige „Staal- bergven" gewandeld, dat een heerlijke zwemplaats bood, en waarin de jongens een goed deel van den morgen doorbrach ten. Het verdere deel van den ochtend weid met wandelen en fotografeeren ge vuld. Na op hun gemak gegeten te hebben, brachten de jongens den middag tot 4 uui door in een „dolce far niente", waarna men voor de muggen vluchtte en een glas kwast ging drinken. Zoetjesaan was liet weer etenstijd geworden. Na het eten ga ven eenige meer muzikaal aangelegde leden van het gezelschap eenige van hun stukken te hooren. Vervolgens maakten de heeren een wande ling naar de „Hondsberg", waar ze een glas fosco genoten en om kwart over tien legde men zich te ruste. :s Morgens was het weer vroeg dag, men had een flink stuk te trappen. Om 9 uur trok men reeds op weg over Den Bosch, waar de vermaarde St. Janskerk en de stad bezichtigd werden, naar Opijnen, waar een oom van een der jongens woonde, die daar een boerderij heeft, en bij wien de nacht doorgebracht zou worden. Onderweg had men zich in Zaltbommel door een zwem bad heerlijk verfrischt. Den volgenden dag liep de tocht tot Arn hem, waar in liet bosch achter pension „Warnsborn" (even buiten de stad) ge kampeerd werd. De heer IJzerman, die daar logeerde, was zoo vriendelijk ge weest, hiervoor verlof te vragen. Zij nog vermeld, dat de afgelegde weg dien dag was geweest: Ophemert, Tiel, Resteren, Opheusdensche veer, Wageningen, Belve dère (die beklommen werd), Renkum. Arnhem, waar gegeten en gezwommen werd. Het was een vermoeiende dag ge weest, en zoo is het niet te verwonderen dat de jongens den volgenden dag (Zon dag) eerst om acht uur ontwaakten. Even wel men had den tijd. Men wandelde on halftwaalf af naar Arnhem, waar eerst „Sonsbeek" bezichtigd werd en daarna onl beten. Met een boot van de „Concordia" voeren de jongens 's middags naar Westerbou wing, en wandelden daarna naar de „Doorwerth", die ook al weer bezichtig werd. Hierna werd de terugtocht naar Arn hem ondernomen, gedeeltelijk te voet lang., den Italiaanschen weg en het laatste ge deelte met de tram. Na den maaltijd trok men weer naar Warnsborn, waar men zich te ruste legde, om den volgenden morgen om ongeveer zeven uur weer te ontwaken. De tocht ging dezen dag over Rozendaal waar men de bekende kettingbrug zag en probeerde, benevens de andere beziens waardigheden bekeek, De Steeg, waar kof fie werd gedronken, en tot waar de heer IJzerman de jongens had weggebracht, Dieren, waar men zich verwonderde over mfrlpi orerlahnstein psgjj hoofdkantoor amsterdam fcmgl met vreugde de behendig verworven nala tenschap, en glimlachte meer dan ooit met zijn aangenamen mond. En langs de huw bare dochters schreed hij heen alsof de plek waar zij stonden ledig was. Met zijn zwaren geldbuidel verliet hij het dorp. waar hij als een berooide avonturier was gekomen, en maakte zoodoend een einde aan het zonderlinge drama, waarin hij een der hoofdpartijen had vervuld, en op ge heel andere meer aangrijpende wijze vervuld dan hij haar had ingestudeerd. Ook de vorstelijk verheven baljuw peinsde me nigmaal over het blij-eindend slot van het opgezet treurspel, door het toeval zoo gansch anders, zooveel fortuinlijker voor hem, gewend dan hij had durven hopen, en verhoovaardigde zich tot aan zijn dood op zijn wijsheid, in het onwankelbaar gelooi dat de listige avonturier, dien hij had aan gewezen, ook werkelijk de zoon en erfge naam was. STEYNEN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2