Kongaarscb Borduurwerk SIERKAMELK. Firma K. HOESBERGEN. Kruisweg 4, Haarlem, Telef. 1004. Part. Kapitaal MEWR. G. V. d. BRINK, Cor- Eerste Haarlemsche Mode-Academie. HERMAN FREUDENBORG. Zijlweg 14. OVERVEEN. Agent der GAZELLE RIJWIELFABRIEK Sport- en Foto-artikelen. Reparatie en Onderhoud. Gebruikt Magazijn GROOTE HOUTSTRAAT 50 Aanleg Gas- en Waterleiding, Electriciteit, Centrale Verwarming en Sanitaire Installatiën. N.V. HOENDERDOS' BrandstoffenhandeL Het na den brand van 5 Januari van dit jaar opnieuw opgebouwd pakhuis van de Victoria-Bron aan de Boompjes te Botterdam. I et reusachtige verschil in waterstand tus- schen het kanaal en den IJsel, en waar men de sluizen bezichtigde, Apeldoorn, 'aar Vaassen. Deze dag was de eerste, waarop men met bandengesukkel te kam pen had; het zou echter helaas niet tevens de laatste zijn. Qenoeg zij het te weten, dat eenige zeer in het plakken bedrevenen, de lekken spoedig herstelden. Na het eten reed men den Vaassenschen weg op, waar men spoedig zijn oog liet vallen op een i.eschikte kampeerplaats. Men vroeg en reeg verlof, en het bleek, dat men het al- v. ter getroffen had. De eigenaar ervan was een vriendelijk man en zijn vrouw s ook vriendelijk, wat bleek uit de thee, zij 's ochtends den heeren aanbood en c karpetten, die zij leende om op te sla- i. Men kon aan haar merken, dat zij Jdelijden met de jongens had, „die zoo ar in een tent moesten slapen." .venwel was men nauwelijks „te kooi tropen" of men hoorde een knal, niet gelijk aan dien van een revolver. De :r zal begrijpen, dat er een band sprong. :k u, hoe ieder dacht: „Wie zijn band dat zijn „Als het de mijne maar niet „Zoo iets moet mij natuurlijk weer nomen" en zoo meer. Toen men den 1 nden morgen om kwart voor achten tw aakte, was het eerste wat men dan ook deed, kijken wiens band het was, en hem c. arna herstellen. Deze dag zou verder ook niet zonder gelukken afloopen; in den loop van den e g moest er vier keer voor een lekke ad afgestapt worden. Deze rusten waren nlijk wel aangenaam, want de warmte wel niet ondraaglijk, maar toch soms eizierig. Men had echter geen grooten i te maken. Hattem was spoedig be- Hier kreeg men van den heer Van ïhoven vergunning op zijn buitengoed p Huil' te kampeeren, op dezelfde its, waar eenige dagen te voren de pad- iders uit Haarlem en Bloemendaal ge- ïpeerd hadden. Dicht bij „Flip Hul" was kolk, die een prachtige zwemgelegen- 1; id aanbood, en waarin men zich dan ook verfrischte. Hierna trok men naar Zwolle, waar toe- Ilig kermis was. Na eenige spullen be- cht te hebben en een niet onbelangrijk bedrag in den zak van een poffertjes kraamhouder te hebben achtergelaten, werd naar Hattem teruggefietst en sloeg men de tenten op, die onmiddellijk daarna betrokken werden. Den volgenden mor gen werd er weer gezwommen; na het ont bijt werd het reisgoed der toeristen gepakt en trok men op weg naar het Katerveer, waar de boot van Zwolle naar Amsterdam opgepikt werd. Aan de sluizen van de Willemsvaart, waar men in de boot zou gaan, werd door de jongelui om Kwatta's gewed of ze al ot niet zeeziek zouden worden, of 't mooi weer zou zijn, kortom, om alles waar maar om gewed kon worden; men was nu zoo wat aan 't einde der reis, de duiten moesten toch op. Lang liet de boot op zich wach ten, eindelijk kwam zij, men steeg aan boord en kwam er niet voor Amster dam weer af. De lucht zag er donker uit, het woei tamelijk, zoodat de wedden, die op zeeziekte hadden gezet, veel kans van winnen hadden. Ze verloren het gelukkig toch, niemand heeft er last van gehad, 't Kon ook bezwaarlijk anders, „de zee was gelijk een spiegel". Het zeereisje werd in alle vroolijkheicl gemaakt, en van Amsterdam ging men met de spoor weer naar Haarlem toe, vanwaar de jongens te fiets naar huis gingen, na den heer Klimbie vriendelijk voor zijn moeite te hebben bedankt. Thuis kwam ieder uitgehongerd aan! Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: openbare dronkenschap en loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij Van Eerde, Tugelastraat 30, te Schoten, een zakmesje; J. Bakker, Bergweg 2, te Bloemendaal, een zakportefeuille; aan den stal van huize „Karmel" te Bloemetidaal, een portemonnaie met inhoud; R. C. Im- mink, Vijverweg 3, te Bloemendaal, een gladde gouden ring; bij de politie te Haar lem, zijn inlichtingen te bekomen omtrent 5 aandeelen (geldswaarde); Geweerstraat 18, te Heemstede, een blauw damesman teltje; R. Stoffer, te Aerdenhout, een Zeeuw, sche broche; L. Wesseling, Duinlustweg 28, te Overveen, een wandelstok; J. van der Meij, Leijweg 13, te Vogelenzang, een medaillon met portretten; aan het bureau van politie te Overveen, een broche; een haarlint; een huissleutel en een zakmes ketting. Hotel Royal, Stationsplein te Haar lem, is een gordon setter terug te bevra gen. Verloren: een bankbiljet van f 25, en 2 zilverbons van 1,een ouderdoms rentebewijs ten name van R. Gorter; een groene das; een zilveren manchetknoop; een gladde gouden ring; een gouden ring met 3 steentjes; een zakje inhoudende een fluweelen kleedje; een blauw damesman teltje; een fantasie broche; een dames- tasch met inhoud. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 11 tot en met Donderdag 17 Augustusu. Geboren, levenl. d. van H. A. W. Schoo en M. Kors; z. van G. van IJzerloo en C. de Bruin; 2 d. van D. Schrama en A. Smit. Ondertrouwd: J. J. Kroon en C. H. M. van Houten; P. Handgraaf en J. W. van Riet; L. F. Warnaars en J. C. Holtzapffel. OverledeninhetgestichtMee- renberg: G. van Veldhuijsen, 80 j.J. H. Mulder, 59 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Wij vestigen er de aandacht onzer lezers op, dat de verkoop van allerlei aardige voorwerpen ten bate der Belgische liefda digheid, in het sigarenmagazijn van den heer Stinis aan den Kruisweg, voorloopig blijft doorgaan. J. J. Cremer. Naar men ons meldt, gaven zich voor den ophanden tooneelwed- strijd der vereeniging „J. J. Cremer" een zestal vereenigingen op. den nieuwen burgemeester, jlir. J. P. V van Doorn plaats. Er was zeer veel belang stelling. De Roei -en Zeilvereeniging „Het Spaar- ne" heeft een buitengewone algemeene ver gadering uitgeschreven op Woensdag 23 Augustus 's avonds ten 8 uur in het ver- eenigingsgebouw. setière, KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. Schouwburg Jansweg. Begin Septem ber komt het nieuwe operette-gezelschap onder leiding van Chrétienni in den schouwburg Jansweg, met de nieuwe ope rette: „Fientje Beulemans". Men vroeg ons wat de groote woonschuit, die in het Spaarne bij den Koudenhorn ligt, voor bestemming had. Naar wij vernemen, behoort deze schuit toe en wordt zij ge bouwd en ingericht onder leiding van den heer J. B. v. Loghem, bouwmeester te Haarlem. Zij bevat eetzaal, slaapkamer, keuken en badgelegenheid, alles keurig be timmerd en electrisch verlicht. VAN HIER EN DAAR. De Evangelische Maatschappij en Rome. Op Zondag 3 Sept. a.s. des voormiddags te 10 uur, zal de heer Van Woerden, evan gelist der Evangelische Maatschappij, op treden met eene rede over bovenstaand onderwerp in het gebouw der Ev. Luther- sche kerk te Beverwijk. Wij wekken onze belangstellende lezers op, dien dienst bij te wonen. Er zal eene inzameling worden gehouden voor de algemeene kas der Evan gelische Maatschappij. „Onze Vloot" De Nederlandsche ver eeniging „Onze Vloot" zal 26 Augustus een landdag houden en wel op het landgoed „Oud-Naarden" bij Bussum. Verscheidene sprekers treden op, en voorts staan op het pfogram nog muziekuitvoeringen en geza menlijke maaltijden, ja, misschien heeft er wel een vertooning van watervliegtuigen plaats. Heemstede. Woensdagmiddag had te Heemstede de feestelijke inhuldiging van ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL", LA.NGE POTEN, DEN HAAG. Volksopbeuring. Het Nederlandsche comiteit van de „Volksopbeuring", vereeni ging tot leniging van den stoffelijken en ze delijken nood van het Vlaamsche volk, ver spreidt een omzendbrief ter opwekking om de vereeniging geldelijk te steunen. Gaarne vestigen wij daarop de aandacht. Bijdragen kunnen worden gezonden aan de admini stratie van het A. N. V„ Wijnstraat 81, Dordrecht. - „Professoren, Architekten,- Schriftsteller, Komponisten himmelbombenelement, ist denn bei der ganzen Kompanie nicht 'n ein- ziger intelligenter Kerl?! Ich brauch einen Schuster!" „Flieg. BI." WIJSBEGEERTE. De Internationale School voor Wijsbe geerte. De belangstelling voor deze stich ting neemt voortdurend toe. De tweede leergang, onder leiding van dr. H. W. Ph. E. van den Bergh van Eysinga uit Zutfen, kan pen volledig succes worden genoemd. Wij kunnen belangstellenden mededeelen, dat er bouwplannen in bewerking zijn voor een blijvende gehoorzaal, te stichten op het terrein te Oud-Leusden. LETTEREN EN KUNST. Tentoonstelling van schilderijen van A. de Winter. Zooals onze lezers weten, wordt er in het museum van kunstnijverheid te Haarlem eene tentoonstelling van schilde rijen door den schilder A. de Winter gehou den. Deze tentoonstelling nu is een zeer op vallende, en vindt zeer veel belangstelling. Wat den aard van het werk aangaat, mee- nen wij niet beter te kunnen doen dan hier herhalen wat de schilder zelf ervan zegt. „De belangrijkste kwestie bij het moderne kunstprobleem is wel de vorm waarin het nieuwe kunstwerk zich, in den laatsten tijd, vooral bij de schilderkunst op tentoonstel lingen en andere gelegenheden-voordoet. Deze kwestie wordt vrijwel algemeen schromelijk overdreven en het komt er in wezen heelemaal niet op aan hoe een kunst werk er uit ziet, mits z'n geheele vorm maar waarneembaar symbool is van innerlijke ervaringen. Het is nergens voor noodig, dat daarvoor als eenige maatstaf de zin tastbare natuur genomen zou moeten wor den en uitsluitend zintastbare dingen de dragers zouden moeten zijn van de meest subtiele gevoelsuitbeeldingen. Ik voor mij vind alles goed als het maar dienen kan om de meest verfijnde aanvoe ling der werelddingen in lijn of kleur uit te drukken, die ieder zoo in zichzelf bij be paalde stemmingen van innerlijke stilte en bezinning diep in z'n ziel wel eens heeft lee- ren kennen, hoe wonderlijk vreemd en vaag dat zieleleven soms ook kan zijn. Het ligt toch zoo geheel voor de hand, dat voor elkeen dat uitdrukkingsmiddel het beste is, dat toestaat zoo volledig mogelijk te zeggen wat hij als innerlijk schoon en waar in zijn eigen ziel heeft leeren kennen en ondergaan. Niemand kan met redelijk heid verlangen, dat voor iedereen dezelfde wijze van zich te uiten zou moeten gelden, want waar elke uiting resultaat is van in nerlijk leven en individueele Wereldaan schouwing, daar moet noodwendig elke persoonlijkheid anders zijn en zich ook al tijd weer op nieuwe, persoonlijke wijze waarneembaar maken. Of dit nu geschiedt met de vormen der werkelijke natuur of zonder deze objecten is niet zoo zeer van belang als wel het feit of er inderdaad iets te zien is, dat aan schoonheid of andere actie ve kracht zooveel bezit, dat het den aan schouwer vermag een ontroering te geven. Daarom is het zoo volslagen ongemotiveerd dat kritiek en publiek bij elke vreemde wijze van uitbeelden dadelijk bereid zijn om aan mystificatie te denken. Niet alle kunst- genieten is met begrippen te zeggen zoo min als er voor alle innerlijke gevoelens woorden bestaan, maar het is toch het goed en niet bestreden recht van elk individu om zich uit te zeggen op die wijze, welke hem het meest geschikt voorkomt. Wel is het moeilijk om echt van onecht, zuiverheid van namaak te onderscheiden maar datzelfde bezwaar bestaat toch ook voor die schilderijen, die dan wel natuur dingen voorstellen. Ook dan overkomt het ons zoo dikwijls dat het stamelen van een echt mensch ons ten slotte toch zoo on eindig veel meer treft dan de rumoerige bravoure van met alle mogelijke technische routine gemaakte voorstellingen. Ik weet niet of de lezer wel eens een lap echte Chineesche zijde voor zich gehad heeft van één enkele kleur geel of paars, maar ik weet wel, dat ik zelf aan zulke lappen oo- genblikken van genieten te danken heb, die geen schilderij vol natuurvormen me heeft kunnen geven. Het hangt er maar geheel van af, of men genegen is, om zijn gemoeds aandoeningen te beschouwen als dichter bij de waarheid dan zijn verstandsaandoenin gen, of men een modern kunstwerk in zijn zoo absoluut nieuwe vorm kan genieten of niet. Men moet nu eindelijk gaan leeren dat kunst genieten niet alleen een aesthetisch genieten maar ook een in den geest na- scheppen is en daartoe zijn velen in staat als ze maar hun vooroordeelen ter zijde willen zetten. De heer Von Saher, directeur van het mu seum van kunstnijverheid wijst in een inlei ding tot den catalogus erop, dat de zeer eigen aard en de bizondere decoratieve ei genschappen van dit werk hem aanleiding waren tot het in elkaar zetten van deze ten toonstelling. Wij van onzen kant wekken gaarne alle belangstellenden op eens te gaan zien naar dit werk. Hypotheek is besebik- voor plaatsing op Hypotheek baar 175.000 Gulden in dir. bedragen rente 4V2 a 43/4 Br. letter A 44. Al Adv. Bureau ROUMA Co., Amsterdam.g. D. MIEZEHUS, Kleêrmaker, Leidsehevaart 92. Telefoon 815. Zijl weg 87. Telefoon 2016 9 zal de maand Augustus GRATIS te bezichtigen zijn, dagelijks van 2 tot 5 uur: In een paar lessen te leeren. Tel. 2574. KANTOOR NASSAULAAN 4. Tel. Int. 425. HAARLEM, Leidsche plein 15—19. Telefoon 773. BLOEMENDAAL, Bloemendaalsche weg. Telefoon 2857.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 3