Beeldende Knust. ^A. H. VAN DEI STEUR Jr. Wintercursus Heeren- en Dameskleedermakerij THEO VAN DOESBURG, HAARLEM. KERK-AGENDA, Zondag 22 October. HaarlemJongeliedenkerk, gebouw Prot. bond, 10J u., Mevr. MankesZernike, Em. Pred. te Eer beek; Eglise Wallonne, 10J heures, Mons. Arnal, Pasteur a AmsterdamRem.-Ger. Gem., 10 u., Ds. llaentjens; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. DeMeijere; Vereen. Doopsgez. Gem., 10 u,. Ds. Hylkema. Beverwijk: Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. van Calcar; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. v. Kleeff. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Oberman. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 uur, in de Bewaarschool van Mevr. Wüste, Ds. VandenBergb van Eijsinga. SpaarndamNed. Herv. Genu, 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u„ de beer Ober man, Cand. tot de H. Dienst; 5 u„ Ds. Creutz- berg Doops-gez. Gem. en Ned. Prot. Bond, 10u., Ds. Luikinga. Zandvoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Gunning, Em. Pred. te Haarlem. AGENDA. OVERVEEN. Hotel „Van Ouds bet Raadhuis". Vrijdag 27 Oct., Vergadering „Koninginnedag". HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt bet bureau des namiddags ten kalf- twee zitting in bet gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Muse am (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks gemend van 10—4 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Btads-Bibliotkeek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge- 'opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg. Zaterdag 21 Oct., 8 uur: De Nicht-, Zondag 22 Oct. 2 uur; De Kleine Lord-, 8 uur: De Violiers. Barteljorisstraat 22. Teleph. 303. Laatste Nouveauté's voor Winterjassen, Mantels en Costumes. Bekend Elegante Coupe. Hulst, J. J. v. Kempen en E. Kievit, welke allen terstond weer herkiesbaar zijn, en wegens het bedanken door de heeren J. H. Hansen en O. A. Houwen. Tot leider van ons levensmiddelenkantoor is benoemd de heer A. Hiemstra, inspec teur van politie. Als zijn plaatsvervanger treedt op de heer Van Abs, die ook tot heden daar werkzaam was. Aanbesteding. Bij de dezer dagen ge houden aanbesteding van voltooiing der riolecringswerken aan den Zijlweg, enz. werd het werk gegund aan den heer J. Teitsma te Bloemendaal, den laagsten in schrijver. Jaarboekje. Wij herhalen ons verzoek, eenige weken geleden aan onze lezers ge daan, thans nog eens: Zouden zij, wier naam, woonplaats, of wat ook, in den jaargang 1916 verkeerd mocht zijn opgenomen, ons even willen mededeelen, welke die onjuistheden waren? Wij rekenen op „uw aller medewerking, want het is toch ook uw belang, dat het adresboek voor Bloemendaal geen onjuist heden bevat. Allen, die dus iets op te mer ken hebben, waarmede wij ons voordeel kunnen doen voor den nieuwen jaargang, wordt verzocht ons dat eens even mee te deelen. Bij aanbesteding der demping van den vijver van de buitenplaats „Hartenlust" werd het werk gegund aan den laagsten inschrijver, A. Zonneveld Jr., te Haarlem, voor 11.950, Wij vernemen nogal eens klachten nu en dan over wat er zoo al niet bijster in orde is bij de E. N. E. T. Zoo vertrekken de trams nog steeds zeer ongeregeld; ook schijnen de controleurs niet erg veel gezag te bezitten; in het bizonder vestigt men on-ze aandacht op den man, die het wacht- lokaaltje te Bloemendaal schoonmaakt; hij moet een lijntrekker van den eersten rang zijn; of liever, hij moet het niet zijn, maar is het, volgens onzen zegsman. Wat toe zicht hier en daar zou geen kwaad kun nen, lijkt ons. Men klaagt bij ons wederom over de late bezorging der eerste post in de buurt Klc- verlaan, Kinheimweg, enzoovoorts. 'n Poos je lang ging het nogal wat beter, maar de laatste dagen signaleerden wij den bestel ler der vroegpost om circa kwart over tie nen aan den arbeid. De menschen, die ons meedeelden zich indertijd aan het postkan toor te hebben beklaagd, waarna werkelijk de bestelling een uurtje vroeger plaats had, moeten het maar weer eens probeeren; misschien helpt het nu voor wat langer. Zoo komen we er misschien wel Het nieuwe kerkje der Gereformeerde gemeente te Bloemendaal is zoo goed als voltooid. Wij waren dezer dagen in de - gelegenheid, het gebouwtje eens te zien. het maakt een aangenamen indruk. Veel ruimer dan het van buitenaf lijkt, kan het 'n 180 menschen bevatten. De ont werper ervan is de heer Wolbers; het kerkje is zoo gebouwd, dat het later goed vergroot worden kan. Vrijdag over acht dagen zal het kerkje voor het eerst in gebruik komen; er zullen dien avond eenige toespraken worden ge houden, en bevestiging van ouderlingen en diakenen zal dan plaats vinden. Den Zondag daarop zal er de teerste - godsdienstoefening worden gehouden. De bedoeling is, voorloopig predikanten van elders uit te noodigen. In April zal een vaste predikant worden benoemd. De heer August Janssen „Landrust", Overveen, deelt ons mede, dat hij voor het „Belgische Roode Kruis" reeds ontving van den heer G. L. 3,—, den heer W. L. 2,mevr. L. W. 1,mevr. K. L. 2,50, den heer T. f 1,mevr. v. G.A. 1,—, mevr. J. H. 2,50, den heer M. W. 1,25. Gaarne wekken wij nog meerdere lezers op, hem hun goede gaven voor het sym pathieke doel te zenden. Een ingezonden stuk van den heer J. moest wegens plaatsgebrek tot een vol-'1 gende week worden verschoven. Fietsers. Steekt uwe lantarens deze week ten 5 uur 20 minuten aan. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond; rij den zonder licht; diefstal van peren; op geven van een valschen naam. Gevonden en terug te bekomen bij J. A. Gras, Jan-Gijzenvaart 16, te Velsen, een gouden kindervingerringRoozen, Rollandspad te Overveen, een kwartje; K. van der Wel, Tetterodeweg 13, te Over veen, een zilveren dameshorloge; C. Met selaar, Militaireweg te Overveen, een zil veren manchetknoop; aan het bureau van politie te Overveen, een bril en een zak mesje; aan den politiepost te Bloemen daal, een jongensjasje. Verloren; een bedrag van 26, een portemonnaie met inhoud; een vulpen houder; een armbandhorloge; twee rozen-, kransen; een abonnement H. IJ. S.M.; een geel couvert inhoudende een bankbiljet van 10,een zilverbon van J 1,—, twee kwartjes en 5 cent. Komen aanloop en: bij Strebe, Ruijsdaelweg la te Overveen, een zwarte poes. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 13 October tot en met Don derdag 19 October. Geboren: d. van M. Brevet en E. M. Moens. OverledeninhetgestichtMee- renberg: W. Mulder, 82 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. De vertooning van de film „Majoor Frans", welke Maandag 1.1. aan de film fabriek „Hollandia" te Haarlem plaats had, vond zeer veel bijval. Overbodig te zeggen, dat de vertooning geene openbare was en uitsluitend genoodigden toegang hadden. Museum van kunstnijverheid. De commissie van het museum van kunst nijverheid te Haarlem heetf het plan op gevat, om gedurende den zomer van 1919 in de bovenlokalen van de aan het museum verbonden school eene nationale tentoon stelling te houden van het werk der leer lingen van scholen, die zich het onderwijs in de bouwkunde, de versierende kunsten en de kunstambachten ten doel stellen. Zij beoogt daarmede een overzicht te geven van genoemd onderwijs in ons land. De fusie tusschen de Haarlemsche Bank- vereeniging en de Hollandsche Crediet- en depositobank, kwam gisteren tot stand. VAN HIER EN DAAR. De „N. R. Ct." gewaagt meermalen van zekere met alle tot dusver geldend volken recht strijdige handelingen der oorlogvoe renden, maar noemt dit dan in tegenstelling met 't echte in gemeen overleg gestelde volkenrecht, door de oorlogvoerenden „ge maakt recht". Zou de „N. Rt. Ct." de ge welddaden, die de oorlogvoerenden op eigen houtje uitdenken om tegen alle recht en rede in, hun zin te krijgen, voortaan niet hij haar waren naam kunnen noemen? „Het Nieuws van den Dag" gaat onafge- gebroken door met zijn heldere, kordate en toch gematigde hoofdartikelen over den oorlog. Het heeft onlangs weer eens de verhoudingen van Vlaanderen, België, Ne derland bij den kop gevat. Het is een brandende vraag: hoe hebben wij ons te stellen in zake de Vlaamsche tweespalt onder de Belgen? Voor ons staat het nog geenszins vast, dat wij niet nog eens mede zouden opgaan om België te bevrijden. Doch ook afgezien daarvan gelooven wij, in tegenstelling met René de Clercq, dat er wel degelijk bestaat eene Belgische volksziel. Karei van den Oever b. v. heeft in zijn lied: „Aan mijn Belgen bij den User", aan die ziel stem gegeven; dus zij moet bestaan. Ook van Soest in zijn: „Ko ningin der Belgen", Hullebroek, Van Cau- welaert, Streuvels, Vermeylen, het zijn al len Vlaamsch-sprekende Belgen. Ook is het onjuist dat de Fransch' sprekende Bel gen allen Eranschgezind zouden zijn. En kel een groep van hen is dit. Waren niet de Duitschers, maar bijgeval de Franschen den oorlog in België begon nen, ook deze Belgen zouden hebben ge vochten om hun vrijheid en hun huis als een leeuw om het bezit van zijn hol, dan tegen de Franschen. De Belgische ziel, ge boren in 1830, is in 1914 tot de jaren des onderscheids gekomen en niets wijst er op, dat na den oorlog niet zou kunnen wor den gesproken van een Belgischen geest. Nederlandscli fabrikaat. De vereeni- ging „Nederlandscli fabrikaat" hield te 's-üravenhage hare eerste algemeene ver gadering. De voorzitter, jhr. mr. C. W. F. C. van Lidth de Jeude, voorzitter van het hoofdbestuur, hield eene openingsrede, w aarin hij nogmaals wees op het doel, door de vereeniging beoogd: meer welvaart in ons vaderland, vermeerdering van werk- bronnen, vermeerdering van werk, verhoo ging van de opbrengst der belastingen en vermindering van werkloosheid. Aan zijn rede ontleenen wij: „Nog geen anderhalf jaar is het geleden, dat in deze gemeente de stichtings-bijeenkomst plaats had en thans reeds bestaat er een krachtige vereeniging, die door het geheele land met groote in genomenheid wordt begroet, in de eerste plaats door H. M. de Koningin, die als be- wijls van hare groote ingenomenheid het beschermvrouwschap van de vereeniging heeft aanvaard, door onze regeering, die de vereeniging een subsidie heeft gegeven ter tegemoetkoming in de groote kosten, en eindelijk door het Nederlandsche volk, ten bewijze waarvan de geregelde en sterke toeneming van het aantal onzer leden. Elke maand toch zien wij ons ledental met ruim 100 toenemen en het totaal komt het getal 3000 al vrij na. Het orgaan der vereeni ging neemt in omvang en belangrijkheid steeds toe. Het controle-merk wordt meer en meer gevraagd en de aanvraag zal stel lig toenemen nu het bekend is, dat de for maliteiten voor den uitvoer, voor zoover deze plaats heeft door bemiddeling van de Nederlandsche Overzee Trust Mij., zeer worden vereenvoudigd indien de fabrikant gerechtigd is het controle-merk der veree niging „Nederlandsch Fabrikaat" te voe ren. „Onze vereeniging komt de eer toe het initiatief te hebben genomen tot het hou den van de eerste Nederlandsche jaarbeurs te Utrecht. Moge deze jaarbeurs een groot succes zijn voor de bevordering van het doel der vereeniging, om dit doel meer bekend te maken en de tegeningenomenheid bij het publiek geheel te doen verdwijnen. Een vrouwelijke candidaat voor het Ame- rikaansche congres. in de Vereenigde Staten van Amerika maken de vrouwen gebruik van haar passief kiesrecht. Er is een vrouw candidaat gesteld voor het con gres. Mevrouw dr. Eva Harding, een ijve rig voorvechtster der kiesrechtbeweging, won het bij de verkiezingen voor het eer ste Congres-district van den staat Kansas, met een overgroote meerderheid van haar tegenstander, een geestelijke. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. „De Vreemde Plant". Nog steeds zijn wij den uitgever Jac. Robbers, te Amster dam, de aankondiging schuldig van een bij hem verschenen goedkoopen herdruk van Herman Robbers' „De Vreemde Plant". (Ingenaaid 50 ets., gebonden 75 cents.) „De Vreemde Plant" is een jeugdwerk van Herman Robbers, en bezit natuurlijk DOOR Inschrijving en Inlichtingen bij de firma J. H. DE B0IS, Kruisweg 68, HAARLEM. vele goede hoedanigheden. Vooral voor 'dien tijdMaar om het nu nog eens te gaan herdrukken „Vaak werd ons door het publiek gevraagd, deze schets afzon derlijk tot goedkoopen prijs verkrijgbaar te stellen," schrijft de uitgever. Welnu, als het er zoo mee staat, wij hebben er niets op tegen. Er zijn heel wat erger dingen gebeurd in de laatste jaren. Wie de op de protestvergadering te Rot terdam indertijd tegen de benoeming van een tijdelijk gezantschap bij den paus ge houden toespraken, nog eens herlezen wil, kan er bij Bredee's boekhandel en uitge versmaatschappij aldaar bestellen. De „Klaroen en Beukelaar" geeft een vlugschrift uit over „De overheerschende beteekenis van het Neo-Malthusianisme. In het geschriftje van de hand van mr. dr. A. R. van de Laar, wordt aangetoond, dat o. a. de protestanten in aantal tenge volge van Neo-Malthusianisme zeer in de minderheid zouden kunnen raken bij de roomsch-katholieken, die immers daarvan niets willen weten. Het slot van het geschrift luidt: De toekomst van het protestantisme hangt eraan. Dit noeme men nu eens in zijn Hervormingspreek als het straks weer 31 October wordt. Het protestantisme dreigt tegen Rome al meer te verzwak ken door gemis aan bepaalde zedelijke kracht, n.l. de zedelijke kracht, bij liet tegenstaah van zonde, van het aanvaarden van het groote gezin. Dat predike men van de daken, tot liet worde verstaan. „Focus", tiendaagsch fotoblad voor Groot-Nederland onder leiding van den lieer Adriaan Boer te Bloemendaal, heeft een aardig boekje in het licht gegeven „Suc ces in de photografie", door C. Vreeden- burgh Jr. Het werkje maakt een zeer goe den indruk; het bevat een algemeene handleiding voor het maken van foto's, voorts een reeks beschouwingen over be paalde onderwerpen, waarmede de foto graaf te maken heeft, als de lens, de plaat, het belichten, het maken van kunstlicht- opnamen, vergrootingen, lantaarnplaatjes en nog veel meer! Het boekje bevat een aantal voorbeelden van goede en slechte foto's, om aan te toonen wat men betrachten en wat men vermijden moet, en is in al zijn beknopt heid toch uitgebreid, het is niet, gelijk veel werkjes over dit onderwerp, te geleerd, maar al evenmin is het oppervlakkig. Het is een aardig handig boekje, dat den lief hebber van fotokunst menigen dienst zal kunnen bewijzen. De prijs is 90 cent. In de Bibliotheek voor sport en spel van den uitgever J. F. v. d. Ven te Baarn ver scheen thans weder een zeer lezenswaard boekje over „Wandelsport en training". Schrijver is de reserve 2e luitenant C. van Santen. De prijs van het praktische werkje is 35 cents. MUZIEK. Orgelbespelingen in de Groote Kerk, op Dinsdag 3 October en Donder dag 5 October, door den heer Louis Robert. Heden begon het met „Praeludium Es gr. t." van J. S. Bach; een blijmoedig- ernstige stemming en grootschc kracht klin ken hierin, evenals groote soberheid en helderheid. Hierop volgde „Passacaglia' van Frescobaldi, zeer melodierijk, met een mooi koraal-motief; 't slot plechtig en grootsch, zeer merkwaardig geregistreerd. Daarna „Fuga n°. 3 über den Namen B. A. C. H." van R. Schumann, zangrijk en echt „a la Schumann", d. w. z. fijn gevoelig. N". 4 was „Allegretto" van Niels W. Gade, lieflijk en vriendelijk en vloeiend. Een tegenstelling hiermee de „Sonatine" van Sigfrid KargElert, I. in 't „Allegro' zeer mooie motieven; II. „Ciacone" zan gerig en III. „Tripelfughetta", die mij ook nu weer boeide door de fijne „geest", be vallige opgewektheid en de groote stijging naar 't slot. Donderdag 5 October hoorden we als eerste nummer „Fantasia et Fuga" c. kl. t. van J. S. Bach. Deze Fantasia in tempo tranquillo en begin in c. kl. t. eindigde weer op Bach's wijze (met eenvoudige, on gezochte middelen en oi gr. t. De Fuga heeft cc, en rhythme marcato; ook schoone stijging naar 't de een melodieus „Adag uit het concert in d. kl. t. del, dit laatste met mooie digende in D. gr. t. Een H. Purcell (1608—1695) zangrijk, zacht, en toch rhythmeerd. Vervolgens 11. M. Higgs, zeer zang geregistreerd, en „Carilloi ge, levendig, luchtig, gee leenzeer kort! Tot roïque" van C Saint- S mant, een heerlijk krach wekt, in 't middendeel cc die indrukwekkend klor crescendo naar 't einde uur van opwekkende stic Op 10 October had in te Amsterdam de donat zijn in de meerderheid!) maatschappij „Caecilia" dags om 2 uur. Uitgevoe ouverture „Euryanthe" v her; II. „4e Symphonie" en III. de „5e Symphonie hoven, onder leiding van berg. Alles genoot een tolking; dirigent en het kest werden bij 't slot lui TOONEEL. „Sneeuwwitje en de ze Evenals vorige jaren, ■i den schouwburg Jans enige buitengewone kii tellingen gegeven worde laats hebben op Zondaj namiddags ten 2 uur. Op den „Sneeuwwitje en de ïuziek yan mevr. N. C. 'e balletten in deze opei Jeerd door Hartog J. Pt ing is in handen van Ma ens de vele opvoeringen en, zal deze lieve kindt cnmaal te Haarlem wc len verzuime deze geleg „De Violiers", ti Willem Schiirma „Het Tooneel", ,c aards. Regie Willem Royaar waarborg voorsamenspel ons land elders niet tc (sluitend voor zijn p .houwburg gaande publ ct: zijn maatstaf is and ij n best naar het goede icchte van dezen menee :rouw; het verwart op orm met inhoud van 'n sl cel gebeurt en als het ct goed en, omdat ie 1 erdient, wordt er op de iglijk geknoeid in ons 1 Royaards, die te veel a altijd concessies te doen wansmaak hij doet 1 tooneeldirecteur is, toch vrouw in het spel", „Do uan nog onder dit voorb regie voert. Dit laatste onwil, maar in onkunde v mij billijk zijn: Verkad zoekt, maar is op den vei zijn mystiek-spelerij, ook van een stuk dat niet toi in „Antithese" van Walc Musch heeft ons op ee raire matinée van Bredi Brabander" vergast, wa: kunde aan is besteed. „De Violiers" is een voortreffelijk stuk, want ermans in „Ghetto" ons v mag te geven voor Rafaë dit voor zijne hèm symi Esther en Rudolf van E èn Marie Holtrop en Jc voor deze Esther niet w ken. Ik vermoed dat dit dan aan het spel ligt. Co tijds al heel onsympathiel kau doet ons nu het typ is werkelijk een „keurig Maar om deze twee figu: werkelijk niet. Die zijn i i'et „dramatisch conflict Eet gaat om de Joden-me üer en Rosalie Violier er Violier, het gaat om het 'even, om het zwoegen, 1 sjacheren, het bedotten, goedig zijn, het brani-zijn zijn van deze écht men: sche materialisten (het ai zeer op het materialisme lijken schijn althans), het Plaats om de spheer. Vai ste bedrijf van het kleu zonder meer, het sterkst

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2