Het Bloemendanlsch Weekblad. y ALGEMEEN WEEKBLAD EREENIGING k van -ar/ lef. 1004. N. es Co OM - LISSE. (Hoofddorp) elef. 4246; Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: eèrmaker, efoon 815. foon 2016. 10e Jaargang. ZATERDAG 4 November 1916. No. 45. ner auker f 35, n 37,- 41- "g- tl, urplus accijns, srijgbaar bij onze DE LANGE, IAARLEM. DE CLERCQ. 'rolongatie. ing. ten) egom. ïdstoffenhandel BLOEMEND AAL, oemendaalsche weg. Telefoon 2857. j overlijden. pitaal 3 I 40 j 45 21 ƒ2.66 ƒ3,23 een bepaald overlijden. pitaal. NA iar 30jaar 3d 1 aar .10 2,51 2,18 .20 2,64 2,29 .53 3,07 J f 10 000,— overlijden 1 geschieden )or die polis an f 275, aangaan der f 275- f 600,—en de reclitver- f 26.200,—. tkeering van len per jaar. combinatiën, het voor pensioen bij de ver- iUE BOEYE. (VELD (secretaris). i.G, L. A. LABOU- 4ERONGEN VAN F- LATORF. «streken 35, Bloemendaal. Prijs per jaar 2,60 per mini nier 25 cents. Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. Advertentiën 10 cents per regel; bij contract belangrijke korting. ut nummer bestaat uit vier bladzijden. 3EMEENTEBESTUUR. Donderdag vergaderde onze raad. Voor- _-r de burgemeester. Afwezig de heer an der Vliet. Onder de ingekomen stukken een ver- van de weduwe Van der Pol, eervol ntslagen als schoonmaakster op de O. L. 'ooi, om bijslag op haar pensioen; het ordt door den raad op 200,gebracht, rts een verzoek van de gemeente-werk- :il om een toelage voor de zoo in prijs oogde schoenen. B. en W. stellen hierop afwijzend te beschikken; im- S vooral in dit seizoen kunnen heel wel iipen worden gedragen. Zoo wordt dan besloten. In verband met de in een ge zitting besproken moeilijkheden, die tonden zouden zijn aan het sluiten der iehuizen op demobilisatiedagen, besloot aad thans, deze bezwaren te ondervan- door de koffiehuizen niet te sluiten, er dan op die dagen geen sterke ik verkocht wordt. ju bespreking over het meubelen der van de nieuwe begraafplaats wordt jehouden. erzoeken om ontheffing van bepalingen bouwverordening waren gedaan door ïeeren Van Olst, Drost en Abr. Meijer; der twee eersten werden toegestaan, van den laatsten niet. an de orde was nu het voorstel van In W.; een geldleening aan te gaan van hoogste 125.000,tegen een rente niet meer dan 434 procent, onder be ng, dat van deze geldleening jaarlijks stens 5000,zal worden afgelost, te innen in 1918; en dat de rente en aflos- voldaan zullen worden uit de gewone finiddelen der gemeente, lé't geld is noodig voor afwerking der We algemeene begraafplaats, uitbrei- ,der waterleiding en rioleering van i "e wegen, het koopen van grond tot breeding van wegen, liet koopen van nd voor de stichting van arbeiderswo- ?en, stichting van een arrestantenlokaal \erdenhout, aankoop van grond tot ver- eding van de Korte Kleverlaan, aan- ip van een terreintje aan den Bloemen- daalscheweg, aankoop van een huis voor en gemeente-ambtenaar. Be leening wordt goedgekeurd, tiet nu volgende punt is de benoeming \an drie leden en twee plaatsvervangende leden van het stembureau ter verkiezing van twee leden van de Kamer van Arbeid. Gekozen worden de heer Bijvoet als voor zitter-lid, de heeren Van der Hulst en Ver- degaal als leden, en de heeren Van Tienho ven en Bispinck als plaatsvervangende ■eden. De raad, volgens artikel 178 der ge meentewet éénmaal in de vijf jaren ver plicht te verklaren, welke verordeningen, te»' i welker overtreding met straf is be- d; igd, nog geldend zijn, verklaart, dat die v ordeningen met uitsluiting van alle ■dere zijn; de verordening tot regeling van den per soonlijken dienst enz. tot blussching van brand in de gemeente; de algemeene po litieverordening; de verordening op den aanleg van straten en wegen, de uitgifte tot- en het gebruik van grond als bouw terrein en het bouwen en sloopen, mede ter uitvoering van de Woningwet; de ver ordening in het belang der gezondheid van leerlingen der openbare en bizondere scho len in de gemeente; de verordening betref- 'ende het leggen, plaatsen en houden van buizen en andere geleidingen ten behoeve van werken en inrichtingen in het belang er" openbare orde, zedelijkheid en ge- mdheid opgericht; de verordening tot estiging van een bouwverbod op een ge- eelte van den grond gelegen aan de Kle- erlaan en de Korte Kleverlaan; de ver- rdening tot regeling van het verkeer op e wegen in de gemeente; de verordening oudende verbod van het voederen van ee met rogge of roggebrood; de veror- icning op den verkoop van melk; en de erordening regelende het toezicht op eet- eu drinkwaren en op waren, bestemd tot hulpmiddel bij den verkoop en de toebe reiding dier waren. Daarna wordt besloten, aan de Kenne- mer Electriciteits-Maatschappij tot weder- opzeggens, doch niet langer dan tot 31 December 1937, vergunning'te verleenen tot het hebben van een kabelkast, van na der omschreven vorm en afmetingen. Voorgesteld wordt thans door het dage- lijksch bestuur, een crediet te verleenen voor de verbreeding van een deel van den Bloemendaalschen weg nabij Willems oord. De schutting is daar nu verdwenen, de heer Springer heeft een plan voor een daar aan te leggen plantsoen gemaakt. De buurt zou daar een heel ander aanzien kriigen; de rijweg en de voetpaden zouden aanmerkelijk verbreed worden; de eige naars willen hun grond wel afstaan. De kosten bij elkaar zouden f 3500,- zijn, maar daarvoor krijgt men een verbreeding van den weg vanaf de Dompvloedslaan tot aan „De Nachtegaal". De heer Laan voelt niets voor dat telkens verbreeden van een gedeelte van dien weg. De eigenaars van tusschenliggende gedeelten, zullen begrijpen dat de ge meente daar happig opis, en goede prijsjes ei voor bedingen; het wordt zoo vèel te duur. Neen, er moet èen groot plan wor den gemaakt, desnoods moet er maar ont eigend worden. Dr. Boniwater valt den heer Laan bij. De heer Van Tienhoven is voor de voor- loopig gedeeltelijke verbreeding; de grond voor 10,per M2 is niet te duur. De heer Bispinck is het met den heer Van Tienhoven eenszoo allengs voortgaan met verbreeden, telkens wat, dat is niet zoo duur, en gaandeweg schiet men heel aar dig op. Zoo bij stukken verbetert men voorloopig; en bij een latere afdoende verbetering behoeft men weer zooveel min der te koopen. De Voorzitter wijst op de voordeden van dadelijke uitvoering van althans de gedeel telijke verbetering; zoo heeft men thans de medewerking der eigenaars; onteigening brengt zeer groote kosten mee, processen enz. De heer Laan laat zich overtuigen. De stemming heeft plaats, en allen blijken er glad voor. Aan de orde is nu de begrooting voor 1917. De heer Bijvoet brengt het bezit van een barak voor de gemeente bij heerschen- de besmettelijke ziekte ter sprake; de Voorzitter antwoordt, dat de gemeente in geval van besmettelijke ziekte het recht heeft, over de barakken van den Gezond heidsraad te beschikken, terwijl de fami lie Van der Vliet de toezegging gegeven heeft, terrein daarvoor te zullen afstaan. De Voorzitter begint nu met de voorle zing der begrooting, welke zeer voorspoe dig zonder veel onderbrekingen voortgaat. Op den post „Jaarwedden voor de wet houders" is dit jaar 1200,uitgetrok ken, voorgestelde vermeerdering van het jaargeld van elk der wethouders van ƒ500 op 600,maar de heer De Roo vindt deze verhooging te gering; hij wil dat jaar geld voor elk op 750,— brengen. De heer Teding van Berkhout, sprekend voor de financieele commissie, is niet voor deze verhooging, vanwege de tijdsomstan digheden. Zuinigheid moet meer dan ooit worden betracht. De heer Jacometti valt den heer De Roo bij. Hij vestigt de aandacht nog eens op de uitgebreider werkzaamheden der wet houders. Het voorstel-Z)e Roo komt in stemming. Alle raadsleden, behalve de heeren Van Tienhoven, Jacometti en De Roo. blijken er tegen. Maar de verhooging op f 600,— komt er, zij het ook maar net op het nip pertje, door. Ziehier nog wat posten, die tot min of meer uitvoerige besprekingen voerden, en gewijzigd werden. Bij den post „Onderhoud van wegen", geeft de begrooting o. m. 1000,voor de oprichting van 3 drinkfonteinen aan; de raad vindt èen zoo'n fontein als proef neming te Aerdenhout, voldoende; die zal zoowat 400,kosten. In denzelfden post vindt men 2400,uitgetrokken voor een tegelbekleeding van liet voetpad bij de roomsche kerk te Overveen en een deel van de dorpstraat te Bloemendaal. Wordt geschrapt. De onbrandbaarheid van het riet komt ter sprake; de voorzitter vertelt van de onlangs gehouden en intusschen algemeen v, rmaarde proef met de steekvlam. De Laan kan hier natuurlijk niet veel meer tegenin brengen. De post politiehonden is van f 250, verlaagd op 125,vanwege het feit, dat er nog slechts èen zoo'n dier voorhanden is. De heer Bijvoet hoopt, dat na het over lijden van dit exemplaar de gemeente er niet meer aan doen zal. Bij de afdeeling „Kosten van het onder wijs" wijst de heer Jacometti erop, dat menig onderwijzer vanwege den huizen- nood in Haarlem wonen moet en daar meer belasting moet betalen. Hij wil het bedrag dier meerdere belasting door de gemeente vergoed zien. Er blijken daartegen geen bezwaren. Voor de kosten der nieuwe begraafplaats zijn weer 8000,uitgetrokken. De heer De Roo vindt dat veel te veel. Het houdt niet op. Hem lijkt het nogal een lijntrek- kerij ook; het werk vordert niet. Na eenig heen- en weerpraten wordt deze post op 5000,— gebracht, een som, die volgens den voorzitter vermoedelijk niet noodig zal zijn. De heer Bispinck vraagt, of er bij den aanleg van het nieuwe kerkhof rekening gehouden is met de te stichten roomsch- katholieke parochie te Bloemendaal, die veel een gedeelte van het kerkhof noodig hebben zal. De Voorzitter heeft indertijd met den pastoor gesproken, die van ingebruikne ming van een gedeelte afzag. Er is dus bij den aanleg niet op gerekend, en het is nu te laat om daar nog verandering in te brengen. Vermoedelijk zullen de room- sclien er de voorkeur aan geven, eerlang een eigen begraafplaats aan te leggen. De begrooting voor de gemeente-water leiding, tot een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 30669,wordt goedge keurd. De heer Laan mist op de begrooting de proceskosten van de zaak „Dunenburg"; de rekening zal in 1917 wel komen. Deze post zal nu pro memorie wor den aangevoerd. Ter sprake komt thans de voorgestelde nieuwe verordening op de heffing eener reinigingsbelasting, waarin o. a. een bepa ling, dat tweemaal per week kosteloos de vuilnis wordt weggehaald, terwijl wie meer dan tweemaal een beurt hebben wil, voor eiken keer per week meer per jaar 2,50 zal hebben te betalen. De Voorzitter wijst erop, dat deze rege ling aan de hygiëne ten goede komt; im mers vele inwoners stortten de vuilnisbak ken maar in een hoek hier of daar leeg, een euvel, dat met deze nieuwe kostelooze regeling van tweemaal per week afhalen wel gekeerd worden zal. De heer Bispinck acht het in de voor gestelde verordening onbillijk, dat voor het ruimen van putten en het weghalen van tuinafval en puin de verder afwonenden, (de Aerdenhouters, Vogelenzangers), meer moeten betalen dan de anderen. Hierin mag bij een reinigingsbelasting geen verschil worden gemaakt. Na eenig heen- en weerpraten, zegt de Voorzitter in de volgende zitting met een gewijzigd plan te zullen komen. Wat ieder een best vindt. Van de wijzigingen, door het dagelijksch bestuur voorgesteld, gaat er niet door de verhooging met f 1250,van den post kosten der verlichting, ten einde een nacht straatverlichting op de openbare wegen te Bloemendaal en Overveen te kunnen invoe ren. Voor het verbeteren van het school terrein wordt de betreffende post met 300,verhoogd; de post levensmiddelen voorziening en andere crisis-uitgaven wordt met 7000,verhoogd, ter bestrijding van de onkosten, die de nieuwe distributie- wet meebrengt. De gewijzigde begrooting wordt nu goedgekeurd. Aan de orde is nu de aankoop der twee huizen, waarin de kapperszaak van Meeu- wig en de kruidenierszaak van Reeser ge dreven worden, ter verbreeding van den Bloemendaalschen weg; de huizen zijn te krijgen voor 30.000,bij elkaar, dat waarin Meeuwig woont, voor 14.000, het andere voor 16.000,De heer Rou- wens wil 50 M2 van zijn grond afstaan tegen f 15,per M2, wat met nog bijko mende arbeids- en andere onkosten, de ge meente op een bedrag van ongeveer 1200,zal komen te staan. De heer Bispinck zal een uitspringend deel van zijn grond afstaan, en zoo kan een verbreeding van dit gevaarlijke stuk van den Bloemen daalschen weg tot stand komen. De heer Laan is er op tegen. De huizen vindt hij veel te duur. De Voorzitter wijst er nog op, dat de toestand daar ter plaatse gevaarlijk is, de weg is van muur tot muur gemeten slechts 6.25 M. De heer Bispinck vindt het wel duur, maar verwacht voor dat geld ook een groote verbetering. Misschien kunnen we door den tijd ook wel den koepel van den lieer Rouwens krijgen. De heer De Roo herinnert eraan, dat de huurcontracten der bewoners van die twee huizen nog 6 en 7 jaar loopen; na afloop daarvan kan men verder zien wat te doen. De heer Jacometti is tegen aankoop. Hij vindt het veel geld, en de verbetering slechts gering. De heer Bijvoet valt den heer Jacometti bij. De wethouder Koolhoven waarschuwt den raad het plan niet op te geven. Bij den bestaanden toestand zijn ongelukken te voorzien. De heer Laan zegt, dat er overal onge lukken kunnen gebeuren. De heer Koolhoven wijst erop, dat grond en huizen nog hoe langer hoe duurder wor den zullen, en men met uitstel dus niets wint. De Voorzitter herinnert eraan, dat het leven eener gemeente langer is dan dat van een mensch De toestand daar eischt voor ziening. Van de huizen, eenmaal gekocht, zou de gemeente toch rente trekken. Het onderhoud van voor afbraak bestemde hui zen is gering. Er wordt gestemd over den aankoop der huizen. Op vier stemmen na, zijn allen er tegen. En de aankoop van grond van den heer Rouwens vervalt hiermede natuurlijk ook. Bij de rondvraag meent de heer Bijvoet, dat bij de tien beschikbare vrijkaarten op den tram er ook wel een voor de wijkzuster mocht wezen. De voorzitter belooft, het te zullen vragen. De heer Laan wil verbetering van het plaveisel van den Julianaweg en van dat aan den overweg der H. S. M. aan de Kleverlaan. Goed, er zal werk van worden gemaakt. De heer De Roo wil weten wie het verschil tusschen de gewone prijzen en de lage der thans verkrijgbaar gestelde regeeringsbrandstof- fen bijpast. De gemeente, zegt de Voor zitter, is dat verplicht volgens de nieuwe distributiewet. In een geheime zitting worden de belas ting-kohieren behandeld. S. KRONIEK DER WEEK. 26 Oct. Een vloot van Duitsche torpedo. bootjagers doet een aanval op de Engel - sclie verbindingslijn FolkestoneBoulog ne, waarbij eenige wachtschepen in den grond worden geboord. 27 Oct. De Duitsche Rijksdag staat een nieuw oorlogscrediet van 12 milliard toe. 27 Oct. De Oostenrijksch-Hongaarsche minister van financiën Von Körber heeft de opdracht een nieuw kabinet te vor men, aanvaard. 27 Oct. De Bulgaren bezetten Hiscova. 27 Oct. Een sociaal-democratische ver gadering te Berlijn verklaart, dat de be kende „Vorwarts" niets meer dan een re- geeringsorgaan is, en wil een ander sociaal democratisch blad stichten. Volgens de meening der aanwezigen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 1