A. H. VAN DER STEUR Ir. E WISER-WATER* Heeren- en Dameskleedermakerij Bekend elegante coupe. Prijzen billijk. KERK-AGENDA, Zondag 12 November. Haarlem Vereen, van Vrijz. Herv. (gebouw Prot; bond), 10 u„ Ds. v. d. Kieboom. Pred. te Bergen, Eglise Wallonne, Pas de ServiceRem., Ger. Gem. 10 u„ Ds. Oort. Rem. Pred. te Utrecht; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. v. d. Veen, Pred. te Amsterdam; Vereen. Doopsgez. Gem., 10 u,. Ds. Plantenga, av. 7 u., Ds. Hvlkema. Beverwijk: Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. v. Veen, Doopsgezind Pred. te Meppel; Vereen, van Vrijz. Herv. (in de Luthersche kerk) 10 u., Ds. Cramer van Baumgarten, Pred. te Hoorn. Bloemendaal: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. v. Leeuwen, av. u. de heer Koopman. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., de heer'Ober man, Candidaat tot den H. Dienst te Leidenav. 7 u. Ds.' ©herman) Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 uur, in de Bewaarschool van Mevr. Wüste, Ds. VandenBergh van Eiisinga. SoaarndamNed. Herv. Gem., J|) u., Ds. S. A. Baljon. ijmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. Creutz- berg2) u„ Ds. CreutzbergDopfS-gez. Gem. en Ned. Prot. Bond, 10£ u., Ds. ijfiikinga. Zandvoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Hotel „Welgelegen". Kanttentoonstelling Za terdag 11 Nov. van 25 uur en Zondag 12 Nov. van 1012 en 25 uur. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts- bijstanu aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt bet bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museam (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Schouwburg Jansweg. Zondag 12 Nov. 2£ en 8J uur: Biosc. voorst.. La Renzoni; Maandag 13 Nov. 8i uur: Biosc. voorst., La Renzoni; Dinsdag 14 Nov. 8 uur: „J. J. Cremer", Tooneel- wedstrijd; Woensdag 15 Nov., 8 uur: Dame Huishoudster. Schouwburg ,.De Kroon". Zondag 12 Nov. 8 uur: Faust; Dinsdag 14 Nov. 8 uur: Klavier- Recital met Orkestbegeleiding; Woensdag 15 Nov. 8y uur, Ruth. Barteljorisstraat 22. Teleph. 303. Heeft in voorraad een ruime sor teering STOFFEN, voor Demi- Saisons, Ulsters, Capes en Regen jassen. Levering van Gummi-Jassen en Mantels naar maat. naar de Maas, waar een groot aantal Duit- sche arbeiders werkt. 4 Nov. De Nederlandsche staatsman mr. M. Tydeman Jr., lid der Tweede Kamer, overlijdt plotseling. 4 Nov. De centrale mogendheden roe pen een koninkrijk Polen en een zelfstandig Qalicië uit. De uitroeping van een nieuwen zelfstan digen Poolschen staat zelfstandig echter alleen voor zoover het 't nationale leven betreft, maar overigens politiek nauw ver bonden aan de beide centrale mogendhe den is de bekroning van de politiek, die ten doel heeft de Polen te doen dienen als buffer tusschen Duitschland, Oosten rijk en Rusland. iS' NovReuter bericht uit New-York, dat Hughes tot president gekozen is. 5 Nov. Reuter seint uit New-York,' daar mede, voorloopig althans, bakzeil halend: Terwijl gisteravond de verkiezing van Hughes zoo zeker was, dat zij zelfs door Wilson werd toegegeven, melden de bla den over de laatste uitslagen in het Verre Westen en andere staten, dat de toestand daar eenigszins onzeker is. Beide partijen schrijven zich de overwinning toe. S Nov. Prins Heinrich van Beieren is gesneuveld. De prins werd den 7den Nov. bij een verkenning zwaar gewond en over leed in den nacht van 7 op 8 Nov. S Nov. Een Reuter-bericht uit Londen luidt: De „Daily Mail" verneemt uit Athene uit goede bron, dat de geallieerden de in levering verlangen van de sluitstukken der kanonnen van de ürieksche torpedoboot- flottilje, die worden vermist. Ja, want wat heb je nu aan een stuk van een vloot, waar je, na veel omslag iets over te bestellen gekregen hebt, wan neer je bemerkt, dat ze je kanonnen zonder sluitstukken in je maag hebben gestopt. Toestanden! 8 Nov. „Het Vaderland" schrijft over de „Blommersdijk": Het was op 8 October, dat de Duitsche duikboot U. 53 de „Blommersdijk" nabij de kust van Massachusets tot zinken bracht. Het verslag van den kapitein en het ambtelijke bericht van onzen gezant te Washington stemden daarin overeen, dat 1 de gezagvoerder der duikboot na liet on derzoek van de scheepspapieren van de „Blommersdijk" had gezegd, dat hij ieder 1 schip zou torpedeeren, dat voornemens was een Britsche haven aan te loopen. Hoewel het vaartuig geladen was met graan voor onze regeering en geen lading in had, die voor Engeland bestemd was, werd het op bovenstaanden grond toch tot zinken gebracht. 1 oen onze gezant te Berlijn op last van onze regeering, te Berlijn om opheldering verzocht, luidde het antwoord, dat de commandanten der Duitsche duikbooten gestrenge orders hebben, om slechts over eenkomstig de bepalingen van het Duit sche Prijsreglement te handelen. Daar dit geen bepaling bevat, dat alle schepen, die Engeland aandoen, getorpedeerd moeten worden, achtte de regeering te Berlijn het volstrekt onwaarschijnlijk"dat de ge zagvoerder der U. 53 dit gezegd zou heb ben. In elk geval zou zulk een verklaring volkomen in strijd zijn met de hem ver strekte bevelen. „Mocht, bij het onderzoek, dat na ont vangst van het rapport van den comman dant der duikboot zou worden ingesteld, blijken, dat het tot zinken brengen van het stoomschip „Blommersdijk" in strijd met de bepalingen van het Duitsche Prijsregle ment was geschied, dan zou de Duitsche regeering zonder de zaak voor een Prijs- gerecht te brengen, voor het schip en de lading schadevergoeding geven." Sinds deze verklaring van de Duitsche regeering in de „St.-Ct." werd gepubli ceerd (13 October) zijn ruim drie weken voorbijgegaan. De U. 53 is sedert in Duitschland aangekomen. De Duitsche bla den publiceeren het reisverhaal van den kapitein, waaruit blijkt, dat hij en niemand anders de „Blommersdijk" heeft getorpe deerd. Zijn rapport aan zijne chefs kan dus gelezen en herlezen zijn. Maar nog al tijd vernemen wij niets naders omtrent de beslissing der Duitsche regeering in deze voor onze nationale eer zoo belangrijke zaak. 10 Nov. Uit New-York komt bericht, dat Wilson gekozen is. (Behoudens tegen bericht dit voorloopig maar gelooven.) PLAATSELIJK NIEUWS. Zooals onze lezers weten, werd na het nog op 't nippertje voorkomen ongeval aan het H. S. M.- en E. N. E. T.-kruispunt een adres aan den raad opgesteld, waarbij deze wordt verzocht, zijne medewerking te ve)r- leenen tot het totstandkomen eener afdoen de verbetering aldaar. In het adres wordt erop gewezen, dat er van de drie verkeerswegen van de ge meente Bloemendaal met Haarlem twee, en wel de minst drukke, n.l. Zijlweg en Julianaweg, behoorlijk over viaducten door den spoorweg worden gekruist, ter wijl de derde, nog wel de drukste der drie, de Kleverlaan, op den beganen grond door den spoorweg gekruist wordt. De narig heden uit die laag-bij-de-grondsche krui sing, al evenzeer als uit alles wat laag bij den grond is, voortkomend, zijn meer dan erg, trouwens overbekend. In het adres woirdt er voorts op gewe zen, dat van de Kleverlaan ook dat deel, hetwelk in Bloemendaal ligt, nota bene aan Haarlem hoort, (dit is niet minder zot dan dat b. v. de Sint Bavo of de Hout aan Bloe mendaal hooren zou,) maar onze gemeente zich indertijd tot aankoop ervan in begin sel bereid heeft verklaard. Wordt verzocht de medewerking van den raad om gedaan te krijgen, dat er een onafhankelijk, eerlijk en voortvarend arbiter door beide gemeenten worde benoemd, die binnen een maand het bedrag vaststelt waarop beide gemeenten tot aankoop en verkoop zullen overgaan. Dat noemen wij spijkers met koppen slaan. Wij hopen van harte dat het lukken zal, al moeten wij bekennen dat eerlijke, onafhankelijke en daarbij voortvarende lie den nogal dun gezaaid zijn. Eerlijk.. dat gaat, onafhankelijkkan ook nog, maar daarbij nog voortvarend ookDe voortvarenden zijn niet voor het opschep pen.... Nochtans is het te probeeren, volkomen onmogelijk is het niet, deze drie eigenschappen in èen persoon aan te tref fen Doch laat ons, zooals de goede oude ro manschrijvers zeiden, tot ons onderwerp terugkeeren. Het adres dan behelst voorts het verzoek om spoedigst een spoorvia duct over de Kleverlaan te doen aanbren gen. En adressanten achten het billijk, dat de drie belanghebbenden, (de H. IJ. S. M„ de E. N. E. T. en onze gemeente) ieder voor een derde deel in de totale onkos ten, voor de oprichting van het viaduct, zullen bijdragen. Zij herinneren er aan, dat omstreeks 10 jaren geleden, bij het ophoogen van den spoorweg Haarlem—-Zandvoort en Haar lem—Bloemendaal, de directie der Binnenl. Expl. Mij. het objectief-juiste standpunt (voor hare terreinen) innam, een radicalen toestand te scheppen voor de veiligheid van het geheele verkeer, en nabij den Ju lianaweg twee viaducten in overleg met de directie der H. IJ. S. M. deed bouwen, voor welke 2 viaducten zij 80 mille be taalde. Adressanten houden rekening met de vermaarde langzaamheid der H. S. M., waar het verbeteringen geldt, (hoe lang duurde het niet, eer de luchtbrug, en dan nog wel onoverdekt, ter wereld kwam,) en zij zouden gaarne zien, dat de raad eens flink op zijn achterste beenen ging staan om het monster der genoemde Langzaamheid te bestrijden. Fiksch zooMeer dan driehonderd handteekeningen van Bloe mendalers ondersteunen dit adres; het werd dezer dagen al aan den raad aange boden. Hier past een woord van hulde voor den onvermoeiden heer Qraichen, die zich zoo kranig voor deze zaak geweerd heeft. De nieuwe Kerkeraadskamer. In „De Zondagsbode voor Zandvoort, Aelrden- hout, Bloemendaal en Overveen", schrijft ds. J. A. van Leeuwen daarover het vol gende Zondag 29 October is de nieuwe consis toriekamer in gebruik genomen. Vrijdags tevoren hadden de bouwmeesters, de hee ren Mulder en Van Asdonk het gebouw kant en klaar afgeleverd aan heeren kerk voogden. En daarna hebben deze, in eene gecombineerde vergadering van kerkvoog den en notabelen, met een welsprekend, hartelijk woord van den president-kerk voogd, den heer G. Warnderink Vinke, de nieuwe aanbouw in gebruik overgedragen aan den kerkeraad. Hoe t er uitziet Wat het uitwendige betreft hebben de bouwmeesters naar mijn leekenbegrip een kranig stuk werk geleverd. Gemakkelijk was 't niet, om ons mooie kerkje niet te schenden. Heel ge makkelijk zou 't geweest zijn, om er 'n soort van puist aan te plakken, die voor goed Bloemendaal's kerk had ontsierd, de rust, de wijding had verbroken, en schreeu werig aan allen die er naar keken, zich had aangediend als „nuttige" bijbouw, Moei lijker was het, om voor de nieuwe consis torie een vorm te vinden, die zich aanpast aan kerk en omgeving op een wijze, die niet alleen niet hinderlijk is, maar ook de schoonheid van het geheel verhoogde. Welnu, dat is best gelukt- Wat ör staat mag gezien worden. Ik zeg nog eens: naar mijn leekenverstand. Ik ben benieuwd wat de „vakmenschen" er van zeggen zullen. Als bouwkundigen onder elkander al pre cies eender zijn als andere „vaklui" (theo logen, schilders, letterkundigen, en zoo), dan zal „de critiek" wel niet ontbreken. En misschien dat ook zij, dwaas genoeg, ouder critiek verstaan: afbreken en niet opbouwen; hoewel dat laatste toch uif den aard der zaak meer tot hun „vak" behoort dan afbreken, wat een opperman ook wel kan. Van de niet vakmenschen heb ik niets anders dan lof gehoord voor wat de archi tecten er van gemaakt hebben. En het inwendige? Door de royale op vatting, die de ke'rkvoogden van hun taak hebben gehad, is het inwendige zoo ge worden, dat ik moet zeggen nog nooit in één consistorie geweest te zijn en ik ben er al in heel wat geweest die deze overtreft. Mooi is 't, alles wat er is aan gebracht: de electrische verlichting, het meubilair, de bekleeding, de brandvrije be waarplaats voor het archief. En practisch ingericht ook. Zondag reeds dadelijk is dat gebleken. Van de ééne kamer waren er twee gemaakt door tusschendeuren. Ter wijl het ééne gedeelte voor den kerkeraad dienst deed, konden bakers, moeders en doopelingen rustig het andere deel gebrui ken. Dat was heel wat beter dan tevoren. Wie zich overtuigen wil, moet nog maar eens de trap opstrompelen naar de oude consistoriekamer. Hoe is 't mogelijk, dat wij en vorige geslachten daar zoo lang gehuisd hebben! En toch wil ik van die nu verlaten con sistorie geen kwaad zeggen. Kan men zoo veel jaren, gelijk ik reeds deed, lusten en lasten deelen eener gemeente, die men van heeler harte dient, zonder met een klein tikje weemoed afscheid te nemen van de plaats, waar men, met zijn trouwe ouder lingen en diakenen uren en uren heeft be steed aan de bespreking harer belangen? Als men er voor goed uitgaat, staan er heel wat herinneringen op, om als een lange stoet voor anderer oog onzichtbare gestalten met ons mede te gaan! Men heeft de vrees uitgesproken, dat er nu nog wel langer dan vroeger zal ver gaderd worden, zoo gezellig is het in die nieuwe consistorie, 't Is mogelijk, maar ik denk het niet. In ieder geval pleit die vrees voor het werk van de kerkvoogden en van de bouwcommissie. Goed werk heb ben ze gedaan, waarvoor de gemeente hen dankbaar is. Als er daarbinnen nu ook maar goed werk geleverd wordt; goed, in de oogen van God, en dus mede dienstbaar aan den opbouw van Zijn koninkrijk in Bloemen daal's gemeente. Kanttentoonstelling. Omtrent de he den en morgen in „Welgelegen" te hou den tentoonstelling van kantwerken kun nen wij nog het volgende mededeelen. Deze tentoonstelling heeft ten doel de weder om herlevende kantnijverheid in Nederland meerdere- bekendheid te geven. Waar het maken van kloskant reeds in verscheidene plaatsen van ons land meer en meer door dames wordt beoefend, meenen de dames Faber en Lutomirski, die de tentoonstel ling inrichten, ook in Bloemendaal be langstelling voor dit fraaie handwerk te zullen vinden. Zij stallen een groote ver scheidenheid van toepassingen van klos kant uit, ook van de meest .eenvoudige soorten, waaruit kan blijken welke verras sende uitkomsten er bereikt kunnen wor den, wanneer men het kantklossen onder goede leiding beoefent. Tijdens de ten toonstelling zullen de bezoeksters in de gelegenheid worden gesteld, het maken van kloskant van meer nabij te beschou wen, daar enkele leerlingen zich bereid verklaarden, deze beide dagen verschil lende soorten kant in het tentoonstellings zaaltje te vervaardigen. Uit enkele fraaie stukken, welke ten toongesteld zijn, zal men kunnen zien tot welke hoogte de kantkunst in vroegere dagen was opgevoerd. Na de uitvinding der tulle-machines, in het begin der vorige eeuw, is er een tijdperk van verval inge treden, waaruit langzamerhand echter weer een opleven merkbaar is. Aan deze opleving der kantkunst mede te werken, is het doel dezer tentoonstel ling. Den lOden November a.s. was het 12!4 jaar geleden, dat mejuffrouw M. Uijten- bogaardt bij mevrouw Van Marken, „Op 't Heuveltje", in betrekking kwam. Het ontbrak de jubilaresse niet aan bewijzen van belangstelling. Onze hoofdelijke omslag. In 14 jaar is deze belasting opgeloopen van 12000 tot 160.000. De goedkeuring van hoo- gerhand op de laatste verhooging van dit bedrag is nog niet afgekomen, vandaar dat de belastingbiljetten nog niet zijn rond gezonden. Nogal veel gevergd. Van de zijde der r.-k. arbeiders is gevraagd of de r.-k. op Vrijdag de voorkeur mochten hebben bij den aankoop van regeeringsvisch. Het gemeentebestuur heeft dit geweigerd. Naar wij vernemen wendde het bestuur der afdeeling Meeirenberg van de Neder landsche verplegers-vakvereeniging zich tot de Provinciale Staten met een adres, verzoek houdende eene loonsverhooging voor verplegers. I Fietsers. Deze week uwe lantaarns aansteken ten 4 uur 40 minuten. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; loopen over t verboden grond; 'jagen zonder akte. Gevonden en terug te bekomen bij: G. Hellewaard, Heuvelweg 4. te Bloemen daal, een broche waaraan een hangertje; M. G. Brand, Kweekduinweg 3, te Over veen, een rood koralen halskettinkje; J. Maller, Vijverweg 4, te Bloemendaal, een hondenzweep; A. M. Smits, te Aerdenhout, een kussen; aan het bureau van politie te Overveen, een glazen vulpenvuller. Verloren: twee portemonnaies met inhoud; een juweelen broche. R'JRGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 3 November tot en met Donderdag 9 November. Ondertrouwd: O. Lutgendorf en E. van der Laan. Getrouwd: L. J. W. Bijvoet en M. B. Roozen; A. H. M. Teunisse en A. Rol vers. Overleden: A. C. Engels, 78 j. Overledeninhetgestic'htMee- renberg: F. Oord, 78 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. „Het Spaarne". Woensdag 15 No vember, des avonds te halfacht, houdt de roei- en zeilvereeniging „Het Spaarne een algemeene vergadering. Godsdienstige lezingen. De Commis sie voor godsdienstige lezingen te Sant poort, geeft een viertal lezingen in de be waarschool van mevrouw Wüste te Sant poort. Deze lezingen hebben plaats des avonds ten 8 uur op onderstaande dagen. De eerste drie lezingen worden gehouden door dr. G. A. van den Bergh van Eijsinga, de vierde door ds. Attenia, doopsgez. pre dikant te Zaandam. Op Donderdag 9 November wordt behan deld het onderwerp: „Wat is het materia- HET BESTE MIDDEL TEGEN HOEST EN VERKOUDHEID lisme en hoe is 1 derdag 7 Decemb (rekkelijke waarde het materialisme.' nuari het onderw liet materialisme reldbeschouwing." Iiruari het onderw over het verband het godsdienstig j De toegang is Het Algemeen afdeeling Haarlem deeling Haarlem c West" geven sam op Dinsdag. 14 N< venzaal van de 's avonds te acht Ningrat, Ratu La zullen dan spreke mingen, in verban en Volksontwikkel De gelegenheid onderwerp door Javanen en een M handelen, zal zor worden benut. WIJSBEGEERTE. Lezing dr. A. H. onderwerp, waarc Maandag voor de hoogte" sprak, li grijpen". Spreker ving a, dat de wijsgeer F gevangen was in d< beschouwing. Fic noodlotswerktuig lotsproduct. Hij om zoon „machin blijven eeren. L; het woord: „Zoo zijn wereldbeschc De mensch blijk eigen bestaan da werkelijkheid buit hij niets dan ge' hem leeft een g< zich weet hij ee waters. De men: een bronwel van Nu staat het gel zijn diepste overt Alle wereldbes; ten op geloof. Zc met een „Ik „vin „vindt" nu eenma v\ ereldbescliouwin „vinding". Iedere op het vinden, h uitgangspunt. Oc gint (of eindigt) 1 materialist besluil is hij een geloov Het geloof ber tuiging. Geloof i: een uiterlijk, vers ginsel wordt gelo er uit volgt is c denknoodzakelijkf natuur-noodzakeli Indien geloovei of dat, dan was geloovige. Neen, het aannemen va geloof is overga\ varing leert het. vriendschap en 1 Geloof is oven dat innerlijke, wi zeggen: 't is eigi onze diepste zelf De wil van dei ste zelf. Degene, die nit des mans, noch u die heeft levens-; wige. Het Johannes-1 geloof betrekkins drang des harter dors doet. weet d Zooals voor dt loof is de aanpas: met den ander, lijken mensch he van den wil met In de activiteit mensch zit het a; loof is het geva dachten des har: Jezus Christus. Het geloof is verstaan. Door de aanpc den Eeuwige on relden. Het geloc een berg-bestijgin Een geloovig i breekt door de Gods. De geloot hoofd in God. Niet het neerle. het overgeven vai geloof. Waar God wc grond des Lichts

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2