Uitgifte van A. A. VAN DER STEUR Ir. Houtverkooj Bekend elegante coupe. Prijzen billijk. EWISER-WATER, een klein h Naamlooze Vennoot cl elk groot KERK-AUENDa, Zondag 19 November, riaarlem Jongeliedenkerk (gebouw Prot. bond), 10| u., Mej. Snellen, van Leiden; 2J u. Inwijding van bet orgel; Eglise Wallonne, 10J beures, Hons. Pijnacker Hordijk, Pasteur aNimègue; Rem., Ger. Gem. 10 u., Ds. Haentjens; Bv. Luth. Gem. 10 u., Ds. De Meijere; Vereen. Doopsgez. Gem., 10u„ Ds. Binnerts.av. 5 u., Ds. Plantenga. Beverwijk: Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. v. Calcar; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. v. Kleeff. Heemstede: Ned. llerv. Gem., 10 u., Ds. Oberman. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 uur, in de Bewaarschool van Mevr. Wuste, Ds. VandenBergh van Eijsinga. SpaarndamNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. limuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. Creutz- berg5 u„ Ds. CreutzbergDoops-gez. Gem. en Ned. Prot. Bond, 10J u., Ds. Kielstra, van Zeist. Zandvoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. Heeren- en Dameskleedermakerij Barleljorisstraat 22. Teleph. 303. Heeft in voorraad een ruime sor teering STOFFEN, voor Demi- Saisons, Ulsters, Capes en Regen jassen. Levering van Gummi-Jassen en Mantels naar maat. „En dan is er nog iets anders. Zooals ons bij informatie bevestigd werd, waren bij de aanhouding van de „Koningin-Re gentes" door de Duitsefie duikboot(en) Ne- derlandsche marine-vaartuigen aanwezig, die over de aanhouding langdurig met den duikbootcommandant van gedachten heb ben gewisseld. Er schijnt dus van de zijde onzer autoriteiten tegen het opbrengen ern stig bezwaar te zijn gemaakt, hetgeen ook ai te leiden valt uit het bericht (welks juist heid wij niet kunnen bevestigen of ontken nen), dat men ten slotte de duikboot met de mailboot naar Zeebrugge liet gaan on der protest. De vraag doet zich aan ons voor of, als er bij onze marine voldoende reden be stond om zich tegen de opbrenging eerst te verzetten, vervolgens te protesteeren, onze aanwezige oorlogsvaartuigen zich niet ter plaatse waar de aanhouding geschied de, hadden kunnen stellen als konvooi van liet Nedcrlandsche mailschip. In dit geval zou het onderzoek van de „Koningin- Regentes" onderworpen zijn geweest aan de zeer beperkende bepalingen, welke vol gens het geldende zeerecht bij geconvoy- eerde schepen moeten worden in acht ge nomen en zou de duikboot-commandant na een persoonlijke enquête aan den comman dant van onze schepen hebben moeten be wijzen, dat het opbrengen van de mailboot gerechtvaardigd was." 14 Nov. De aanvalsbeweging der En- gelschen aan het westelijk front vordert weer. Eenige plaatsen werden ingenomen. Vele duizenden Duitschers werden krijgs gevangen gemaakt. INGEZONDEN. (Zonder verantwoordelijkheid der Redactie.) Nederland en het buitenland. Onder dit hoofd heeft dr. J. B. Schepers onlangs in het „Haarlems Dagblad" eene warme aanbeveling geschreven tot steun van de Verceniging tot Verbreiding van kennis over Nederland in den vreemde. Overtuigd van het groote belang voor Nederland, dat eenerzijds de in het buiten- j land meestal zeer gebrekkige kennis van cns land worde uitgebreid, anderzijds ver keerde voorstellingen en berichten over on- i ze houding in dezen oorlog worden tegen gesproken, vestig ik, als kort geleden op getreden vertegenwoordiger dier vereeni- ging voor Bloemendaal, gaarne bij dezen de bizondere aandacht op dit lezenswaar dig ingezonden stuk. Nederland presteert te veel op het 'gebied van landbouw, industrie en kunst, staat wat wetenschap, onderwijs en algemeene ont wikkeling betreft te hoog, dan dat langer kan worden geduld, dat het nog in breede kringen in het buitenland slechts wordt be schouwd als een slapend landje, terende op ouden roem, met Volendam, Urk en Marken als grootste merkwaardigheden.Hct is hier niet een kwestie van zelfvoldoening, maar van het bereiken van praktische re sultaten door onze producten, niet het min ste die des geestes, in het buitenland beter te doen waardeeren. De stipte handhaving onzer neutraliteit wordt in de oorlogvoerende landen van beide zijden misduid, in de bladen wordt de aandacht gevestigd op behaalde oorlogs winsten en deze voor een groot deel toege schreven aan smokkelarij, enz. Het moet daarom op prijs worden ge steld, dat mannen als' mr. P. J. de Kanter, oud-lid der Tweede Kamer, de oud-miniS- ter van oorlog H. Colijn, de gep. generaal A. Hoogeboom, enz. met dr. M. de Hartogh (Plantage Kerklaan 23, Amsterdam), als ijverigen secretaris, het initiatief hebben genomen tot stichting dezer vereeniging, terwijl oud-minister mr. M. W. F. Treub, prof. mr. J. A. v. Hamel, de heeren Ber- lage, Corn. v. d. Sluys, Jos. Cuypers en mevr. TopNaeff, zich bereid hebben ver klaard om voordrachten te houden over diverse onderwerpen, die gemeld doel kun nen bevorderen, resp. daarvoor reeds in het buitenland zijn geweest. Daartoe moeten echter nog veel meer stappen gedaan worden, als daar zijn: het vestigen van een perskantoor om verkeer de, tendentieuse berichten in het buiten land tegen te spreken, het aanstellen van vertegenwoordigers, het uitzenden van goe de films over ons leven, onze bedrijven en onze koloniën, enz. Hiervoor is echter, behalve belangstelling en medewerking, ook veel geld noodig. In de hoop, dat een beroep op de Bloe- mendaalsche ingezetenen tot steun der ver eeniging door toetreding als lid of dona teur, of door het schenken van een gift in eens, niet tevergeefs zal zijn, dank ik u, mijnheer de redacteur, voor de afgestane plaatsruimte en teekene, Uw dw. C. QUARLES VAN UFFORD. PLAATSELIJK NIEUWS. Hoevelen met ons wachtten vol verlangen op de biljetten der plaatselijke belasting, en verbeidden vol hoop en vreeze het pa pieren geweldHet leek wel of ze ons heelendal vergeten hadden, dit jaar, van wege de drukte. Doch zie, nauwelijks had den wij in het vorig nummer van ons blad de aandacht daarop gevestigd, of de in drukwekkende papieren werden bezorgd. Onze bedroefde plaatsgenooten moeten echter vooral niet denken, dat wij er iets aan kunnen doen, doordat wij er over schreven. Wis en waarachies niet. Ze wa ren toch gekomenals het noodlot. I)e Bloemendaalsche Amateur-photogra- fenvereeniging hield Dinsdagavond in „Wel gelegen" wederom eens een vergadering- Een verzameling foto's, door een der leden vervaardigd, werd in oogenschouw geno men. Voorts gaf o. m. de heer Bispinck een overzicht van de vorderingen der photo- grafie in den laatsten tijd. Alles en alles weder een genoeglijke en leerzame avond. De kanteentoonstelling in „Welgelegen" te Bloemendaal, is uitmuntend geslaagd- In de smaakvol versierde zaal waren de werk stukken op zeer voordeeligs wijze uitge stald. De dames weerden zich dapper met het beantwoorden van vragen. Het was er zoo vol, dat de bezoeksters soms schouder aan schouder stonden. Een waar succes was dus deze tentoonstelling. Voldaan kun nen de dames Faber en Lutomirski er op terugzien. Reeds menigmaal liepen er geruchten omtrent den verkoop van „Welgelegen". Thans kunnen wij onzen lezers stellig me- dedeelen, dat het hotel en aangrenzende perceelen op 15 December bij inzet en op 22 December bij toeslag zulien worden ver kocht. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waar van de afzenders onbekend zijn; terugont vangen in de le helft der maand Novem ber 1916. Mej. R. A. Abeleven, Amsterdam; Jon- gejuffr. A. Arnolds, Haarlem; dr. F. J. Ml- chelsen, Breda. Fietsers. Deze week uwe lantaarns aansteken ten 4 uur 30 minuten. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; twee perso nen vervoeren op een rijwiel, dat slechts voor het vervoer van één persoon bestemd is; loopen over verboden grond; openbare dronkenschap. Gevonden en terug te bekomen bij J. W. C. van der Veer, Bloemendaalsche- weg 65, te Bloemendaal, een gonjezak; C. de Smalen, Kinheimplein 4, te Bloemendaal, oen étui met schrijfbehoeften; Swarts, Blee- kerspad 7, te Bloemendaal, een ceintuur; Sandhaus, Rustenburcherlaan 1, te Bloe mendaal, een bruine portemonnaie; Van der Meer, Koedieflaan 12, te Heemstede, een zilveren dameshorloge; P. van der Veldt, Dompvloedslaan 13, te Over- veen, een luchtkussen; van Iperen, Aer- denhoutslaan 7, een gele damesbaret; aan het bureau van politie te Overveen, een wildlederen handschoen; een schoolschrift; een gummiband van kinderwagen. Verloren: een heeren portemonnaie een paardedeken; een broche; een school- tasch; een portemonnaie; een zilveren col lier; een rozenkrans. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 10 tot en met Donderdag 16 November. Geboren: d. van J. P. Huijbens en A. M. Beke; z. van J. Huisman en A. M. Cas- see; d. van J. Windhorst en N. S. Tim- mers. Ondertrouwd: Tj. Bron en J. Wiar- da; G. A. Man en M. Stienstra. Overleden: C. Rijnicrse, 70 j. Overleden in hetgcstichtMee- r en berg: L. Claassen, 77 j.; A. G. van Mill, 55 j. VÜOR ONZE DAMES. Naar aanleiding van een beschouwing onzer medewerkster in de kroniek „Voor onze dames", in ons vorig nummer, ontvan gen wij het volgend schrijven, waaraan wij gaarne een plaats geven. Mijnheer de redacteur, Mag ik u voor de volgende regelen om ten plaatsje verzoeken? In „Het Bloemendaalsch Weekblad" van 11 Nov. 1916, komt in de rubriek „Voor onze Dames", eene beschouwing voor o.ver de dienstboden-opleiding aan onze Noder- landsche huishoudscholen. Schrijfster vindt ciat ze daar alles leeren, practisch en theo retisch, koken en strijken, vegen en boenen, dweilen en wasschen; maar hierbij houdt hare waardeering op. De karaktervorming wordt verwaarloosd, zegt de schrij ver (ster). „De geleerde dienstbode laat zich nogal voorstaan op hare kunsten, die haar onuitstaanbaar maken." Zeker zal dit wel eens voorkomen, maar dat zal geheel van de persoonlijkheid van de dienstbode afhangen. Gaat het daarom aan, de geheele dienstbode-opleiding als zoodanig naar beneden te halen? Er wordt op onze huishoudscholen wel degelijk op het karakter van de meisjes gewerkt en dikwijls kunnen we in het laat ste jaar van onze 3-jarige opleiding, een verandering ten goede constateeren. Zeker, cok wij hebben onze teleurstellingen (maai bij welk onderwijs is dat niet?), maar er staan tegenover de aardige resultaten van gedecideerd zelfstandig werken met eenig begrip voor wat beteekent: goede, voed zame maaltijden, gezonde woning en klee ding, wat bij moeder thuis niet alles kan bijgebracht worden. in socialistische theorieën worden de meisjes allerminst opgevoed. Er wordt hun in hunne opleiding voortdurend op hunne plichten gewezen, maar als werkend mensch in de maatschappij, hebben ook zij wel degelijk aanspraak op rechten, en zeer zeker zijn er huisvrouwen, die daar niet voldoende rekening mee houden. U beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Een leerares bij het huishoud- onderwijs. VAN HIER EN DAAR. De Bond voor Staatspensioneering zond een Open Brief aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal. In dat stuk wordt gewe zen op de goede regeling dezer zaak, ver vat in het door de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangenomen wetsontwerp op het verleenen van ouderdomsrenten, welk ontwerp thans aanhangig is. „Op dat wetsontwerp nu, aldus luidt het in den open brief, is de hoop van tienduizenden oude armen gevestigd. Aan politiek doen die menschen niet. Van politiek hebben zij veelal niet het minste verstand. Eerbiedig zien zij op tot hen die boven hen geplaatst zijn, en in wie zij ver vermoeden rechtvaardigen, ruimen-van- blik, kenners van hun toestand. Zóó zien zij u! Aan den lijve hebben zij het onrecht ge voeld. Zij hebben geleden en lijden onder het besef ervan. En óók degenen, neen vooral degenen, die troost putten uit hun godsdienst en uit hun bijbel, wachten op u, wachten op de beslissing der Eerste Ka mer van de Staten-Generaal, en kunnen niet gelooven aan de mogelijkheid, dat het hulp- brengende wetsontwerp zou worden ver worpen. Zij kunnen niet gelooven aan de moge lijkheid, dat het bestaande onrecht door u zou kunnen worden gesanctionneerd, of al thans in afwachting eener andere regeling zou worden bestendigd voor vele jaren. Zij hebben niet vele jaren meer, de arme ouderen dan 70 jaar! HoogEdelGestrenge Heeren, het zijn niet enkel de slachtoffers van 't geschetste on recht zélf, die er onder lijden. Er zijn tien duizenden anderen in den lande, die per soonlijk niet het minste belang hebben bij de totstandkoming der wet op het verlee nen van ouderdomsrenten, maar die het onrecht mede gevoelen, zoovelen hunner armere broeders en zusters aangedaan. Zij weten, hoe reeds in 1891 in het kleinere en armere Denemarken een ouderdomswet werd ingevoerd, niet voor 70-jarigen, doch voor 60-jarigen en ouderen; niet enkel voor oude arbeiders, doch voor alle ouden. Zij kennen de zegenrijke werking dier Deen sclie wet van 9 April 1891. Zij weten, dat die wet een zegen werd voor het Deensche volk in al zijn geledingen, en dat daar noch ee'i financiëel débacle, noch eene demora lisatie van het volk in de 25 jaren van he bestaan der wet gevolg is geweest van ha:c invoering. Zij weten het ook, dat de Nederlandsche rijke, voor zoover hij niet uit eigen aan drang een deel van het zijne gaf tot onder stand aan arjnc ouden, nu al reeds een kwarteeuw lang de gelegenheid heeft ge had minder te doen dan zijn Deensche col lega heeft gedaan onder den drang der wet. Zij weten, wij weten, dat de schreeu wende ongelijkheid in bezit, de schreiende tegenstelling tusschen tergende weelde en onverdiend gebrek aan het allernoodzake lijkste, vooral op den ouden dag worden gevoeld, als onafwendbaar lichamelijk ver val en lichamelijk lijden den last der stof felijke ontbering komen verzwaren. En daarom komen wij tot u, gedreven cocr ons geschokt rechtsgevoel, door ons geschokt geloof aan de wijsheid der wet gevers en uit naam van de talrijke oude menschen, die door de uitvoering van de artt. 369 en 370 Invaliditeitswet zuchten onder onrecht, met het dringend verzoek om, zoodra liet wetsontwerp op het verlee nen van ouderdomsrenten door u in be handeling kan worden genomen, dit ont werp aan te nemen. liet Japansche gevaar. Onder dezen titel heeft het blad „Ons Land" een op merkenswaardig artikel- Wij ontleenen daaraan een en ander. Het blad had vroeger reeds, terecht, aangedrongen op het meer bekend maken van Iridië. Het herinnert daaraan thans wederom eens en vervolgt dan: Op den duur zullen wij Indië zonder de resultaten dezer reclame niet kunnen be houden. Hoe, eerder daarmee begonnen wordt, des te beter. Doch wij kunnen op deze resultaten niet wachten. Wij moeten den stand van zaken ernstig onder de oogen zien, om althans voorloopige maat regelen te nemen. Wat de gevaren zullen zijn bij de vre desonderhandelingen, is nog niet te zeg gen. Trouwens niemand weet nog wan neer zij zullen plaats hebben en het is misschien mogelijk, dat wij tegen dien tijd al gelegenheid hebben gehad èn om ten nzent het besef van de beteekenis van Indië voor ons land wat duidelijker te ma ken èn om de Indische defensie althans eenigermato voor te bereiden. Intusschen er dreigen al eerder ge varen en deze komen met name uit Japan. De Japansche expansionisten houden het cog gevestigd op onze mooie kolonies en met name de zoo gezaghebbende oud minister Yoesaboera Takekosji is onver moeid in zijn veldtocht ten bate van een annexatie van Java en Sumatra door Japan. Hij laat nu weer zijn stem hooren in de Toho Jiron, een zeer gezien nieuw Ja- pansch maandblad, waarin allerlei mannen van naam schrijven. Tegelijkertijd hooren wij, dat de Japan ners een buitengewone belangstelling voor Indië aan den dag leggen en dat zij in Nederland vele boeken over Indië bestel len. Inderdaad bedenkelijke verschijnselen, waartegen spoedig iets gedaan behoorde te worden. En er kan nog wel iets anders dadelvk gedaan worden, dan reclame maken voor Indië in Nederland en inmiddels de defen sie zoo goed mogelijk maken. Men kan den heer Takekosji allereerst met zijn eig'. wapens gaan bestrijden. Nu is deze heer zelf een lastige tegen stander, vooral voor Nederlanders, die nog vol zijn van internationaal-rechterlijke ge dachten. Want aan internationaal recht be steedt deze gezaghebbende Japanner dit maal geen vijf woorden. De vorige maal had hij het nog over ons slechte bestuur, de ethische roeping der Japanners, onze zwakheid tegenover de inboorlingen. Doch ditmaal is hij veel duidelijker. „Neem zoo lang je het pakken kunt" ziedaar de korte inhoud van het stuk. Voorwendsels acht hij haast overbodig. Hoogstens kan als zoodanig dienen, dat wij in Indië onze neutraliteit niet voldoende handhaven en eventueel een gemakkelijke prooi zullen zijn voor de vijanden van Japan, die van die eilanden een operatiebasis tegen Japan zullen kunnen maken. Een Japansch-Engelsch blad bekijkt dit artikel van een zeer „Westersch" stand- runt en noemt het „het ideaal van schaam teloosheid". Het is zeker niet westersch. Hier in het westen komt men eerst met beschaving en welvaart en ontwikkeling en godsdienst en pikt dan het land in- Terwijl de heer Takekosji het andersom doet en alleen aan het laatst van zijn artikel een paar bruikbare voorwendsels opnoemt. Doch in den grond vinden wij tusschen HET BESTE MIDDEL TEGEN HOEST EN VERKOUDHEID. deze twee methodes nit schil. En in elk geval Japan toch ook voorwei Zelfs daar heeft men z absolute struikrooversm landsche politiek opgew nog behoefte aan voort Welnu aan de om voorwendsels aan te 1 hinderen dat er een oi tegen ons wordt opgeze en de door Japan gelez serveeren en tegen i daarin slechts van Ini Een persschildwacht reeds vroeger door d< blad aanbevolen werd het algemeen, thans wacht voor Japan. LETTEREN EN KUNS' Beeldende kunst. Nov. e.k. zal de heer in de kunstzaal van Kruisweg 68, Haarlem, lichtbeelden houden ov beginsel in verband mi dende kunst". Voor d des avonds ten 8 uur lieden af introductiën te verkrijgen in den ki telefoon 2310. TOONEEL. Schouwburg Janswei burg Jansweg zal hed lijke Vereeniging „Het I opvoeren „Plautus' blij broeders" („Menaechir De vertaling is van Couperus, die ook ei dracht voor het stuk „De komedianten van De spelers zullen naai neelmaskers dragen. Roodkapje en de W verlangen, zal mevr. Kwast met hare leerli voering geven van h; kapje en de wolf", en dag 26 Nov. a.s. des uur in den Haarlem Jansweg. Dus weer voor de kinderen in „Doodendans" berg, Holland gie van Will N. V. „Het Ti Als ik eene beoorde op hetzelfde plan me opvoering, dan zou 1 Strindberg en op Wi staan toch werkelijk over de meening van een opvoering als d< „de groote daad" van de grootste daad van den moed, voor een f dien. Het was gewei wat praat men over d Te BLOEMENDAAL w 1 MEI gevraagd of gedeelte van een h tuin. Aanbieding fr. Lett. kantoor van dit blad. op Vrijdag £4 Not 1916, in de bnitenboss bet Naalden veld en in 1 naamde Vinkenboseh, act Bentveld, in de gemeei voort, ten overstaan va: J. H. WILD ER VAD BLÉCOURT te Bloemei een mooie partij zeer zwaar EIKI ESCHD00RN HAl alles zeer geschikt voor De verkooping begint middags tien uur. Opgericht 18 Maatschappelijk I waarvan 1 November li Pand S' De inschrijving op hove ZATERDAG 25 te Haarlemten ka te Amsterdam: bij I te Rotterdam: bij di te 's-Gravenhage: b te Utrecht: bij de H oor inschrijvingen 210 pCt., voor vrije ins begrepen 5,— per aa Prospectussen en in ovengenoemde adresse

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2