ALGEMEEN WEEKBLAD Daal". RGEN. OPTISCHE ARTIKELEN eerlijk BOOM, 770. lNGEN Klokken lateurs, straat 19, Bel Bstelt dan in even sfoon 425. rloc. kracht en irming en Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. ZEER RIJKE COLLECTIE bij DIRK HUTTER. Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. (bij 't SPUI). TEL. 8829. er, 15. 16 m. fl LITE IT. !M. Opger. 1838. VOORRAAD p-ootste deel nog g vervaardigd zijn, ige prijzen. et lichtgevend Horloges met •VX. IXA Horloges onder opslag den eisch. 'tijd met haar- :ir te wasscben iij of heel weinig ilien wordt, niet oofdhuid, eischt dat alleen een moet toegepast et reeds uitvalt, weder opnieuw fdhuid bij jonge buitenland èn rsoneel, gelukt, le brengen, dat i wedijveren, irlem en omstre- iduleerd wordt, laarom speciaal leen goed kan jzondere studie on Marcel niet king, waardoor les tijds te doen te machines en ische bestraling, dieure, enz. en. teekenen wij et Diaeon.huis). en 10e Jaargang ZATERDAG 23 December 1916. No. 52. Het Bloemenwei) UeekMud. Prijs per jaar 2,60 Prijs per nummer 25 cents. Adyertentiën 10 cents per regel bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. GEMEENTEBESTUUR. Donderdag vergaderde de raad, onder voorzitterschap van den burgemeester. Af wezig de heer Van Tienhoven. Opname van kas en boeken van den ge meente-ontvanger werd goedgekeurd. In kas is 89.304,16. Onder de ingezonden stukken noemen wit liet request aan den raadi, met betrekking tot een te maken spoorwegviaduct aan de Kleverlaan. Het is in handen van het da gelijksch bestuur, zoo deelt de voorzit ter mede, de raad zal daar eerlang meer van hooren. De heer Bijvoet komt nog eens met het verzoek, aan de wijkzuster een der 10 voor de gemeente beschikbare vrijkaarten der N. Z. H. T. te geven .Maar die blijken alle reeds in gebruik, o. a. ook bij B. en W. De heer Laan is er op tegen, dat het da- gelijksch bestuur, dat over de tram te con troleeren heeft, vrijkaarten aanneemt. De voorzitter verdedigt zich heftig tegen den heer Laan; hij had indertijd aangeboden vrijkaarten van elders geweigerd, maar die van de N. Z. H. T. zijn geen gunst, maar een verplichting der N. Z. H. T. Onder de ingekomen verzoeken om ont heffing van art. lObzs der bouwverordening was er een van den heer Scheltema, die aan den Hoogen Duin-en-Daalschen weg bouwen wil. Ingewilligd. Een van den heer Scholten, die een bergplaats bouwen wil, wordt eveneens ingewilligd. Een van den lieer Perlstein, die aan den Militaireweg een auto-garage wil laten zetten, insgelijks Een van den heer Jansen van Raaij, die een houten gebouwtje wenscht, wordt aange houden tot een volgende zitting. Op eett verzoek van den heer Vettewinkel om een landhuis met riet te doen dekken, wordt door een stemming gunstig beschikt. (8 voor, 4 tegen.) Daarna ondergaat het reglement van orde voor den raad een kleine wijziging. Aan de beurt is nu de verordening op de reinigingsbelasting. Zij wordt aangenomen. Het voornaamste van deze nieuwe veror dening isi, dat asch en afval elk afzonder lijk door de ingezetenen moeten worden be waard en gereed gezet, dat beide tweemaal per week kosteloos zullen worden wegge haald, waarbij men gelijktijdig niet meer meegeven mag dan een hectoliter. Voor het meerdere malen weghalen van asch en afval moet 2,50 per kwartaal worden be taald voor eiken keer per week meer. De verordening treedt 1 April in werking. (Voor verdere bizonderheden raadplege men ons jaarboekje 1917, waarin de veror dening in haar geheel zal worden opgeno men.) De heer A. Buijs wordt benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolver zuim. De heer mr. Jacometti wordt herbe noemd tot lid der plaatselijke schoolcom missie. Daarna is aan de beurt een wijzi ging der instructie van den gemeente-ont vanger. B. en W. zullen er op voorstel van den heer Laan nog eens met den ontvan ger over spreken, of er geen doen aan is, dat de ontvanger voortaan eiken dag in zijn kantoor aanwezig zou zijn om de inge zetenen van hunne belastinggelden te ont lasten. In eerstvolgende zitting wordt de zaak dan definitief geregeld. Nu is aan de orde de wijziging en aan vulling der verordening op het heffen van begrafenisrechten. Goedgekeurd. Ze treedt in werking op den dag der koninklijke goed. keuring ervan. Voorts wordt een verorde ning op onze nieuwe algemeene begraaf plaats aangenomen. (Beide genoemde ver ordeningen zal men in ons jaarboekje „Help u zelf" 1917,, vinden.) De bespreking der meubileering van de aula stond op de agen da, maar wordt vanwege den nog vochti- gen toestand der muren, enz. uitgesteld. Nu de tijdelijke leening van 100.000,—, ter voorziening in een mogelijk gebrek aan kasgeld in 1917, welke leening, tegen een rente van niet meer dan 4/4 pCt., voor of op 31 December van dat jaar moet worden afgelost. De aflossing en rentevoldoening geschieden uit de gewone geldmiddelen der gemeente. De heer De Roo verneemt op zijn desbe treffende vraag, dat 100.000,genoeg is. En de leening van dat bedrag wordt dan door den raad goedgekeurd. De raad besluit daarna tot machtiging tot het doen van uitgaven uit de post „On voorziene Uitgaven,, dienst 1916, verhuurt vervolgens opnieuw een huis met stal aan den heer J. A. H. de Haas, verleent eervol ontslag aan de dames Bussenmaker en Rut gers als onderwijzeressen aan de O. L. school, en trekt de oude verordening op het in voorraad hebben, vervoeren en afleveren van melk in, daar deze door de nieuwe overbodig gemaakt werd. Aan de orde is nu weder de verbreeding van den Bloemendaalscheweg. De voorzitter deelt den raad mede, dat de heer Laan een strook van zijn grond langs dien weg heeft afgestaan, en bespreekt het voorstel van B. en W. tot het koopen van strooken grond van S. P. Rijnierse en ande ren, ter verdere verbreeding van dien weg. Hij wijst erop, hoe wij op deze wijze een mooie verbreeding zullen krijgen van den geheelen weg tusschen Haarlem en de Dompvloedslaan, en de raad erkent de ver diensten van dit voorstel tot aankoop, en keurt het goed. Een andere aankoop tot verbreeding van den Bloemendaalscheweg wordt daarna voorgesteld: die van den grond, waarop de waranda van café „Vreeburg" staat. De ei genaar Van Holst wil de inrichting ver bouwen, vergrooten en verbeteren. Hij zal door afstaan van het waranda-terrein de plaatsruimte voor bedrijf verkleind zien, doch wil daaraan tegemoet komen door het bouwen van een balcon aan de verdie ping. Hij vraagt 1500,tegen betaling van 100,zal men ook de stoep en hek jes van Cassée kunnen opruimen, en voor 1600,zou men dus een heele verbree ding van dat wegdeel kunnen bewerken. De heer Bijvoet vindt 1600,veel voor zoo'n kleine verbetering. De heer Bispinck vindt het niet veel voor zoo'n groote verbetering. De heer Jacometti stelt voor, B. en W. een crediet te geven van 2000,om de rechten af te koopen ter verbreeding van den Bloemendaalschen weg aldaar. Zoö wordt het zonder stemming goedgekeurd door den raad. Een voorstel tot aankoop van grond iangs den Bloemendaalschen weg ter ver breeding van dien weg tusschen de Voor- buurt en den Vijverweg wordt aangehou den. Een voorstel tot aankoop van grond in Hartenlust tegenover het station wordt maar voor een klein deel door den raad goedgekeurd. De heer Laan vindt, dat het plein voor het station groot genoeg is, en alle uitga ven, om het te vergrooten, weggesmeten geld. De heeren Bijvoet en Bispinck den ken er evenzoo over. Na eenig heen en weer praten wordt besloten slechts een weinig grond ter verbreeding van het plein aan de flanken aan te koopen. In behandeling komt nu het adres der woningbouwvereeniging „Bloemendaal", houdend het verzoek, de ophooging van den bouwgrond aan de Rampenlaan en ver dere voorbereidende werkzaamheden thans aan te doen vangen. De Voorzitter deelt mede, dat het dage- lijksch bestuur geen eenstemmig oordeel hieromtrent heeft. Hij noemt dezen tijd echter als zeer ongeschikt om met den bouw een aanvang te maken, en ziet niet in, waarom dan ook thans reeds met dat voorbereidende werk van ophoogen, enz. zou moeten worden begonnen. Wellicht is die grond te benutten, om er zekere soorten groenten op te verbouwen „en aldus pro ductief te maken; als er eenmaal zand op wordt gebracht, is die grónd voor cultuur ongeschikt. De heer Van der Vliet is voor het alvast ophoogen en rioleeren van het terrein; die grond is trouwens ongeschikt voor groen- tenteelt- Dr. Bormvater herinnert er aan, dat nu nog zand tegen schappelijken prijs te ver krijgen is uit de zanderij van Van der Vliet; wacht men echter nog, dan bestaat er alle kans, dat het zand daar op is, en moet het van Hillegom of IJmuiden wor den aangevoerd, wat zeer, zèer veel meer aan transport kosten zal. Kom, de raad moest nu maar besluiten tot de aanbeste ding der voorbereidingswerken. Het uitstel heeft waarlijk lang genoeg geduurd. De heer Laan is er vierkant tegen, dat de gemeente daar geld in gaat steken. Als de tijd voor het bouwen daar is, is het tijd genoeg om te laten ophoogen. Grondwer kers zijn nu nauwelijks te krijgen. En wat het zand aangaat, er zal in de buurt, als het zoover is, nog wel zand te vinden we zen. Dr. Bormvater: Er is in Bloemendaal woningnood, die dringend voorziening eischt. Dezer dagen werd in Haarlem nog de bouw van 150 goedkoope woningen aan besteed. Waarom zou hier niets kunnen En wat dat hopen op een spoedig intreden van gunstiger omstandigheden aangaat, die kunnen nog lang op zich laten wachten. Voor cultuur is die magere, ongemeste grond ongeschikt. De raad moest den knoop nu eindelijk maar eens doorhakken, en de woningbouw-vereeniging machtigen om voor rekening van de gemeente het werk -_.an te besteden. De heer Jacometti stelt nu voor, begroo tingen en bestek in handen te stellen van de commissie; deze zal binnen een maand rapport uitbrengen, en de zaak kan in de eerstvolgende zitting, in Januari, worden afgedaan. De heer Bormvater vindt dat overbodig. Hij laakt de luchtige wijze, waarop het da- gelijksch bestuur in deze zaak te werk gaat. Een kantteekeningetje van B. en W. op het adres, zeggend, dat in verband met de dure tijden nu niet gebouwd kan worden, en de vraag of de raad dan nu ook de tijd voor voorbereiding wel geschikt acht, duidt niet op een ernstige opvatting. Dr. Bormvater's voorstel, gunstig op het adres te beschikken, met machtiging van de woningbouw-vereeniging om zoo spoedig mogelijk tot aanbesteding over te gaan komt in stemming. De stemmen - zes tegen zes staken echter. Nu komt mr. Jacometti's voorstel de stukken ter onderzoek in handen van de commissie te stellen in stemming, en wordt met algemeene stemmen aangeno men. Bij de rondvraag zegt de voorzitter, dat aan de O. L. school een concierge noodig is. Hij krijgt 600,en vrije woning- Mr. Jacometti is er voor, en de raad vindt het best. Mr. Jacometti vraagt, hoe de burgers kunnen weten, bij welke winkeliers de re- geerings-levensmiddelen verkrijgbaar zijn. Uit het anwoord van den voorzitter blijkt, dat bij die winkeliers een opgave hangt. Voor verdere inlichtingen kunnen de burgers zich vervoegen bij den inspecteur Hiemstra, die directeur van de instelling der levensmiddelen-voorziening is. De heer Van der Vliet brengt nog het rapport van den gemeente-opzichter en de bezuiniging van electrisch licht ter sprake. De voorzitter zegt, dat het dagelijksch bestuur heeft overwogen, hoe het best te bezuinigen is- De weinige winkels vroeger sluiten, heeft voor onze gemeente geen zin. Men kon hier en daar de lichten wat later aansteken, wat vroeger uitdoen, maar het zal maar heel weinig voordeel brengen. De K. E. M. wil, zooals uit een schrijven aan de gemeente blijkt, het tarief verhoogen, maar daarop gaat het dagelijksch bestuur niet in. De heer Bispinck is voor zuinigheid. Hij vindt, dat B. en W. eerst nog maar eens met de K. E. M. een bespreking moeten hebben, en een andere regeling voorstellen. Door het voorstel der K. E. M„ om het ta rief te verhoogen, wordt de kleine man ge troffen, die het in de besparing niet vin den kan. Verscheidene raadsleden blijken voor zuinigheid, en na eenig heen en weer pra ten wordt besloten, dat het dagelijksch be stuur per advertentie de menschen tot zui nigheid zal opwekken in het lichtgebruik, en daarbij zelf het voorbeeld geven door in de gemeente zelf, waar het maar 'n beetje kan, te besparen. De raad zet de zitting in het geheim voort, teneinde belasting-kohieren vast te stellen en reclames omtrent plaatselijke be lastingen te bespreken. S. OORLOG OF VREDE. De heer Reiman te Amersfoort heeft in eene brochure die, naar wij vernemen, niet in den handel is gebracht, een der oorza ken van den wereldoorlog en een der mid delen tot „de oplossing van den internatio nalen crisis" (zoo is de titel der brochure) beschreven. De door hem bescheven oor zaak is deze: de te eenzijdige materialis tische wereldbeschouwing van een vorig tijdperk. Het bedoelde middel is: de inter nationale aaneensluiting van het bankkapi taal onder aanvoering van Amerika. De beide onderdeelen der brochure sluiten lo gisch aaneen door de redeneering, dat het kwade, zich in zich zelf verkeert en dus het middel om uit den nood te komen in zoover deze van materialistischen aard is, zelf van materieelen aard zal zijn. De brochure werpt allerlei lichtjes op vraag stukken van onderwijs, opvoeding en zelf bezinning, maar is toch van strekking in de finantiëele, in het bizonder de kapitalis- tisch-materialistische lijn gehouden. Wellicht ware het daarom, bij nader be zien, juister geweest, de titel te doen lui den: Eene finantieele oplossing van den internationalen crisis. Tegen den inhoud der brochure is door ds. Posthumus Meijes, Ned. Herv. predi kant te Zandvoort aangevoerd, dat deze hem koud laat omdat niet de bekeering van den mensch er op den voorgrond is ge steld, deze gaat voor ds. Posthumus Meijes vóór alles- Ds. Posthumus Meijes is ie mand die in zijne omgeving ijverig aan het werk der bekeering arbeidt. Maar wij zou den hem willen vragen, is een bekeerd eene persoonlijkheid geworden van wie nu alle goeds en alleen goeds uitgaat, of is het bekeerd zijn, zoodanige gesteldheid dei- persoonlijkheid, dat aan de verzoeking om van het rechte pad af te wijken, steeds met de beste kans op welslagen weerstand kan worden geboden? Is ze dit laatste, dan vragen wij aan ds. Posthumus Meijes: hebt gij die tegen de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort (welke staat buiten deze brochure) en van welker bestuur de heer Reiman voorzitter is, reeds eenmaal met bitterheid hebt geschreven, bij de kennismaking met deze brochure, voldoenden weerstand geboden aan de ver zoeking, in den heer Reiman opnieuw die school te treffen? Hadt niet gij, bekeerde, in de eerste plaats, door den te algemeen gestelden titel heen moeten lezen? Tegen den heer Reiman zou nog kunnen worden aangevoerd, dat vrede evenzeer te wachten ware van algemeene internationale aaneen sluiting van alle scheepvaartkringen, ja alle andere economische kringen. Hiertegenover echter geldt dat de geldhandel van alle andere economische kringen de zenuw is, deze beheerscht. Waar de algemeene in ternationale aaneensluiting van alle arbei derskringen nog op zich laat wachten, en van algemeene internationale aaneenslui ting van alle christelijke kerken geen zweem is gebleken, is het betoog der mogelijkheid, ja noodzakelijkheid van internationale aan-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 1