A. H. VAN DER STEUR Ir. (SS) Heeren- en Dameskleedermakerij HOEST en VERKOUDHEID Emser-Water KERK-A6ENDA Zondag 7 Januari Haarlem Vereen, van Vrijz. Herv. (geb. Prot. bond), 10 u.. Ds. Wanting. Eglise Wallonne, Pas de Service; Rem. Ger. Gem., 10 u., Ds. Haentjens. Evang. Luth. Gem. 10 u., Ds. De Meijere. Vereen. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Binnerts. av. 5 u., Ds. Hylkema. Beverwijk: Doopsgez. Gem.. 10 u.. Ds. v.Calcar. Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. v. Kleeff. BioemendaalNed. Herv. Gem., 10. u., Ds. v. Leeuwen. Heemstede: Ned. Herv.Gem., 10 u., Ds. Obermann, Proponent te Leiden. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gein. 10 u. Ds. v. d. Bergh v. Eysinga. SuaarndamNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon! IJmuiden: Ned. Herv. Genu, 10 u., Ds. Creutz- berg av. 5 u., Ds. Creutzberg. Doops-gez. Gein. en Nea. Prot. Bond, 10£ u., Ds. Luikinga. Zandvoort: Ned. Herv. Gem.. 10 u. Ds. Posthu mus Meijjes. AGENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts- bijstana aan onvermogenden. lederen Vrij- d a g houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entrée f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Htad s-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Schouwburg Jansweg. Zaterdag 6Jan.,8uur: Menschen Oppermensch. Zondag 7 Jan. 8 uur: Specialiteiten voorstelling: Had je me maar! Maandag 8 en Dinsdag 9 Jan.: Bioscope-voor- stellingen La Renzoni. Woensdag 10 Jan. 8 uur: Pomarius. Donderdag II Jan.. 8 uur Dolle Hans. Vrijdag 12 Jan.. 8 uur: l'Idie de Frangoise. Schouwburg ..De Kroon". Zondag 7 Jan., uur: Mignon. Barleljorisstraat 22. Teleph. 303. Winterjassen, Ulsters, Pelzen, Wintermantels, Dames Ulsters, Bontmantels. Iste klasse afwerking. 21 December. De raad neemt een nieu we verordening op de reinigings-belasting. eene op de nieuwe begraafplaats, een ge wijzigde op het heffen van begrafenis- rechten aan; benoemt den heer A. Buijs tot lid der eommissie tot wering van schoolver zuim; de heer Jacometti wordt herbenoemd tot lid der plaatselijke schoolcommissie; er wordt een tijdelijke geldleening van 100.000,aangegaan. De dames Rut gers en Bussemaker worden als onderwij zeressen aan de O. L. school ontslagen; stukken grond hier en daar worden aange kocht tot verbreeding van den Bloemen- daalsehen weg. STAATKUNDIGE OPSTELLEN. XII. De Wetgevende Macht. (Vervolg.) Op den daarvoor bepaalden dag wordt het wetsvoorstel, zooals dat luidt na de w ijzigingen door de regeering daarin ge bracht tijdens en tengevolge van het afdee- lings-ondcrzoek en het gemeenschappelijk overleg in openbare beraadslaging ge bracht in de volle Kamer. Hoewel bij ons slechts bij uitzondering een minister lid is van het parlement, zoo neemt de regeering toch deel aan de be raadslagingen in de Kamer, krachtens ar tikel 94 der Grondwet, waarvan het eerste lid luidt„De hoofden der ministerieele departementen hebben zitting in de beide Kamers. Zij hebben alleen eene raadge vende stem, ten ware zij tot leden der ver gadering mochten benoemd zijn." Sedert de laatste herziening kent de grondwet in het tweede lid van art. 110, den koning de bevoegdheid toe, om den minister, die even wel de verantwoordelijke persoon blijft, bij de behandeling van zijn wetsvoorstellen in de vergaderingen der Staten-Generaal te doen bijstaan door één of meer deskundi gen (commissarissen), die aan de beraad slagingen mogen deelnemen. De betrokken minister blijft natuurlijk ook dan de ver antwoordelijke persoon, daar de regee- rings-commissaris den minister alleen bij staan kan, speciaal voor de meer techni- che aangelegenheden, en de verantwoor delijkheid niet van den minister kan over nemen. Lang is het middel buiten toepas sing gelaten, doch voor het eerst is het aangewend bij de behandeling der Indische mijnwet in het zittingsjaar 1898—'99. Ook bij de wet op de paardenfokkerij en bij de militaire straf- en tuchtwetten is het toege past. Een middelmatig minister zal over liet algemeen niet licht erkennen, dat hij ten aanzien van zeker onderdeel niet op de hoogte is; zoo hij niet zeer hoog staat, zal hij allicht zijne positie verzwakken. Zooals gezegd, komt het bij ons zelden voor, dat een minister lid is van de Eerste of I weede Kamer. De argumenten, die daartegen worden aangevoerd, zijn trou wens sterker dan die er vóór pleiten. Ook Thorbecke was blijkens zijn „Bijdrage" te gen de vereenigbaarheid. Z. i. kan mi nister als zoodanig niet tegelijk ontwerpen van regeeringswege voorstellen en ze als vertegenwoordiger beoordeelen, evenmin als hij tegelijk als volksafgevaardigde ver antwoording kan vragen en haar als minis ter geven. De openbare beraadslaging over het wetsontwerp is tweeledig. Eerst zijn aan de orde de algemeene beschouwingen over het doel en de algemeene strekking van het ontwerp; dan volgt de artikeisgewijze be handeling. Daarbij worden de verschillen de artikelen besproken en over die artike len gestemd, waarbij dan de Kamer haar recht van amendement kan toepassen. Zij maakt van dit recht gebruik, wanneer het tiidens het onderzoek met den minister ge pleegde overleg niet tot het gewenscht.' resultaat heeft geleid. Om in behandeling t; worden gebracht, moet het door min stens 5 leden worden voorgesteld of onder steund. Een wijziging, voorgesteld door de meerderheid der commissie van rappor teurs maakt van rechtswege een onder werp van beraadslaging uit. Voorgestelde wijzigingen van amendementen (z.g. sub amendementen) komen natuurlijk in behan deling vóór de amendementen zelf. Zijn er meerdere amendementen op een artikel, dan maakt zoo noodig de Kamer uit, welk het verst strekkende is en alzoo liet eerst in stemming behoort te worden ge bracht. Aangezien de grenzen van het recht van amendement niet zijn omschreven, kan het gebeuren, dat het ontwerp zoodanig door amendementen wordt gewijzigd, dat het niet meer de instemming der regeering draagt en bestaat er dus kans, dat de be trokken minister niet do verantwoordelijk heid zal willen dragen. Aanneming van een ingrijpend amendement of verwerping van een belangrijk artikel, waardoor de beweeg redenen of de grondgedachte worden aan getast, kan oorzaak zijn, dat de minister het ontwerp intrekt. De koning kan hem daartoe machtigen, zoolang de Eerste Ka mer nog geen beslissing over het ontwerp heeft genomen. Nadat de artikeisgewijze behandeling is afgeloopen, wordt gestemd over de consi derans (beweegreden) en enkele dagen ia- ter beeft de eindstemming plaats. Gewoon lijk wordt namelijk niet dadelijk, doch eerst in een volgende vergadering het geheele voorstel in stemming gebracht, om in dien tusschentijd te kunnen nagaan of door de aangebrachte wijzigingen het verband tus- schen de artikelen is verbroken of fouten zijn ingeslopen, hetgeen voor de eindstem ming dan nog verbeterd kan worden. In andere landen wordt hiertegen gewaakt door drie lezingen van elk wetsontwerp. Neemt ten slotte de Tweede Kamer het ont werp aan, dan zendt zij het met een door de grondwet voorgeschreven formulier aan de Eerste Kamer. In de Eerste Kamer ondergaat het ont werp aanvankelijk dezelfde behandeling als in de Tweede. Het overleg met den minis ter is evenwel van eenvoudiger aard, om dat het zich bepaalt tot het vragen en ge ven van inlichtingen en er geen sprake meer kan zijn van wijzigingen. Op het voorbereidend onderzoek volgen de alge meene beschouwingen. Stemming over de artikelen heeft echter niet plaats en zou ook overbodig zijn, want de Eerste Kamer mist het recht van amendement. De Eerste Kamer onderzoekt; zij keurt goed of keurt af, maar verandert niet. Voor dit stelsel, hetwelk dat der grondwet is, pleit: het be perkte karakter van volksvertegenwoordi ging, dat de Eerste Kamer onderscheidt, doordat zij enkel uit een weinig talrijke klasse van ingezetenen, hoofden van een groot vast vermogen of belangrijke betrek kingen bekleedende of bekleed hebbende, is gekozen; voorts de omslag en moeilijkheid om. bii verschil van gevoelens tusschen de beide Kamers over een of ander punt van een voorstel, de veranderingen van één of van beide zijden begeerd, in overeenstem ming op te lossen en tot besluit te hrengen, een zwarigheid die, gelijk het voorbeeld van andere landen leert, óf verderfelijke transacties begunstigt óf waaraan niet Zel den de gewichtigste en heilzaamste ont werpen blijven hangen. Volgens prof. Op- penheim moet de Eerste Kamer niet de de tails van eenig onderwerp onderzoeken, maar de groote beginselen toetsen aan de rechten der minderheid. De Eerste Kamer moet dus het wetsont werp, zooals het haar is toegezonden, in zijn geheel aannemen of verwerpen. Zoowel van aanneming als van niet aanneming geeft zij, met een in de grondwet opgeno men formulier, kemiis aan den Koning en aan de Tweede Kamer. Zooals men weet, heeft de Eerste Kamer van hare rechten gebruik gemaakt, om on langs de voorgestelde wijziging der succes sie-wetgeving te verwerpen, omdat haar meerderheid op eenige punten niet met het door de Tweede Kamer aangenomen voor stel instemde. Tengevolge dier verwerping vroeg de betrokken minister van financiën, mr. Van Gijn, zijn ontslag, hetwelk hij later, na gehouden overleg, weder heeft inge trokken. Thans zal een nieuw voorstel be treffende de successie-wetgeving, de Twee de Kamer bereiken, waarin met de wen- schen der Eerste Kamer eenigszins reke ning wordt gehouden. In een vorig opstel hebben wij reeds uitvoerig de vraag besproken of het z-g. Tweekamerstelsel wenschelijk is en o. a. verschillende punten genoemd, die tegen de bestendiging der Eerste Kamer pleiten. Het hierboven genoemde geval geeft den tegenstanders der Eerste Kamer een krach tig argument meer. Immers door de ver werping van het bedoelde wetsvoorstel en de indiening van een gewijzigd voorstel, zal de Tweede Kamer (de feitelijke volks vertegenwoordiging), ten einde een be kwaam minister te behouden, genoodzaakt zijn een wetsvoorstel aan te nemen, dat eenigermate afwijkt van hare meening en zulks niet ter wille van een uiting van de meerderheid van het Nederlandsche volk, maar ter wille van een bepaalde klasse. Heeft ook de Eerste Kamer het aange nomen, dan moet het nog bekrachtigd wor den door den koning, die echter zijn sanctie of goedkeuring kan onthouden. Van de bevoegdheid om een door de Sta ten-Generaal aangenomen wetsontwerp niet goed te keuren, wordt echter in eene par lementaire monarchie geen gebruik ge maakt. Het middel om een voorstel der regeering,* door amendementen onkenbaar gemaakt, uit de wereld te helpen, is zijne intrekking, bij ons neergelegd, in artikel 115 der grondwet, bepalende dat een door den koning ingediend wetsvoorstel kan wor. den ingetrokken, zoolang de Eerste Kamer nog niet heeft beslist. Alle voorstellen van wet, door de Staten- Generaal aangenomen, en door den koning goedgekeurd, zijn tot wet verheven. Na on- derteekening door den koning en betrok- en minister of ministers, zorgt de minister van Justitie voor de afkondiging. Die af kondiging geschiedt door plaatsing der wet in het staatsblad. De wet wordt door de afkondiging verbindend en treedt, indien Zij niet zelf een ander tijdstip bepaalt of de aanwijzing daarvan aan den koning over laat. den twintigsten dag na de dagteeke- ning van het staatsblad, waarin zij opge nomen is, in werking. Tot het wijzigen der grondwet wordt aanvankelijk dezelfde weg ingeslagen als bij het tot stand brengen van ,een wet. Een voorstel des konings of der Tweede Kamer tot herziening der grondwet, moet duidelijk de noodig geachte veranderingen aanwij zen. Bij wet moet dan verklaard worden, dat er grond bestaat om het voorstel, zooals zij liet vaststelt, in overweging te nemen. Wanneer deze wet is aangenomen en be krachtigd, dan is evenwel de grondwets herziening nog niet voltooid, doch worden, na afkondiging dier wet, de kamers ontbon den, waardoor de kiezers door nieuwe ver kiezingen in de gelegenheid worden gesteld, hun meening omtrent de voorgestelde wij zigingen kenbaar te maken. De nieuwe Kamers overwegen het voorstel, zooals het bij genoemde wet is vastgesteld, zoodat het dan niet geamendeerd mag worden. Bo vendien kunnen zij niet dan met tweeder den der uitgebrachte stemmen de aan haar voorgestelde verandering aannemen. H. KRONIEK DER WEEK. 29 Dec. In een Havas-bericht uit Parijs lezen we; Naar aanleiding van bet üuitschc ant woord aan president Wilson, waarin sa menkomst van gedelegeerden der oorlog voerenden in een neutrale plaats wordt voorgesteld, merkt de „Figaro ops dat die plaats, als ze op dit oogenblik werd aan gewezen, voor altijd beroemd zou zijn als de grootste hinderlaag der geschiedenis. .10 Dec. De Entente geeft een afwijzend antwoord op de Duitsche voorstellen. De nota der Entente wijst op den toon der Duitsche voorstellen, en hoe daarin weer eens gepoogd was de verantwoordelijkheid voor den oorlog op den rug der geallieer den te schuiven. De nota der Entente her innert dan aan het volgende; Te 's-Gravenhage was het de Duitsche gedelegeerde, die in Juli 1914 elk voorstel tot ontwapening van de hand wees en liet was Oostenrijk-Hongarije. dat na aan Ser vië een ultimatum zooals nooit te voren is voorgekomen, te hebben gericht, aan dit land den oorlog verklaarde ondanks de on middellijk verkregen voldoening. De cen- ii ale mogendheden wezen toen alle pogin gen van de Entente om aan liet plaatselijk conflict een vredelievende oplossing te ge ven, van de hand. Het aanbod van Enge land tot liet houden van een conferentie, liet voorstel van Frankrijk tot benoeming van een internationale commissie, het ver zoek van scheidsrechterlijke behandeling door den Czaar van Rusland aan den Duit- schen keizer gedaan, de overeenkomst, die tusschen Rusland en Oostenrijk tot stand was gekomen den dag vóór het conflict uit brak, al deze pogingen liet Duitschland on beantwoord of zonder gevolg. België werd overvallen door het rijk, dat zijn neutrali teit bad gewaarborgd en dat zich niet ontzag te proclameeren. dat verdragen vodjes pa- Pier zijn en dat nood wet breekt En verder lezen we: Voor de toekomst eischen de verwoes tingen, veroorzaakt door de oorlogsverkla ring van Duitschland, de ontelbare aansla gen, gepleegd door Duitschland en zijn bondgenooten. bestraffingen, herstel en waarborgen. 'Duitschland ontwijkt zoowel bet een als het ander Omtrent België leest men in de nota: Sedert twee-en-een-half jaar ruïneert Duitschland België met deze onrechtvaar digheid,die nog wreed verergerd wordt door de oorlogspraktijken en de bezetting, die de hulpbronnen van het land uitput, zijn nij verheid verwoest en zijn steden en dorpen, vermeerdert zij de terechtstellingen en op sluitingen. Op het oogenblik, dat Duitsch land van vrede spreekt, deporteert en brengt het tot slavernij Belgische burgers bij duizenden. Het slot der nota luidt: Met volkomen besef van den ernst, maar ook van de eischen van het oogenblik wei geren de regeeringen der geallieerde Sta ten, onderling nauw verbonden en in vol komen overeenstemming met hun volken, de aanneming van een voorstel zonder op rechtheid en zonder strekking en verklaren zij nogmaals, dat er geen vrede mogelijk is zoolang zij niet verzekerd zijn van het her stel van de geschonden rechten en vrijhe den en de erkenning van het beginsel der nationaliteiten en het vrije voortbestaan der kleine Staten en zoolang liet niet zeker is, dat een regeling zal worden getroffen, die I van dien aard zal zijn, dat zij definitief de oorzaken zal wegnemen, die de volken zoo lang hebben bedreigd en de eenige doel treffende waarborgen geeft voor de veilig heid van de wereld. 2 Jan. De Centralen veroveren Maciti en Jijila in de Dohroedsja. J Jan. Aan een bericht uit Londen ont- leenen wij: Volgens den New-Yorkschen correspon dent van de „Daily Mail" verklaarde George Haven Putnam .voorzitter van het „American rights commitee". dat Duitsch land 5.400.000 p. st. heeft besteed aan de propaganda in de Vereenigde Staten sedert liet uitbreken van den oorlog. Tot deze propaganda behoorden aanstichting tot stakingen, bomaanslagen op schepen, enz. Putnam verklaarde verder, dat hij veel propagandamateriaal ontving, maar niets i van Britsche, Fransehe of Italiaansche zij- de, die meenen dat het voldoende is de j zaak van het recht voor zichzelf te doen spreken. PLAATSELIJK NIEUWS. De Bloemendaalsehe weg tusschen Vij- verweg en Voorbuurt is er met dat vellen van die boomen niet mooier op geworden. Dat is een zaak, die zeker is. Het is daar nu een nare kale boel; daar gaat niets vanaf. Maar.ja, de weg wordt er ver breed, en er komen dan weer andere boompjes, niet al te jong, te staan, en die kunnen liet in een jaar of tien alweer een heel eind sturen; dus geduldVoor het oogenblik nochtans is de aardigheid van dat punt van het dorp er vrijwel af; hier is niets tegen in te brengen. De overden king, dat de weg breeder en dus minder gevaarlijk wordt, ook al doordat de najaar- sche glibberigheid van het afgevallen blad daar nu tot liet verleden behoort, ook de overweging, dat de boomen. halfverteerd en wrak als ze waren, de veiligheid der w andelaars bedreigden deze overden kingen kunnen als troost dienen bij het ver- i lies van een der aardigste Bloemendaal sehe dorpsgezichten Jubileum De Vries. Het is voor De Vries een pracht van een dag geworden. Het politiebureau versierd; toespraken vol woorden van waardeering,, mooie geschen ken, van den burgemeester, van de col lega's, van een comiteit uit de burgerij. in bet kort: een feestelijke dag, dien De 32 cent per 1/1 Kruik.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 2