1. H. VAN DEK STEUR Ir. Heeren- en Dameskleedermakerij GELEGENHEIDSCOSTUMES. AGENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleener. van rechts- bijstana aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddag* ten hall twee zitting in liet gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Instituut ,afd. Handelsmuseum) (Paviljoen). Dadelijks geopend van 104 uur Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 uur. U mee ii lelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—3 uur in dc maanden Nov.Febr., 104 iu Maart—Mei. Sep!, en Oct., 105 uur in JuniAug. Entree 1' 0.25 p. p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. S i,ad s-H i b I i ot h eek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Schouwburg J"answeg. Zondag 28 Jan. 8 uur: Kom je ook op de bruiloft van Mietje? Maan dag 2B, Dinsdag 30 en Woensoaa 31 Jan. 8 uur, en Woensdag 31 Jan. 2 uur: De Leger- en Vloot-film Holland Neutraal. Donderdag I Febr. 8 uur: Bolle Hans. WERK AGENDA, Zondag 28 Januari. Haarlem Vereen, van Vrijz. Herv. (geb. Prot. bond), 10£ u.. Jongeliedenkerk, Mej Blok v, Laer. Eglise Wallonne, 10$ heures Mons. Berthault, Pas teur a la Haye. Rem. Oer. Gem. 10 u., Ds. Hoe vers, Luth. Pred. te Rotterdam. E' ang. Luth. Gem. 10 u., Ds. Pabon Evang. Luth. Pred. te Kampen. Vereen. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Hvlkema; av. 5 u., Ds. Plantenga. Beverwijk: Ev. Luth. Gem 10 u., Ds. v. Kleeft Vereen, van Vrijz. llerv. (in de Doopsgez. kerk) 10 u.. Ds. v. d. \leulen, Pred. te Bergeu-op-Zoom. BloemendaalNed. Herv. Gem., 10 u., Prof. Slotemaker de Bruine, van Utrecht; av. Gfc u., Ds. v. Leeuwen. Heemstede: Ned. Herv, Gem., 10 u., Ds. T. Oberman av. 7 u., Ds. H. T. Oberman. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u. Ds. v. d. Bergli v. Eysinga. SuaarndamNed. Ilerv. Gem.. 10 u., Ds. S. A. Baljon. Ümuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutz- berg av. 5 u., Ds. Greutzberg. Doops-gez Geni.en Nea. Prot. Bond, 101 u., Ds. Luikinga. Zandvoort: Ned. Herv. Gem.. 10 u. Ds. Posthu mus Meijjes. Barieljorisstraat 22. Teleph. 303. Heeft voorradig een rijke sorteering Zwarte Stoffen voor NEDERLANDSCHE BESCHOUWINGEN. Het schijnt mode te worden, dat leerlin gen van prof. Bolland hem afvallen of aan vallen. Na den ds. Pen de Ir. Vernhout. Hoewel deze zaken het groote publiek voorbijgaan, mag in ons blad, dat gelezen wordt door velen, die als dilettant aan wijsbegeerte doen of althans de wijsbe geerte, die anderen beoefenen, ernstig ne men, gewezen worden op het gevaar, dat die mode ingang vindt aleer nog Hegei's en Bolland's grondgedachten tot gemeen goed geworden zijn. En dat zijn zij nog lang niet. Wie dienaangaande een indruk w il ontvangen, leze b.v.: „Was ist Hegelia- uismus'' van Lasson, te leenen uit de bi bliotheek der Internationale school voor w ijsbegeerte te Amersfoort. Het artikel van den ingenieur Vernhout iu het jongste nummer van het Tijdschrift voor wijsbe geerte: „Natuurleer en Zuivere Rede in liet systeem van Hegel en Bolland", lijdt m. i. aan deze fout, dat Bolland' te veel wordt gehouden aan zijn woord, dat de schrijver niet laat gelden, dat ook Bolland is een mensch met een werkelijk, d. i. be trekkelijk, d. i. beperkt uitdrukkingsvermo gen en dat het er eer op aan komt het geen Bolland heeft opgebouwd verder te bouwen met laten staan of voorbijgaan van datgene dat daarbij voor verderen bouw ongeschikt wordt geaciit. dan wel coram populo op datgene wat men laat staan of voorbijgaat te wijzen met aanduidingen als: hij is ook zoo groot niet als velen wel denken, hij is zelf tot aan den schedel te bevangen in zoogenaamde theosofie, enz. Het is een voorrecht voor ons, Neder landers. dat wij Bolland hadden en hebben en dat voorrecht mag wel door den Ne- derlandschen geest worden uitgebuit, maar niet ten koste van de Gerechtigheid. Laat liet waar zijn dat Delft op onvolledigheid van Leiden bedacht is, dan nóg blijft Lei den een deei der volledigheid. Een ander geval is dat van den docto randus, den heer R. J. Pen. De heer Pen heeft bij prof. Bolland wil len promoveeren; volgens dezen bleek uit dat proefschrift, tegen den hoogleeraar zeiven gericht, dat de heer Pen Bolland's geestelijk contact geruimen tijd had gemist en geen kennis had genomen van wijzigin gen of vervolledigingen van diens opvat tingen; prof. Bolland kon dus dat proef schrift van wie hij eens zijn beste leerling noemde, niet goedkeuren en zoodanige goedkeuring was noodig volgens de wet, omdat de philosonhische faculteit te Lei den Bolland als Pen's promotor had aan gewezen. De heer Pen heeft zijn geschrift afzonderlijk uitgegeven en bepleit thans in eene brochure: „Dc Hooger-onderwijswet „en de vrijheid der wetenschap" wijziging van den algemeenen maatregel van be stuur ter uitvoering van artikel 131 der wet op het Hooger Onderwijs. Afgezien van het onsympathieke van liet geval, dat de zoon zijn vader aanvalt (Pen is door Bolland tot Hegel en door Hegel tot zelfstandige wetenschappelijkheid ge komen). dat zand gegooid wordt in de bron waaruit men dronk, lijkt ons de weg door Pen thans ingeslagen de juiste. Hij vraagt vervanging van „goedkeuring" door „beoordeeling". De promotor beoordeelt liet proefschrift en de senaat, geadviseerd door de faculteit, beslist of de promoven dus tot het verdedigen van zijn proefschrift zal worden toegelaten en daarna of hij den doctorstitel waardig is. Docli dit alles is regeeringszaak. Wi.i willen alleen de aandacht vestigen op twee onjuistheden in deze aangelegenheid, voor komende in een aankondiging van Pen's laatste boekje, te vinden in de „N. R. Ct." van 22 Jan. j.l. ochtendblad B. Pen vraagt of liet wel gepast is, Bolland met Schelling te vergelijken „omdat Schel- „ling nog een moment is in de philosophic". een vraag, waarop het ontkennend ant woord blijkbaar met opzet aldus minach tend wordt uitgesproken. Of Bolland in de philosophic een moment zal worden ge- liecten als het tijd zal zijn daarover te oordeelen, staat thans niet ter beoordee ling van Pen, evenmin als van iemand an ders der levenden. De 2e onjuistheid is eene van de re dactie der „N. R. Ct.", die het aantal jaren, dat Bolland van Hegei's werken het een en ander niet heeft vermogen te begrijpen, op ongeveer twintig schat. Het is onjuist een dergelijke honende uitlating aan het adres van een man van beteekenis bij-1 wijze van tusschenzin te pubiiceeren zon der eenig bewijs. De wijsbegeerte in Nederland zoekt zijn Wilson. VAN STATENPOLITIEK TOT WERELDPOLITIEK. il. De, tot een ontzaglijk rijk uitgedijde, schepping van Peter den üroote was niet, blijven staan op de wegen, die het sedert een eeuw betreden had. Was het westen van Europa door Duitschland en Oosten- rijk sinds Von Bismarck, voor Russi schen invloed afgesloten, het onafzienbare Azië bleef liet veld voor onafzienbare doe len; terwijl de gouden droom van Kon- stantinopel de Russische staatkunde bleef beheerschen. Bij gebrek aan binnenland- sche staatkunde was het de buitenland- sche die te Petersburg beoefend werd. En die staatkunde was van het begin af we reldpolitiek. Waarom dat wereldpolitiek was en moest zijn. is duidelijk. Wereldpolitiek was de genesis van het Russische rijk sinds in de 15e eeuw de grootvorst van Moskou zieli van den druk der Tartaren bevrijdde., Niet minder dan in de 18e eeuw was in de 19e eeuw Rusland's voortdringen in het werelddeel, waaruit eerst zijn verdrukkers kwamen, groot geweest. Drongen de Rus sen in de 18e eeuw zelfs tot in Alaska door. in de 19e, werden het Amoergebied (1858). het Transkaspische gebied (1887), ten slot te Mandsjoerije (18961900) onder Russi-^ sehen invloed gebracht. Voor dat aldoor \oortdringen was reden. „Voor beschaafde staten" zoo had Gortchakoff in 1864 in 'n rondschrijven aan de mogendheden betoogd is het onmogelijk met nomadenstammen aan hunne grenzen in goede nabuurschap te leven; één van beiden, öf zij moeten er in berusten .dat hun grensgebied gedurig door troebelen en invallen ontrust en ge kweld wordt, öf zij moeten die stammen op een of andere wijze aan hun gezag on dergeschikt maken. Natuurlijk doen zij het laatste. Maar daarmee is het niet uit. Want hebben zij de oorspronkelijke grensstam- men onderworpen, dan krijgen zij weer an dere stammen tot naburen, te wier opzichte zich datzelfde dilemma voordoet; de be slissing valt natuurlijk wederom in dezelfde richting, en zoo moet het proces van be dwinging noodzakelijk voortgaan, totdat aanraking verkregen wordt met een geor- eenden staat, die binnen zijne grenzen de rust kan verzekeren." En in geheel Azië waren alleen China en Engelsch-Indië daar toe in staat. Toen Rusland echter de hand naar Korea uitstrekte kreeg het van Japan een van die klappen, zooals het er meer gehad had. Maar waarvan het zich toch herstelt. i) In 1905 kreeg ik inzage van een Fransclien brief, door den Russischen generaal WJtkovsky aan een mijner bloedverwanten over den oorlog met Japan geschreven en waarin datzelfde denk beeld wordt ontwikkeld; dat Rusland aanvanke lijk wel dikwijls tegenspoeden heeft gehad, doch in 't eind toch altijd zijn doel bereikt. Wat over eenkomt met wat daaromtrent in de jongste Duit- sche geschriften geschreven is. Dat voortdringen in Azië werd vooral door Engeland met ieede oogen aangezien. Alle Anglopliilen zijn het er over eens, dat Engelsch-Indië daardoor wordt bedreigd en daarmede het bestaan van Engeland als koloniale mogendheid, dus als wereld macht. De Vereenigde Staten van Amerika konden zicli door den aankoop van Alaska in 1867 van Russischen invloed op hun we relddeel bevrijden. Engeland wacht vroeg of laat een worsteling met den Rus sischen beer. Een bloemlezing uit wat daaromtrent in Engelsche tijdschriften vóór den oorlog van heden is gezegd, zou bui tengewoon belangwekkend zijn. Maar behalve voor Azië toonde Rusland zijn belangstelling ook zeer nadrukkelijk voor den Balkan. Daar ontmoette het Oos tenrijk. Daar werd door de besluiten van het Congres van Berlijn de grond gelegd tot de rivaliteit, die bijna veertig jaren lang de verhoudingen in Europa heeft ver bitterd. De wereldproblemen door Rusland op te lossen hebben een omvang zooals geen andere staat Engeland misschien uitge zonderd ze kent. De Russische politiek kent een vraagstuk van de Middellandschc Zee. een van den Indischen Oceaan, een van den Stillen Oceaan. Waarbij dan nog komen het vraagstuk van Perzië en van China. lil bizonderheden daaromtrent te tre den, kan voor ons doel niet noodig geacht worden. Maar zeker is het dat de volledige oplossing dier vraagstukken dc belangen der geheele wereld zal raken en dat de tempel van Janus daarbij steeds zal geo pend blijven. Want er kan geen twijfel aan zijn dat eenmaal Rusland er in slagen zal en er in slagen moet zijn evenredig deel te krijgen van het kustgebied der Oceanen, die voor zijn geweldige oppervlakte de noodzakelijke uitgangen zijn. ..Een groot schip heeft diep water noodig.'' Aan dat woord van Dostojewski herinnert een der jongste schrijver over Rusland's toe komst. Nog altijd kijkt het door nauwe engten op de wereldzee uit. Het uur van Rusland heeft nog niet geslagen. Dat wordt ingezien door allen, die Rusland hebben bestudeerd. Door een hunner, Harte, werd in 1901 voorspeld, dat er over ren c nog slechts zes wereldmachten zullen zijn: Rusland. Duitschland. Engeland, de Ver- eenigJe Staten van Amerika. Japan en China. Hoe moeilijk het voorspellen ook moge zijn, niemand kan er aan twijfelen dat de wereldpolitiek door Rusland gevoerd, een maal zal leiden tot het opnemen van Rus land onder de maclitigsten der mogend heden. De Fransche staatslieden vóór den val van het tweede keizerrijk bemoeiden zich niet met wereldpolitiek. Hun doel was Frankrijk in Europa de beteekenis van voorheen te doen herkrijgen en te doen behouden. De poging om van staten-poli- tiek over te gaan tot wereldpolitiek door Napoleon lil met de Mexicaansche expe ditie beproefd, was een poging, die fiasco moest maken en bovendien zoowel in be ginsel als in uitvoering in hooge mate on eerlijk. Wat Emile Ollivier in zijn apologie van liet tweede keizerrijk daarvan ook moge zeggen. Na 1870 veranderde Frank- riik's houding. Nu Europa bleek afgeslo- -) Eene vergelijking te dien opzichte niet andere Oostenrijk-Hongarije bevolking 52, 1 Italië !'.al.ië 35 ten. stuurde de derde Republiek aan op koloniaal bezit. Ook en vooral om het verloren aanzien te herstellen. Zij zocht in wereldpolitiek een vergoeding voor haar isolement en hare onmacht. Onder Napo leon III was door vernieuwde actie in Co- chin-China en enkele punten op de West kust van Afrika voortgegaan op den weg in 1830 door de verovering van Algicr- aangewezen, maar eerst na de debacle werd met kracht gepoogd Frankrijk te maken tot eene koloniale mogendheid, zoo- Als het in de 18e eeuw was geweest. De vraag doet zich daarbij voor of dat goed gezien is. Want noodig had Frank rijk die koloniën niet. Onmiddellijk vóór den oorlog van 1914 stond de oppervlakte van Frankrijk's koloniën tot die van Frank rijk zelfs als 7.9 0.54. En dat voor een land waar het geboortecijfer öf niet veel hooger is dan het sterftecijfer öf daar be neden blijft. -') Bovendien had de Fransche industrie niet zoo'n verbazende behoefte aan vreemde markten, dat het daarvoor met veel verlies van geld en menscheii- levens zou moeten strijden. Het ligt dan ook in de rede aan te nemen dat de oor zaak. waarom Frankrijk zich zoo buiten gewoon inspande de Fransche vlag over and'ere deelen der aarde te doen waaien, dezelfde is die het verbond tusschen het republikeinsche Frankrijk en liet autocrati sche Rusland ten gevolge hadde zucht zich eenmaal over de vernedering van 1870 te wreken. Terwijl toch in den grond van de zaak republiek en revanchezucht tegen strijdige begrippen zijn. Daarvan overtuigd schreef in 1913 Marcel Sembat: Faites uu roi, si non, faites la paix. Ongetwijfeld heeft Frankrijk zoowel in Azië als in Afrika, een zeer uitgebreid ge bied verkregen. Maar bij de verkrijging daarvan heeft het zich Vie vijandschap van Italië en de ontevredenheid van Engeland op den hals gehaald. Bitter gestemd, her innert men zich in Frankrijk Egypte gelijk Italië evenzoo Tripoli herdenkt. Hei is niet veel gezegd als we beweren dat die vraagstukken eenmaal weer geweldig ac tueel zullen worden. Bij de nadering van de XXe eeuw werd getuige het enthousiasme en de offer vaardigheid tegenov er Rusland de hoop op revanche op eenmaal levendiger. Hier- bii afgezien van de poging van generaal Boulanger, die 30 jaren geleden op de be lofte van spoedige vervulling van die wraak, zijn kort succes bouwde, maar wiens klagelijk uiteinde bewees, dat hii niet van het hout gesneden was. waarvan het lot imperators maakt. Maar voor hem. die er buiten staat, zou liet voor Frankrijk veel beter zijn geweest, zijn geestelijke en materieele krachten binnen Frankrijk zelf te hebben geconcen treerd en de, aan koloniale expansie, ver spilde energie te hebben aangewend tot versterking en vermeerdering van het Fransche ras. Ook het Romcinsche rijk ging te gronde door numerieke verzwak king. Voor Frankrijk was die overgang tot wereldpolitiek een droom en niet eens een heel schoone droom. Gelijk het verbond met Rusland voor Frankrijk anti-nationaal en daarom in de kiem verderfelijk is. I Sin! vntgt.) H. A. Rit ter. Duitschland 5 Engeland I Rusland Frankrijk Europeesche Mogendheden is leerzaam. 700.000 jaarlijksche bevolkingsaanwas 420.900 .800.000 0„ Koloniën 1.400.000 v „20.000 t Duitschl. 07.800.000 Koloniën 13.000.000 i Engeland 47.000.000 i Koloniën 391.000.000 Rusland 12S.OOO.OOO Vasalstaten, 48.000.000 i Frankrijk 39.700.000 i i Koloniën 48.500.000 t 850.000 375.000 2.835.000 64.00O KRONIEK DER WEEK. IN Jan. De centraien zijn in het defen sief op het Roemeensche oorlogstooneel. 20 Jun. De Entente staat Griekenland een termijn van 14 dagen toe, ingaande 20 Januari, voor het vervoer van krijgsma- teriaal naar Peloponnes. 20 Jan. In de Fransche Kamer wordt een interpellatie over het Entente-antwoord geweigerd. 21 Jan. De centraien stuiten de pogin gen der Russen en Roemeniërs om een Oos- tenrijksche legergroep terug te dringen. 21 Jan. Een zware aardbeving teister! Bali. Er zijn 50 dooden en wel 200 ge wonden. Duizenden huizen zijn verwoest. 22 Jan. Reuter deelt mede uit San Fran cisco: Franz Bopp, gewezen consul-gene raal, en Von Schaick. gewezen vice-con sul, zijn veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf en 10.000 doll, boete wegens het smeden van een complot tot schending van de neutraliteit van de Vereenigde Staten en tot verhindering van de verzen ding van munitie uit de Vereenigde Staten. Luitenant Ocorg Wilhelm von Brilleken, attaché bij het consulaat, is tot dezelfde straf veroordeeld. 23 Jan. De „Köln. Zeitung" zegt in een artikel, waarin het Duitsche volk tot vol houden wordt opgewekt, o. m. liet volgen de. (We ontleencn aan „Het Handelsblad"): „Ook een ontijdige vredessluiting zonder ware oorlogsbeslissing zou voor ons volk met een nederlaag gelijk staan. Welke ontzaglijke lasten zou ons volk dan te dragen hebben, waarbij niet mag worden vergeten, dat de beslissende oorlog toch binnen enkele jaren na korte vredespauzc zou moeten worden gevoerd. Indien ons volk de renten der leeningen wilde dek ken. de oorlogsinvalieden verzorgen, aan de weduwen en weezen denken, de schulden aflossen en zich voor den komenden oor log voorbereiden, dan zou het jaarlijks naar oppervlakkige berekening een som van 15 tnilliarden noodig hebben. Deze som zou door belastingen moeten worden opge bracht. Ook dan zou dus voor ons volk een tijd komen van haast onduldbaren be lastingdruk. Daarbij kwam dan nog de opwindende afwachting van den beslis-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 2