0 HOEST en VERKOUDHEID 0Emser-Water ingsoorlog. Wie zou dit durven op zicli emen? Hoe zwaar de offers thans ook oor ons volk mogen zijn, er moet worden olgehouden om den prijs der overwinning e behalen. Daarom: „Deutsches Vi lk ack an!" 23 Jan. De Duitsche en Engelsche ad- ïiraliteiten maken melding van een tref- en in de Noordzee tusschen Duitsche en tngelsche torpedojagers. Er raakten ee- ■ige schepen verloren. Een zwaar geha vende Duitsche torpedoboot met lijken en tewonden werd in IJmuiden binnenge- deept. 23 Jan. Reuter seint uit Washington: President Wilson heeft in den Senaat ven verklaring afgelegd omtrent de buiten- andsche aangelegenheden. Hij herinnerde daarbij aan zijn vredesnota aan de oor logvoerenden en verklaarde dat vorderin gen zijn gemaakt in de richting van een staking der vijandelijkheden. Met nadruk wees de president op de noodzakelijkheid van een duurzamen vrede en hij betoogde dat om dezen te kunnen verkrijgen elke gedachte aan een overwinning in de tegen woordige worsteling ter zijde moet worden gezet. Overwinning zou beteekenen cei vrede, den verliezer opgedrongen en de daardoor gewekte wrok zou een voortdu rende bedreiging zijn van de veiligheid van de wereld. President Wilson betoogde verder, dat de vrede alleen kan worden gegrondvest op de gelijkheid van nationale rechten. Wilson zei nog o. m.: Geen vrede kan duurzaam zijn, of be hoort duurzaam te zijn, welke niet het be ginsel erkent en aanvaardt dat regeerin gen al haar rechtmatige bevoegdheden ontleenen aan de toestemming der gere- geerden en dat nergens het recht bestaat om volken over te geven van potentaat tot potentaat alsof ze eigendom zijn. Ik neem aan, als ik een enkel voorbeeld inag geven, dat overal de staatslieden het eens zijn dat er een vereenigd. onafhan kelijk en autonoom Polen moet zijn en dat voortaan onschendbare veiligheid van le ven, van godsdienst, en van industrieele en sociale ontwikkeling moet worden ge waarborgd aan alle volken die tot dusver leefden onder de macht van regeeringen die een geloof en bedoelingen hadden vij andig aan de hunne. En verder: Voor zoover dat uitvoerbaar is, moet erder elk volk dat nu worstelt om tot volledige ontwikkeling te komen van zijn hulpbronnen en zijn krachten, een reclit- streeksche uitgang naar de groote zeewe gen worden verzekerd. Omtrent de beperking der bewapening heet het: Er kan geen gevoel van veiligheid en gelijkheid onder de naties zijn. indien groote oorlogstoerustingen hier en daar blijven voortduren. De staatslieden dei- wereld moeten voor den vrede werken en de natiën moeten hare politiek hicraai) aanpassen, gelijk zij voor den oorlog werk ten en zich gereed maakten voor onbarm hartige mededinging en wedijver. De quaestie der bewapeningen, te land zoo wel als ter zee, is de meest onmiddellijke en meest practische quaestie, die met het toekomstig geluk der natiën en der mensch- beid in verband staat. 24 Jan. De bladien maken melding van een nieuwe nota van Wilson. Daarin wor den mogelijke voorwaarden voor den vrede uiteengezet. 25 Jan. Reuter deelt mede. dat twee Nederlandsche schepen, de „Reta" en de „Salland", het eerste met regeeringsgraan van Amsterdam naar New-York onderweg, het tweede op de heenreis om regeerings graan te halen, gezonken zijn. Van het eerste heet het, dat „tot zinken gebracht" is, van het tweede voorloopig nog maar alleen, dat het „gezonken is." PI.AATStLl.IK NIEUWS. Wij herinneren onze lezeressen en Ie zers er aan. dat de derde lezing van dr. Picrens de Haan a.s. Woensdag, 31 Janu ari in Rusthoek1' gehouden zal worden. Meiuffrouw B. Wolff, die tijdens de ai wezigheid van den heer Kok de gymnas deklessen aan de Bloemendaalsche School vereniging leidt, slaagde in den loop der week voor het diploma van de vereeniging voor heilgymnastiek en massage. Het ijs. De vorst verwent ons van het jaar. Al een week bijna achtereen ijs. De Bloemendalers vermaken zich uitmuntend. De schoolkinderen hebben vrije middagen. Het is een waar W-interfeest. Wat een vroolijke opgewekte gezichten, wat een ge zonde kleur, wat 'n pleizier. Het is maar een prettige tijd voor de liefhebbers. De spooroverweg. Velen zullen zich Maandag-morgen bij den aanblik van de gebroken spoorboom aan de Kleverlaan hebben afgevraagd, hoe dat nu weer ge komen is. Wij kunnen onzen lezers mee deden, dat dien nacht de chauffeur van den lieqj; Huysser er in het vuur van zijn geweldigen ijver met zijn auto doorheen gebroken is. Gelukkig was er niemand in de auto. De voortvarende jonkman had dien avond zijn kracht wagen ook eventjes tegen den lantaarnpaal bij „Rusthoek" laten loo- nen .Paal verbogen. Twee ballons stuk. Dat komt ervan De schietwedstrijd. De schietwedstrijd, uitgeschreven door „Generaal Joubert", blijft veel belangstelling trekken. 27, 28, 29 en 30 Januari zijn de laatste dagen, waarop de wakkere schutters zich op de banen van hotel „Vreeburg" zullen meten. Postkantoor te Bloemendaal. - Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn; te rugontvangen in de le helft der maand Januari 1917: De Bruijn, Bloemendaal; Mej. Casterus. Den Haag; Mej. B. van Spall. Amster dam. 1 7 Fietsers. Deze week uwe lantarens ten 5 uur 5 minuten aansteken. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: jagen met een lichtbak; diefstal van waschgoed; te snel rijden met een automobiel. Gevonden en terug te bekomen bij: Jonker, Jan-Gijzenvaart 71, te Velsen- een wandelstok; J. van 't Riet, Bloemendaal- scheweg 80, te Bloemendaal. een zilveren broche; J. P. Maas, Boschlaan 43, te Bloe mendaal. een huissleutel; Hogenbirk, Bioc- mendaalscheweg te Bloemendaal, een paar schaatsen; Strijbos, Oranjestraat 35, te Haarlem, een zilveren dameshorloge; G. Hoffschlag. Zijlweg 61. te Overveen, een witte- en een bruine handschoen; aan het bureau van politie te Overveen, een huis sleutel; bij J .Steynen, Kinheimweg 35, een witte das. V e r 1 o r e neen schaats, een groene das. een grijze handschoen. li'JRGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 19 Januari tot en met Don derdag 25 Januari. Geboren: z. van D. Kassenberg en C. J. de Feber. Ondertrouwd: H. A. Vissers én E A. M. Roozen. Getrouwd: W. van den Berg en M. C. Holleman. Overleden in hetgestichtM ce re n b e r g: L. Koper, 59 j.; M. M. Schmitt. 94 j.; A. Edses, 85 j.; A. Boersma. 94 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum van Kunstnijverheid Door de commissie van het museum van kunstnij verheid te Haarlem, werd op voordracht van de heeren leeraren der aan het museum verbonden school het einddiploma over 1916 aan de volgende oud-leerlingen toe gekend. In de bouwkundige afdeeling aan de heeren H. G. C. Christoffels, en T. M. Bongers; in de decoratieve afdeeling aan de heeren W. van der Heide en A. W Wijkniet. In het museum van kunstnijverheid is thans eene eigenaardige tentoonstelling ge opend en wel van monumentale onderdee- len van Aziatische vloerkleeden. Wij vinden hiór eene leerzame verzame ling gestyleerde ornamentale composi tion in kleuren van den eersten rang, wel ke zeker voor vaklieden, decorateurs, enz. groote aantrekkelijkheid zal hebben. Zondag is de toegang kosteloos. VAN HIER EN DAAR. Te Amsterdam heeft zich een commissie gevormd om den bekenden journalist, too- neelkundige en navorscher J. H. Róssing op zijn zeventigsten verjaardag. 10 Febru ari a.s., te huldigen. In deze commissie hebben zitting de bee- ren prof. dr. H. Brugmans, prof. mr. J. A. van Hamel, jhr. A. W. G. van Riemsdijk- prof. dr. J. te Winkel. J. Funke. CORRESPONDENTIE Dr. J. de B. Tegen den heer Jolles schreven wij niets. We haalden een ge deelte aan van een bericht in „Vrij België", waarin de benoeming der heeren Jolles en Labberton aan de Gentsche hoogeschool. vanwege beider bekende DuitschgezinJheid, werd afgekeurd. Tegen beider persoon ging het heel niet. Mevr. F. D. R. De electrische vaatwasch- machine bestaat slechts in de verbeelding van de medewerkster onzer d'amesrubriek. Zoo'n toestel zou echter, naar haar oor deel. zeer wel practisch uitvoerbaar zijn. VOLKSGEZONDHEID. Het rooken door kinderen. Nu er van overheidswege ook in ons land allengs meer tegen het rooken door kinderen opgetreden wordt, lijkt het ons niet onaardig, er eens op te wijzen, dat ook vroeger het rooken door de overheid meermalen werd verboden, en dat niet slechts aan kindleren, maar ook aan vol wassenen, ja, dat vele staten en vele steden zware straffen op het rooken leg den. In 1600 verscheen in Frankrijk een ver bod tegen het rooken, dat in 1635 ver nieuwd werd. James 1 van Engeland schreef zelfs een geschrift tegen de tabak en legde zware straffen op aan de rookers. In 1624 bedreigde Paus Urbanus de 8ste de tabakrookers met excommunicatie. Be- nedictus de Xllle hief de bul weer op. Christiaan de IVe van Denemarken legde geld- en lijfstraffen op. Men bestrafte de rookers met het afsnijden van den neus en zelfs met den dood. Ook voerde men ze door de straten met pijpen door den neus als afschrikwekkend voorbeeld. In 1764 verbood Frcderik de Groote het rooken om het brandgevaar, welk verbod in 1815 vernieuwd werd, totdat de revolutie van 1830 in Frankrijk en die van 1848 in Duitschland en Oostenrijk elk tabaksverbod ophief. Uit deze enkele geschiedkundige grepen zien we hoe schadelijk men vroeger reeds het rooken achtte. Hoezeer het rooken onder kinderen reeds gewoonte geworden is, lezen we uit een staatje, over het aantal rookende kinderen op de lagere scholen, dat wij ontleenen aan het blad „School en Leven". Wij lezen daar, dat het adres in 1916 door zestien vereenigingen aan den gemeenteraad van Haarlem gezonden, de volgende cijfers noemt: te Haarlem waren 78 rookers - Leiden 86 - - Amsterdam 69 - Baarn 33 - Wildervank 60 - - Groningen 50 - - Velsen - 52 - gemiddeld 61 F* °/o. De geschiedenis van het rooken is be trekkelijk al oud. In 1560 bracht de Fransche gezant te Lissabon, Nicot, vandaar de naam „Ni cotine" de tabak naar Parijs en werd de plant door Catharine de Medicis in haar heksenkeukens opgenomen. Men zegt dat zij daarmede nog in hetzelfde jaar haar zoon Frans II. echtgenoot van Maria Stu art, genas. Karei de IXe heeft bovendien nog de edele gewoonte van het snuiven ingevoerd, wat het eerst door de aristocra tie en daarna door de groote massa werd nageaapt, zooals ook het rooken niets dan naaperij is. Slechts het voorbeeld van eenige hoogstaande personen, die het niet- rooken tot mode zouden maken, zou meer bijdragen tot het beteugelen dezer slechte gewoonte, dan alle wetten, zoo hoorden wij wel eens door bevoegden zeggen. Maar we wagen het. dat wel een weinig te be twijfelen. Rooken is een genotmiddel, dat met mate gebruikt door volwassenen me- nigen evennaaste te midden van zijn le- vensnarigheden verkwikt. Volwassenen, zeggen we. want voor kinderen is het roo ken zeer af te keuren. Kalk in menschelijke voeding. Het blad „De Gezondheid" schrijft over dat onder werp Het menschelijk organisme heeft voor zijn ontwikkeling verschillende mineralen noodig. Onder deze mineralen neemt voor al de kalk een eerste plaats in. Het kalk- gehalte van de organen van ons lichaam is zeer verschillend; in dc klieren is het groo. ter dan in de spieren; de hartspier echter onderscheidt zich juist door een grooten rijkdom aan kalk.Het lichaam verliest dage lijks bij de stofwisseling een zekere hoe veelheid kalk, die door het voedsel weer terug moet komen. Onze voornaamste voe- dings- en genotmiddelen, zooals vleesch, brood, aardappelen, bier, enz., zijn zeer kalkhoudend; wortelgroenten bezitten veel kalk en peulvruchten en granen zelfs zeer veel. Sommigen zijn van meening, dat het ge brek aan kalk in ons voedsel de oorzaak is van veel bloedarmoede en zenuwzwakte. Bekend is dat bloedarme kinderen aan hun behoefte aan kalk daaraan zoeken te vol doen, door die van de muren af te krab ben. of op een stukje krijt te kauwen. Men beweert, dat in kalkrijke streken de alge- meene gezondheidstoestand, zooals die blijkt uit borstwijdte, goede tanden en het aantal goedgekeurden voor den militairen diénst beter is dan in kalkarme streken. Men is van meening, dat in alle gevallen, waar bij natuurlijke voeding de kalktoevoer te gering is, men deze moet aanvullen met kalkzouten. Daarvoor is in de eerste plaats het chloorcalium (zoutzure kalkaarde) ge schikt. Bij verschillende ziekten, b. v. tu berculose, diphteritis en suikerziekte, heeft men hiermee bevredigende resultaten ge kregen. Ook bij gezonde menschen ver meerdert het gebruik van kalkzouten het lichaamsgewicht, het weerstandsvermogen en de lichamelijke en geestelijke werk kracht. A quoi sert de se guinder a penser au- trement qu'on ne pense, pour ressembler au voisin, ou pour le ménager! C'est se détruire soi-même, sans profit pour per- sonne. Le premier devoir est d'étre ce qu'on est. Oser dire: „ceci est bien, cela est mal." On fait plus de bien aux faibles, en étant fort, qu'en devenant faible comme eux. Soyez indulgent, si vous voulez, pour les faiblesses une fois commises. Mais ne transigez jamais avec aucune faiblesse commetre." Romain Rolland. VOOR ONZE DAMES. Vrouwenliteratuur. Het aankondigen van nieuwe tijdschriften, die zich tot de vrouw wenden, levert tegenwoordig dag werk of liever, waar het ons blad geldt weekwerk op. Nog was ik er niet toe ge komen het nieuwe tijdschrift „Christelijk Vrouwenleven" te bespreken, of daar ligt alweer een nieuwe periodiek op de lees tafel, n.l. „Het Seizoen". Het maandblad „Christelijk Vrouwen leven", welks eerste nummer ik na lezing ter kennisneming doorzond aan tal van dames, die het allen met de meeste be langstelling lazen, voorziet in een wezen lijke behoefte. Godsdienstige vrouwen, die al het gebeuren op aarde door het Opper wezen beheerscht weten, voelen in de z.g. neutrale bladen een leemte. De vraagstuk ken, waarvoor zij zich dag aan dag bij het veranderen der tijden gesteld zien, wen- schen zij beschouwd en besproken, liefst opgelost, in hetzelfde licht, als waarin zij de kwestie zien. Het welverzorgde tijdschrift bevat arti kelen op allerlei gebied. Het vraagt aan dacht voor het liefdewerk op de slagvel den, zoowel als voor de meer nederige bezigheden in de keuken. Kortom, het geeft van alles. Laten we het blad grooten bloei en een uitgebreiden lezeressenkring toe- wenschen! Het modeblad „Het Seizoen" is een te genhanger van het vakblad „De Manufac- turier". en richt zich tot de hoedenmo- diste. Het is dus meer vakliteratuur. Het eerste nummer ziet er voor den deskundige zeer aardig en leerrijk uit. Ik als leek weet uit de teekeningen slechts op te merken, dat de hoedepen van het too- neel verbannen is. De Jioed van het aan komend seizoen is zoo gemodelleerd, dat hij precies om het hoofd past, dat er geen extra bevestiging noodig is. Verder kan er nu reeds gezegd worden, dat er een tijdperk van kunstbloemen komt in allerlei kleuren. Slechts zelden komen witte of zwarte hoeden voor. Veel meer ziet men grijs, roodbruin, diepblauw, écru of kas tanje. Ten slotte iets over de haarmode. Ponny verdwijnt. Het haar wordt strak schuin omhoog getrokken. Door tegenkammen en crêpeeren wordt de laddervorm ver kregen, waardoor dé kruinliin absoluut niet is te herkennen. Overigens de gewone methode van het jongenskopje. Onder den titel vrouwenliteratuur hoort ook nog thuis de vermelding van den nieu wen jaargang van het Vrouwenjaarboekje voor Nederland. Het jaarboekje bevat dezelfde rubrieken als de vorige jaargangen. Mij interesseert altijd in 't bizonder de rubriek „Rechten door Nederlandsche vrouwen in het afge- loopen jaar (d. w. z. van 1 Aug. 1915—31 Juli 1916) verworven. Hieruit bespeur ik. dat. terwijl de vrouwen zich dit jaar zoo bizonder druk hebben gemaakt voor het verwerven van politieke rechten men herinnere zich de petitie om vrouwen kiesrecht met haar 164696 handteekenin- gen dat zij slechts enkele kerkelijke rechten verkregen hebben: en dat een dame vereerd werd met het vice-voorzitter- schap van een waterschap in Friesland. Bestèed den duren tijd Bij dagen en bij nachten, Terwijl gij in uw krachten En onversleten zijt. Het schijnt, jong en ervaren En zijn niet wel te paren, Maar 't is een valsche schijn: Men kan wel jong van jaren. En oud van uren zijn. C. H u y g e n s. 82 cent per 1/1 Kruik.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 3