A6ENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts- bijstana aan onvermogende». lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Instituut ,afd. Handelsmuseum) (Paviljoen). Dagelijks geopend van 104 uur. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 uur. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 103 uur in dc maanden Nov.Febr., 10—4 in Maart Mei, Sept. en Oct., 105 uur in JuniAug. Entree 1' 0.25 p. p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Htads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Dagel. geopend uitgez. 's Zaterdags, 's Zondags en op feest dagen, van 11—4 uur van 1 Mei30 Sept., van 13 uur van 1 Oct.30 April, en voorts den eersten Zondag van elke maand 's nam. van 14 uur. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg, Zondag 4 Maart8uur: Weet je 't al van Schellevis-Mie Maandag 5 Maart 7J uur: Drie Koningenavond. Dinsdag 6 Marrt 8 uur i Kwakzalvers. KERK-AUENDA Zondag 4 Maart. Haarlem: Vereen, van Vrijz. Herv. (geb. I'rot. bond), 10 u.. Ds. Wanting. Eglise Wallonne, Pas de Service. Rem. Ger. Gem., 10 u. Ds. Haentjens. Evang. Luth. Gem. 10 u., Ds. Drijver, Evaug. Luth. Pred. te Zaandam. Vereen. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Binnerts. Beverwijk: Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. v. Calcar. Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. v. Kleeff. BloemendaalNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. v. Leeuwen, Herdenking 25-jarige ambtsvervulling; av. 6J u,. de heer Koopman. Gereform. Gem. 10 u., Prof. Noordtzij,Hoogleeraar te Utrecht; av. u., Prof. Noordtzij. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Ober man. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u. Ds. v. d. Bergh v. Eysinga. SpaarndamNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutz- berg; av. 5 u., Ds. Creutzberg. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond, Hij u., Prof. Ür. Appeldoorn, van Amsterdam. Zandvoort: Ned. Herv. Gem., 10 u. Ds. Posthu mus Meijjes. een ramp had dc bollenstreek getroffen: de bollen waren bevroren door de felle vorst. Van den nood een deugd makende, droegen de onafzienbare bollenvelden onzer geestgronden een schat van peulvruchten, groenten en aardappelen. En evenzoo werd het ten koste leggen van arbeid en mest in parken en siertuinen alléén toegestaan als de beplanting dienstbaar werd gemaakt aan de voeding van plant en dier. Niet alleen waren onze mannen en jon gens gemobiliseerd om de onafhankelijk heid te verdedigen, ook de grond werd gemobiliseerd om het volk voor den hon ger te behoeden. En het wonder geschiedde dat ons volk leerde eten, dat het zich ging voeden, met wat het niet lustte, m. a. w. met, wat 't nooit geleerd had te nuttigen. Het leven was stoer en eenvoudig: het groote stadsvermaak verdwenen: biosco pen, kroegen, cabarets, enz. waren geslo ten. Muziek en kunst trachtte men het volk te geven. Maar overigens at men om te leven, men siiep als 't donker was, en arbeidde in 't zonnelicht. De arbeid werd georganiseerdeen groot nationaal werk trachtte men te vinden om de werkloozen ter verhooging van den nationalen rijkdom te doen arbeiden: ik woonde een bijeenkomst van energieke be drijfsleiders en ingenieurs bij over de vraag wat gedaan kón worden met de voorhan den hulpmiddelen: landontginning, inten siever bebouwing, droogmaking der Zui derzeeIk woonde het niet meer bij toen het besluit werd genomen Een gelukkiger werkelijkheid teekende zich af.... eene verruiming.... het was vrede maar de wereld was veranderd totaal veranderd. De voorraden bleven schaarsch. de overvloed keerde niet weer. zéér, zéér langzaam herstelden zich ver keer en industrie. Maar door de rantsoe neering van warmte, licht en voedsel, was eenvoud gekomen in de levenswijze, he stadsleven had zijne magische aantrek- dacht werkelijk trok. was de keuring. Daarnaar keken ze oplettend, en in een luidruchtig bargoensch gaven ze hun gocd- of afkeuring te kennen, naarmate dc exem plaren, die op het houten vlondertje ver schenen, hun al of niet aanstonden. En door hun aanmatigende houding maakten ze zoowaar de exemplaren nog verlegen ook. Een werkman op zijn Zondagsch. door een Duitschen dog binnen den ring ge haald, stond in een stijve houding op het podium en grijnslachte schuchter naar het vceltallige hondenpubliek, dat 'hem van het hoofd tot de voeten opnam. Na hem verscheen een dame. door een Russischen windhond naar binnen geleid. Zij droeg een heel ruige boa, wat haar wel een beetje op 'n draadharigen terriër lijken deed, en ze had een tic in de linker- voorpoot. Door de jury werd ze machtig nauw keurig opgenomen, en het viervoetig pu kingskraeht verloren. Korter werktijden, door gemis aan grondstoffen opgelegd, bleven gehandhaafd nu het verbruik naar behoefte geregeld werd. De werkman, zoowel als de kantoorheer, had zijn vrijen tijd op menschwaardige wijze leeren ge bruiken, kroeg, bioscoop en sociëteit wer den niet meer geopend. Opvallend was de eenvoud in de kleeding: modepopjes van allen leeftijd, waren verdwenenfelle begeerte en ontevredenheid waren uit de oogen geweken. En toen ik uit een boek winkel jong en oud zag komen met een lijvig boek, waarin allen belangstellend bladerden, ging ik er ook een halen en sloeg het boek gretig open, want op het titelblad stond..Hoe de nieuwe samen leving uit den oorlog is voortgekomen." Maar juist toen ik het hoofdstuk over de technische, sociale en economische grond slagen der nieuwe samenleving had opge slagen en al wandelende in de Kalver- straat wilde lezen, bonsde iemand onzacht tegen me aan en werd ik wakker.Mijne jongste bonsde juichend tegen mij aan, door een flinken duw van hare oudere zus ge drevenN. E. N. KRONIEK DER WEEK. 22 Febr. De Engelschen kondigen een nieuwen „Order in Council" af met betrek king tot de neutrale vaart. 22 Febr. Een Duitsche onderzeeër boort 7 Nederlandsche schepen bij de Scflly's in den grond. Aan dit geval knoopt „Het Handelsblad" een beschouwing vast over de houding onzer regeering tegen Duitsch- land. Het herinnert aan den toon der regee- ringsnota, aan Duitschland gericht over den duikbootenoorlog. Het blad vergelijkt den toon dier nota met dien van de Spaan- sche, en schrijft verder: „maar een nog ongunstiger invloed moeten de Nederland sche persstemmen gehad hebben, die bij velen een geestestoestand bloot legden, welke den duikbootenoorlog wél veront schuldigde. Wij noemen b. v. een groot deel van de z.g. christelijke pers, die deze christelijke oorlogvoering nog zoo kwaad niet vond. Immers zooals b. v. de „Neder lander" telkens uitvoerig ter verdediging van de vernietiging van Nederlandsche schepen aanvoerde: het doel van Duitsch land is niet vernietiging, maar is verdedi ging. Zoo ongeveer als men ter veront schuldiging van een dief zou zeggen: zijn doel is niet om te moorden en te rooven. maar om zijn kinderen een onbezorgde toekomst te verschaffen." 23 Febr. De rijksdag staat een nieuw oorlogscrediet toe. van 15 milliard. 24 Febr. De Engelschen behalen voor deden aan het Westfront. 26 Febr. De Engelschen zetten hun voortgang aan het westelijk front voort. Zij bezetten verscheidene dorpen. 28 Febr. In den Rijksdag deelt minister Zimmermann mee. dat Duitschland meer dan ijselijk vindt, dat de Nederlandsche schepen en wat er in was. naar den kel der gingen. Het is maar weer een bewijs, hoe gevaarlijk het is, een versperd gebied te bevaren, zegt hij, en hij voegt daaraan toe: „Ik uit nogmaals den wensch, dat de neutrale scheepvaart de vaart zal staken qn de schepen opleggen. Zij zoude daar mede hare belangen dienen en er krachtig toe bijdragen, dat het gewenschte doel. de vrijheid der zeeën, spoedig wordt bereikt." De neutralen hun scheepvaart stilleggen? Maar Zimmerman weet heel goed, dat dit niet gaat. Tóch wenscht hij het. Maar aan dien Duitschen wensch wordt geen gevolg gegeven, omdat het niet kan. Nochtans wenscht men het daarginds. Maar de neu tralen varen toch. Dus dan maar.... 1 Maart. Professor mr. O. A. van Ha mel, lid der Tweede Kamer, overlijdt. 1 Maart. De Fransche bladen maken melding van de aankomst te Bordeaux van de twee Amerikaansche schepen „Or- bliek vergaapte zich aan haar en wisselde zonderlinge kreten en blikken van ver standhouding. Al hare kwaliteiten werden nauwkeurig genoteerd, en niet zonder be haagzucht verliet ze den ring, waarbinnen voor het eerst van haar leven nu eens waarlijk notitie van haar genomen was. Na haar kwam een heer in oen brak-bruine overjas, en mager als een hazenwind; het hondsche minachting keek hij rond. Daar na waagde zich een mannetjesputter van een juffrouw met vierkante schouders en voeten als sigarenkistjes in den regen der critische blikken van jury en honden-pu- blrek. Daarna weer anderen. En weer anderen. En allen droegen een kaart, waarop hun nummer stond aangegeven. De keuring was ten einde, de luidruch tige exemplaren werden in de afgerasterde hokken van een groote zaal gebracht. Ook daar moest ik even gaan kijken, al lokte het schrikkelijk rumoer me vanuit de verte niet bar aan. Maar kom je over den hond. leans" en „Rochester", waarvan de proef vaart door de gevaarlijke zöne van te voren in alle bladen werd gepubliceerd. Voor de Amerikaansche scheepvaart schijnt de duikbootoorlog niet zoo ge vaarlijk te zijn als voor de kleine neutra len. PLAATSELIJK NIEUWS. De bijeenkomst door de afdeeling Bloe mendaal van den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht, Woensdag 1.1. in café „Vreeburg" gehouden, is uitmuntend geslaagd. Juffrouw Westerman, voorzit ster der afdeeling Amsterdam van den Bond, sprak over het belang, dat zelfs jongelui bij vrouwenkiesrecht hebben, en deed dat ook op zoo'n allergees tigste wijze, dat een ieder er opgetogen over was. De heer Thijsse sprak, bij de fraaie lichtbeelden van den heer Burdet, over de rol van de vrouw in de vogelen wereld. Het bleek, dat de rol van den man en de vrouw in die wereld, vrijwel dezelf de zijn, en tegen elkander opwegen; en mevrouw Van Heerdt bracht dit feit in haar kort sluitingswoord dan ook nog eens ter sprake; dc samenleving, de mensciie- lijke maatschappij kon, meende spreekster, van de vogels leeren. de vrouwelijke en de mannelijke leden als gelijkelijk samenwer- kenden tot een groote harmonie te erken nen. De bijeenkomst was zeer goed bezocht. Tien nieuwe leden gaven zich voor de af deeling op. Wij vernemen, dat het werk van den Bond ook ten onzent, allengs meer en meer belangstelling vindt in alle maat schappelijke kringen. Ds. Van Leeuwen zal tevreden zijn over de vele blijken van waardeering, Woensdag bij zijn jubileum ontvangen. De commissie overhandigde haar huldeblijk. Verder vele geschenken en bloemen; huldiging door de afgevaardigden van verscheidene stichtin gen, een heuvel van telegrammen, en nog een stroom van particulieren om den jubi laris de hand te drukken. Langs de Kleverlaan gaat men aan het opknappen. De aannemer Van Kampen maakt een klari.igsbak nabij den spoor wegoverweg; de sloot wordt nu gedempt; het geheel zal daar nu een behoorlijker aanzien krijgen, zouden wij zoo zeggen. Het werd trouwens tijd. Deze week hebben onze gemeentenaren ook zelfs hun halve mudje kolen niet ge had. We hopen van harte, dat van uitstel geen afstel komen moge, en wij het dc volgende week krijgen; het liefst, om in het gelijk te breien, dan maar een hèel mudje. Sinds 1 Maart kan men met een twcc- ritskaartje, te Bloemendaal op de E. N. E. T. genomen, op de gele tram naar den Hout of elders overstappen. Dat kon altijd, zult u zeggen. Ja, maar zonder een nieuw kaartje N. Z. H. T. er bij te moeten koo- pen, bedoelen wij. De liefhebbers van den juisten tijd kun nen nu hun hart ophalen. Boven de deur van Kohier aan de Korte Kleverlaan, Is namelijk een juweel van een klok aange bracht, die in concurrentie met de klok van het wachthuisje werkt. De vele tram passagiers, die daar ter plaatse zich nogal eens staan te vervelen, kunnen op die klok nu eens nagaan, hoeveel de tram te laat aankomt of vertrekt, en zich verder onledig houden met het lezen der adressen van handeldrijvende ingezetenen, die (de adressen alleen, wel te verstaan), in een weidschen kring rond de wijzerplaat van die klok zijn aangebracht. Een aardige reclame voorzeker. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn; te- dan kom je ook over den staart. Ik trad binnen ,en werd als bedolven door' een geluid zoo ontzettend, dat een moderne veldbatterij er niks bij is. Oekef, geblaf, gebalk, gehuil, gebrom, geloei, gebrul... het was dit alles dooreenen, in alle toon aarden, van afgronddiepe bastonen tot vlij mend scherpe sopraanfalsetten. Het was trommelvliesverscheurend. De wandeling tusschen de kooien- door is voor een nor maal mensch gewoon een hondenhaantie. Sommige menschen poogden de herriema kers wat te sussen, maar de monsters ke ken hen met zoo hoovaardigen blik aan alsof ze van het hondje gebeten waren, en huilden zoo iets van „commandeer je hond en blaf zelf." Eén Bernarder was er met platvoeten; die ging al heel bar te keer, en weerde zich met alle middelen; dat was nu eens een blaffende hond, die wél beet. Een man met een mopneus maakte zich kwaad, en zei dat dit beest bekend was als de bonte hond. en hij hem allang zou heb MEVR. G. v. d. BRINK, Con- setiène, KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRA L", LANGE POTEN, DEN HAAG rugontvangen in de 2e helft der maand Februari 1917: Nieuwman. Mil. J„ Haarlem; J. D. Pon sen, Amsterdam; Stads-Editie, Haarlem, 2 stuks. Fietsers. Deze week uwe lantarens ten 6 uur 11 minuten aansteken. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond, open bare dronkenschap. Gevonden en terug te bekomen bij P. de Vos, stal Böttger, Zomerzorgerlaan. te Bloemendaal, een zwarte damesbont; A. van Velthoven, Verbindingsweg 7a, te Bloemendaal, een vulpenhouder; aan het bureau van politie te Overveen. een hand schoen, een klein sleuteltje, en een boek. Verloren: een doublé lorgnet; een handtaschje; een roode das; een zilveren broche; een gouden manchetknoop; een snoeischaar; een koperen rijtuigdop. Komen aanloopen: bij Tesselaar, Park Meerenberg, een boxhond. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 23 Februari tot en met Don derdag 1 Maart. Ondertrouwd: N. Blankevoort en J. Blankevoort. Overleden: JC. van Servelle, 82 M. M. Muller, 88 j.; A. M. Leef lang, 63 j. Overleden in het gestichtMee- renberg: F. de Jong, 46 j.; M. van Ei keren, 57 j.; B. Versluijs, 34 j.; A. A. We ber, 50 j.; N. van der Noot, 76 j. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. „De gruweljaren 1914—1916. Steden en Landschappen", is de titel van een door Jozef Muls geschreven en door C. A. J. van Dishoeck te Bussum uitgegeven bundel. Uit nemend geschreven stukken vindt men er in. De grondtoon van alle is een droeve meewarigheid om het bloedig lot van het schoone Belgische vaderland „land van Ouido üezelle, van Hugo Verriest, van Stijn Streuvels, zonnig land van Claus, van Heijmans, van Verstraeten! Hoe zult ge opstaan uit deez woeling en wanneer De kanonnen bassen aan uwe grenzen, en achter die daverende en bewegende vuur lijn ligt een groot en zwijgend kerkhof dat het Vaderland nu is" Droevig roept hij de torens, de reusach tige steenen herders der arme Vlaamsche kudden toe, klagend zingt hij van die grij ze, oude bewakers der landen, die geen land meer zijn; die eenzaam staan te zien naar rondomme „naar het volk. dat geen volk meer is en verstrooid werd naar de vier winden die om der torens kronen blij ven waaien.Hij weent om de verwoes ting der eens bloeiende Vlaamsche ste den. Ai. hoe onnoemlijk schoon waren zij. „In al deze stadjes en dorpen van West- Vlaanderen hadden de groote zeewinden, van over de duinen, een wit-grijze tint in het aanschijn van huizen en kerken ge waaid. Iets sterks, iets ruws en grootsch was over hunne versteende onverander baarheid gekomen. De boomen, in de vel den. langs de wegen en tot in de straten en op de pleinen stonden gekromd en ge bogen lijk verouderde en geteisterde reu zen.... Boven de lage landen, aan den verren einder der groene meerschen vol vee, stak het panorama uit van het oude Yperen ben afgeranseld, als hij zijn stok maar bij de hand had, maar niemand nam den kerel au serieux. want wie een hond wil slaan, kan licht een stok vinden. Ik vond het nu welletjes geweest, en trachtte midden tus schen de kooien door den uitgang te vin den. Had ik mij bij het binnenkomen al wat 'onpleizierig gevoeld, nu was ik zoo ziek als een hond. Ik moest in mijn narig heid erkennen, dat vele honden niet alleen der hazen, maar ook der menschen dood konden zijn. Ondanks het helschc lawaai raakte ik aan de deur, en wierp mij met een zucht van verlichting in de stadstraat. die, hoe woelig ook, mij thans wel een doodstille, uitgestorven negorij leek. En zot) versuft wandelde ik naar huis, dat ik daar van mijn eerste en laatste honden tentoonstelling nog net bijtijds binnenviel om den hond in den pot te vinden. •g f

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 2