OPTISCHE ARTIKELEN bij DIRK HÜTTER, Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. lie Jaargang ZATERDAG 10 Maart 1917. No. 10 Redactie en Administratie Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 HAARLEM. Bloctnendaalsch Weekblad. Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Dit nummer bestaat uit twee bladzijden. Voor Koster ontvingen we nog van (Jen lieer J. T. 2.50; te zanten met het vorige week verantwoorde dus f 55,50. Wij hebben het bedrag Vrijdag afgedra gen aan Koster, die er natuurlijk zeer mee ingenomen was, en langs dezen weg den vriendelijken dames en heeren uit Bloemen- daal hartelijk dank zegt. GRENSVERANDERING ten zonderling voornemen, gelegen in de sfeer van goede trouw, praktisch en theoretisch staatsrecht en economisch belang. Wij hebben er de vorige week aan her innerd dat het bestuur en de ingezetenen van Bloemendaal (trouwens ook die van Heemstede), na 1902 in de rechtmatige ver wachting hebben verkeerd, dat alle annexa tie-plannen van Haarlem ten aanzien van deze gemeenten voor goed waren verwe zen naar het rijk der geschiedenis. Wij hebben daarna geschetst hoe de streek daarna nog krachtiger dan ooit en naar het scheen tot bevrediging van alle be trokkenen, zich in de richting van gezon de decentralisatie en van onderlinge samen werking van gelijkwaardigen. stevig ont wikkeld heeft. Wat de Haarlemsehe pers, waarvan in het bizonder „Haarlem's Dagblad" zich veel moeite geeft om het Haarlemsehe voorne men aannemelijk voor te stellen, inmiddels heeft gepubliceerd, bevestigt wat wij schre ven. Alvorens wij daarop komen, iets over den naam welken men aan deze aangelegen heid in Haarlem geeft. Men gewaagt hier van eene „grensregeling" of nog erger „de" grensregeling. Wat Bloemendaal en Heem stede betreft, kan gerust worden gezegd dat ten deze niets te regelen valt. Men regelt alleen iets wat ongeregeld of onre gelmatig is, met name wanneer zoo iets ongeregelds aanleiding geeft tot wrijving, geschil, praktische bezwaren. Daarvan ls hier geen sprake. Hier is alleen sprake van eene door een der betrokken gemeen ten, Haarlem, gewenschte grens verandering. (Dat een gedeelte van dc gemeente Scho ten, met name het z.g. Schoterkwartier, door de Binnenlandsche Exploitatie Maat schappij van onroerende goederen te Haar lem gebouwd op het voormalig buiten goed der familie Korthals Altcs, genaamd ..'t Klooster", wellicht in deze eenstemmig is met Haarlem, kan hij deze redeneering buiten beschouwing blijven. De burge meester van Schoten, de heer Buhrop, heeft blijkens een vraaggesprek, opgenomen In ..Haarlem's Dagblad" van Dinsdag 27 Fe bruari 1917. Ie bl.. do verhouding van het Schoterkwartier tot Haarlem en de nalatig heid van Haarlem te dien opzichte, duidelijk uiteengezet en wij kunnen volstaan met daarnaar te verwijzen. Wij kunnen er aan toevoegen, dat Haarlem destijds het bui tengoed 't Klooster voor, wij mcenen, 100.000,—, een luttele som. had kunnen aankoopen, cu aldus de zaak zelf in de hand had kunnen hebben en tal van moei lijkheden en groote onkosten, o. a. de over name van de schulden die Schoten b. v. voor het oprichten eeuer eigen gasfabriek heeft aangegaan, aldus zich had kunnen besparen. Ten opzichte van Bloemendaal. waar 160 woningen voornamelijk voor de arbeiders in het bloemistenvak worden ge bouwd. was de burgemeester, onbillijk. Overigens staan zijne beschouwingen bul ten onze zaak.) Haarlem vvenscht dus grensverandering, greusuitbreiding ten koste van Bloemen daal en Heemstede om te trachten aldus een groote gemeente te worden, wat het nog niet is. en zich anderzijds door het verkrijgen van goede belastingbetalers schadeloos te stellen voor wat het eener- zijds, door de noodwendige annexatie van het Schoterkwartier vreest te kort te zullen komen. Het is alweder een artikel in „Haarlem's Dagblad" van Maandag 26 Fe bruari 1917. Ie hl., waardoor deze bedoe ling en het in den grond der zaak bestaan van alleen deze bedoeling van Haarlem blijkt. De schrijver zich noemende Schildwacht, geeft daar in zijn eerste arti kel over deze zaak slechts cijfers van de vermoedelijke opbrengst der belastingen in het grootere Haarlem dat hij zich denkt. In zijn vurigen eersten aanloop grijpt hij heel openhartig naar het eenige eigenlijke za kelijke argument van Haarlem, dat tegen over Bloemendaal moet dienst doen: de behoefte aan en begeerte naar geld. Wij zullen later zien, dat dit argument geen hout snijdt, maar bepalen ons voorlooplg tot het met eenig leedvermaak constatee- ren, dat de handbeweging welke ons den bodem van Haarlem's geldkist wilde laten zien, ons tevens den bodem laat zien van Haarlem's hart. Doch het zakelijk artikel van dezen blijk baar goed ingelichten Haarlemschen schild wacht, geeft ons nog een tweede blik in Haarlems gemoed. Om de annexatieplan nen smakelijk voor te stellen, becijfert hij (zonder mede te rekenen de door hem medegedroomde annexatie van Spaarndam met de sluizen, en de enorme bedragen die Haarlem zou hebben uit te keeren voor overname van openbare werken, voor scha devergoeding wegens werken aangelegd in het vertrouwen dat men onverkort bleef bestaan, de millioenen noodig voor de ge droomde zeehaven en voor een eigen bad plaats aan het zeestrand, enz.), dat de hoofdelijke omslag in Haarlem van 6.1 pCt. tot 4 pCt. zou kunnen dalen, maar om daar toe te- geraken, rekent hij het belastbaar inkomen van geheel tegenwoordig Bloe- mendaal (Overveen, Aerdenhout, Vogelen zang inbegrepen), mede. En als om te be vestigen dat het Haarlem in zijn hart ei genlijk te deen is om veel meer nog dan het nu vraagt, om de groote buitens, alle dninterrein, Aerdenhout. ja. om geheel Bloemendaal. gewaagt Schildwacht in zijn tweede artikel („Haarlem's Dagblad" van 8 Maart 1917. Ie bl.). van wat hij vermeent de meening te zijn van mr. Van Leeuwen,, den vorigen Commissaris der Koningindat het een fout zou zijn in het ontwerp, dat bedoelde stukken zijn uitgesloten. Schild wacht gaat in zijn ijver ook hier weer veel te ver. Hij gewaagt hiervan als van een „fout" „in het plan van Gedeputeerde Sta ten". Een plan van Gedeputeerde Staten? Hoe nu Hieromtrent behoort Schildwacht zich te verantwoorden. Hoe weet hij, dat het plan van Haarlem het plan zou zijn van Gede puteerde Staten of welke aanwijzingen heeft hij daarvoor Loopt de schildwacht hier niet van zijn post en zijn eigen mond voorbij, waarvoor toch ook een schild wacht behoort te staan Gedeputeerde Staten hooren volgens dc wet de betrok ken gemeentebesturen, dus èn Haarlem èn Bloemendaal, èn Haarlemmerliede c. a. èn Heemstede èn Schoten als gelijkwaardigen. Als college dat niet een bepaald gemeente belang, maar ten deze het. algemeen be- lang dient, hoort het de besturen dezer gemeenten onpartijdiglijk aan; het heeft eerst Haarlem gehoord, omdat Haarlem de verzoeker is, maar eerst als ook de bur gemeester en wethouders der vier andere gemeenten zijn gehoord, komt het college tot eene beoordeeling van Haarlem's ver langen, aan de hand van gegevens welke het te voren niet bezat, en eerst daarna eventueel tot een plan of tot geen plan. Het is onze bedoeling niet, met Schild wacht of met eenigen anderen Haarlem schen schrijver in debat te treden over deze- zaak, hij gaat ons in zijn ijver en zijne fantasie daarvoor te ver van het eigenlijk terrein van het vraagstuk weg, al behou den wü ons voor aan beschouwingen als de zijne, eigen opvatting te toetsen, opdat onze ingezetenen en die van Heemstede met eenigen tijd allen duchtig goed zullen we ten, waarom het eigenlijk gaat. Voor dit maal willen wij alleen nog wijzen op de door Haarlem's gemeentebestuur (zie het officieus getinte le artikel over deze zaak in „Haarlem's Dagblad" van 22 Februari 1917, le bl.), neergeschreven onwaarheid als zou door Haarlem alleen moeten wor den voldaan aan de (lees: alle) behoeften van grooter Haarlem (lees: Haarlem en omliggende gemeenten), welke steeds groo ter afmetingen aannemen. Als dit niet eene door eenvoudigen oog opslag zoowel als door cijfers als flagrant onwaar te kenschetsen, als dit niet eene volkomen in de lucht hangende bewering ware, dan zou inderdaad voor annexatie reden bestaan, maar gc'"k van zelf spreekt voor geheele annexatie van alle omliggende gemeenten, dan zou men een geval hebben nog veel ernstiger dan waarin destijds Utrecht en Leiden hebben verkeerd, dan zou men aan de provinciale en zelfs qan de rijksregeering terecht het verwijt kunnen maken, veel te lang te hebben gedraald met zelfstandig ingrijpen. Maar zoo is het niet. en terecht hebben zoowel de provincie als het rijk den voor een groot deel aan tijdig doorzicht, aan eigen energie en aan eigen beleid van Bloemendaal en Heemstede te danken grooten bloei dier gemeenten on gestoord zijn gang laten gaan. Dat dit zoo moge blijven is de hartgrondige wensch van. wij durven wel zeggen alle ingezetenen van die beide gemeenten, voor de redelijk heid van welken wensch zij kunnen aan voeren gronden van goede trouw, van oractisch en theoretisch staatsrecht en van economisch belang. Daarover een volgend maal. (Wordt vervolgd.) ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL. 8829 KRONIEK DER WEEK. Maart. Een bericht uit Amerika ont hult pogingen van Duitschland om Mexico en Japan bij voorkomen tegen de Veree- nigde Staten te gebruiken. 2 Maart. De Engelschen maken mel ding van verdere vorderingen aan het Westfront. Omtrent de vorderingen den laatsten tijd aan dat front gemaakt, heet het in de Engelsche krijgsverslagen: „Terwijl de terugtocht der Turken in Mesopotamië een volkomen nederlaag Is, was het terugtrekken van den vijand uit de buurt van Ancre een vooraf beraamde beweging, die ordelijk werd uitgevoerd. Men moet echter niet denken, dat zij vrij willig was en niet geboden door militaire noodzakelijkheid. Zij was n.l. het logische, zij het dan ook vertraagde, gevolg van den slag aan de Somme, door welken de Dult- schers in een taktisch moeilijke positie waren gekomen. 2 Maart. De Russen bezetten Hamaden in Perzië. 3 Maart. Een aantal ongenoemde af gevaardigden van den „Raad van Vlaan deren" trekt naar Berlijn om met den rijks kanselier over een binnenlandsche Belgi sche aangelegenheid, n.l. de bestuurlijke scheiding, te gaan spreken. Deze daad wordt terecht door de Vlaamsche pers In Nederland en door vooraanstaande Vlamin gen streng afgekeurd. 5 Maart. De politie vat tc Hoboken zekeren Fritz Kolb, die bekend heeft, dat hij bij een complot betrokken is om pre sident Wilson door een bomaanslag te dooden en magazijnen in de haven van New-York in de lucht te laten springen. Bij een onderzoek blijkt, dat hij mede plichtigen heeft; ook dezen worden ge vangen genomen. 6 Maart. „Het Handelsblad" maakt mel ding van een Duitsche officieele kennis geving, dat de stad Gent en de burge meester beiden beboet zijn voor 100.000 mark. Op aangeplakte berichten van den luchtaanval op de stad in Februari, was het woord Entente-vliegtuigen overgeplakt met „Duitsche Zeppelins". De kinderlijke Belgen hebben een kwaden schoolmeester gekregen. 6 Maart. De 22 graanbooten zullen he den niet uitvaren, zooals het plan was, om in Amerika graan voor de regeering te gaan halen. Wij hadden eerst bij Duitschland gevraagd, of men daar vei ligheid kon waarborgen; neen, dat kon men er niet; zelfs niet de vermaarde betrekke lijke veiligheid van u weet wel, in Fe bruari 7 Maart. Een Reutel-bericht uit Lon den spreekt verbazing uit over de afkeu ring van de nieuwste „Order in Council". door de Nederlandsche pers geuit. Het wijst op den aan Holland aangedanen hoon en schade door de Duitsche onderzeeërs en besluit: „Duitschland erkent, dat het de neutrale schepen van de zeeën wil verdrijven, ten einde de beschikbare scheepsruimte van de wereld te verminderen. Wanneer Neder land zich daarbij nederlegt, door te be rusten in den onwettigen duikbootenoorlog tegen de neutralen, zonder iets anders dan een lauw protest, speelt het in de kaart van Duitschland en kan het niet rekenen op faciliteiten of consideratie van de zijde van Groot-Brittanië." 7 Maart. De groote Nederlandsche Stoomvaartmaatschappijen, die op Indië varen, deelen mede, dat voortaan de reis daarheen door het Panama-kanaal zal gaan. S Maart. Graaf Zeppelin overlijdt. PLAATSELIJK NIEUWS. Opgeheven halten. -- De E. N. E. Tj- halten Maarten-van-Heemskerkstraat. lan ge wissel Kleverpark (noordzijde) en Kin- heimplein, zijn opgeheven. Op Donderdagochtend waren de bordjes echter nog niet weggenomen. Hier en daar hadden dus passagiers post gevat en wenkten. Maar den bestuurders was na tuurlijk aangezegd, dat de halten opge heven waren, en zij reden dus door. Tot groote ergernis van de passagiers, want men posteert zich niet, en zeker niet bij dit koude weer, aan een tramhalte om van het fraaie gezicht van lekker voorbijgon- zende tramwagens te genieten, maar wel om er daar in tc stappen en mee te kunnen rijden. Waarom zorgt de directie niet, dat vanaf het uur der ophefing, ook de haltebordjes verwijderd zijn, of van een aanwijzing voorzien, dat daar niet meer wordt halt gehouden? Dit is volkomen onbehoorlijk. naar ons oordeel. Villa „Wacha", aan den Potgieterweg, is Dinsdag in de veiling opgehouden voor 19.050,-. Naar wij vernemen, moeten de bewoners van de twee dichtstbij de spoorbaan gele gen huisjes van de Kleverlaan er al uit; die huisjes gaan, zooals men weet, tegen de wereld, om ruimte voor een nieuwen toegang naar de ijsbaan te maken. Het verzoek van de Bloemendaalsche koffie,huishouders, om tot 11 uur open te mogen blijven, is afgeketst. Anthraciet hebben we dus deze week weer gehad, door tusschenkomst der ge meente, weer een mud. Voorloopig zijn wc dus weer gered, en we hebben ons over de distributie der brandstoffen niet te bekla gen. Jammer is het wel, dat er nog altijd weer een paar dagen overheen gaan voor ze bezorgd worden. Wij nemen graag aan, dat dit niet anders gaat, maar voor inge zetenen, die erom zitten te springen, is het wel wat lastig. Graag zouden ze iemand sturen om de kolen voor hen te halen, maar bestaan er in Bloemendaal wel menschen, die zich daarmede belasten? Iemand, die met een kar voor verscheidene personen tegelijk ging halen, zou een aardig daggeld kunnen verdienen. Het aantal personen, dat zich Donder dag om anthraciet aanmeldde, was maar eventjes1350. Op de plek aan den Bloemendaalschen weg, te voren door een opzettelijk leelijk gemaakte schutting aan het oog onttrokken, een plek aangekocht door de gemeente, te genover Willemshoeve van den heer Frans Eldering, is thans een pleintje aangebracht. Het fraaie landhuis, destijds daar geplant ook in een soort tegenkanting tegen een vorig gemeentebestuur, komt nu van alle zijden goed uit, en de mogelijkheid is nu geschapen van een naar het zuidoosten loo penden nieuwen verbindingsweg van Bloe- mendaalscheweg en Julianaweg, terwijl dan aan de zuidzijde van Willemshoeve zich een weg zou kunnen afbuigen naar het noordelijk gedeelte van den daargelegen polder. Zoo zou dan tochmaar laat ons geen oude quaestien ophalen .de tijd is al ge noeg vol moeilijkheden van allerlei aard. Fietsers. - Deze week uwe lantarens ten 6 uur 24 minuten aansteken. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processc n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij D. Schipper. Donkerelaan 12, te Bloemen daal, een wittebroodkaart; aan het bureau van politie te Overveen, een huissleutel; een touw; een kaarslantaarn; een leeren pet; een paardedek. Verloren: een gummischoentje; een zilveren broche. Komen aanloopen bijG. Kune- man, Boschlaan 3, te Bloemendaal, een klein bruin hondje. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 2 Maart tot Donderdag 8 Maart. Geboren: d. van P. J. de Zwart en A. G. C. Nieuweboer; z. van A. Waller en H. Pierson. Overleden: H. Loerakker, 81 j.S. J. M. Neelissen, 4 m. Overleden inhet gestichtMee- r en berg: J. van der Kaaij, 31 j.; J. de Vos, 62 j.; M. W. van den Bosch, 86 j.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1