ALGEMEEN WEEKBLAD OPTISCHE ARTIKELEN Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. bij DIRK HÜTTER. Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. lie Jaargang. ZATERDAG 17 Maart 1917. No. 11 Het Vrijs per jaar 2,60 Prijs per nummer 25 cents. UeekMmL Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN' Kantoor voor redactie en administratie: AdTerteutiën 10 cents per regel; bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Bestelt onze Telefoongids gerangschikt naar de nummers. Wie ons™ 25 cent in postzegels stuurt, krijgt deze franco toegezonden. PRIJSVRAAG. Wie van onze lezeressen of lezers kau ons den dichter noemen van de ode op Oud-Holland, waaruit we de hierna volgen de regels aanhalen: Toen trotsch de roem des wouds gleed over ['t vlak der zee, Kn 't rommelen van 't kanon deed daveren [de ree. Rn van dit specimen van meer burgerlijke stichtelijke dichtkunst: Morren, klagen Bij de slagen Van het leven, Zal 't bedroefden Zwaar beproefden Uitkomst geven Niet versagen. Stil verdragen Elke ramp op aard, Is er streven, Meer verheven, Meer den christen waard Ter vergemakkelijking willen wij er nog bijvoegen, dat het beiden dichters zijn uit de laatste 150 jaar. Antwoorden moeten ons bereiken vóór 31 Maart. Voor de juiste oplossing, of die, welke naar ons oordeel daaraan het meest nabij komt. stellen wij als prijs eenige fraaie boekwerken beschikbaar. GRENSVERANDERING III. Len voorloopig welgelukte manoeuvre ol ile kolendistributie door Haarlem. Het is ons welbekend, dat Haarlem gaar ne allerlei sprieten uitsteekt in het Bloe- mendaalsche, misschien ook in liet Heem- steedsche leven, om zich daaraan en daar in vast te zetten; wij Bloemendalers zijn als dorpelingen altijd nog ietwat ouder- wetsch, gemoedelijk en laten ons dat doen, wat onverstandig is, maar met onze ge aardheid nu eenmaal niet geheel te vermij den. In plaats van b. v. een groot dagblad te lezen en „Het Bloemendaalsch Week blad", zijn er zoo waarlijk lieden alhier, die Haarlemsche bladen lezen, alsof het voor de hier wonenden van belang is te weten op welken dag de een of andere Haarlemiet zijn linkervoet verzwikte of hoeveel Bloe- tnendaalsche en Heemsteedsehc ingezete nen hebben bijgedragen aan liet Haarlem sche Vorstcomité, waarvan de Bloemen- daalsche of Heemsteedsche bevrorenen niet genieten; alsof het in 't bizonder voor de Bloemendalers en Heemsteeders van be lang ware, geregeld liet grenswijzigings serum, dat de heer Peereboom dagelijks vcrsch bereidt, door lezing van het Haar lem's Dagblad" in te nemen in tusschen- zinnetjes als: „Grooter Haarlem is aan staande" „eindelijk is er stellig een nieu- „we lijn (tramlijn) in het verschiet over „den aan te leggen zeeweg naar Zand- voort", enz., enz., enfin men is op een dorp nu eenmaal niet slimmer en zelfs ons blad is uitgenoodigd, geen melding te ma ken van het verhandelde in de laatste ver gadering van Bloemendaal's Bloei". Maar wat nu met de kolendistributie gebeurde, is. voor zoover wij het hebben begrepen, al te kras. Dit is het volgende: het Rijks- kolendistributie-burean is gevestigd te 's-Gravenhage; voor dit bureau is liet ge makkelijker met weinig gemeentebesturen in betrekking te staan. Dies werd de bur gemeester van Haarlem uitgenoodigd zich te willen belasten met de taak van direc teur van een onder-distributie-kantoor Haarlem, waarop dan de omliggende ge meenten zouden zijn aangewezen. Hoewel hierop niet happig, nam de Haarlemsche burgervader deze functie aan. En nu komt hetmaar in stede van zich nu eerst te verstaan met degenen, voor wie hij die functie aannam, alvorens die distributie te doen ingaan, loopt Z.E.A. vooruit op aller lei grootscheepsche uitbreidingswenschen zijner gemeente, uit zicli en gedraagt zicli alsof hij reeds burgemeester van een groot- Haarlem is, en iaat opnemingen doen en bevelen uitdeelen door een Haarlem- schen kolenhandelaar in Bloemendaal en Heemstede, en distribueert over het ge bied, waarover hij geen zeggingschap hoe genaamd heeft, met het noodzakelijk ge volg, dat de plaatselijke controle, die alleen kan worden uitgeoefend door de plaatse lijke autoriteiten, ontbreekt. Zeker ook om dien schakel in te lasschen .werden de burgemeesters van den omtrek later uitge noodigd samen te komen te Haarlem, onze burgemeester zendt den directeur van ons distributiekantoor, docli deze wordt niet toegelaten. Op die bijeenkomst zijn na tuurlijk allerlei zaken besproken, die wij niet weten, maar wat wij wel weten is, dat thans algemeen zeer sterk de indruk in de omstreken van Haarlem lieerscht. dat de bu/gemeester van Haarlem van al deze betrekkelijk toevallige omstandigheden ge bruik maakt om zich bij verschillende soorten ingezetenen van den omtrek een wit voetje te verschaffen en om de ge meentebesturen van den omtrek zooveel mogelijk uit te schakelen. Wij achten dit een zeer ongerechte handelwijze; hier wordt dan ter toekomstige verrijking van de eigen gemeente gebruik gemaakt van treurige omstandigheden, aan welker ont staan dc gemeentebesturen .van den om trek part nocli deel hebben. Op deze wijze brengt Haarlem ons allen tot de overtui ging dat het de grensverandering met alle ten dienste staande middelen wil forcee- ren. Zoolang Nederland zich het tot een eer rekent een rechtsstaat te zijn, is van for- ceeren geen sprake. En met kleine midde len te trachten een groot doel na te stre ven. vestigt den indruk, dat men over een groot middel niet beschikt. Onze aanstaande? (Wordt vervolgd HET DAGHET iN DEN OOSTEN. L'histoire est en marche De oorlog is ontbrand door de indus- trieele en handels-concurrentie tusschen Engeland en Duitschland, door de botsing van Oostenrijksche en Russische belangen op den Balkan, de Duitsche expansie die zoekt naar afzetgebieden en landen, die grondstoffen voortbrengen, het Duitsche economische leven, dat zich een koren schuur buiten bereik der Engelsche marine wilde verzekeren in Mesopotamië. De tot het uiterste opgevoerde geest van concur rentie, eigenbelang en uitsluiting deed den strijd ontbranden, naar aanleiding van 't Balkan-vraagstuk, maar op zijn beurt heeft de oorlog de sluimerende krachten der his torie ontketend: de Arabieren komen in verzet tegen de Turksche heerschappij, die sinds 5 eeuwen hun cultuur heeft ver woest. die indirect de opkomst van West- Europa tot wereldbeheerscheres heeft be werkt. Amerika wordt wereld-mogendheid, laat zijn terughoudendheid varen, de revo lutie tegen het Russisch ancien régime is losgebarsten: en de oorlog is méér dan aanleiding, de oorlog zal de revolutie mo gelijk maken. Het groote bezwaar voor de revolution- naire partij was de uitgestrektheid en daardoor de afgeslotenheid van het Rus sische platteland: deze is opgeheven door den oorlog, die den boerenstand concen treert in de geweldige legers. Het daghet in den Oosten: in Rusland de revolutie in gang, dat beteekent de moge lijkheid eener federatieve republiek of monarchie, dat beteekent vrijheid in 't grootste land van Europa. En zooals West- Duitschland is ontwaakt door de Fransche revolutie, zoo kan Duitschland thans gered worden door de bevrijding van Rusland. Frankrijk heeft ruim een eeuw geleden Spanje en Italië meegesleept, een door eigen krachten bevrijd Rusland kan ook de vrijheidlievende, democratische elemen- ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL. 8829 ten in Pruisen en Oostenrijk wekken. De perspectieven die zich in deze historische maand openen zijn geweldig: Turkije wankelt, Rusland ontwaaktdat kunnen de hechtste waarborgen worden voor een duurzamen vrede. KRONIEK DER WEEK. 9 Maart. „Vrij België" ontleent aan kar dinaal Mercier's vastenbrief het volgende: „Wij hebben de machtige stem van de echtgenooten en moeders vernomen; onder haar snikken smeekten zij God den moed en de eeretrouw hunner mannen en zonen, met geweld weggevoerd naar de werkplaat sen van den vijand, hoog te houden. Men heeft die dapperen op het oogenblik van hun vertrek, hun krachten zien verzamelen om hunne gezellen moed in te spreken of om. met een uiterste inspanning, het natio naal lied aan te heffen; wij hebben hen, na hunne terugkomst, gezien, bleek, uitgemer geld, menschelijke wrakken gelijk; terwijl onze oogen, door de tranen bevochtigd, hunne uitgedoofde blikken trachtten te ont moeten, bogen wij diep voor hen neder, want. zonder dat zij het zelf wisten, ver toonden zij ons een nieuwen, onvermoeden kant van de heldhaftigheid onzes volks. 10 Maart. Een Havas-bericht uit Parijs luidt: De prefectuur van de Somme heeft in dc bladen eene waarschuwing aan de kinderen geplaatst, om vooral geen bon bons van de straat op te rapen, omda onderzoek aan het licht heeft gebracht, dat herhaaldelijk vliegmachines boven Amict- gevlogen hebben, die met culturen van cholera, pest en dysenterie gevuld suiker goed lieten vallen. (Dit is wellicht het weerzinwekkendst van alles wat deze oorlog heeft ver toond.) 11 Maart. Een Duitsche duikboot torpe deert wederom een Belgisch reliefschij.-. Aan een beschouwing daarover in „Hl Handelsblad" ontleenen wij: De Duitsche regeering ried de commissie in hare waarschuwing, de bedoelde scha en de noordelijke route te laten nemen, die vei lig heette te zijn. Op 5 Maart, dus meer dan een maand later, berichtte Duitschland de commissie, dat de noordelijke route nog niet veilig was. Duitschland moet nu openlijk verklaren of het de voortzetting van het ondersteu- ningswerk al dan niet wil mogelijk maken, of het zijn eigen onderzeeërs al dan niet controleeren kan, of neutrale schepen, die iti dienst van de commissie varen, al dan niet veilig de route kunnen volgen, die vol gens de Duitsche verklaring begin Febru ari reeds gevaarloos heette te zijn en die nu weder in begin Maart onveilig wordt genoemd. 11 Maart. De Engelschen bezetten Bag dad. 12 Maart. De Franschen maken plaat selijke vorderingen aan het westelijk front. 13 Maart. Naar aanleiding van Zeppe lin's dood schrijft een Berlijnsche corres pondent in „Het Handelsblad" o. in. Graaf Zeppelin is gestorven, nadat hij zijn levenswerk bekroond gezien had. Misschien zelfs op het goede tijdstip: vóór hij zijn levenswerk overvleugeld zag.... Want in aëronautische kringen twijfelt men er vaak aan of de toekomst wel zal zijn aan de bestuurbare luchtschepen de vreedzame toekomst, waarin de techniek weer ten dienste van dc menschheid komt. niet van de vernietiging der menschheid. De reus achtige vliegmachines, die nu allerwege ge bouwd worden, met een spanwijdte van veertig en meer meter, met drie, vier mo toren, elk van een paar honderd paarden krachten, met cabines voor een dozijn pas sagiers, een draagvermogen dus van dui zenden kilo's, moeten liet van de bestuur bare luchtschepen winnen in snelheid, iii veiligheid, vooral bij opstijgen en landen, en in aanschaffings-, onderhouds- en be drijfskosten. Men kan uit deskundigen mond thans vaak iiooren, dat de toekomst in de lucht aan het systeem „zwaarder dan de lucht" en niet aan het stelsel „lichter dan de lucht" is. En daarom is misschien Zeppelin door zijn dood een teleurstelling bespaard, wree- der dan één van de vele vroegere. li Maart. Het Landbouw Export-Bureau ontvangt bericht, dat de vanwege de En gelsche regeering aangehouden schepen met voedingsmiddelen en kunstmest zullen w orden vrijgelaten. 14 Maart. China verbreekt de diploma tieke betrekking met Duitschland. 15 Maart, in Rusland breekt een revo lutie uit. Een comiteit uit de Doema neemt liet landsbestuur ter hand; de voornaam ste legeraanvoerders en legertroepen val len den revolutionnairen bij. De politieke gevangenen worden vrijgelaten. De Tsaar doet afstand van den troon. Grootvorst Michael Aiexandrowits is benoemd tot regent. PLAATSELIJK NIEUWS. In liet nummer van Zondag 11 Maart van „De Zondagsbode voor Zandvoort, Aer- denhout, Bloemendaal en Overveen", haalt ds. Van Leeuwen ons blad aan als „een der plaatselijke bladen", zonder het met name te noemen. Wij verstouten ons, deze uitdrukking niet hartelijk te noemen tus schen twee bladen, die in wederzijdsche waardeering naast elkander hun taak ver vullen in ons geliefde Bloemendaal. Als de Haarlemsche bladen zoo iets nog doen, lijkt ons tot daaraan toe; immers te Haar lem wordt de eenheid tusschen bewoners van op zichzelf staande gemeenschappen niet zoo gevoeld en geëerbiedigd. Maar Bloemendaal voelen wij ons Teil k i. deren van eenzelfde gezin. Laat ons dus steeds die gezinshartelijkheid onderling be trachten ten voorbeeld van anderen. Vergadering. Maandag 19 Maart ten 8 uur houdt de afdeeling Bloemendaal van liet „Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en vacantiekolonies een alge- meene vergadering in „Rusthoek". Op de agenda staat o. m. een bestuurs verkiezing. De aftredende bestuursleden zijn Mevrouw Jacometti en de heeren H. L. van Beusekom en S. P. Rijnierse. Lezing te Bloemendaal. Dinsdag 27 Maart des avonds ten 8 uur, zal de heer Remko ter Laan een lezing houden over den Engelschen dichter Shelley. Naar wij vernemen vond de heer Ter Laan met zijne letterkundige lezingen ook elders veel bijval. Dr. H. Bitter.f Ons vorig nummer was juist ter perse als ons het bericht van den dood van dr. Bitter bereikte. Gedurende eenige jaren was dr. Bitter voorzitter van „Bloemendaal's Bloei", voor welke veree- niging hij zeer veel gedaan heeft. Een nieuwe stationschef te Bloemendaal. De heer J. A. Koch, stationschef te Bloe mendaal. wordt met 1 April e.k. bevorderd tot controleur van den loopenden dienst ter inspectie Winterswijk, standplaats Win terswijk. In zijne plaats wordt benoemd tot stationschef te Bloemendaal de heer S. van Gijn, thans commies le kl. bij den stationsdienst te Scheveningen. Kurhaus.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1