OPTISCHE ARTIKELEN bij DIRK HÜTTER. Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. £isclit echt (natuurlijk) Emser-Zout lie Jaargang. ZATERDAG 7 April 1917. No. 14 Redactie en Administratie Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 HAARLEM. M Bloetnendaalsch Weekblad. Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Dit nummer bestaat uit twee bladzijden ONZE PRIJSVRAAG. Onder de ingekomen antwoorden waren er verscheidene, waarin Helmers als den dichter van de ode. Tollens als dien van het andere vers werd genoemd. Een 3-tal echter schreef het laatste op rekening van De Génestet. Een inzender wilde beide verzen Bilderdijk in de schoenen schuiven; ook Ter Haar, Bellamy, Van Alphen, Lau- rillard en Beets werden genoemd. Ge ziet, verscheidenheid van meening genoeg; dat de verzen echter door de redactie van dit weekblad eigenhandig in ongeveer drie minuten vervaardigd werden, ziedaar de waarheid, welke niemand bevroeden kon. Ziedaar, waarop nu letterlijk niemand ons blijkbaar taxeerde. Onze inteekenaren zullen zonder twijfel tevreden zijn, en met nog meer graagte dan ooit „Het Bloemen daalsch Weekblad" lezen, welks redactie op poëtisch gebied zich met de meest ver maarde dichters der Bloemlezingen meten kan, zooals ge ziet!!! GRENSVERANDER1NG VI. Nog eens (le brandstoffenvoorziening en de Haarlemsche grensveranderingsplannen. Men schrijft ons: Prof. mr. J. T. Buijs zegt in zijne toe lichting, kritiek op de Grondwet, deel I, blz. 10 en II, behartigenswaarde woorden, welke, mits goed gelezen en aan de feiten getoetst, nagenoeg even zoovele redenen zijn die pleiten tegen Haarlem's plannen. Hij stelt o. m., terecht, en zegt met an dere woorden, dat om een annexatieplan te doen slagen, het niet voldoende is, dat beide betrokkene gemeenten toestemmen, en dat gemis aan toestemming van ééne van hen op zich zelf niet voldoende is zulk een plan te doen mislukken, want, zegt hij: Bij het feit dat elke gemeente hare na tuurlijke grenzen vinde, zal toch ook wel iiet algemeene staatsbeleid betrokken zijn, vooral in een land als het onze. waar de uitvoering van zoovele wetten aan de bur gerlijke gemeente wordt opgedragen. Prof. Buijs bedoelt hier met gemeenten de gemeenschap (zie blz. 10 aldaar) van zekere gelijke belangen hebbende ingeze tenen des rijks en met natuurlijke grenzen de grenzen van grondgebied. En nu moet uitdrukkelijk geboekstaafd worden, dat het wel gemakkelijk is voor het rijkskolen-distributiekantoor, (den lieer Erowein), om, zooals is geschied, na voor overleg met jhr. Sandberg, den burge meester van Haarlem alleen, de brand- stoffendistributie van Den Haag uit over Haarlem te laten loopen en dan rnaar aan cene aldaar onder Haarlemsche leiding te stellen commissie over te laten, hoe het verder zal gaan, maar dat deze nn getrof fen zoogenaamde regeling, waardoor de distributie IN BLOEMENDAAL noodzake- lijk in de WAR moest loopen (tot groote en Haarlem te schande strekkende schade vooral van de Bloemendaalsche brandstof- handelaars) is een kunstmatig uitwisschen an natuurlijke grenzen. Daarachter moet o. i. onder meer worden gezocht een opzet van Haarlem's burgemeester om van een tijdelijken noodtoestand gebruik te maken ten einde ten opzichte van onze gemeente eene stelling in te nemen welke in gewonen tijd hem ten eenenmale niet zou passen. Zandvoort ontvangt afzonderlijk brand stof; met Bloemendaal kon hetzelfde ge beuren. Het algemeen staatsbeleid bij de distributie is, dat ieder complex, groot of klein, behoorlijk geholpen wordt. Niet, dat de distributie-regeling kunstmatig wordt verwrongen om daarmede andere doelein den na te streven. Dat de betrokken rijksambtenaar daar geen kijk op had, is begrijpelijk, maar hij behoorde zooveel rechtsgevoel en zooveel kennis van Nederlandsche toestanden te bezitten om te weten, dat men zekere ra dicale maatregelen in ons land niet kan ne men, zonder allerlei rechtsbelangen voor goed te beschadigen, zoodat hij slechts met instemming van de betrokkene gemeenten, elk op zich zelf ze tot een belangen-com- plex mocht vereenigen onder voorzitter schap van Haarlem. KRONIEK DER WEEK. 3/ Maart. De Deensch West-Indische eilanden worden aan de Verecnigde Staten van Noord-Amerika overgedragen. 1 April. De Eranschen en Engelsehen maken vorderingen tot dichtbij Sint Quen- tin. 1 April Het Nederlandsche tankschip Hestra" wordt door een Duitschen duik boot in den grond geboord. 3 April. President Wilson houdt een rede- waarin hij een overzicht van de ver houding tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland geeft. Hij adviseerde aan het Congres, den staat van oorlog goed te keuren. Wilson verklaarde, dat de Vereenigde Staten geen enkele twist hebben met het Duitsche volk. De oorlog is veroorzaakt door dynastieke belangen. De naties kun nen een veroveringspolitiek van een nabu- rigen staat niet dulden. De Pruisische autocratie kan nooit de vriend van de republiek der Vereenigde Staten zijn. 5 April. De Amerikaansche Senaat neemt met 82 tegen 6 stemmen de motie aan. waarbij de Vereenigde Staten in oor log met Duitschland worden verklaard te zijn. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze nieuwe begraafplaats. Maan dag werd onze nieuwe begraafplaats geo pend. En ofschoon wij in den aanvang reeds een artikel aan deze mooie inrich ting, toen in aanbouw, wijdden, zoo moch ten wij toch niet verzuimen, leek ons, er nog eens heen te gaan nu zij voltooid was. Het is daar een al zeer mooie plek van de wereld; men kan er zich al geen schooner en plechtiger denken voor een begraafplaats. Temidden van een grootsch duinlandschap, naakt en ruig, of ook wel in de neergiooiende of stijgerende verten met donkere bosschen begroeid, de einders blauw omkleed met dorpen en steden. De zuivere zee blaast haar machtigen adem over de streek. Er is in deze eenzaamheid het gevoel van de oneindigheid. De Bergweg, die van den Meerenbergschen w eg naar het kerkhof voert, ziet er uit muntend verzorgd uit. Aan het eind rechts bereikt men een begrind voorplein; de aanblik van de begraafplaats is fraai, maar de vorm van het front ware beter, als de hoek rechts ook wat was afgerond; dat stuk moest er eigenlijk ook bij. De doodgraverswoning een welge bouwd vriendelijk huiske heeft ook nog een andere bestemming. Er is n.l. een spreekkamer in, waar de menschen, die over begrafenissen komen spreken, ontvan gen worden. Er is een mooi, ruim trappor taal, een fiksche keukenkamer en kamer voor het gezin Kranenburg in. Achter dit huisje ligt het lijkenhuis; daar in is ook een bergplaats voor benoodigd- heden. Daaronder zagen wij o. m. al het moderne toestel voor het neerlaten der kist in de groeve. In het voorvertrek komt nog een sectietafel. Temidden van aigezande en opgehoogde duinhellingen, met sparren, dennetjes of andere struikjes beplant, ligt de oprijlaan. Bij een bocht staat men ineens voor een recht opgaand pad, aan welks eind op de hoogste duin de aula zich verheft. De aula is een statig sober gebouw. Het is opgetrokken in allereenvoudigste^ Louis XIV-stijI. Een breede trap voert naar den vooringang. Binnenkomend, be vindt men zich in een ruime witte hal; deze is bestemd voor de familieleden, en zal worden gestoffeerd met tabouretten langs de wanden. Achter de hal ligt de kapel. Dat is dus de ruimte waar de lijkkist wordt binnen gebracht. Dit vertrek heeft toegang aan de achterzijde door een ruime poort. Ter wijl men uit de volgkoetsen aan de voor- ziide in de hal uitstapt, rijdt de lijkkoets langs een pad dat zich rond de aula buigt, naar die poort aan den achterkant. Die poort is versierd met beeldhouwwerk in zandsteen. Op een cartouche zijn Staring's versregels gehakt: Uit nacht rijst morgenrood. Het leven uit den dood. Er omheen zijn lijkkleeden en bloem festoenen gebeiteld. Het beeldhouwwerk is gemaakt door Louis Vreugde. Ter weerszijden van de hal vindt men toiletkamers voor de familieleden en wachtkamer voor de begrafenisbedienden. De aula is een fraai en tevens practisch in gedeeld gebouw. Architecten zijn de heeren Mulder en Van Asdonk. aannemer de heer S. P. Rij- nierse. De aanleg van de begraafplaats zelve is het werk van den heer Leonard Springer. Natuurlijk is alles erop ingericht om wat er is aangeplant popels, dennen, serin gen- en andere struiken goed te doen gedijen, maar meevallen zal het niet, daar in die woelige winden vanuit de zee. ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL, 8829 Onze gemeente heeft eer van haar grootsche plan. Belangstellenden moeten nog even wachten met te gaan kijken, tot de meubels en de wandbekleeding gereed zijn. Hopen wij, dat die spoedig kant en klaar mag zijn. Bloemendaal heeft dan op dit gebied een inrichting te toonen, die een der meest artistieke en statige van den geheelen omtrek is. Op initiatief van een aantal moeders had den de kinderen van de M. U. L. O. geld bijeengebracht om een geschenk te geven aan den heer en mevrouw IJzerman, die 14 dezer hun zilveren trouwfeest zuilen vieren. Woensdagmiddag had de aanbieding van het geschenk, tafelzilver, in de school plaats. Bloemendaal's Bloei hield Woensdag avond in „Vreeburg' haar jaarvergadering. Jaarverslag uitgebracht. Rekening en ver antwoording van den penningmeester. Tot bestuursleden gekozen de heeren mr. Wes- .'erwoudt, Dekker en Zeegers Veeckens. Herkozen de heeren P. H. Bijvoet en F. Hcckman. In „De Zondagsbode voor Zandvoort, Aerdenhout, Bloemendaal en Overveen", wordt medegedeeld, dat mejuffrouw M. M. Muller, de onlangs overleden oudste in woonster onzer gemeente, aan de Ned. Hervormde Kerk van Bloemendaal 300(1 heeft nagelaten. „En die steun," schrijft de redactie verder, „is geen weelde. Onze kerk te Bloemendaal heeft het noodig. Laat ik het nog eens zeggen: Onze kerk te Bloemen daal heeft het noodig. Omdat het kerkge bouw, en wat verder aan de zorgen van heeren kerkvoogden is toevertrouwd, er zoo goed verzorgd uitziet, schijnt wel eens betwijfeld te worden, of de kerk steun noo dig heeft. Wie dien twijfel wil zien weg genomen, kan bij de kerkvoogden terecht. Met de cijfers van inkomsten en uitgaven voor oogen, twijfelen zij zeiven niet. Daarom is een legaat, als van mej. Muller zoo wel kom, en zoo dankbaar aanvaard." Baldadigheid. Wij moeten nog eens de aandacht vestigen op de baldadigheid der jongens, die de steenhoopen aan den Vijver- weg maar niet kunnen voorbijgaan zonder er stcenen van stuk te gooien. Kan de po litie daar niet eens een oogje in het zeil houden: Tot secretaris van den Bond van middel baar personeel bij de posterij, telegrafie en telefonie, is benoemd de heer A. Maarssen te Bloemendaal. Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij indertijd melding maakten van het wak kere gedrag van den militair B. L. Groen, die met levensgevaar een meisje uit de spoorsloot redde. „Het Bloemendaalsch Weekblad" liet het niet bij die vermelding alleen, maar gaf bo vendien aan het Carnegie-Heldenfonds in Den Haag een verslag van deze zaak.. En tot ons groote genoegen vernamen wij nu dezer dagen, dat het fonds aan Groen voor zijn flinke gedrag eene belooning van f 25,— had toegekend. Een aardige genoegdoening voorwaar, voor „Het Bloemendaalsch Weekblad", dat er zoo gunstig op die aan wijzing beschikt is. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: diefstal van zinken pijpen; loo pen over verboden grond; rijden zonder licht. Gevonden en terug te bekomen bij Sweijen, Zomerzorgerlaan 46. te Bloemen daal. een kinderbont; A. Kohier, Bloemen- daalscheweg 110, te Bloemendaal, een por- temonnaie; Van den Heuvel,Kweekduinweg, te Overveen, een zijden zakdoek; aan het bureau van politie te Overveen, een bruine handschoen. Verloren: een bankbiljet van 10,—; een ring met sleutels; een huissleutel; een doublé armband. ÖO ct. per vierkante glazen flacon. Bietsers. Deze week uwe lantarens ten 7 uur 13 minuten aansteken. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 30 Maart tot en met Don derdag 5 April. Geboren: z. van J. P. van Schaagen en C. van Beusekom; z. van P. J. Rooij en A. J. van der Steur. Ondertrouwd: J. W. Bijvoet en W. P. M. C. Bijvoet. Getrouwd: J. van Altena en J. H. Nieuwenhuis. Overleden: J. J. Heddingh, 89 j. OverledeninhetgestichtMee- renberg: M. van Wanrooij, 60 j.J. Meijer, 29 j.A. van Koperen. 88 j. De scheppende macht van de maatschap pij vertoont een ontzaglijken groei en de „fout" van onzen tijd is, dat niet ieder het gevoel heeft tot deze groeiende maatschap pij te behooren en met zijn gevoel erin tc kunnen opgaan. Maar de werkelijkheid van deze gemeenschap is er. Zij moet meer en meer toonen een gemeenschap voor allen te zijn. De rechtsvorm, die dat bevorderen kan, is wat wij democratie noemen. De menschheid moet niet naar een verleden te rug dat in den vorm, waarin de verbeelding het schildert, nimmer heeft bestaan en zij moet evenmin zich een fantasiebeeld maken van de toekomst. De richting moet zijn naar een hoogere eenheid der samenleving, door uitbreiding en versterking van het op de werkelijkheid gegronde gevoel van saamhoorigheid, bij allen, die in arbeids plicht ook het ware arbeidsgenot zullen vinden. Prof. Is. d e V o o y s. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum van Kunstnijverheid. Het mu seum van kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Maart bezocht door 414 belangstellenden. In de aan het museum verbonden school werden de les sen gevolgd door 119 vrouwelijke en 108 mannelijke, te zamen 227 leerlingen, Uit de aan het museum verbonden boe kerij werden 175 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land in bruikleen gezonden. In het museum van kunstnijverheid is tentoongesteld een reeks teekeningen naar de natuur door Chris Lebeau, en bouw- beeldhouwwerk van Willem C. Brouwer. School-tentoonstelling. In de lokalen der Doopsgezinde school in de Ripperda- straat te Haarlem, hoofd de heer Swart, was Zaterdag en Zondag een tentoonstel ling van werkstukken der kinderen inge richt. Natuurlijk zijn wij er eens heen ge weest, en deelen nu onze bevindingen aan onze lezeressen en lezers mee. Welnu dan, wat wij daar vonden, be hoort tot het aller- allerbeste wat er op dat gebied in Nederland te zien is. Het zijn niet slechts de werkstukken, door de kinderen in de schooluren gemaakt, maar ook die, welke door hen thuis vervaardigd werden, nadat het onderwijs op de school hen daar toe voldoende bekwaamd heeft. Deze school is volksschool; de kinderen zijn niet bestemd om later te studeeren, maar om als handwerkslieden hun brood te verdie nen. In tegenstelling nu met vele volks scholen. waar den kinderen nogal eens wat overbodige kennis, die in het practisch le ven vaak belemmerende ballast blijkt,wordt bijgebracht, is het onderwijs op deze school voornamelijk gericht op het aanbrengen van practische handigheid, doorzicht; de geest van aanpakken, van durven-begin- nen wordt hier gekweekt, en, naar de heer Swart ons meedeelde, heeft hij de prach tigste uitkomsten met dit practisch onder richt bereikt. Probeeren. pogen, aanvat ten bij het teekenen, boetseeren, karton en houtbewerken, ja, zelfs bij taal- en ge schiedenis en ander onderwijs, want de kin deren maken al luisterend naar het woord des onderwijzers, notities van het vertel de en werken dat zelf uit. Zoo gaat het hier op deze school erom, in elk opzicht het kind zelfverzekerdheid, flinkheid, nauw gezetheid, energie, ordelijkheid aan te lee- ren. Meer dan door spreken wordt im mers door doen de belangstelling gewekt; liever dan in uitteraard toch altijd wat droge rekenboekjes zal het kind in zelf-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1