OPTISCHE ARTIKELEN bij DIRK HÜTTER. Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. 11e Jaargang. ZATERDAG 21 April 1917. No. 16 Red&ctie ea Ailminisiratle Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 HAARLEM. jtct Bloetnendaatsch Weekblad. Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Dit nummer bestaat uit twee bladzijden Grensverandering. Plaatsgebrek dwong ons het vervolgartikel „Grensverande ring naar het volgend nummer te ver schuiven. ONS VOLKSKARAKTER. Over dit voor ons in hooge mate be langwekkend onderwerp schreef de heer Th. M. Roest van Limburg, hoofd-com- missaris van politie te Amsterdam, een zeèr merkwaardige studie.®) Het is een belangwekkend en leerzaam geschrift. Een artikel, dat van ongemeene frischheid en helderheid van inzicht ge tuigt. Het oordeel van den schrijver is, dat de Nederlandsche volksaard elementen in zich bevat van een eenvoudig, niet ingewikkeld maar in zijn geheel stellig niet ondegelijk en ook niet onsympathiek karakter. Grootsch in den zin van romantiseh is het niet; het heeft het vlakke, het effene, het weinig imponeerende dat ook ons landschap heeft met zijn rust en zijn eenvoud. On doorgrondelijke diepten heeft het niet als de volken met de donkere oogen en de git zwarte haren, maar evenmin de wijde klaar te van de blauwoogige volken van het Scandinavische Noorden. We hebben wel licht niet te .stoffen op groote deugden maar evenmin onszelf groote zonden te vergeven. Wij blijven altijd binnen de gren zen van Hollandsche middelmaat en Hol- landsch fatsoen. Wij hebben geen hooge nationale stre vingen; onze hoogste wensch is het rustig behoud van wat onze ouders en voorou ders ons hebben nagelaten. Een hereeni- ging met onze Zuidelijke broeders, een voor dc hand liggende nationale wensch van een volk met temperament, is nog nooit een leuze geweest van eenige politieke partij ten onzent. En de schrijver vervolgt dan: „We zijn als geheel, als volk genomen, naar mijn stelligen indruk, geestelijk kern gezond. maar er is nog iets onafs in ons volkskarakter, iets weifelends, iets schuch ters. iets dat wijst op een niet altijd geluk kige leiding en opvoeding. Ik heb den in druk dat er van ons volK meer te maken zou zijn geweest. Heeft het oud-liberalis- me van de vorige eeuw daaraan wel licht schuld Het oud-liberalisme met zijn laisser-faire politiek, zijn theorie van de zelfregelende kracht van de vrij heid, die in ons land met den geringen aanleg van ons volk voor zelftucht, tot weinig meer leidt dan tot ongebondenheid. In Thorbecke's tijd en nog lang daarna gold het al heeft de groote staatsman het dan wellicht zelf niet gezegd dat kunst, en daarmede in het algemeen de hoogere gees telijke ontwikkeling des volks, geen regee- ringszaak was. Hoe lang heeft het niet ge duurd alvorens wij leerplicht hadden, wel ken tegenstand hebben niet onze eerste sociale wetten ondervonden? Wat is het nu nog moeilijk in vele onzer gemeenten iets gedaan te krijgen op sociaal gebied of op dat van volksopvoeding en volksontwik keling Wij zijn onder die omstandigheden nog in vele opzichten in onze jonkheid. Er is schuld bij ons zelf zoowel als bij onze be stuurders dat we niet nog veel verder zijn. Maar er is hoop voor de toekomst omdat onze aanleg goed is. We hebben neiging tot zelfcritiek, goed, maar laten we dan eindelijk eens niet uit sluitend blijven bij het woord maar ook overgaan tot de daad. Laten we, onze fouten kennende, ons eens ernstig gaan toeleggen op zelfverbetering. Laten we de vele heininkjes, die ons volk verdeelen in hokjes en vakjes en standen en stand jes eens omver werpen en in volle wissel werking ons volk met zijn goeden aanleg en zijn vele goede eigenschappen in al zijn onderdeden, over zijne gehcele nationale breedte op zich zelf laten inwerken. Laten we erkennen dat we zoowel in letterlijken als in figuurlijken zin nog wat meer frissche lucht noodig hebben. Lucht en licht! Het horretjes-tijdperk hebben we gelukkig achter den rug, maar we werken nog te veel met dikke gordijnen en andere zonwerende voorwerpen voor onze vensters en hebben dc. voor ons mistig landje eigen lijk malle gewoonte om in elke straat van eenige breedte een dubbele rij zwaarmoe dige olmen te planten, die onze huizen som ber maken en onze kamers duf. Laten we. in stede van naar oud-vader- landschen trant, gaarne te kibbelen over de kleinigheden, die ons verdeden, de groote lijnen opzoeken waarlangs we vereenigd kunnen voorwaarts gaan. Laten we onze zucht naar individueele vrijheid, die door gaans op weinig anders neerkomt dan op wanordelijkheid, eens temperen door een wijze en vrijwillige zelfbeperking, die ten slotte de hoogste en beste tucht is. Laten we niet bang zijn voor iets dat eens buiten de maat van het gemiddelde valt, maar eens den vrijen loop laten aan ons gevoel, onze sympathieën, onzen zin voor humor, die, als we goed zoeken, in ruimere mate in ons volk aanwezig is dan menigeen denkt, maar die dooi wachters op alle hoeken wordt belemmerd. „Ons Volkskarakter", een studie in de volkspsychologie, verschenen bij S. L van Looy, Amsterdam 1917. KKOMEK DER WEEK. 12 April. De Engelsche minister Lloyd George zegt in een toespraakPruisen is geen democratiemaar Pruisen is niet alleen geen democratie; het is niet eens een staat; Pruisen is een leger. 12 April. Een Reuter-bericht uit Was hington meldt, dat Bulgarije en Oosten rijk beide bij Zwitserland pogingen aan wenden in het belang van den vrede. 13 April. Het Amerikaansche ministe rie van Buitenlandsche Zaken ontkent het bericht uit Kopenhagen, dat Duitschland opnieuw een vredesvoorstel aan de Ver- cenigde Staten zou hebben gedaan. 1b April. Te Berlijn zijn groote sta kingen uitgebroken, tengevolge der in krimping van het broodrantsoen. Een der cischen van de stakenden is ook algemeen kiesrecht in Pruisen. De „Vorwarts" meent, dat aan de sta king ook wel degelijk een groot verlangen naar den vrede ten grond ligt. Het aantal stakers beloopt 130.000. 17 April. De Franschen gaan aan het westelijk front tot den aanval over. Zij nemen eenige Duitsche linies en in een dag al ruim 10000 gevangenen, en veel oor logsmateriaal. 17 April. De Russische voorloopige re geering vaardigt een decreet uit, waarbij aan verscheidene gewesten zelfbestuur wordt toegekend. 18 April. De Hollandsche delegatie, bii het internationaal Socialistisch Bureau, die thans tijdelijk aan het bestuur van het bu reau is toegevoegd, heeft besloten zich naar Stockholm te begeven, teneinde daar een conferentie van vertegenwoordigers der socialistische partijen van oorlogvoe rende landen bijeen te roepen om zich over de vredesmogelijkheid te verstaan. 19 April. Von Bissing, de Duitsche land voogd in België, overlijdt. PLAATSELIJK NIEUWS. Tentoonstelling in hotel Duin en Daal". De tentoonstelling van de Gooische schildersclub „De Tien' in „Duin en Daal'' bevat werken van de meest verscheiden soort. Men vindt er de zeer persoonlijk gedane, vaak phantastisch aandoende fa- brieks-tafereelen van Heijenbrock; de luch tige landschappen van Schaap; de aange naam aandoende etsen van Toon de Jong; mezzotinten van Krabbé, landschappen van Van Schaick en verscheidene anderen, waaronder van de meest niteenloopende waarden. Afzonderlijk vermelden wij hier de rijke, doorwerkte teekeningen van me vrouw Broeckman—Klinkhamer, die vaak verrassend zijn door hun kostelijke fijne détails. De sprookjes-onderwerpen gaven aan leiding tot een levendige groepeering van figuurtjes en tot een kostelijke stoffeering en' uitrusting; een weelderig overvloedig mooi wereldje, door de vaardige stift der kunstenaresse zoo zwierig neergeschreven. Kort en goed, de vrienden der kunst te Bloemendaal mogen niet verzuimen in „Duin en Daal" eens een kijkje te gaan nemen. Ze zullen er geen spijt van hebben. Wij ontvingen het eerste nummer van den nieuwen jaargang van het fotoblad „Focus", onder redactie van den heer Adriaan Boer. Zoo mogelijk maakt dit nummer met zijn fraaie opnamen en leer zame artikelen een nog beter indruk dan ooit. ZEER RIJKE COLLECTIE Fietsers. Deze week uwe lantarens ten 8 uur 37 minuten aansteken. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond; diefstal van lood en diefstal van een rij wiel. Gevonden en terug te bekomen bij F. van Abbevce, Geweerstraat 3, te Heem (bij 't SPUI). TEL. 8829. stede, een Engelsche sleutel; portier van het hotel „Duin en Daal", te Bloemendaal, een armband met zilveren dameshorloge; F. van Rixel, Kleverlaan 121. te Bloemen daal. eenig breiwerk met houten pennen; C. Heitlager, Korte Zijlweg 4. te Overveen. een paar bruine dames-handschoenen; park Meerenberg N". 20, te Bloemendaal, een postduif; aan bet bureau van politie ie Overveen, twee rozenkransen. Vterloren: een damestaschje; een onafgewerkte trui; een bruine zak met inhoud. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 13 April tot en met Don derdag 19 April. Ondertrouwd: P. Verbruggen en C. M. Meijland. Getrouwd: F. F. A. W. G. Snoekc en I. Perkins; J. W. Bijvoet en W. P. M. C. Bijvoet; D. van Maanen en P. W. Touw. Overleden: W. Veltcns, 65 j.; M. A. van der Burgh, 68 j.; H. M. Herben, 5 m. UIT ANDERE GEMEENTEN. Onze Vloot. Maandagavond hield de afdeeling Haarlem en Omstreken van „On ze Vloot" in „De Kroon" een bijeenkomst. Kapitein Rhemrev hield een belangwek kende voordraeht over het onderwerp ,.In- c.ië Weerbaar". Spreker zet de bedoeling nog eens uiteen: Indië dadelijk en afdoend weerbaar te maken. Spreker hoopt, dat i llerwege die beweging steun in ons land vinden moge. Na de met groote overtuiging uitgespro ken rede werd een reeks merkwaardige llidische films vertoond. Er was een strijkje, en de stemming was zeer opge wekt. Een voortreffelijk geslaagde avond. Ofschoorf 't bijna, waf de tijd betreft, de moeite niet meer waard is, vestigen wij toch nog de aandacht onzer lezers op de tentoonstelling yan een prachtig stukje houtsnijwerk voor het raam bij den heer De Bois aan den Kruisweg te Haarlem. Het stelt 't menschelijk leven in zijn verschil lende tijdperken voor en is het werk van den korporaal-kok, den heer Godschalk, van het XXIste te Haarlem. Museum van Kunstnijverheid. De ten toonstelling van bouwbeeldhouwkunst van Willem Brouwer in het museum van kunst nijverheid zal tot 1 Mei geopend blijven. De in het trapportaal tentoongestelde teekeningen „Het Duin" van Chris Lebeau zullen eveneens nog eenigen tijd blijven tentoongesteld. Mary Fleischmann zond ons een op wekking aan aandeelhouders van de Mij. tot exploitatie van staalwaterbronnen in Nederland, om de eerstkomende algemeene vergadering bij te wonen. Zij maakt zich sterk te kunnen aantoonen, dat Haarlem door „de Bron" eens een badplaats kan worden met alles wat noodig is om het aan gasten aangenaam te maken. Onze tegen woordige lezers weten nauwelijks wat „de Bron" is. Daar wij het van uitvoerige aanteekeningen hadden moeten voorzien, kunnen wij het stuk niet opnemen. Inder tijd hebben Haarlemmers en Bloemenda lers ijverig samengewerkt om deze zaak te doen gelukken, deze samenwerking Is echter op eene mislukking uitgeloopen. Wij zijn van oordeel, dat wanneer het ooit weder tot eene aangename samen- wérking van Haarlemmers en Bloemen dalers op dat punt komt. op een ganscli anderen ondergrond zal moeten worden gebouwd dan waarop het Brongebouw thans staat. Op dit gebouw en het daarbij behoorende afgesloten park rust een vloek, de vloek der rechtsverkrachting. De eeuwigdurende bestemming van den „Koekamp", zoo heet dat afgesloten park is: te zijn een vrije speelplaats voor de Haarlemsche jongens. Die hebben o. i. ook nu nog recht over het hek te klauteren en daar naar hartelust te spelen. Gepleegd onrecht wreekt zich in de geschiedenis altijd, al is het verband tusschen onrecht en wraak voor ons beperkt menschelijk in zicht vaak verborgen. Hoe men ook aan de Bron werkt en tornt, wij durven voor spellen dat het niets geeft, indien niet eeirst volledig rechtsherstel wordt gege ven. Antwoordt men: „dat kan niet om die en die redenen", dan zeggen wijeen weg tot het goede is altijd en overal aan wezig, indien de wil er is. Maar de wil tot het goede is niet aanwezig bij hen die een verkeerd inzicht hebben. „Dien de go den verderven willen, maken ze eerst blind", zeiden de ouden. Heeft Mary Fleischmann eenig nieuw inzicht in het Bron-vraagstuk, dan zullen wij dit gaarne voor haar plaatsen, om aldus dc aandrift tot verwerkelijking van dat inzicht op te roepen. VAN HIER EN DAAR. Wilhelmus van Nassouwen. Van den 19en Sept. 1787 af werd dit lied telkens alle halfuren op de stadsklok te Haarlem ge speeld. Het aantal keeren, dat dit lied ge klonken had, klom tot ver boven de hon derdduizend, maar. wat gebeurt er In de maand Jan. 1794 hielden de klokken eensklaps op met Wilhelmus spelen. Ter stond vergaderden de burgemeesters op 't stadhuis, en dachten aan niets anders dan een Keezen-komplot. Want Haarlem was zoo patriotisch, dat er in 1787 geen aan zienlijke Prinslui genoeg te vinden waren geweest, om de regeering samen te stel len, zoodat „men die van buiten moest in brengen". „Laat dadelijk de klokkenist hier ko men." sprak dc president tot den bode. „Juist," zei een der collega's, „die kerel moet er van weten, en wij zullen 't wel uit 'm krijgen." Toen de klokkenist voor de lieeren kwam, vertelde hij hun, „dat door het menigvul dig spelen van een en 'tzelfde airtje, dc pennen waren uitgesleten" en de resolutie der vergadering was. hem te gelasten, „dit gebrek aanstonds te herstellen, en Wilhel mus weder te doen spelen." De klokken speelden weer Wilhelmus, nog een jaar lang. totdat op den 19en Jan. 1795, de revolutie ze zwijgen deed. Het bestuur der afdeeling Haarlem van de algemeene staatspartij zond een adres aan den Minister van Binnenlandsche Za ken, met verzoek een verbod uit te vaar digen tegen het verblijf van Duitsche kin deren hier te lande, in dezen tijd van voed- selschaarschte. terwijl juist de Duitsche vloot het is. die op zoo moedwillige wijze de schepen met ons voedsel vernietigt. Reeds vroeger verschenen hier en daar berichten omtrent weer een nieuwe weer zinwekkende nijverheid van de Duitschers. n.l. het uitkoken van lijken om er olie en vet van te winnen. Het is waarlijk weer even practiseh als „rücksichtslos". In de „Lokal Anzeiger" van 10 April staat een artikel over deze fraaie vinding. „President Steyn heeft het nog mogen beleven, dat Jong Zuid-Afrika zich ontwik keld heeft tot een volk, dat zelfs onder den zwaarsten druk zichzelf weet te blijven. Het nationaal zelfbewustzijn is ontwaakt en tal van flinke jonge krachten staan gereed, zijn voetsporen te drukken en een matige (be doeld is: gematigde), maar eerlijke en hoog staande politiek tot heil van Zuid-Afrika met beslistheid te handhaven. En tprwijl de grootmachten in een bitteren kamp op leven en dood elkander trachten te vernie tigen, rijst Zuid-Afrika op uit haar knellende banden van zedelijke afhankelijkheid en dienstbaarheid, terwijl de schimmen van de groote Kruger en Steyn langzamerhand naar den achtergrond treden.zegenend neer ziende op htm volk, in vast vertrouwen, dat God dat volk niet zal laten ondergaan, en biddend om vrede en genade voor het lij dende en bloedende menschdoni." Aldus het slot van een artikel, gewijd aan den dood van pres. Steyn. in „De Spectator", te Pretoria. Aangezien dit weekblad de toe standen in Zuid-Afrika steeds uiterst erf- tisch bekijkt en eerder tot pessimisme dan tot optimisme geneigd is. achten wij deze uiting van vertrouwen in de toekomst van Hollandsch Zuid-Afrika van veel beteekenis. LETTEREN EN KUNST. Kruijder-tentoonsteUing. In de kunst zaal De Bois. Kruisweg 68. Haarlem, is thans al een zeer merkwaardige tentoon stelling te zien, n.l. van een aantal schil derijen en teekeningen van den Haarlem- schen schilder H. J. Kruijder.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1