OPTISCHE ARTIKELEN A. H. VAK DER STEUR Ir. bij DIRK HÜTTER, Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. Schotsche- en Engelsche Stoffen voor Dames- en Heerenkleeding. He Jaargang. ZATERDAG 28 April 1917. No. 17 Reiïctle ec Adilmsiralir.; Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 HAARLEM. Kct BlocwendaalscH Weekblad. Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Dit nummer bestaat uit twee bladzijden GRENSVERANDERING VIU. Een zonderling voornemengelegen in de sleer van goede trouw, practisch en theoretisch staatsrecht en economisch be lang en waarvan de doorvoering zou zijn in strijd met goede trouw, uit staatsrech telijk oogpunt zoowel practisch als theo retisch onjuist en economisch in strijd met het algemeen belang. Het is in de laatste weken in de Haar- lemsche aanmerkelijk stil op het punt van Haarlem's aanvalsplannen Dit bevreemdt ons niet. maar het is wel be vreemdend voor den buitenstaander. Het kan ons niet bevreemden. Want ai zijn aan het ..Haarlem's Dagblad", gelijk bleek uit de daarover openbaar gemaakte ge tuigenissen. eenige bij het aanvalsplan nauw betrokken personen verbonden, zoo als Schildwacht (een Haarlem's raadslid, naar men ons verzekerde), hunne uitingen hebben zoo kenmerkend het karakter van aanval, van buiten alle recht staainden aanval gedragen, dat een wenk tot zwijgen yan hoogerhand wel niet kan uitblijven. Met name. Schildwacht heeft duidelijk Haarlem's opzet doen doorgronden, en nu blijkt, dat hij niet alleen is gemeenteraads lid van Haarlem, maar een dergenen, die de in de doos gedachte annexatieplannen van Haarlem weder naar voren heeft ge bracht, is elke zijner uitlatingen voor ons van dubbele beteekenis. Haarlem heeft in annexatie-aangelegenheden altijd in het duister gewerkt en moet dit ook ditmaal doen. Gelijk de menseh trouwens gewoon is te doen in elke zaak. die het licht der openbaarheid niet kan verdragen. Wanneer dan ook de buitenstaander zich verwondert over Haarlem's stilzwijgend heid in het algemeen en in het bizonder over de tegenwoordige windstilte, dan kun nen wij dien niet ter plaatse bekende be langstellende toeroepen: verwonder u niet. Haarlem heeft in annexatie-zaken nooit ruiterlijk gezegd wat het in het schild voerde, veelmin waarom het iets in 't schild voerde, nog minder welke noodzaak hem in waarheid tot het aanvallen dwong. Haarlem's gemeentebestuur heeft nooit de kunst verstaan het volk te boeien door zijne openhartigheid, en Haarlem's volk, de ge meentenaren. hebben nooit de kunst ver staan hunne vertegenwoordigers tot open hartig opkomen voor eene zaak van be teekenis te dwingen. Haarlem is eene stad van kleinigheden. De buitenstaander trekke zelf de slotsom. Wanneer hij bij een en ander zich nog eens duidelijk maakt, dat elke stad of dorp de regeering heeft die zc Verdient en ook de pers, die haar woord is, dan verwondert hij er zich niet meer. Is onze buitenstaander een Duitschcr, dan inag hij zich met recht hierover ergeren. Hij mag zich ergeren over het bedekte ge doe van een groep Nederlanders, waarvan velen licrn als Hun of Boche als kultuur- mensch-met-een-vraagteeken. over den tong laten gaan, terwijl zij zich op de borst slaan alsof zij de verpersoonlijkte democra tie, de vrijheidsbroeders bij uitnemendheid waren. In het naar men zegt zoo autocratisch ge regeerde Duitschland gaat eene grensver- andering tusschen verschillende gemeenten heel anders in het werk, dan in het hartje van Nederland, dit land met zijn achterlijke wetgeving en zijne regeeringspersonen. die, wel verre van de achterlijke wetgeving met persoonlijk democratisch licht verspreidend ingrijpen aan te vullen, of zij sociaal-vrijzin nig democraat of anders heeten, zoodra zij op een kussentje of kussen zitten, den re gent spelen met al den aankleve van ge sloten deuren, geheime briefwisseling, nooit opctibaarwordende gesprekken en wat dies meer zij. alsof er niet een geheele eeuw lag tusschen den eersten tijd van Willem I, en nu. (Wordt vervolgd.) INGEZONDEN. (Zonder verantwoordelijkheid der Redactie.) Den heer P. Tideman, hoofdredacteur v. h. „Bloemendaalsch Weekblad". De heer Schroder acht alle journalisten ..inktkoelies". Uit particuliere gesprekken weet ik. dat u deze qualificatie niet geheel en al verwerpt, maar waar zelfkritiek een artikel, dat men in de Entente-landen te vergeefs zoekt het beste middel is tot behoud van zedelijke gezondheid, had ik gehoopt, dat u zoudt ontsnappen aan een pessimistische maar helaas ware wet in dertijd door u zelf opgesteld. ..Overal waar de dienst van een ideaal gekoppeld wordt aan materieel voordeel, wordt ten slotte het ideaal opgeofferd". Zoo ongeveer schreef u eenmaal, en mijn hoop, dat u zelf aan de consequenties van deze wet zoudt ontkomen, is ijdel gebleken. Niet alle anti-Duitschers behooren tot het sehorrimorrie. maar ongetwijfeld is alles i wat sehorrimorrie is anti-Duitsch en blijk- j baar is deze categorie onder de lezers van het „BI. Wkbl," te sterk, dan dat u hen zoudt kunnen verwaarloozen en zoo is ook uw blad gelijk zoo vele anderen, een ge vaar geworden voor het Nederlandschc volk. het volk, dat gij steeds betuigt lief te hebben. ..Unserc demokratische Zcit ertrtigt gros- ze Manner nicht gern; sie ertragt sie eben, spiirt alter stets nach den kleinlichen Malen der Menschlichkeit und ist ent- ziickt. wenn sie an den unbequem Groszen ctwas von der gemeinen Art des zweizin- kigen Gabelthieres entdecken kann." Zoo leert M. Harden en wat van alle de- mokraten geldt, geldt helaas van Holland duhbcl. Daar komt nog bij. dat wij hier zoo weinig groote mannen of zelfs mannen van karakter hebben, mannen, die durven stand te houden tegenover de Pöbelwahn. Zulke mannen zijn echter de redacteuren van „De Toekomst Zij durven in het gekkenhuis, dat geheel het blanke ras thans vormt, als geneesheeren op te treden en het vergaat hen precies gelijk de andere geneesheeren in dergelijke inrichtingen, volgens Heine's opmerking. Gij nu hebt den treurigen moed met al het gepeupel, met allerlei obscure figuren uit de sloppen van Parijs, Brussel, Boeda pest, enz., enz., naar deze menschen te spuwen. Gij durft hen op een lijn te stellen met de Holderts en lnin betaalde trawan ten. Met een Holdert. die altijd in Parijs zijn genoegens zocht, maar in Aug. 1914 met veel geld, eigen of vreemd, dat weet ik niet, naar Holland kwam om Holland tegen Duitschland op te hitsen, volmaakt onverschillig voor de rampen, die hij daardoor wellicht brengen zou over het land waar hij geboren werd. Gij hebt uw vaderland een slechten dienst bewezen en uw antecedenten gaven recht beter van u te verwachten. Schaam u. W i e d em a n. P.S. De redacteuren van „De Toe komst" zijn gelegenheidsjournalisten en daarom reeds bij de gildebroeders geacht als onderkruipers. Zij zijn het geworden uit nood. Eerst na lang wachten, toen geen enkel blad het gevaar door Holdert over Nederland gebracht, principieel bestreed, zijn zij het geworden. Zij bezitten, wat prof. Buis reeds in 186(1 bij de Ncd. jour nalisten droevig vermiste: ernst. Naschrift van de redactie: Dr. .1. Wiedeman, onze vriend, lijdt; hij is ziek; hij moet ziek zijn, want een rustig gezond Nederlander belecdigt niet, schrijft niet zooals hij nu doet. Iedere regel van zijn stukje is te weerleggen en misschien ook wel weer goed te praten, maar wij zetten ons tot die weerlegging nu niet. en hij prate een en ander zelf maar goed, daar en tegenover die personen als hem goed dunkt. Aan het begin van den oorlog schre ven wij: „.Kalmte kan ons redden." zoo is het nóg. Wij voegen er aan toe: èn veel zijdigheid. Niet wie zijn woede toont, maar wie zijne bezinning in kalmte en veelzijdig heid bewaart, is o. i. de held van dezen tijd. T-_ De heer J. de B. zendt ons een uitknip sel uit de „N. R. Ct.", getiteld: De Kadaver- Verwertungsanstalt; daarin wordt de on juistheid betoogd van het bericht, als zou den de Duitschers de lijken van de gesneu velde Duitsche manschappen in spoorweg wagons vervoeren naar een plaats waar zc tot menschelijke voedingsmiddelen ver werkt worden. Wij nemen slechts bij hooge uitzondering artikelen uit andere bladen over. Toch willen wij wel medcdeelen wat wij van deze zaak thans denken. Aan Duit sche zijde heeft men zijne mededeelingen en ontkenningen besloten met deze woorden „Evenwel is de bereiding van lijm en been- „dermeel uit dierlijke bestanddeelen een „over de geheele wereld toegepast proces." Uit die mededeeling in dit verband ge daan. volgt voor ons dat de Duitsche over heid. waarvan wij reeds vroeger wisten dat zij lijken (d. z. de dierlijke bestanddeel van afgestorvenen) verbranden liet, ook langs dien weg lijm en beendermeel be reidt. En dit klopt met hetgeen een onzer zeer betrouwbare berichtgevers met eigen oogen in België heeft gezien: wagons met in groepen aaneengebonden, slechts met een hemd bekleede lijken, die gereed ston den ten vervoer naar zekere hoogovens. De heer J. d. B. maakt aanmerking op den schamperen toon, waarmede onze kro niekschrijver van het oorspronkelijke be- ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL, 8829. richt gewag maakte, en op zijne „ergerlijke" i partijdigheid (lees: pro-gealliëerdheid). Ohze kroniekschrijver is inderdaad een mensch met een bepaalde gezindheid, die hij niet altijd onder stoelen en banken steekt; maar hierin wordt hij onder onze verantwoordelijkheid vrijgelaten. Zoolang hij niet door oorlogspsychose is aangetast, lijkt ons dit de juiste weg. De heer J. d. B. zal toch niet verlangen, dat de leden eener redactie het met elkander eens moeten zijn oi aan het touwtje van een bepaalde be schouwing moeten loopen? Vrijheid, blij heid; de waarheid brengt eigen correctie mede, de diamant wordt slechts met dia mantpoedergeslepen; voor slijpende opmer kingen blijven wij ons aanbevolen houden. T. KRONIEK DER WEEK. 20 April. Een IJmuider treiler wordt door een Duitsche duikboot tot zinken ge bracht. 21 April. De Raad van arbeiders- en soldaten-afgevaardigden te Petersburg heeft definitief bekend gemaakt, het denk beeld van een afzonderlijken vrede te ver werpen. 21 April. President Wilson en het kabinet behandelen de regeling van den uitvoer van voedingsmiddelen naar N.-Europa, om te voorkomen.dat Duitschland voedingsmid delen ontvangt uit de Vereenigde Staten. Dc regeering zal, welke maatregelen ook worden genomen, den uitvoer naar de neu trale landen niet verhinderen, tenzij deze aan Duitschland ten goede mocht komen. 21 April. In den afgeloopen nacht heeft in de Noordzee een treffen tusschen En- gelsche en Duitsche oorlogsvaartuigen pJaats gehad. Eenige schepen gingen daar bij verloren. 21 April. Turkije verbreekt zijn diploma tieke betrekkingen met de Vereenigde Sta ten. 25 April. De verkiezingen in Japan brengen een groote overwinning voor de regeering, wat nadere aansluiting bij de geallieerden beduidt. 25 April. Tot Duitsch landvoogd in Bel gië is benoemd generaal Von Falkenhau- sen. PLAATSELIJK NIEUWS. De Nederlandsche vereeniging tegen trek- hondenmisbruik zond aan onze gemeente een verzoekschrift in. Daarin wordt opge merkt, dat het gebruik van trekhonden binnen onze gemeente schrikbarend is toegenomen; dat is gebleken, hoe vele houders van trekhonden niet de voor schriften der wet naleven, hun dieren niet voldoende onderhouden, hen mishandelen en misbruiken door hen vrachten te doen trekken die ver boven hun vermogen gaan; dat de trekhonden dikwijls behept zijn met besmettelijke huidziekten; en dat het ge bruik van trekhonden meermalen het ver keer belemmert. Verzocht wordt de gemeente, teneinde het gebruik van trekhonden te beperken cn misbruik tegen te gaan. slechts dan voer tuigen met trekhonden bespannen in de ge- meente toe te laten, indien die hondenkar ren worden voorzien van beweegbare hoo rnen als bij vierwielige rijtuigen gebruike lijk, zoodat de vracht niet op den hond rust, en het gebruik te beperken tot de door de wet geëischte verbindingswegen van de gemeente niet omliggende gemeenten. Tot zoover het verzoekschrift. Ook wij zijn er glad voor, alles te doen wat in ons vermogen is om aan de mishan deling van dieren door minderwaardige voerlui paal en perk te stellen. In Bloe- mendaal geen openbare dierenmishandeling. Weg ermee, en voor goed. Maandagavond vergaderde in café „Vree burg" onze afdeeling van den Politiebond. Aan den jachtopziener Bakker werd we gens 30-jarigcn dienst een medaille ge schonken. Aan de Kleverlaan ter hoogte van de bloemisterij van Zuurendonk is sinds vele jaren een halte geweest; een bordje aan dc linkerzijde van de trambaan. Nu echter vanwege de nieuwe regeling de menschen rechts moeten instappen, is daartoe een gelegenheid nogal wat verderop vlak bij de spoorbaan gemaakt; er is een planken vloer tusschen de rails gelegd; die hoek ziet er uit als een klein perron. Keurig, meer dan keurig; daar gaat niets van at. Alleen èen ongemak is daar. Het halte- bordje links is blijven staan, en als kuikens rondom een kloek, zoo groepeeren zich rond dat haltepaaltje steeds weer passa giers, om wanneer de tram hen voorbij rijdt naar de werkelijke halte verderop, deze achterna te hollen, wat voor bejaarde cn minder vlugge lieden een ongemdk is. Het haltebordje verplaatsen naar de nieu we halte zou mischien bezwaren opleveren, omdat het daar wat ver uit het gezicht zou staan, maar een aanwijzing op dat bordje, dat de werkelijke halte veVderop is, lijkt ons wel doeltreffend. De nieuwe deuren op de achtexbordessen der trams zijn lang niet leelijk, maar wel onpractiseh. Als je wilt opstappen kan je ze niet eens zelf openen, want er is geen kruk vanbuiten. Voeg hierbij de luttele hulpvaardigheid van ons doorsneê-publiek, dan begrijpt ge. hoe het heel wel gebeuren kan, dat een passagier buiten op de tree reeds een eindje meereist, zonder te zijn opgemerkt. Die deuren moesten zoo wor den veranderd, dat ze van buiten af kunnen worden geopend. Het best, zult ge wellicht zeggen, was voor dit seizoen heelemaal geen deuren. En daarvoor in de plaats lekker weer, maar daar ziet het nu nog niet naar uit. Woensdagmiddag werd proef gereden op de nieuwe spoorbrug over de Zanderijvaart, en zulks met goeden uitslag. De koffielmishotiders in onze gemeente hadden bij het dagelijksch bestuur een ver zoek ingediend om tot 11 uur des avonds te mogen openblijven. Het verzoek is ingewil ligd. Fietsers. Deze week uwe lantarens ten 8 uur 50 minuten aansteken. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij Wezenaar, Boschlaan, te Bloemendaal, een portemonnaie; mevrouw Van Dorp, Park weg 2, te Bloemendaal, een huissleutel; J. Zandvoort. bezorger der „Telegraaf", een zijden sjaal; A. L. van Item, Zomerzorger- laan 36, een jongensjasje; A. Donkervoort,. Zomerzorgerlaan 1, een bos sleutels; Dal man, Zijlweg 66, een potlood met houder; aan het bureau van politie te Overveen, een koralen beursje en een hangertje van een horlogeketting. Verloren: een damestaschjeeen grij ze handschoen; een broche. Komen aan loopen: een Iersche set ter, bij J. Romijn, Meerenbergscheweg 11, te Bloemendaal. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 20 April tot en met Donder dag 26 April. Geboren: d. van H. W. M. König en J. P. de Vries. Getrouwd: A. J. Ophuijsen en N. Fris; C. van Rooij en A. Terol; P. Verbruggen cn C. M. Meijland. Overleden: L. M. H. Couperus, 65 j. OverledeninhetgestichtMce- r ent) erg: F. van de Velden. 64 j.; M. Henstra, 86 j. Heeren- en Dames-Kleermakerij Barleljorisstraat 22. Teleph. 303. HAARLEM. Heeft voorradig een groote sorteering Eerste klas afwerking.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1