OPTISCHE ARTIKELEN A. H. VAN DER STEUR Ir. bij DIRK HÜTTER, Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. Schotsche- en Engelsche Stoffen voor Dames- en Heerenkleeding. lie Jaargang. ZATERDAG 5 Mei 1917. No. 18 Redactie en Administratie Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 HAARLEM. Krt BlQgtnendaalsch Weekblad. Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Dit nummer bestaat uit twee bladzijden LENTE. Het is de derde lentedag. De zon ver- stoomde de ochtenddauw, die als een stil staande fijne sneeuwdamp de boomen en de huizen omhulde en den grond bedekte. Nu is het licht er, alles glibbert en glim- niert. overal zitten vochtige plekken die zilverig gaan glinsteren, neen goud. En het goud zit het meest om de toppen van de takken en takjes, gewoeld in het groen dat ontspruit: de gulden kastanjeknoppen barsten. De lucht is zilt en geurig, lekker koel: een vogel valt langs het raam, in de verte suist het schuiven en wegrateien van een trein, ik hoor kleine stoomhamer- tjes stampen; de ochtendklok beiert, een slag of tien maar om niet aan de heilig heid der atmosfeer te tornen, God zelf is de kerk uitgegaan. Hij heeft de Al-moeder Maria bij hare linkerhand genomen en zoo zijn zij aangetreden door het kerkportaal naar het leven daarbuiten, dat sidderend hen wachtte: de vogels hebben ineens gezwegen en even stilgezeten; dat hebben alle Heiligen gehoord en zij hebben hunne beelden en hunne schilderijen verlaten en als één groote lieht-stoet is toen alles naar de wildernis en naar het duin getogen. Overal parelde de vloer der wereld van den dauw. De naar gestorven blad rie kende boschgeesten en de grijze duingees ten hebhen het toen niet meer kunnen hou den. hun tronie's hebben in het ochtend licht een menschelijk gezicht gekregen, volgzaam hebben zij zich in den dienst ge steld der anderen. En nu is God met de Al-moeder en met alle heiligen, die zwoe gen en zich inspannen in de zon en in de natuur aan het werk. In de wereld borrelt en kweelt, en spartelt en schittert en spant en siddert het nu van Hem; er is geen scheiding meer van zon en wereld, van geest en lichaam, van God en mensch, van idee en gedachte. Alles is één al-omvat- tend heiligdom, écn van denken en van krachten en van vingerbewegingen door ploegd laboratorium. Alles is één zelf openbaring van God in de wereld, van moeder natuur in het Leven, alles is ar beid. alles is aanbidding, alles is goed. GEMEENTEBESTUUR. Donderdag vergaderde de raad, onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heer Verdegaal. Onder de ingekomen stukken was een schrijven der afdeeling Bloemendaal van het Witte Kruis, waarin er op gewezen wordt, dat er bij voorkomende gevallen van besmettelijke ziekte een barak of dergelijke inrichting beschikbaar moet zijn in onze gemeente. De Voorzitter herinnert er aan, dat deze quaestie reeds vroeger door het gemeente bestuur onderzocht werd. Een barak is er trouwens; op het oogenblik wordt ze ech ter als levensmiddclcnkantoor gebruikt. Dr. Bornwater legt er nadruk op, dat de barak dus niet beschikbaar is. De Voorzitter deelt mede. dat de ge zondheidsraad te Utrecht naar alle plaat sen des lands barakken in huur zendt, maar dr. Bornwater vreest, dat bij een plotseling geval van besmettelijke ziekte het aanvragen en zenden van zoo'n barak te veel ophouden zou. De heer Laan vindt een barak maar een halve maatregel. Zou misschien een klein ziekenhuis niet beter kunnen dienen De heer De Roo vindt een halve barak toch nog beter dan heel geen barak. Dr. Bormvater valt den heer Laan bij. Dan komt de heer Van Tienhoven met een voorstel, dat gelukkig geen zweem van bijval vindt; hij wil n.l. de aula der nieuwe begraafplaats zoo noodig voor opname van zieken inrichten. De heer Laan vraagt of de leegstaande school van Vogelenzang niet bruikbaar er voor is. - Neen, die bleek gevuld met een voorraad brandstoffen. En de Voorzitter herhaalt, dat men als het puntje bij liet paaltje komt een barak aan den Gezond heidsraad in huur zal vragen. Uit een stemming blijkt, dat de raads leden. op twee na. de barak op het oogen blik overbodig vinden. De heer S. P. v. Velsen had den raad verzocht in het uitbreidingsplan een der wegen met een klein bochtje te verleggen; de Voorzitter is er wel voor, de heer De Ron is vierkant ertegen, het wordt door alle andere, raadsleden nochtans goedgekeurd. De directie der E. N. E. T. deelt mede, dat de plannen voor een viaduct aan de Kleverlaan in studie zijn. en zij zoo dra er iets bepaald is den raad verder zal inlichten. Wat al heel aardig is. of niet? De hccren Warnderinek Vinke. De Graaf. J. v. d. Tak. M. C. Elink Schuurman en J. N. Domhof willen niets liever dan zich ontheven zien van zekere bepalingen der bouwverordening en de raad kan daarin komen, neemt de moeilijkheden uit den weg. Wij zijn nu genaderd aan de af- en over schrijving van en op de posten der begroo ting van den dienst 1916. Goedgekeurd tot een bedrag van 3231,—. Daarna worden de suppletoire begroo ting voor 1916 en 1917 goedgekeurd, en wordt het maximum van den Hoofdelijken Omslag verhoogd. En dit wegens kosten aan inkwartiering en distributie verbonden. En dat van 160.000,— op f 180.000,En dit is geen kleinigheid. De heer Laan kon dan ook wel in den loop der besprekingen van Bloemendaal gewagen als van een gemeente, waar de Hoofdelijke Omslag in eenige jaren tijds zoo goed als verdriedub beld is. Nadat de tnelkverordening een kleine aanlenging of liever aanvulling ondergaan heeft, besluit de raad, de sluiting der alge- meene begraafplaats te Overveen af te kondigen. Nu men het toch eenmaal over een be graafplaats heeft, is men in de stemming om aan te nemen een voorstel van B. en W„ om allen die rechten op grafruimten op de oude begraafplaats hebben, dezelfde ook voor de nieuwe te geven, mits zij bin nen èen jaar na heden een daartoe strek kend verzoek aan den raad richten. De rondvraag levert niets van eenige beteekenis op. en de openbare zitting Is daarmee ten einde; de raad onttrekt zich door middel van een geheime zitting aan de publieke belangstelling, om belasting zaken te bespreken. S. KRONIEK DER WEEK. 30 April. Guatemala verbreekt de be trekkingen met Duitschland. 30 April. De Amerikaansche kamers nemen de dienstplichtwet aan. 2 Mei. De Zwitsersche gezant heeft met president Wilson een onderhoud over de voedselomstandigheden in Zwitserland en uit daarbij de beduchtheid dat de Ver- eenigde Staten bij hun plannen ter voor ziening van de Entente wel eens de levens- middelenaanvoer voor zijn land zouden kunnen verminderen. De president her haalde de verzekeringen door hem ook aan andere neutrale diplomaten gegeven, dat de Vereenigde Staten niet voornemens zijn de aanvoeren van de neutralen af te snijden, tenzij het noodzakelijk zijn mocht. 3 Mei. De Chilcensche gezant vraagt bij de Duitsche regeering zijn passen aan. Een onzer lezers schrijft naar aanleiding van een stuk in ons vorig nummer: Gij schrijft over het knipsel betreffende de Kadaververwertungsanstalt, dat het J verbranden van lijken tot resultaat heeft het winnen van lijm en beendermeel. Ik ben van de techniek niet erg op de hoogte, maar ik geloof toch dat gij 't hier mis hebt. Het verbranden van dierenlijken is, als ik mij niet zeer sterk vergis, een afdoend middel om althans het vet dat bij de lijmfabricagc verkregen ken worden, verloren te doen gaan. En waar de be richten omtrent de Kadaververwertungs anstalt juist den nadruk legden op het verkrijgen van vetten, wil het mij voorko men. dat de op griezelige nieuwtjes be luste lieden die kadavers tot vetten ver werkende fabrieken verwarren met het verbrandingssysteem, dat ten aanzien van lijken schijnt te worden toegepast. PLAATSELIJK NIEUWS. Het loopend gerucht, als zou een ge deelte van het Bloemendaalsche boscli in particuliere handen overgaan, kunnen wij met zekerheid tegenspreken. Dit ter ge ruststelling van de wandelaars, die reeds vreesden, zich ook al op het gebied van de vrije wandelplaats op rantsoen gesteld te zien. ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL. 8829. Jubileum. Op 6 Mei zal mejuffrouw G. Bronsveld den dag herdenken, dat zij 12K- jaar geleden, bij mevrouw A. M. van Marken—Kool. „Op 't Heuveltje", Bloe mendaal, in betrekking kwam. Fietsers. Deze week uwe lantarens ten 9 uur 1 minuut aansteken. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij A. de Vries. Heerenstraat 22, te Haar lem. een huissleutel: N. Dijkman, Borneo- straat 28, te Schoten, een bidet; H. Bak ker, Magdalenastraat 2, te Haarlem, een zilveren armband; F. A. Verduin. Klever laan 139, te Bloemendaal. een zilveren dameshorloge in lederen armband; J. van der Niet, Zijlweg 64, tc Overveen, een wol len doekje; Koelemij, Zijlweg 89, te Overveen, een portemonnaie met inhoud; B. Krul, Bloemendaalscheweg 195, te Overveen, een witte vrouwenzak; H. van den Berg. Bloemendaalscheweg 203. te Overveen. een damestaschje met inhoud; Bonarius, Zijlweg te Overveen, een rozen krans; aan het bureau van politie te Over veen, een koralen armbandje; een rozen krans; een handschoen; een zakdoek, waarin eenige centen; een dubbeltje. Verloren: een zilveren armband een schooltasch: een bruine damestasch; een huissleutel; een hecrenportemonnaie. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 27 April tot en met Don derdag 3 Mei. Geboren: d. van J. H. de Wilde en A. de Clercq; levenl. z. van A. F. Valken berg en M. A. S. van Lier; d. van L. Everard en I. A. van Lennep. Ondertrouwd: C. Greuter en C. Schoon. Overleden: J. de Cock. 1 j.Ch. M. Keijzer, 42 j. OverlcdcninhetgestichtMee- renberg: J. Hoogerhoud. 64 j.; P. Lu- cassen. 48 j.A. Ruiter, 35 j.; A. Dol, 38 :,i.; J. F. de Zwaan, 53 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Rede van dr. G. A. van den Bcrgh van Lysinga. Op de vorige week gehouden o2e vergadering van moderne theologen A werd door dr. G. A. van den Bergh van df Lysinga de openingsrede gehouden. De ,.N. R. Ct." zegt daarvan: Zelden is een openingsrede op deze ver gadering met zulk een betuiging van er kentelijkheid en bewondering ontvangen als de waarlijk in allen deele schitterende toe spraak van dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Op het gewone verslag van de belang rijkste gebeurtenissen van het afgcloopen jaar liet hij n.l. een rede volgen over een afzonderlijk onderwerp. En het was de keuze zoowel als de behandeling van dit onderwerp, waardoor de bijeenkomst ter stond werd geboeid. „De volheid des tijds voorheep en thans" bevredigde op voor treffelijke wijze tegelijk de behoefte aan ac tualiteit en de eischen der godgeleerdheid. De wereld der oude wijsgeeren en staats lieden uit den Nieuw-Testamentischen tijd herleefde in het allermodernste gewaad uit deze oorlogsdagen. In de onmerkbare over gangen,'waarmee de spreker zijn gehoor beurtelings in de oude en dan weer in de nieuwe omgeving liet leven, lag een buiten- gemeene bekoring. En daarbij, het aller noodzakelijkste, om een bijeenkomst in de zen ti.id te doen slagen, was hier vervuld; het was een rede over den oorlog, al droeg zij dit karakter half onopzettelijk. Over den oorlog, van modern-godsdienstig standpunt bezien. Doch het prikkelende, dat een opzettelijke behandeling van het verband tusschen godsdienst en oorlog dik wijls op haar geweten heeft, was hier vol maakt vermeden. Wijsgeerig inzicht en ge schiedkundige bezonkenheid verleenden aan deze beschouwing een karakter, dat de vertegenwoordigers van allerlei „standpun ten" te dezen opzichte tegelijkertijd konden eerbiedigen. Kwam het door het eigenaardig stempel der rede, dat deze verschillende „stand punten" elkander meer schenen te zijn ge naderd dan in het begin der mobilisatie? Of was het hier meer dan schijn, en heeft werkelijk de ontw ikkeling der gebeurtenis sen wederzijds het oordeel verdiept en de erkentenis gebracht, dat men met zijn theo rieën wel wat al te spoedig klaar is ge weest? De laatste weken hebben immers uit de oorspronkelijke verwarring op hel tconeel der gebeurtenissen allengs een ze kere orde gebracht, waardoor de profeten van de „regenereerende krachten" tegen over hun voormalige tegenstanders ten slotte sterker zijn komen te staan dan deze ooit hadden kunnen vermoeden. Als vertegenwoordiger der moderne theo logen heeft de voorzitter een woord voor dezen tijd gesproken, dat om den modernen 1 geest zoowel als om het theologische stem pel er zijn mag. Ned. Natuurhistorische V ereeniging. Voor Zondagmorgen heeft deze vereeni ging een tocht naar de bloemenvelden uit geschreven. Leider is de heer A. Bos. Men zal ten half tien aan de zwemschool, Hout vaart, bijeenkomen. Museum van Kunstnijverheid. In het museum van kunstnijverheid alhier zullen Zondag a.s. tentoongesteld zijn verschil lende teekeningen, aquarellen en schilder werken van Jan Poortenaar. LETTEREN EN KUNST. Bosboom-tentoonstelling. Onlangs werd in „Pulchri", Lange Voorhout, Den Haag, de lang voorbereide tentoonstelling van werken van Johannes Bosboom geo- pen. Reeds voor eenige maanden had ook de Larensche kunsthandel te Amsterdam een Bosboom-tentoonstelling ingericht, doch op verre na niet zoo belangrijk als deze. Deze Haagsche tentoonstelling is dan ook zonder twijfel de „officiëele" te noemen. De verzameling, op deze „officiëele" ten toonstelling te zien, is zeer uitgebreid (220 werken), en zeer merkwaardig; zij geeft een goeden kijk op dit nobele en arbeid zame kunstenaarsleven. Dat er na de ten toonstelling in Amsterdam nog zulk een rijke collectie overbleef, zal niemand ver wonderen, die kennis nam van het onder zoek. door Bosboom's levensbeschrijver, den heer Mr. H. F. W. Jeltes, ingesteld. Mr. Jeltes vond alleen in ons land 140 schilderijen, 312 aquarellen en teeke ningen, te zanten dus reeds ruim 450 werken, en men moet hierbij beden ken. dat ouder één nummer soms een heele reeks aquarellen en teekeningen wordt opgegeven. Verder dient men in het oog te houden, dat een groot deel van Bos boom's werk ih Amerika, Engeland en el ders is, zoodat er vermoedelijk nog vete honderden stukken aan de genoemde 452 zijn toe te voegen. Wij voor ons zijn reeds op end' op tevreden met wat hier bijeenen is; het kan eerlijk gesproken, nauwelijks in èen dag allemaal goed worden bezien. Want de verscheidenheid is zeer groot; en het eene stuk is eigenlijk al kostelijker dan het andere. Het meesterlijkst van alles zijn wel de aquarellen. Welk een schier onge ëvenaard werkmanschap. Het waterverf- penseel moet wel over liet papier hebben gezwierd, zoo luchtig, zoo rap, zoo gracie- lijk is wat er onder dat penseel geschapen werd. En tevens hoe innig, hoe echt, hoe doordacht vaak doen deze aquarellen aan. Bosboom is dè kerkenschilder. Wat 'n kerk-intérieurs in ons land, zoowel als daarbuiten heeft de meester weergegeven. Die van Alkmaar, Haarlem, Den Haag, Utrecht. Leiden. Delft, die van Brugge, Gent, Rouaan, TrierEn, in de een wellicht meer, in de ander minder, doch over het algemeen genomen: welk een diep ten van licht, welk een weidsche, trotsche bouw, welk een uitnemende weergave van de hooge intimiteit van een kerkgebouw. Het is onovertroffen. Ge moet echter niet denken, dat de meester uitsluitend kerken schilderde; ook allerlei andere onderwer pen, als boerendelen, -stallen, klooster keukens. bibliotheken, woonvertrekken, en- zoovoorts wist Bosboom op treffende wijze tc schilderen, en eigenaardig, bij het bezien van deze schilderingen van meer profane alledags-onderwerpen vindt men ook een zelfde lichtheid en ruimte als in zijn kerk interieurs. Als een merkwaardigheid van Bosboom's Heeren- en Dames-Kleermakerij Barleljorisstraat 22. Teleph. 303. HAARLEM. Heeft voorradig een groote sorteering Eerste Klas afwerking.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1