OPTISCHE ARTIKELEN A H. VAN DER STEUR Ir. Redactie ea Administratie Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 HAARLEM. bij DIRK HÜTTER, Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. Schotsche- en Engelsche Stoffen voor Dames- en Heerenkleeding. lie Jaargang, ZATERDAG 12 Mei 1917. No. 19 M Bloetnendaalsch Weekblad. Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Dit nummer bestaat uit twee bladzijden. GROENTENTEELT IN ONZE TUINEN. Weinig onderwerpen, mogen we wel zeg gen, zijn zoo actueel als dit. Weinig heb ben er zooveel belangstelling bij een groo- ten kring van menschen. En terecht. Waar er zoo onnoemelijk vele en soms onna speurbare oorzaken voedselschaarschte blijken te kunnen veroorzaken, kan men al niet beter doen dan zooveel mogelijk voor zijn eigen voedselvoorziening te zor gen. Dit geldt voor een land, voor een gemeenschap, voor een gezin. Wel zijn, uitteraard, tegen overdreven en verkeerde voorstellingen, die men zich van eigen- groentenbouw door een ieder maakte, waarschuwende stemmen opgegaan, maar met verstand en inzicht, met zorg en lust kan onder gunstige omstandigheden, toch heel wat in de goede richting worden be reikt. Men ziet dan ook aan plaatsen, waar vroeger slechts gras- of bloemen perken geduld zouden worden, tegenwoor dig vaak een meer practische bestemming gegeven. Het nuttigheidsbeginsel wint het van esthetische overwegingen. Trouwens is een welverzorgde moestuin niet bijna even mooi als een bloemhof En wordt het ge not bij den aanblik van een fraai uitzienden moestuin bovendien nog niet vergroot door de zekerheid, dat men er ook nog meer genoegen dan slechts het aangename aanzicht van beleven zal. Zoo werd de groentenbouw meer dan ooit een onderwerp van belangstelling. Menschen, die nooit in hun leven naar groenten hadden omgekeken voor ze wel bereid ter tafel kwamen; menschen, die. om zoo te zeggen, geloofden, dat de spi nazie met schijfjes hard gekookt ei en ge roosterd brood erbij groeide, deze en dergelijke menschen gingen nu ook, min ot meer begrijpen, dat er aan groenten nog heel wat meer vastzat, dan ze even op te eten. Men komt er zoo gaandeweg achter, dat de groentenbouw een der nuttigste en merkwaardigste zaken ter wereld is. 1 oud als de weg van Rome,of liever: nog veel ouder vermoedelijk. Omtrent het tijdstip, waarop de menscïi is begonnen met het kweeken van groente, is ons eigenlijk weinig bekend. Zeer zeker echter heeft de mensch in de vroegste tijden, toen hij nog van jacht en visscherij leefde, nog niet aan het kweeken van groente gedacht. Eerst met den vooruit gang der beschaving zal hij daartoe geko men zijn; ook mogen wij uit hetgeen wij nog heden ten dage zien plaats hebben, met zekerheid besluiten, dat de tuinbouw een jongere kunst is dan de akkerbouw, omdat hij een zekere tafelweelde veron derstelt, welke de kindsheid van het men- schclijk geslacht niet kende, maar die eerst met de hoogere beschaving is ont staan. De tuinbouw is echter reeds zeer oud. zoo bijvoorbeeld bestond hij reeds bij de Grieken ten tijde van Homerus, in Bco- tië. Messenië en elders kwam hij zelfs tot bijzondere ontwikkeling. Ook bij de Ro meinen met hun verfijnde weelde kwam de tuinbouw weldra tot bloei. Door de enorme uitbreiding van het Romcinsche rijk vond de groenteteelt een groote verbreiding, de Romeinen toch brachten hun kennis van het telen van groente weer in door hen veroverde landen. In Gallië kwam de tuin bouw aldus in beoefening en de Franken zullen dien later weer naar de landen, waarmede zij in aanraking kwamen, over gebracht hebben, zoo ook naar ons land. Toen echter de Romcinsche wereldheer schappij te niet ging, kwamen er moeilijke dagen voor landbouw en veeteelt, zoodat er veel in het vergeetboek geraakte. Eerst Karei de Groote herstelde de rust en orde en wijdde ook zijn opmerkzaamheid aan den land- en tuinbouw. In het tijdperk vóór Karei is weinig omtrent den tuinbouw be kend. De hortus of tuin was een afgeslo ten plek. waar men iets anders verbouwde als granen. Van groenten vinden wij ver meld: knollen, boonen. erwten en linzen. Met Karei den Groote echter kwam er verandering en vooruitgang. Hij gaf bevel, dat op zijn landgoederen verschillende kruiden en gewassen geteeld moesten wor den. Verder hebben in de middeleeuwen vooral de kasteelen en de kloosters er veel toe bijgedragen, om den tuinbouw te ver breiden. Men mag aannemen dat de mon niken de eersten geweest zijn. die zich met een meer regelmatigen tuinbouw onledig hebben gehouden. Hoewel in de middeleeuwen dus reeds overal voorkomend, ontwikkelde de groen- tekweekcrij zich toch pas in onze gouden eeuw, vooral het Westland is toen meer en meer een tuinbouwstreek geworden. Rationeel en w instafwerpend werd de groenteteelt echter eerst sedert de 19de eeuw gedreven, vooral in de jaren na 1870 zag men op vele plaatsen een streven, om de groentekweekerij' tot hoogere ontwikke ling te brengen. Een groot aandeel aan dezen vooruitgang hebben ook de verschil lende tuinbouwvereenigingen gehad, zoo bijvoorbeeld de Nederlandsehe Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde, wat ons land betreft. Aanleiding tot dit bovenstaande be- schouwinkje is het boekje „Groenteteelt op beperkte ruimte" van Remlof, uitgegeven door de firma J. F. v. d. Ven te Baam, aan welk boekje wij hier eenige bizonderheden ontleenden. Een ieder, die zijn tuin voor de groentebouw ingericht heeft of inrichten wil, zal van dit boekje zeer veel nut kun nen hebben. Men vindt er voorschriften in voor den aanleg, de bemesting, de verdee ling van den grond; aanwijzingen over het zaaien en planten en onderhoud van de bedden; beschouwingen over de meest voorkomende groentensoorten, en nog zeer veel wetenswaardigs. Er is veel uit te leeren omtrent het vraagstuk, thans van meer belang dan ooit; de groententcelt, d. i. de teelt van een onzer nobelste voedings middelen. S. KRONIEK DER WEEK. 3 Mei. De nota, door Miljockof gericht aan de regeeringen van Ruslands bond- genooten, waarin te kennen werd gegeven Ruslands besluit om geen afzonderlijken vrede te sluiten en een beslissende over winning te bevechten, wordt in St. Peters- burg openbaar gemaakt. Zij veroorzaakte heftige betoogingen voor en tegen de re geering. 4 Mei. De telegrammen maken mel ding van nieuwe plaatselijke successen der Engelschen aan het Westelijk front. 5 Mei. Van Fransche zijde komen ook beriëhten van vorderingen aan het weste lijk front. Krachtige Duitsche tegenaan vallen werden afgeslagen. De Franschen maakten vele gevangenen. 5 Mei. Te Petersburg hebben in de straten botsingen plaats tusschen aanhan gers en tegenstanders der regeering. (i Mei. Ter weerspreking van looperide geruchten legt de Nederlandsehe afge vaardigden-groep van het Internationaal Socialistisch bureau te Stockholm de vol gende verklaring af: De delegatie wijst met klem elke uitleg ging van haar houding af, alsof zij een afzonderlijken vrede tusschen enkele oor logvoerende mogendheden bedoelt. Zij verklaart, dat haar doel is een algemeenen vrede te bevorderen op den grondslag van het internationale congres van Kopenhagen in 1910. De delegatie is noch iemands werktuig, noch laat zij zich in met intri ges, van welke zijde deze ook mogen komen. 7 Mei. Het ministerie van oorlog te Washington, deelt mede, dat bevel werd gegeven om negen regimenten op te roe pen, die zoo spoedig mogelijk naar het front in Frankrijk zullen vertrekken. 8 Mei. De „Corriere d'Italia" verneemt uit Zurich: Terwijl de keizer zich per auto naar Berlijn begaf, vuurde een per soon drie revolverschoten op hem af. Twee troffen de auto. De dader is gevat. De politie betracht geheimhouding zooveel maar mogelijk is. PLAATSELIJK NIEUWS. In de op 14 Maart j.l. gehouden verga dering van de bewoners der gemeente Bloemendaal is met instemming van alle aanwezigen besloten, het bestuur der vcr- eeniging „Bloemendaal's Bloei" uit te noo- digen alle ingezetenen op te wekken met alle gepaste middcleil mede te werken aan eene zoo krachtig mogelijke actie tegen de doorvoering der door Haarlem weder om aanhangig gemaakte annexatie-plannen, voor zoover die de gemeente Bloemendaal betreffen. Op die medewerking doet dit bestuur thans een beroep; het verspreidt onder de ingezetenen een omzendbrief met vragenlijst, ten einde een aantal gegevens te verschaffen, waaruit zal kunnen blijken dat Bloemendaal tot een zelfstandig be staan bij machte en niet van Haarlem af hankelijk is. zoodat geen enkel algemeen belang de voorgenomen inlijving van een groot deel van Bloemendaal bij Haarlem wettigt. ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL. 8829. kwam daarvoor, dys de portier naar den directeur; hoe dat zat. Bij zijn terug komst flink uitziende jonkman die plaat gepoetst. Portier fluks Keiler en Macdo- nald opgebeld. Daar niets bekend. Dus oppassen met eiken jonkman, die uw elec- trisehe leiding wil komen nazien, wanneer die niet stuk is. Denkt daarom. Fietsers. Deze week uwe lantarens ten 9 uur 1.3 minuten aansteken. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond; rij den zonder licht; het vervoeren van twee personen op een rijwiel; onbeheerd laten staan van een handwagen. Gevonden en terug te bekomen bij P. Biersteker, Rijksstraatweg 29, Sant poort, een bonte vacht; N. Slebos, Qenes- tetweg 22, te Bloemendaal, een gladde gouden ring; Warnderink Vinke, Bloemen daal, Parkweg 1 b, een portemonnaie; J. de Goede, Kleverlaan 129, te Bloemendaal. een hondenzweep; W. F. Roosen, Rol landspad te Overveen. een postduif; Her ben, Dompvloedslaan te Overveen, een portemonnaie; Van Meeuwen, Zijlweg 21. te Overveen, een rozenkrans; aan het bu reau van politie te Overveen, eenige kle dingstukken, een fantasie-broche; een zil veren hangertje van horlogeketting; een houder met vier patronen. Verloren: een bos sleutelseen duimstok; een gouden schakelarmband; ecu zilveren schakelarmband; een zilveren collier; een zilveren beursje. Komen aanloopen bijA. Bruij- ncs. Meerenbergschcweg 7. te Bloemen daal. een bruin hondje. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 4 Mei tot en met Donder dag 10 Mei. Geboren: z. van C. van den Berg en W. J. Bakker; d. van W. M. Thoolen en A. M. van Kleeff; d. van A. W. van Rooij en P. Velde; d. van I. Siezenga en O. Koers. Ondertrouwd: C. Schenkel en C. Willemsc. Getrouwd: C. Greuter en C. Schoon. Overleden: Th. van Galen, 78 j. L. van Son, 69 j.; G. van Kesteren, 75 j.; A. M. Scheltema, 74 j. Overleden inhetgestichtMee- r e n b e r gW. van Enst, 86 j.P. van der Lugt, 77 j.; J. van de Beid, 70 j.; A. Oos- tcrveld, 71 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Openbare les. Zaterdag 19 Mei a.s. des avonds ten half acht geeft mevrouw Mien Sybrandi—Halberstadt hare jaarlijk- sche openbare les in „De Kroon". De openbare lessen van mevrouw Sybrandi vinden steeds meer en meer belangstel ling; de schouwburgzaal van „De Kroon" zal dus Zaterdag wel weer zoo goed als gevuld zijn met ouders van leerlingen. Dezer dagen kwam een flink uitziend jonkman aan hotel „Duin en Daal" om de elcctrische leiding na te zien vanwege Keiler en Macdonald. Maar er was niets stuk aan de leidingen, dus hij hoefde haar ook niet na te zien. Maar de jonkman N. V. Philips Gloeilampenfabrieken open den eenige maanden geleden een Volks keuken, nicer in het bizonder voor dat gedeelte van het personeel, dat dagelijks heen en weer reist en thans in het middag schaftuur aan de fabrieken aan het ge meenschappelijke warme maal'deelneemt. Thans heeft er ook de opening plaats ge had van een Kook- en Naai-verstelcursus, die gegeven zal worden door gediplo meerde leeraressen. Meer dan 1000 meis jes hebben zich voor deze lessen opge geven. Ook stelde de directie groote perceelen grond ter beschikking van haar personeel. LETTEREN EN KUNST. Albert Plasschaert gaf een nieuw tijd schrift in het licht. „Beschouwingen" ge- heeten. In het eerste nummer schrijft hij o. m. over het werk van Kiitlie Kollwitz. Zij heeft, schrijft hij, de eeuwig-eendere moeder geopenbaard, en haar nood. En hij schrijft er dan verder van: Zulke werken komen op huil tijd. Want altijd moet ergens ter wereld de liefde uit- hreken in haar eeuwigheid en altijd moet de daad van het groote dier in ons. te onzer eigen veiligheid, worden geconsta teerd. Het intellect alleen, het iele, felle vuur schroeit en dort. Wij moeten ons van tijd tot tijd tot het hart bekennen. Gij, ik. Ik smaad daarom het intellect toch niet. Het intellect, het is dat allerfijnst ma- chien, dat tast. Het absorbeert de voe dingsstoffen. en het maakt er glanzen van, fonkelingen, soms nog bloed-roode, maar dikwijls snelle, iele, kille, kristal-schoone. Het stijgt opwaarts; het heeft de lust ten aether, den afkeer van het aarde-zware. Maar het verschraalt ten slotte. Het Hart dat is aarde-zwaar. Het ver langt de eenvoudigste dingen: een glim lach, een handgebaar, ooge-gave, een war men mond op een open warmen mond; een begeerte met een begeerte; ontspruiting opnieuw, bloed na bloed. Het hart het is bereid ten leed en tot de lust. Het is de mensch op al zijn daagschc wegen en die niets minacht van die dagelijkschheid. Het is de Moeder, en haar tocht. De Moeder is altijd aarde-zwaar. Zij begeert de ge wone dingen, en zij maakt ze stil. Zij maakt ze in stilten groot. Die stilten zijn geen stelligheden, al lijken zij prophetieën. Haar prophetieën zijn stamelingen, maar stamelen is soms dieper dan zingen. Er zijn dingen die alleen gestameld kunnen worden. De Moeder is het hart, en zij is, die stamelt. Het intellect wankelt niet: de Moeder wankelt, maar van liefde Vineent van Gogh. De heer G. A. v. d. Brugghen, schrijft in zijn blad „Het Lamp je" over Vincent van Gogh. Aan zijn arti kel ontleenen wij onderstaand: Maar meer dan zijn kunst, trekt zijn per soon mij aan. Dikwijls weet men bij de artiesten meer van hun werken, dan van hun leven en denken. Maar hier is dat anders. Van Gogh heeft er voor gezorgd dat wij bekend zijn geworden met zijn per soonlijkheid. Wij leeren hem kennen uit zijn brieven. Drie deelen 652 stuks! Die brieven zijn gericht aan zijn 4 jaar jonge ren broeder Theo. Op zijn 18de jaar begon hij hem te schrijven: lange brieven, en die correspondentie werd voortgezet tot aan zijn dood. Hij is niet oud geworden: 37 jaar. Hij stierf in 1890. wij krijgen hier 't gezicht op een mensch, die verre van alledaagsch was. Hij gaat niet in het spoor der massa houdt zich niet aan de vormen en gewoonten, die in de samenleving gelden. Maar hij gaat zijn eigen gang. Hij doorziet de holheid der aangenomen zeden en gebruiken, wendt zich tot de natuur, en vindt meer eenvoud en waarheid onder het volk en bij de boe ren dan in de zoogenaamde hoogere stan den. Ik vind hem een buitengewoon sym pathiek mensch. Zeldzaam oprecht en open hartig spreekt hij zich uit aan zijn broer. Hij is een mensch met een ziel die open staat naar alle zijden. Een hart met groote behoefte aan gemeenschap en zeer gevoe lig voor hartelijkheid. Een diepe geest. On danks zijn stug voorkomen (hij vergeleek zich zeiven wel bij een grooten ruigen hond) en onhebbelijkheden van aanleg en lek- tuur en ontwikkeling een hoogst beschaafd persoon; ik bedoel vooral die hoogere be schaving, waarvan de beschaafde menschen meestal niet veel begrijpen. Ik denk aan zijn hulpvaardigheid, dienstbetoon aan min deren, ontferming jegens ongelukkigen. „Wat de vraag betreft." zoo schrijft hij aan zijn broer (die ook op zijn weg een el lendig mensch had aangetroffen), „wat be treft de vraag hoe ver men mag gaan als 't geldt, zich een arm, verlaten, ziek schepsel aan te trekken, zoo zeide ik u reeds bij een vroegere gelegenheid en herzeg ik hier: hoever „tot in 't oneindige". Heeren- en Dames-Kleermakerij Barteljorisstraat 22. Teleph. 303. HAARLEM. Heeft voorradig een groote sorteering Eerste Klas afwerking.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1