OPTISCHE ARTIKELEN bij DIRK HÜTTER, Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. 11e Jaargang. ZATERDAG 9 Juni 1917. No. 23 Redactie ec Administratie Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 HAARLEM. Ket Bloetnettdaalsch Weekblad. Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Dit nummer bestaat uit twee bladzijden. GEMEENTEBESTUUR. Donderdagmiddag vergaderde do raad onder voorzitterschap van den burgemees ter. Afwezig was de heer Teding van Berkhout. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van den begrafenisondernemer Adr. Cassée, waarin hij aan het gemeente bestuur mededeelde, dat de bezwaren om trent berijding der nieuwe Bloemendaal- sche begraafplaats zijn opgeheven doordat hij een overeenkomst heeft getroffen met het filiaal der Amsterdamsche Rijtuigmaat schappij te Haarlem. Een verklaring om trent berijdbaarheid dezer begraafplaats was ook ingekomen van den stalhouder A. van Trigt te Arnhem. De voorzitter zegt overtuigd te zijn, dat door deze verklarin gen het praatje, als zou de nieuwe begraaf plaats ongeschikt zijn, voor goed de kop is ingedrukt. Er was voorts een schrijven van de ge meente-werklieden en politiemenschen om te bedanken voor den hun toegekenden duurtetoeslag. Verder een verzoek van me juffrouw Carpentier om eervol ontslag als onderwijzeres aan de O. L. school wegens huwelijk. Het eervol ontslag tegen 1 Sep tember e.k., wordt verleend. De dames Bierens de Haan hadden een verzoek ge richt tot het gemeentebestuur om een op het uitbreidingsplan in Saxenburg geprojec- teerden weg te doen vervallen, daar deze haar bij het aldaar bouwen van een land huis belemmeren zou. De raad staat het toe. Twee verzoeken om ontheffing van een bepaling der bouwverordening een van den heer Van der Lugt te Bentveld voor het bouwen van een- bergplaats, een van den heer Pitlo te Bentveld voor het bou wen van een garage, worden beide inge willigd. Aan de orde was daarna de aankoop van een stuk grond van den heer E. W. A. van Nederhasselt te Aeröenhout. Dit stuK grond, ter grootte van 150 1W', is verkrijg baar tegen 4,per M2, en grenst aan een stuk grond, dat de gemeente daar reeds bezit. De aankoop van dit tweede stuk wordt door B. en W. voorgestaan, wijl het aldus vergroote stuk grond dan, als het zoover is, door de ge meente in erfpacht aan het rijk kan worden aangeboden om er een postkantoor op te bouwen. En zoo heel ver is de tijd niet meer, daar de eigenaar van de villa, waar in het postkantoor gevestigd is, de huur aan het rijk heeft opgezegd. De omzet van het bestaande kantoor billijkt het vermoe den, dat het rijk het post- en telegraaf kantoor te Aerdenhout aanhouden zal; in dien de gemeente nu grond beschikbaar heeft, is er alle kans dat het rijk een eigen gebouw zal doen oprichten. De raad ziet dat ook zoo in, en met algemeene stemmen keurt hij den aankoop van dien grond dus goed. Ter sprake komt nu een voorstel van B. en W., regelend de jaarwedden van ge meente-ambtenaren gedurende den tijd, dut zij in militairen dienst zijn. B. en W. stel len voor, den gehuwden in dien tijd hei volle salaris, en den ongehuwden 2A> van hun salaris uit te betalen. De heer Laan vindt het eerste goed; het laatste acht hij overdreven. 2A> lijkt hem te veel voor ongehuwden, daar het rijk met hun kleeding, kost en inwoning te ver strekken, vrijwel geheel in hun levenson derhoud voorziet. De heer De Roo van Alderwerelt stelt voor er de helft van te maken. De Voorzitter deelt' mede, dat Amster dam ook de helft van het salaris betaalt, Den Haag 'A. De heer Van der Vliet is voor ~h. De wethouder Koolhoven ook. De heer Laan vindt 'A genoeg. Die men- schen behoeven er toch ook niet beter op te worden vanwege den toestand, meent hij. Doch het voorstel 2A> van B. en W., komt er glansrijk door met slechts de hee- ren Laan en De Roo tegen. Daarna wordt een omvangrijk aantal in gezetenen benoemd als leden der stembu- reaux voor de ophanden verkiezingen voor de Tweede Kamer, die op 15 dezer, en die voor den gemeenteraad die op 5 Juli (her stemming op 17 Juli) plaats heeft. Na goedkeuring der financiëele commis sie besluit de raad tot het doen van beta lingen uit de post „Onvoorziene Uitgaven" dienst 1916, en tot af- en overschrijving van en op posten der begrooting dienst 1916. Een tijdelijke geldleening van 100.000, tegen geen hoogere rente dan 4 lA pCt., kasgeld voor den ontvanger wordt aangegaan. Nadat de heer -aan op zijn desbetreffende vraag vernomen heeft, dat dit de eerste dergelijke leaning in dit jaar is, wordt zij door den raad goedgekeurd. Bij de rondvraag wijst de heer Laan op de stoffigheid van de Zandvoortsche laan, en vraagt, waarom er daar niet meer ge sproeid wordt. De Voorzitter belooft er het oog op te doen houden, maar herinnert er tevens aan, dat de Zandvoortsche laan niet aan de ge meente, maar aan eene commissie be hoort, en het herstellen en met zand over dekken van dien weg tegen dezen tijd van het jaar dus niet aan de gemeente te wijten is. Het is ermede als met den Kennemcr- i weg, die eveneens aan een commissie hoort, en er ellendig uitziet. Wel voert de gemeente besprekingen om die wegen over te nemen, maar dat gaat maar niet zoo gauw in zijn werk. De heer Van Tienhoven klaagt ook over den stoffigen toestand van de wegen in Aer denhout, die, onverstandig genoeg, juist te gen dezen tijd van het jaar begrind worden. De heer De Roo wijst op den slechten toestand van den Ter-Hofsteedeweg. Maar de heer Laan vernam van bewoners van dien weg, dat zij herstel van het bestaande plaveisel voldoende vinden, en een geheel nieuwe bestrating zeiven overbodig. Dr. Bormvater wijst op het geringe waken door de politie tegen de kwajon gens, die graag brandjes stichten, wat toch waarlijk uiterst gevaarlijk is. De Voorzitter antwoordt, dat de politic herhaaldelijk uitrukt om brandjes te doo- ven en zoo mogelijk, de bedrijvers te straf fen. De heer De Roo zegt, terecht, dat er vooral Woensdags en Zaterdags heele kud den Haarlemsche deugnieten de duinen en wegen overstroomen, en menigmaal niet veel goeds uitvoeren. De Voorzitter zal de politie nog eens in het bizonder daarop opmerkzaam maken. De heer Laan wil, gegeven de bevuiling der wegen door de honden, de gelederen dezer vaak overbodige dieren zien gedund door een of andere verordening, b. v. door een progressieve belasting. De Voorzitter belooft, daar eens over te denken. De heer Van Tienhoven verweet het da- gelijksch bestuur, den heer Nienlmijs van „Vrede-oord", bij de verbreeding van den Bloemendaalschen weg niet correct te heb ben behandeld, wat door den Voorzitter weersproken werd, en hiermede was de openbare zitting ten einde, en begon de raad aan de behandeling van belasting- reclames. S. KRONIEK DER WEEK. Juni. De toestand in Rusland verer gert. 2 Juni. „Vrij België" schrijft: Wijlen gouverneur Von Bissing heeft ge schriften nagelaten, waaruit men duidelijk kan opmaken, waartoe zijn„Vlaamsch- gezinde"(!) politiek moest dienen. Ner gens komt hij daarvoor evenwel zoo on bewimpeld uit als in een brief den 14den Januari 1917 uit Wiesbaden aan Strese- mann, een der leiders van de nationaal- liberalen gezonden: „De menschen, die bereid zijn zich te vreden te stellen met papieren-waarborgen of met een grens, die de Maas-linie volgt, vergissen zich. Die grens is de eenige niet, die wij noodig hebben. De grens, die wij noodig hebben moet tegen Frankrijk en Engeland gericht zijn. Zij moet zich in het Noorden zoo ver mogelijk uitstrekken. Al dus zullen wij uit den „natten driehoek" ge raken, en zullen wij onze koloniën kunnen verdedigen, wanneer wij ze uit de klauwen van Engeland gerukt hebben. Gansch mijn politiek heeft deze gedachte als spil. Men heeft dikwijls mijn taak be moeilijkt, door mij de vuistpolitiek aan te bevelen. Maar ik heb steunpunten in de kalmte gezocht en zelfs indien sommige mij ontbroken hebben, dan zullen zij desniette min hun vruchten dragen, zoodra Duitsch- land zijn veroveringen zal kunnen bevesti gen en zal kunnen weigeren België terug te geven. België maakt deel uit van de waarborgen, die onze toekomst vergt. In dezen geest is het dat mijn Vlaamsche politiek geleid werd. Dat is ook het geval met mijn godsdienstige politiek, waarvan de gematigdheid erkend werd." Onder den nieuwen gouverneur, die trou wens verklaarde de voetstappen van zijn voorganger te willen drukken, wordt die politiek voortgezet. Zoo meldt „De Toekomst" in haar nr. van 2 Juni, dat te Brussel in kringen, die in nauwe verbinding staan met de „Politi- sche Abteilung" en onder de leden van den zoogezegden Raad van Vlaanderen het ge rucht de ronde doet, dat de Duitschers bin- ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL. 8829 ncn enkele dagen de ,,onafhankelijkheid"(!) van Vlaanderen zouden uitroepenNa tuurlijk zou die staat in diplomatieke en militaire zaken van Duitschland afhanke lijk zijn! Dus een annexatie langs omwe gen. De medewerker van „De Toekomst" schrijft „Wat er ook van zij, wij leven hier dus in een tijd van groote verwachting en alleen de zoo delicate kwestie van het staatshoofd kan naar men zegt de zaak nog eeni- gen tijd doen uitstellen." 3 Juni. De Italiaansche regeering vaar digt een proclamatie uit, waarin de onaf hankelijkheid en eenheid van Albanië onder Italiaansche bescherming worden afgekon digd. Het herinnert aan het door de Cen- tralen met Polen uitgehaalde kunststuk. 4 Juni. Een Rcuter-telegram uit Shan- gai luidt: De militairisten vormen een voorloopige regeering, waarin zitting ne men: Hsu Sji Tsjang, dictator; Wang Sji Tsjen, thans voorzitter van den minister raad ad interim, die weder premier wordt; Tltao Dsjoelin, Buitenlandsche Zaken; Toean Sji Koeël, Oorlog. 5 Juni. Het N. I. P. A. seint uit Batavia: Te Hongkong is een groote revolutie uit gebroken. Een groot gedeelte van het le ger sloot zich bij de revolutionairen aan, die zich reeds van verscheidene dorpen meester hebben gemaakt. De republikein- sche troepen vluchten naar alle rich tingen. Verschillende dorpen staan in brand en er zijn vele dooden. PLAATSELIJK NIEUWS. Vrije Liberalen. Op 1 Juni werd door den bond van Vrije Liberalen, af deeling Bloemendaai, in „Rusthoek" de jaarverga- during gehouden; voorzitter was jhr. G. C. Quarles van Ufford. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. Uitvoe rig behandeld werden de laatste gemeente raadsverkiezing, de herstemming en de verkiezing van de Provinciale Staten. In een daarop door den voorzitter gehouden rede werd besloten geen verandering in de samenstelling der raadsleden te brengen, voor zoover dat van den Bond afhing. De heeren D. W. A. Q. Graichen en jhr. B. de Jonge van Campens Nieuw- land werden herkozen, in de plaats van baron van Tuyll, die bedankt had, werd de heer D. C. Houtgraaf als bestuurslid ge kozen. De tentoonstelling van schilderijen der Gooische schildersclub „De Tien" in hotel „Duin en Daal" is gesloten. Thans worden daar werken der Haarlemsche schilders club „Kunst zij ons Doel" tentoongesteld. Men maakt ons weder van verscheidene zijden opmerkzaam op de slordigheid in de bediening van de afsluiting van den over weg aan de Kleverlaan. Sedert het beken de ongeval heeft het alweer verscheidene malen zoo of zoo gestaan of het was weer misgeloopen, door het te laat omzetten van den wissel, te laat sluiten der boomen, enzoovoort. Wanneer zal de toestand daar eens afdoend verbeterd worden Fietsers. Deze week uwe lantaarns ten 9 uur 47 minuten aansteken. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij Smits, Aerdenhout, Schulpweg, een scha kelarmband; Wierda, Coöperatichouder „Meerenberg", een bos sleutels; A. ten Broek, hotel „Van Ouds het Raadhuis", te O verveen, een gladde gouden ring; aan het bureau van politie te Overveen, een hoe denveer; een halsketting; een paar glacé handschoenen. Verloren: een zilveren heerenhorlo ge; een ring met sleutels; een gouden bro che; een mestvork; een lichtbruine haar speld; een gouden dasspeld. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 1 Juni tot en met Donder dag 7 Juni. Geboren: z. van A. Bos en E. M. C. Venneker. Ondertrouwd: F. Willemse en C. M. Stroomer; E. A. M. Droog en 1. H. M. Deckers. Getrouwd: M. J. Lommerse en M. Meijland; W. A. Rasch en Ch. L. Rambon- net; W. F. Bremer en M. W. Blits. OverledeninhetgestichtMee- ren berg: P. A. Hutli, 75 j.; J. C. Groe- ver, 50 j.; M. Lauwers, 68 j.; J. Kuijper, 51 j.; M. J. M. van de Klashorst, 41 j.; J. H. Boon, 19 j.; M. Piet, 29 j.; A J. C. van Veldhuijsen, 55 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. De zoo actieve afdeeling Schoten van „Het Witte Kruis" verspreidt een omzend brief, waarin om geldelijken steun voor de wijkverpleging gevraagd wordt. Gaar ne ondersteunen wij het verzoek der wak kere afdeeling. Men kan zijn bijdragen stu ren aan den waarn. penningmeester, den lieer D. Couwenhoven, Bankastraat 32, Schoten. Met leedwezen zullen velen van dr. De Hartog's vertrek uit Haarlem vernomen hebben. De bekende predikant is, zooals men weet, dezer dagen benoemd bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam. Gedu rende 7 jaren was dr. De Hartog te Haar lem \yerzaam. Dr. A. H. de Hartog is de zoon van wij len prof. dr. De Hartog, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. 11 April 1869 werd hij te Rotterdam geboren; in 1902 werd hij candidaat te Utrecht. Hij stond als predikant van 1903 tot 1906 te Ommeren, van 1906 tot 1910 te Heemstede, totdat hij in 1910 te Haarlem werd beroe pen. De Hora-bazar, ingericht door de Haar lemsche afdeeling van de voreeniging tot ondersteuning van rijksambtenaren en -be ambten, in „De Kroon" heeft veel bijval gevonden. En terecht. Zij was een bezoek overwaard. Er was zeer veel werk van ge maakt door het ijverige comiteit. In het ruime toegangsportaal een schat van bloe men en planten, de zaalwanden met fraaie tapijten behangen; aardig uitziende tentjes, waar vele beminnelijke dames voor het goede doel van allerlei verkochten; daarbij een tentoonstelling van schilderijen, die klinkt als een klok. De toeloop was dan ook groot; een gezellige stemming heersch- te. Van harte hopen wij, dat de opbreng sten voor het uitnemende doel bevredi gend mogen blijken. Museum van Kunstnijverheid. Gedu rende deze maand wordt in het museum van Kunstnijverheid te Haarlem eene ten toonstelling gehouden van gekleurde re- productiën, betrekking hebbende op de Ja- pansche kunst, zijden stoffen, keramische voorwerpen en andere uitgezochte kunst werken. TOONEEL. We vernemen, dat Royaards Goethe's „Faust" in dit seizoen nog opvoeren zal. Hijzelf vervult de titeLrol. LETTEREN EN KUNST. Ko Doncker. In de Juni-aflevering van „De Nieuwe Gids" schrijft Cornelis Veth o. m. over Ko Doncker: De zoo stoer uitziende man, wiens een voud, gemoedelijkheid en rust uit een ge lukkig en gezond temperament schenen voort te komen, is plotseling en jong 42 jaar gestorven. Echter niet, dan na overtuigende blijken te hebben gegeven van een zeer aparte begaafdheid. Reeds toen hij nog in de beschuitbakkerij MEVR. G. w. d. BRINK, Cop- setière, KEIZERSGRACHT 7 AMSTERDAM. 17. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRA L", LANGE POTEN, DEN HAAG.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1