A.H. VAN DER STEUR Jr. HEEREN- EN DAMESKLEEDERMAKEhII KERK-A6ENDA. Zont'ag 8 Juli. BloemendaalNed. Herv. Gem., 10 u Ds. Schuilei-, uit Den Haag. Deref. Gem. 10 u., Ds. Douma, uit Den Haag; n.m. u., Ds. Douma. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Pelterijen, Amazones, Livrei-, Automo biel Jacht- en Sportkleeding. wachten op andere, evenmin beslissende dingen, om daarmede vereenigd, een geheel te vormen, dat op den duur toch sterker kan blijken dan het verderf. Niet opgeven. Wie zegt ons, dat een enkele daad of on derneming het einde van den oorlog moet veroorzaken Het tegendeel is veeleer waarschijnlijk. Een opeenhooping van da den en gebeurtenissen kan den vrede bren gen. Om een voorbeeld te geven: Hoe zou den wij nu staan, als de Russische revolutie, inplaats van met den onbeperkten duik bootoorlog en met de laatste gebeurtenis sen in Amerika, eens samengevallen was met een vredesactie van president Wilson Deze vraag heb ik in Duitschland gehoord uit den mond van een man van grooten invloed. In haar bittere gerechtvaardigd heid toont zij ons het beslissend belang van de groepeering der dingen. Veel verbeel dingskracht is er niet voor noodig, om zich gebeurtenissen voor te stellen, die, met het geen te Stockholm begonnen is, zouden kunnen samenwerken als in elkaar grijpen de tandraderen. En de werkelijkheid is in dezen oorlog, zooals gewoonlijk, reeds vrij wat vindingrijker geweest, dan de wildste verbeelding. De beteekenis van hetgeen te Stockholm gebeurt, is zelfs onafhankelijk van den wil en de bedoeling der ondernemers. Het zou nuttig blijven, zelfs al hadden de Entente chauvinisten gelijk, dat de bedoeling der beweging pro-Duitsch, en evenzeer al had den de Duitsche nationalisten gelijk, dat zij gunstig voor de Entente gemeend was. Want zoo sterk zijn de mannen van het comité niet, dat zij de beweging, eenmaal op gang gebracht, in een heimelijk door hen gewenschte richting zouden kunnen lei den. Al hadden zij eenzijdige bedoelingen, het is duidelijk, dat de geweldige krachten, eenmaal in beweging gebracht, aan hun in vloed zouden ontsnappen. Is de geest van Stockholm gelijk de geest van Mefistofe- les, dan zou hij ook in dit geval weer slechts het goede kunnen teweeg brengen. Men kan in het feit, dat zoowel Duitsche als Entente-chauvinisten de Stockholmsche beweging verketteren, een bewijs zien van haar neutraliteit; men zou er in ieder geval uit kunnen opmaken, dat beide partijen zich waarschijnlijk vergissen. Dit laatste is ech ter niet juist. Beide partijen hebben inte gendeel reden tot haat en wantrouwen, om dat zij geen neutraliteit willen, omdat hun standpunt zoozeer een eenzijdig belangen- standpunt is, dat zij terecht ieder, die niet met hen is, als hun Tegenstander beschou wen. Zij streven niet naar een zoo duur zaam en zoo rustig mogelijken vrede, maar naar zoo groot mogelijke, tastbare voor- deelen voor hun partij. Voor dit imperialis me naar den eenen en naar den anderen kant is iedere vredes-beweging op het oo- genblik een vijandige onderneming. Mag men echter zeggen, dat degeen, die het Duitsche imperialisme niet wil dienen, anti-Duitsch, en dat degeen, die tegenover het Entente-imperialisme staat, anti-En tente is? KRONIEK DER WEEK. 27 Juni. Er komen in Erankrijk Ameri- kaansche troepen aan. 26' Juni. De Russen hervatten den strijd. In Noorwegen worden tal van Duitsche spionnen gevat. 29 Juni. Griekenland is in staat van oor log met de Centralen. Juli. Reuter seint uit Peking: Gene raal Sjang Hsun, de leider van de militaire partij, bracht des morgens om 3 uur een bezoek aan den president, en eischte zijn aftreden. Tegelijkertijd deelde hij mede, dat keizer Hsuantung opnieuw den troon had beklommen. Dat „beklimmen" is blijkbaar in alle stilte gebeurd. De militaire partij schijnt deze 'zaak netjes en in alle stilte, zooals dat be hoort, te hebben voorbereid. Hoewel men in China wist, dat een be weging ten gunste van het herstel van het keizerrijk gaande was, geloofde men niet dat thans reeds de staatsgreep beproefd zou worden, en het plotselinge van de ge beurtenis baarde zelfs te Peking opzien. De eerste aanwijzing, dat iets bizonders aan de hand was, vond men in het grootere aantal troepen, dat de straten vulde, en in de sterke wachtposten, in post- en telegraaf- bureaux, die hoofdzakelijk bestonden uit mannen van generaal Sjang Hsun. 2 Juli. Thans komt ook te Kopenhagen een ernstige zaak van Duitsche spionnage aan het licht. Er worden verscheidene Duitschers in hechtenis genomen. 2 Juli. Te Amsterdam breken ongere geldheden wegens onvoldoende voedset- voorziening uit. Bij botsingen met solda ten en politie vallen er dooden en gewon den. 2 Juli. Lord Balfour verklaart in het Lagerhuis, dat van Engelsche zijde slechts op levering van aardappelen uit Neder land aangedrongen wordt, als Nederland aardappelen aan Duitschland levert. Duitschland wenscht aardappelen uit ons land te ontvangen en dusstaat Enge land er op, ook zijn aandeel van onzen oogst te ontvangen. 2 Juli. Reuter seint uit Washington: Dat Duitschland groote hoeveelheden voed sel heeft verkregen van de Europeesche neutrale Staten, toont Engeland aan de re geering der Vereenigde Staten in cijfers aan. Betoogd wordt door Engeland, dat uit de Scandinavische landen en Nederland een hoeveelheid vet naar Duitschland ts gezonden, voldoende voor meer dan zeven millioen soldaten. Engeland heeft tabellen verstrekt betreffende den export in 1916 uit de Scandinavische landen en Nederland naar Duitschland. Daarin staan de vol gende uitvoeren vermeld: boter 82.600 ton nen, vleesch 115.800, varkensvleesch 68.600 gecondenseerde melk 70.000, visch 407, kaas 80.500, eieren 46.400 tonnen, aardappelmeel 179.5(H), koffie 58.500, fruit 74.000, suiker 12.000, groenten 215.000 tonnen. PLAATSELIJK NIEUWS. Lezing „Bloemendaalsch Weekblad Wij herinneren onze abonnees nog eens aan de lezing met lichtbeelden over mili taire luchtvaart, welke Zaterdag 28 Juli, des avonds ten 834 uur in café „Rusthoek" plaats heeft. Abonnees, die nog voor 14 Juli schrifte lijk toegangsbewijzen aan ons kantoor aan vragen, kunnen deze kosteloos van ons verkrijgen, voor zoover er nog voorradig zijn. De belangstelling is echter groot en de beschikbare plaatsruimte natuurlijk be perkt, zoodat de liefhebbers zich haasten moeten. Wie zich het eerst aanmeldt, heeft de meeste kans, nog een kaart te krijgen. Men schrijve ons dus spoedigst. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn; te rugontvangen in de 2e helft der maand Juni 1917. H. J. Apol, Watergraafsmeer; J. Boom, Amsterdam. Fietsers. Deze week uwe lantaarns ten 9 uur 50 minuten aansteken. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: diefstal van een rijwiel; verduiste ring; loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij Stommel, Kleverlaan 40, Bloemendaal, een doublé armband; Bongers, Kleverlaan 44, Bloemendaal, een damesportemonnaie met inhoud; A. van de Wetering, Bloemen- daalscheweg 214, Overveen, een wit zijden geborduurde omslagdoek; van Item, Zo- merzorgerlaan 36, Bloemendaal, een net met tennisballen; Mulder, Wilsonsplein 17, Haarlem, een zilveren beursje met inhoud; C. Molenaar, Bloemendaalscheweg 242, Overveen, een zilveren Zeeuwsche broche; aan het bureau van politie te Overveen, een vergrootglas; een capuchon van een mantel; een huissleutel. Verloren: twee portetnonnaieseen sleutel; een nikkelen armband-dameshor loge; een zilveren dameshorloge; een gou den dameshorloge; een koperen sleutel van een melkkraan; een haarspeld; een witte paarlen halsketting; een damestasch met inhoud. Komen aanloopen: een bruin hondje bij Van Wonderen, Gen. de Wet straat 46, Haarlem. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 29 Juni tot en met Donder dag 5 Juli. Geboren: levenl. d. van W. J. Hes sels en C. J. Beijerbergen van Henegou wen. Ondertrouwd: E. J. W. H. Braak man en J. M. Houtgraaf.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 2