OPTISCHE ARTIKELEN bij DIRK HÜTTER, Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. lie Jaargang. ZATERDAG 21 JULI 1917. No. 29. j(et Bloetnendaalsdi Weekblad. Redactie en Administratie Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 Haarlem. Prijs per jaar f2.60 Advertentien 10 cents per regel. Afzonderlijke nummers 10 cent Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enzworden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. NI. BLADERGROEN, Bloe- mendaalsche weg 53, Bloemendaal. Ook zijn daar steeds afzonderlijke num mers van ons blad verkrijgbaar. VOLKSHUISVESTING. Een der merkwaardigste en meest leer zame geschriften omtrent tie volkshuis vesting is voorzeker hetonlangsverschenen verslag van de „Maatschappij tot Verbe tering van Woning oestanden" te Gionin- gen. Deze wakkere vereeniging heeft in den kor.en tijd van haar bestaan reeds zeer veel goeds tot stand gebracht, en van haar daden geeft zij nu een sugges tieve beschrijving in het genoemde ge schriftje. Men leest daar van wat er alles op het gebied van de woningverbetering door haar plaats had, en hoezeer het noodig was, dat er werd ingegrepen. En wat voor Gro ningen geldt, geldt al evenzeer voor vrijwel alle plaatsen des lands. Vandaar, dat dit vlugschriftje zoo leerzaam voor een ieder is. Men leze maar eens het volgende „Wanneer ge sloppen en steegjes door gaat en in de huizen binnentreedt, zult ge U verbazen, dat nog zooveel ruimten bestaan, die men woningen noemt, alleen omdat er inderdaad in gewoond wordt. Zoek in Uw eigen huis, of ge niet ergens een vertrek hebt zoo groot of liever zoo klein, dat lengte en breedte elk ongeveer 3.50 bedragen. Denk U dan een oogenblik in, dat ge daarin met Uw vrouw en eenige kinderen moet leven en slapen, terwijl de huisvrouw daarin moet koken en wasschen en de lucht slechts toetreedt via een portaal, waarin zich Uw privaat bevindt. Kunt ge U in een dergelijke woning levensgeluk en moraliteit denken Kunt ge U voorstellen, dat menige huisvader naar de kroeg wordt gedreven, waar althans veel is te vinden, wat hij thuis mist Hebt ge wel eens gehoord van étage-bedden, waarin kinderen slapen, althans liggen boven en naast elkaar als sardines in een blikje? Ge had dergelijke toestanden niet vermoed en niet voor mogelijk gehouden in een stad als Gro ningen. Ge hebt evenmin als ik ge weten, dat er naast de ruime, flinke ar beidersbuurten nog zoovele krotten waren, waar de men- schen verkommeren en vervuilen. Ge zult denken aan over drijving, aan enkele dozijnen huisjes, die, nu ja, wel overal ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL. 8829. Het inwendige van een oude woning in de Slemenderstraat Verlichting èén raam, grootte ca. 2.75 X 4 M1 privaat aantal bewoners 6. zullen voorkomen en dienen voor men- schen, die nu eenmaal niet willen oppassen en in elke nieuwe buurt verplaatst, deze zullen bederven. Toch is dit niet zoo. Er kunnen hier in Groningen gemakkelijk eenige honderden woningen onbewoonbaar verklaard worden voor de grens, aan gezonde toestanden te stellen, genaderd is. Indertijd heb ik bij eene voordracht inzake vereenigingsbouw bij de stukken in den gemeenteraad een zestiental foto's gelegd, die voorkomende toestanden demonstreeren. Van een zestal voeg ik thans reproductie's tusschen den tekst, die, welsprekender dan mij dat mogelijk zoude zijn, laten zien wat ik in het voorgaande heb willen zeggen. (Zulk een foto vindt men ook bij ons artikel afgedrukt. -Red. BI. W.) Wat we in Groningen zien kan helaas in vele steden worden gevonden en weinigen geven zich rekenschap, hoe gemakkelijk men verbeteringen kan aan brengen, met hoe weinig inspanning vele menschen te helpen zijn. Zeker, er zijn en blijven steeds ge vallen van lieden die niet te helpen zijn, omdat zij zich zelf niet willen helpen. Wat gedemoraliseerd en ver vuild is, laat zich niet altijd en niet onmiddellijk via een betere woning opheffen. Toch dient gestreefd te wor den naar dit doel en gaan tal van gezinnen, die wel anders zouden willen, te gronde of verkwijnen door gebrek aan licht en lucht. Toch zoude ik U een voor beeld kunnen noemen uit onze eigen korte ervaring van eene huishouding, waarvan de vader dronk en het gezin een weinig benijdenswaardig lot had. De eerste Zater dag, dat de man naar zijn nieuwe woning thuis keerde, kwam hij niet als gewoonlijk beschonken thuis, doch met zijn volle loon, slechts verminderd met datgene, wat noodig was geweest om den pot met bloemen te koopen, dien hij onder den arm droeg. Dat geval is even aandoenlijk als waar, en het huisgezin fleurt op en is veranderd in een fatsoenlijk en gelukkig stel menschen. De eerste woningtelling, die in ons land gehouden werd, dateert van 1899 en gaf cijfers, die verre van rooskleurig zijn. Zij toch bracht aan het licht, dat 23% der bevolking toen ter tijd nog huisde in eenkamerwoningen, 30 Va in twee- Bouwplan »de Hoogten. Gezicht op het plein.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1