VICTORIA.BRON, KERK-AGENDA. Zondag 22 Juli. Bloemendaal: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. C. W. C. N underink, Pred. te Haarlem. Geref. Gem. 10 u., Us. K. l'ernhout. Pred. te Am sterdam; n.m. 5J u., Ds. K. Fcrnkout. kamerwoningen en 18 in driekamer woningen, zoodat slechts 28 °/o der bevol king leefde in woningen van vier of meer vertrekken. Van de 307.937 eenkamer woningen dienden 104.425 tot huisvesting van 5 of meer personen, terwijl 66.651 tweekamerwoningen 7 of meer personen tot verblijf slrek'en. Bij deze berekening werden zolders die geregeld beslapen werden, keukens en alcoven, alle als woon vertrek meegeteld. Stelt men als minimum eisch voor het gezin een woonkamer, een keukentje en een afgeschoten zolder als slaapvertrek, zoo bleven nog 59% der woningen in Nederland beneden d^zen bescheiden opzet. Schoon sedert de telling van 1899 een kleine verbetering is inge treden, zijn de toestanden nog allerminst aannemelijk en is nog doorloopend behoefte aan verbetering. Zoo leerde eene nieuwe telling, dat op 1 Januari 1910 in Neder land nog 29736 eenkamerwoningen werden aangetroffen, bewoond door meer dan 6 personen. Een Duitsch geneesheer kwam bij een onderzoek omtrent tuberculose, tot de waarneming, dat de sterfte regelmatig stijgt, naar gelang de woonruimte afneemt. Waar de kinderen in de eerste jaren de lucht der besmette kleine woningen nog niet afwisselen met dien van ruimere werklokalen, is onder hen de sterfte naar rato het grootst. Zoo zullen ook zuige lingen dikwijls in warme zomers het slachtoffer worden van kleine, warme en slecht geventileerde woonvertrekken. Leer zaam zijn eenige cijfers voorkomende in een werk van den heer H. F. Tillema. Ik ontleen hieraan de volgende ont boezeming Wat een slechte woning beteekent, wordt aardig geillustreerd door de cijfers der zuigelingensterfte in verschillende steden Birmingham zuigel.sterfte 17 ü/oo Bournville (tuinstad vlak er bij) 7.8 °/oo Letchworth (tuinstad) 3.84 °/oo Port Sunlight 6.54 °/oo Het gemiddelde van 26 groote steden van Engeland is 14.5 °/oo De Groningsche Vereeniging bracht leeds veel tot stand en aldoor nieuwe plannen zijn door haar ter verwerkelijking gereed gemaakt. Een daarvan vindt men hierbij afgebeeld. De conclusies der leerzame beschouwing, in dit boekje gegeven, zijn de volgende; De woningwet brengt de verantwoorde lijkheid voor het bouwen van voldoende arbeiderswoningen bij de gemeentebesturen. Vereenigingsbouw ontheft hetgemeen e- bestuur van een groot deel der werk zaamheden, aan bouw en exploitatie ver bonden, met behoud van volledige controle van bouwplannen en beheer. Hij brengt de uitvoering bij lieden, die daarvoor gevoelen en in den regel althans een deel van het risico op hunne schouders nemen. Bouwondernemers tot het bouwen van arbeiderswoningen nopen, is misleidend voor den bouwer en schadelijk voor de gemeenschap. Allen die belang stellen in het vraag stuk der Volkshuisvesting, zullen goed doen bij den heer R. Roelfsema, Secretaris der Maatschappij tot Verbetering van Woningtoestanden te Groningen, een koste loos exemplaar van het hier besproken vlugschrift aan te vragen. KRONIEK DER WEEK. 14 Juli. De Duitsche rijkskanselier Von Bethmann Helweg treedt af. In zijn plaats wordt benoemd dr. Michaëlis. 15 Juli. Een telegram uit Washington luidt: Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft met algemeene stemmen het ontwerp betreffende het toestaan van een crediet van 640 millioen dollar voor den aanbouw van 23.000 vliegtuigen goed gekeurd. 16 Juli. Engelsche oorlogsschepen val len een aantal Duitsche vrachtschepen aan, welke vanuit Rotterdam naar de Oostzee varen. Een aantal ontkwam, andere wer den meegenomen, andere verwoest, weer andere vluchten op de banken voor de Ne- derlandsche kust. Engelsche granaten kwamen in de kustplaatsen terecht. 17 Juli. Het Engelsche Koningshuls volgt het voorbeeld van verscheidene par ticulieren in Engeland, die een Duitschen naam dragen; het heeft die in een Engel- schen veranderd. Voortaan regeert dus niet meer het Hannoversche of Saksen-Coburg- sche, maar het Windsorsche huis over En geland. Het zal wel weinig verandering in den toestand brengen. 18 Juli. Een Havas-bericht uit Parijs luidt: De Chineesche gezant alhier, heeft er zich over uitgelaten dat de Duit- schers thans ook wederom in China de hand hebben gehad in de, mislukte, poging om de monarchie te herstellen, en voegde er bij, dat het aan geen twijfel onderhevig is, dat China aan Duitschland den oorlog zal verklaren, zoodra het nieuwe kabinet zal gevormd zijn. 19 Juli. De „Matin" schrijft, dat een Fransch heer, Dubois genaamd, wiens kas teel nabij Compiègne door prins Eitel- Friedrich en zijn generalen staf geplunderd werd, tegen dezen een aanklacht heeft in bracht. Een instructie is geopend door den rechter-commissaris van Compiègne tegen den zoon van Wilhelm II en allen, die met hem waren. Het is natuurlijk heel goed, op deze, of welke andere wijze ook, de openbare aan dacht in de wereld op dergelijke feiten te vestigen. Maar gaan zitten of boete be talen zullen de schuldigen toch vermoede lijk niet PI.AATSEL1JK NIEUWS. Maandagavond 16 Juli j.l. vervoegde zich tusschen halfacht en kwart voor acht uur aan ons postkantoor een net gekleed heer, met het verzoek hem een bankbiljet groot 100,te willen wisselen. De d.d. vrouwelijke beambte voldeed welwillend aan dat verzoek, terwijl door een mede aanwezig ambtenaar nog een biljet ad 10,in specie werd omgezet. Na afloop van den dienst en bij het op maken van de kas, komt de vrouwelijke beambte tot de zeer onaangename ontdek king, dat zij juist een bedrag van honderd gulden te kort komt en herinnert zich dan dat zij het ter wisseling aangeboden bankbiljet niet heeft ingenomen. Bedoelde heer is geen Bloemendaler, doch iemand die voor korter of langer tijd in onze ge meente verblijft. Natuurlijk is het niet de bedoeling geweest van dien heer om een pover gesalarieerd beambte voor een scha depost van 100,— te plaatsen, maar heeft hij in mogelijke verstrooidheid ver zuimd het biljet te overhandigen Wanneer genoemde heer deze regelen leest, en als bij het nazien zijner portefeuille het biljet van 100,nog aanwezig is, dan hopen wij voor de betrokken beambte, dat hij zoo welwillend zal zijn, het biljet haar alsnog te overhandigen. Men verzoekt ons plaatsing voor het vol gend rijmpje: De Sluitzegel-oorlog. Klein Bloemendaal „weert zich krachtig" Met een sluitzegel zinrijk en prachtig, Het zegel is nauw'lijks bekeken, Of zie! het gevaar is geweken. Annexatie is zie naar de Russen Gevaarlijk voor lui op het kussen; En 't Haarlemsch gemeentebestuur Verbeide zijn stervensuur. Zoo vergaat het den boozen tirannen, Die de zwakkeren willen vermannen. De helden van „Bloemendaal's Bloei" Bcveil'gen ons dorpje zijn groei, En een salvo van goud-zwarte zegels, Verweert en behoudt d'oude regels. Zij groot-Haarlem dan ook malcontent, Wij behouden ons ééne procent! L. Onze plaatsgenoot, de heer D. C. Hout graaf, heeft zich bij den stedenwedstrijd 1917 wederom als een schitterend schutter ohcTersclTeicierC Wij merken hierbij op, dat de Bloemen daler Houtgraaf aan de stad Haarlem haar plaats als eersten winner bezorgde, en heb ben daarmede weder een der vele oorzaken van Bloemendaalsche superioriteit ge noemd. O zoo. De Koud voor Lichamelijke Ontwikke ling houdt op Maandag 23 Juli ten 9 uur 's avonds, in hotel ..Zomerzorg'' een alge meene vergadering. Schermexamen. Bij het schermexa- men, in het Zander-Instituut gehouden, treffen wij onder de leerlingen van den heer Meijerink, aan wie allen het diploma werd uitgereikt, de volgende Bloemendaalsche namen: J. C. Blok van Laer, F. W. Hirsch- feld en N. Pliester. Donderdag a.s. n.m. ten 2 uur verga dert onze raad. Op de agenda staat o. m. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw inkomende leden. Aanbieding der gemeente-rekening over 1916. Postkantoor te Rloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn; te rugontvangen in de ie helft der maand Juli 1917. Mevrouw Braus, Almelo; Mile Hennie, Zandvoort. Tegen inzending van 15 cents, voor ver- pakkingskosten en porti, wordt door het hoofdkantoor der Singel 512, Amsterdam, haar bekende re clameplaat „Rebecca aan de bron" franco toegezonden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 2