OPTISCHE ARTIKELEN bij DIRK H'ÜTTER, Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. lie Jaargang. ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1917. No. 31. Ket Bloetnendaalscb Weekblad. Redactie en Administratie: Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 Haarlem. Afzonderlijke nummers 10 cent Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enzworden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. M. BLADERGROEN, Bloe- mendaalsche weg S3, Bloemendaal. Ook zijn daar steeds afzonderlijke num mers van ons blad verkrijgbaar. MILITAIRE LUCHTVAART. Onze voordrachtavond over luchtvaart met lichtbeelden had Zaterdag onder veel bijval in „Rusthoek'' plaats. Een flink aantal belangstellenden volgde de aangename en tevens leerzame lezing van den vlieger-kapitein O. A. de Brauw, en genoot van de fraaie duidelijke lichtbeel den. Voor degenen onder onze lezers, die de voordracht niet bijwoonden, volge hier het een en ander daaruit. Spreker gaf allereerst een beknopte saamvatting van de geschiedenis der lucht vaart; reeds in de oudheid en de middel eeuwen Aristotelcs, Da Vinei, en ver scheidene anderen zocht men naar de constructie van een vliegtuig, doch steeds stuitte de verwerkelijking af op gebrek aan beweegkracht. Het stelsel van de door een motor ge dreven schroef, zooals wij dat thans ken nen, bracht de luchtvaart tot opkomst en algemeener beoefening. De eerste vliegers waren twee Amerikanen, de gebroeders Wright; daarna kwam de Duitscher Lilien- thal. Sedert ging de luchtvaart reusachtig snel vooruit. In 1911 kon reeds een groote Europee- sche rondvlucht gehouden worden, en sinds dien wordt, men mag wel zeggen; dage lijks, de techniek volmaakter. Spreker geeft daarna een beschrijving der samenstelling van het vliegtuig in het algemeen, toont de verschillen, vóór- en na- deelen, tusschen een-, twee- en driedekkers, en vertoont daarbij afbeeldingen van ver scheidene soorten vliegtuigen uit verschil lende fabrieken afkomstig. Sommige vlieg tuigen hebben de schroef vooraan, andere echter aan de achterzijde. Beide plaatsin gen hebben hun voor- zoowel als hun na- deelen; is de schroef aan de achterzijde, dan is b. v. de gelegenheid tot schieten rui mer, maar een gevaar is er ook aan ver bonden, n.l. dat berichtkokers of anders zins, bij het neerlaten tusschen de schroef terecht kunnen komen. De ondferscheidingsteekenen der vlieg tuigen van verschillende legers worden door spreker genoemd; de Nederlandsche hebben een oranjecirkel op de draagvlak ken geschilderd; gewoonlijk vliegen de toestellen te hoog om die onderscheidings teekenen te kunnen zien. In het begin van den oorlog hoorde men veel van gepantserde vliegtuigen; gaan deweg komt men daarop echter terug, ver- ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL. 8829. moedelijk omdat men toch een vliegtuig niet geheel pantseren kan. Hij die zich aan de luchtvaart wijdt, moet een krachtig gestel hebben, goede longen, een sterk hart en sterke oogen. De koude in de hooge luchtlagen is soms verlam mend. De luchtdruk op de ooren zeer he vig; men kan die eenigszins tegengaan door veel te slikken, waardoor ook van binnen uit lucht in de Eustachische buis gevoerd wordt en dus een tegendruk ont staat. De bemanning van het militaire vliegtuig bestaat uit twee personen, n.l. den bestuur der en dengene, die de opdracht uitvoert; de laatste is dus de passagier. In Holland mag de laatstgenoemde zelf geen vlieger zijn; het nadeel hiervan is, dat hij in voor komende gevallen den bestuurder niet be hulpzaam zijn kan of vervangen. De taak van den passagier is vooral het waarnemen, iets dat veel begrip, handig heid en kalmte vereischt. Op zijn nauw plaatsje zit de waarnemer in een las tige houding met opgetrokken boenen met een kaart voor zich, waarop hij wat hij ziet, aanteekent. Het orienteeren is niet zoo moeilijk; zandplekken, wegen, rivieren, enzoovoorts zijn daarbij een flin ke hulp. Het waarnemen door een kijker levert moeilijkheden op, zoo zal deze door het trillen van het toestel nooit volkomen stil kunnen worden gehouden; ook traant het oog spoedig daar in die hooge luchtlagen. Tot beter uitkomsten voert het maken van photografische opnamen. Ontwikkeld en vergroot binnen een paar uren, geven deze soms verrassende duidelijke beelden van het waargenomene. Het overbrengen van berichten geschiedt door middel van een berichtkoker, d. i. een stuk ijzeren gasbuis, waarin men het be schreven papier steekt en met een propje bevestigt, een afrollend lint geeft bij het neervallen de plaats aan waar men den koker vinden kan. Ook worden berichten vanuit het toestel geseind met lichtpisto- len, met electrische lampen, en ook met roet-apparaten; deze laatste stuiven stre pen roet uit, die naarmate van de lengte verschillende letterteekens aanduiden. Ook vindt men bij buitenlandsche vliegtuigen wel inrichtingen voor draadlooze telegrafie aan boord. De bewapening van het vliegtuig bestaat uit een automatisch geweer, een karabijn, een mitrailleur, ja, naar spreker vernam, voeren sommige groote buitenlandsche vliegtuigen een snelvuurkanon mede. Voorts hebben de vliegtuigen wei aan boord een aantal pijlen, welke zeer scherp zijn en zeer diep kunnen doordringen bij het val len; en dan de onderaan geborgen bom men, welke de vlieger door middel van een handel omlaag laten kan. De bommen worden soms van een hoogte van 4000 5000 meter geworpen, en het treffen van een bepaald doel is zeer moeilijk, ja, vrijwel ondoenlijk door de hoogte, be wolkte lucht, de snelheid van het toe stel, enzoovoorts. Pijlen gebruikt men blijkbaar minder dan voor eenigen tijd. Het bominenwerpen beschouwt spreker als een hatelijk werk voor den militairen vlieger. Spreker verhaalde ons nog eenige aar dige voorvallen uit zijn vlieger-loopbaan, o. a. van eenige noodlandingen en van de groote demonstratie, die verleden jaar te Scheveningen plaats had. Daarna werd een reeks zeer mooie lichtbeelden vertoond, welke n.b. tot op 1800 meter hoogte vanuit het toestel door hem werden opgenomen. De aanwezigen betuigden hun erkente lijkheid voor het gehoorde en geziene, door een hartelijk handgeklap. En een woord van dank, door onzen hoofdredacteur den heer De Brauw gebracht, besloot deze be langwekkende voordrachtavond. S. KRONIEK DER WEEK. 26 Juli. De Duitsch-Oostenrijksche troe pen zetten hun opmarsch in Gallicië voort. 27 Juli. Een Duitsche onderzeeër torpe deert zeven Nederlandsche visschersvaar- tuigen. De „N. R. Ct.'' merkt naar aanleiding daarvan op, hoe weinig we op al die Duit sche toezeggingen en verzekeringen kun nen staat maken, zoodra een Duitsche duik boot-commandant er anders over denkt. Het blad wijst op de potsierlijkheid van de han delingen der Duitschers, die n.b. voor de vrije zee zeggen te vechten en daartoe zulke daden bedrijven. Intusschen zoo vervolgt het blad is Nederland weer een aantal visschers- schepen kwijt, d. w. z. buiten de materieele schade is voor een aantal der onzen de gelegenheid om hun brood te verdienen weer verloren gegaan. Van Duitsche zijde is door deze onrechtmatige handeling niet alleen de regeeringstoezegging van 31 Ja-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1