KERK-AGENDA. Zondag 5 Augnstus. BloemendaalNed. Here. Gem., 10 u., Ds. G. Barger, Directeur van „Meer-eu-Bosch" te Heemstede. Gerei'. Gem. 10 u., Ds. J. L. Scheuten, Bred, te Arnhem; n.m. 5J u., Ds. J. L. Schouten. nuari overtreden, doch ook de overeen komst die over de visscherij te Berlijn was verkregen. Aan deze laatste zijn wij nu, zoolang geen genoegdoening verschatt wordt, ook niet langer gehouden. Verwacht kan nu worden, dat dus voorshands de uitvoer van visch naar Duitschland zal worden gestaakt. „Het Volk" brengt in herinnering hoe de Engelschen in het vorige jaar de Neder- landsche visscherijvloot vasthielden, maar, schrijft h'et blad het schijnt, „alsof wat ons van Duitsche zijde wedervaart, altijd eenige graden erger moet zijn, dan wat de Entente ons aandoet. Na de pijn lijke ervaring van het vorige jaar hebben de reeders eerst alle mogelijke waarbor gen gezocht, naar beide kanten, voor de veiligheid van de visscherij. Eerst daarna is de vloot uitgevaren. Een Duitsche duik bootkapitein stoort zich aan niets. Hij stuurt zeven visschersschepen tegelijk, ze ven weerlooze vaartuigen, die in de veilig- verklaarde zone het vreedzaamst denkbare bedrijf uitoefenden, zonder genade naar den kelder, en laat de bemanningen in open booten rondzwalken op zee. Deze baan derheer heeft zich natuurlijk weer eens vergist, en straft de weerlooze visschers voor zijn vergissing. De Duitsche duik bootkapiteins worden allengs berucht om hun vergissingen. Maar zelfs indien het ongelijk hier was geweest aan de zijde van onze Schevenin- gers, zouden wij tegen dit barbaarsche ge weld protesteeren. Het Duitsche volk, zegt men, verlangt vurig naar den vrede. Hoeveel meer indruk zou dat maken, hoe veel meer weerklank zou het vinden, als het optreden van het Duitsche militair ge weld te land en ter zee daar eenig bewijs van gaf. Zoolang echter in België de de portaties aanhouden, en zoolang de Duit sche marine-officieren hun moed bewijzen aan weerlooze neutrale visschersschepen, zoolang blijft de vredesgezindheid van het Duitsche volk in de oogen van het grootste deel der wereld verdacht." 31 Juli. De geallieerden vorderen tij delijk weer aan het westfront. De Fran- schen en Engelschen dringen op verschei dene plaatsen over den IJzer. Aug. De Duitsche keizer richt zoo waar weer proclamaties tot het volk, het leger en de vloot. Aan het slot lezen wij, dat de Duitschers zullen zegevieren, en dat Qod de Heer met hen zal zijn! PLAATSELIJK NIEUWS. Steenkolennood. Wegens den steen- kolennood worden er, naar men ons mee deelt, 12 boomen in het Blocmendaalsche bosch omgehakt. Naar wij vernemen, is de onbekende heer. die een paar weken geleden aan het postkantoor 100,verzocht te wisse len en vergeten heeft het bankbiljet van 100,— af te geven, nog niet komen opda gen. Waarschijnlijk zal hij wel niet meer komen ook. Fietsers. Deze week uwe lantaarns ten 9 uur 14 minuten aansteken. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Ucvonden en terug te bekomen bij Rchlfs, Anegang 17, Haarlem, een paar zwarte kindersokjes; C. Kaf, Kloosterstraat 14, Schoten, een pince-nez in étui; Bos, Marcelisvaartpad, Overveen, een kinder schortje; hotel „Het Raadhuis", Overveen, een gladde gouden ring; Klessel, Leliestraat 24, Haarlem, een medaillon; Smits, Aer- denhout, een reticule, waarin twee dames- portemonnaies; De Veer, jachtopziener, Hooge Duin en Daalscheweg, Bloemendaal, een Zeeuwsche zilveren broche; Van der Veld, Marcelisvaartpad, Overveen, een re ticule met inhoud; aan het bureau van po litie te Overveen, een muziekboek en een glacé heeren handschoen. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 27 Juli tot en met Donderdag 2 Augustus. Geboren; z. van W. J. Havelaar en P. Mees; d. van S. A. Wilson en D. P. Krijn; z. van W. Steetskamp en M. A. Troost. OverlcdeninhetgestichtMee- renberg: B. Singer, 78 j.; M. Rolle, 37 J. A. van Butselaar, 52 j.; K. Admiraal, '66 j.: J. H. Jansen, 74 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Dr. A. tl. de Hartog-sticliting. Naar wij vernemen, bestaan er plannen om naar aanleiding van het vertrek van dr. A. H. de Hartog een fonds, in den vorm eener stichting, bijeen te brengen, met het doel mede te werken aan de verbreiding van dr. De Hartog's inzichten op theologisch en philosophisch gebied. Dit doel zal on der meer verwezenlijkt worden door ver spreiding zijner geschriften aan bibliothe ken, leeszalen, enz. De eerdaags rond te zenden circulaire zal zoodanig zijn gesteld, dat daardoor geen afbreuk zal kunnen vorden gedaan aan de thans vanwege de vereeniging „De Middaghoogte" plaats hebbende inzameling voor een afscheids geschenk aan dr. De Hartog. Museum van Kunstnijverheid. Het mu seum van kunstnijverheid te Haarlem, werd gedurende de maand Juli bezocht door 610 belangstellenden. Uit de aan het museum verbonden boe kerij werden 156 boek- en plaatwerken ter studie naar verschillende plaatsen van ons land verzonden. In de aan het museum verbonden school zullen de lessen 3 September weder wor den hervat. De tentoonstelling van Chineesche bor duurwerken, welke op het oogenblik in het museum wordt gehouden, zal tot 1^ Au gustus worden verlengd. VAN HIER EN DAAR. A. O. R. De druk bezochte nationale bijeenkomst van den „Nederlandschen Anti- Oorlog-Raad", die op 31 Juli te 's-Graven- liage gehouden is, heeft op voorstel van den voorzitter, mr. H. C. Dresselhuijs, een stemmig en met krachtig applaus de vol gende resolutie aangenomen. „De Nationale Vredesbijeenkomst, uitge schreven door den „Nederlandschen Anti- Oorlog-Raad" en gehouden te Schevenin- gen op 31 Juli 1917; overwegende dat het gebleken besef bij beide oorlogvoerende partijen, dat een Vol kenbond met internationale rechtsorgani satie moet vervangen de bestaande inter nationale rechteloosheid met haar beroep op wapengeweld, de hoop rechtvaardigt, dat de schepping van den Volkerenbond als doel van den aanstaanden vrede zal worden voorop gesteld; overwegende dat eenerzijds de Engel- sche eerste minister den vrede niet meer afhankelijk stelt van een militaire over winning, doch een democratiseering van Duitschland als vredesfactor erkent, en dat anderzijds de vredesresolutie van den Duitschen Rijksdag een belangrijke stap In die richting beteekent; overwegende, dat dus de uitvoering van het meerderheidsbesluit van den Rijksdag en een ondubbelzinnige verklaring van den rijkskanselier betreffende iedere afwijzing van geweldadige gebiedsuitbreiding en her stel van België een begin van toenadering zouden kunnen mogelijk maken, welke ook een economischen oorlog na den oorlog zou kunnen verhinderen; doet een dringend beroep op de oorlog voerende regeeringen, dat zij, na verkrij ging van overeenstemming over deze grondslagen, de oplossing van andere ge schilpunten en van de nationaliteitenvragen beproeven op den voet van wederzijdsch toegeven, met inachtneming van de wen- schen en belangen der betrokken bevol kingen." LETTEREN EN KUNST. In de Juli-aflevering van zijn tijdschriftje „Beschouwingen" spreekt de redacteur Albert Plasschaert zijn afkeuring uit over het toekennen van den prijs van uitmun tendheid aan Jan Veth voor zijn portret van Derkinderen. „Het is, aldus schrijft Plasschaert, „reeds lang geleden, zoo ooit, dat Veth een kunstwerk heeft gemaakt, dat is een por tret in schoone schilderkunst. Hij is ge worden tot een handwerksman, zooals ik dat noem; zelfs in zijn verzen. En niet eens tot een handwerksman, wiens voor dracht een aesthetisch genot geeft. Want er is een zinnelijk genot in den beschou wer bij het bezien van sommige werken van schilderkunst. Het zijn zulke, waar gevoel en kunnen van gelijke macht zijn. Ge gevoelt dan „een vrijheid"; er is een lust volle ongestremdheid dan in de beschou wing. Dit is zeker, hier, niet in Veth." En verder heet het: „Verbaasd en ontsteld ben ik dan ook, dat de jury, of liever dat de meerderheid van de .iury, gemeend heeft aan een werk vol tekortkomingen en vol feilen en falen den prijs der uitmuntendheid te moeten geven. Mijn wankel vertrouwen in zulke jury's is nog wankeler geworden. Ik geloof niet meer dan aarzelend in de zuiverheid van hun overwegingen, want noch kan ik noch wil ik aannemen, dat, om het zoo beperkt mogelijk te constateeren, de meer derheid der beoordeelings-commissie, die den prijs toekende, zoo slecht ziet als uit deze toekenning zou blijken." Tegen inzending van 15 cents, voor ver- pakkingskosten en porti, wordt door het hoofdkantoor der VICTORIA-BRON, Singel 512, Amsterdam, haar bekende re clameplaat „Rebecca aan de bron" franco toegezonden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 2