AERK-AGENDA. Zondag 12 Augustus. BloemendaalNed. Heir. Gem., 10 u., Prof. Dr. P. J. Muller uit Den Huag. Geref. Gem. 10 u., Ds. Joh. Visser, Pred. te Winsum; nan. 5J u., Ds. Joh. Visser. ning, uit 43 personen bestaand, in sloepen naar den onderzeeër roeien, liet allen aan dek komen, de sloepen stukslaan, allen de reddingsgordels afnemen, en dook toen in eens onder, waarbij 40 Engelschen den dood in de golven vonden. Drie werden er gered. o Aug. Kerenski slaagt erin, de partijen in Rusland tot elkaar te brengen. Hij heeft kans gezien, eindelijk een ministerie te vor men, waarin hij de vertegenwoordigers van alle partijen welke hun vertrouwen in den minister-president hadden uitgesproken, betrokken heeft. 6 Aug. Een Reuter-bericht uit New- York meldt, dat de neutrale staten in de „Export Council" in Amerika een overeen komst zullen aangaan voor het verschepen van levensmiddelen, onder waarborg dat daarvan niets naar Duitschland zal worden doorgezonden. PLAATSELIJK NIEUWS. Het vervoeren van twee personen op een rijwiel, ziedaar een overtreding der Bloemendaalsche politieverordening, waar van men al heel vaak verneemt. Het is ook zoo gemakkelijk om b. v. even een van je kinderen voor op de fiets naar school, cate- chesatie, kinderpartij of elders te brengen, in een wip zijn ze er, en menig vader be zwijkt voor de verleiding. Maar het is en blijft een gevaarlijk grapje; en menigmaal gebeuren er ongelukken door. Vandaar, het verbod te Bloemendaal. En de politie we weten dat bij ervaring ziet streng toe, dat daar de hand aan wordt gehouden. Als de snoode bedrijvers er nu maar af stappen, en hun levenden last verder te voet transporteeren, is de zaak gezond. Maar niet steeds gehoorzamen de overtre ders op de aanmaning der politie. Zoö onlangs een zekere heer Julien uit Amster dam, die zijn dochtertje op de step van zijn fiets meevoerde door Bentveld, en toen de agent Stoffer hem waarschuwde, vrij brutaal tegen dezen optrad, waarbij Stoffer, ook niet mis, hem op zijn beurt eventjes onder handen nam. De zaak diende Woens dag voor het kantongerecht te Haarlem. De beklaagde zei, niet te hebben geloofd, dat Stoffer, die burgerkleeding droeg, politie man was. De kantonrechter achtte het ver keerd, dat agenten in burgerkleeding dienst doen. Stoffer had wel gezegd, dat hij „po litie" was, maar de heer J. geloofde er De kok barst in schaterend lachen uit, en nu de meiden juist even uitblazen, roept hij er een aan. „Marie," schreeuwt hij gin negappend, „laat mijn jongmaatje eens 'n kuitenflikkertje met je make? Hij wil 't leere." De meid vindt het allang goed; ze vat de hand van klein kokkie, legt haar andere hand op 't witbekielde schriele schoudertje, en begint te heupwiegelen en te voetschui- *en. Klein kokkie is er mal van; met een bloedrood gezicht en schutterige bewegin gen stapt hij mee, zoo goed en zoo kwaad als het dan gaat, en hij knijpt de oogjes dicht tot spleetjes en grijnst zalig bij zoo veel hecrliikheid. geen sikkepit van, en trad ergerlijk op. Wij keuren het optreden van den heer J. volkomen af, maar is ook het dienstdoen van agenten in burgerkleeding niet voor een deel oorzaak van de narigheid Wij \cor ins gelooven als iemand in burger kleeding ons-iets toeroept, ook maar niet dadelijk, dat het een agent is. Er zijn meer inenschen geèn agent dan wèlS. Weder straatverlichting. Nadat we vele maanden in de duisternis hadden rond getast, ieder oogenblik vreezend den nek te breken over steenen, trottoirranden, enz. hebben we eindelijk weer straatverlichting gekregen. Maandag 13 Augustus zal er in het Bloe mendaalsche bosch (bij de kom van Saxen burg) een Evangelische samenkomst plaats hebben, met welwillende medewerking van drie verschillende zangkoren. Bij ongun stig weder wordt de samenkomst in de Ned. Herv. kerk gehouden. Dinsdag 14 Aug. des avonds ten 8 uur vergadert „Koninginnedag" in hotel „Van ouds het Raadhuis". I ietsers. Deze week uwe lantaarns ten 9 uur 1 minuut aansteken. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond. (i e v o n d e n eu terug te bekomen bii P. Plukker, Rollandspad I, Overveen, een bril; Prins, Rustenburcherweg 4, Bloemen daal, een zwarte rijwielpomp; Krook, Boschlaan 9, Bloemendaal, een koralen handtaschje; Q. Lodder, Midden Duin en Daalscheweg 1, een sleuteltje; Seinhuis der E. S. M. overweg Kleverlaan, Bloemendaal, een blauw werkmanspak en witte kiel. Verloren: twee gouden broches; een pet; twee damesportemonnaies; een tasch- je; een zweep; een dameshandtaschie; een blauwe kindermuts. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 3 Augustus tot en met Don derdag 9 Augustus. Geboren: z. van P. M. Postuma en M. A. Eigeman; z. van W. Beunder en K. J. Kroeze; z. van Ch. P. L. Derksen en A. van der Vin; d. van J. van Raalten en G. van den Bosch. Ondertrouwd: K. J. van Apeldoorn en G. Iking; L. J. G. van Aelst en I. J. Lambrecht. Getrouwd: F. Logtens en J. A. Jong- kees. OvcrledeninhetgestichtMee- renberg: K. Schepp, 34 j. Maar lekker is een vinger lang, en ai gauw zet het orgel stop. De step is uit. Lachend laat het meisje hem los, maar jog- gie bemerkt het nauwelijks; met de oogjes nog altijd toegeknepen en een stijven glim lach van diepe pleizierigheid, blijft hij alleen nog een paar passen heen en weer schui ven in de nu ineens stille steeg. Hij is er kapet vanDe groote kok moet hem aan den arm schudden om hem tot de wer kelijkheid terug te brengen. „Alla, jo, kom mee na binne," lacht hij. Het orgel rolt rammelend verder. De meiden hebben haar stofdoek, mattenklop per en raagbol opgeraapt, en gaan weer aan haar werk. Ze hebben leut in klein UIT ANDERE GEMEENTEN. Politiehonden. Op Zondag 26 Augus tus, ten 2 uur 's middags, heeft er een politiehonden-demonstratie plaats, vanwege de afd. Noordholland van de K. N. P. V. En wel te Hilversum. Multatuii-Museum. Het bestuur van dit museum, gevestigd te Amsterdam in het gemeente-museum, deelt ons mede, dat het plannen overweegt, om den lOOsten ge boortedag van Multatuii, in 1920, op w aar dige wijze te herdenken. Het roept olie vereerders van Multatuii op, reeds thaus op de een of andere wijze van hun sympa thie voor dit ondernemen blijk te geven, eu zich daartoe te richten tot den secretaris, den heer J. G. üötze, Amsterdam, Vee.- straat 3611. Het verzoekt allen, die in het bezit zijn van zaken, die op Multatuii be trekking hebben, of weten waar zulke zich bevinden, daarvan tevens mededeeling te doen. VOLKSGEZONDHEID. Hoe moet melk gedronken worden „The Dairy" schrijft: Velen weten niet, hoe melk gedronken moet worden. Ze drin ken de melk alsof het water washet glas In maar enkele teugen leeg. Wanneer de melk met groote slokken gedronken wordt, vormt zich in de maag onder de werking van het maagzuur een groote massa neer geslagen stoffen, waarop de spijsverterings- vochten slecht inwerken. Wordt de melk met kleine teugjes gedronken, zooals ook de jonggeborene het doet, dan vormt zich een veel fijner neerslag, dat gemakkelijk verteerd kan worden. VAN ZWEMMEN EN BADEN. Hier volgen eenige korte algemeene no tities omtrent zwemmen, baden, wasschen en verzorgen van het lichaam. De zwemkunst is zeer oud. Bij de Grieken en bij de Romeinen maakte zij reeds deel uit der militaire oefeningen. In de middeleeuwen is deze kunst ver waarloosd, doch ze komt in de 2e helft van de 19e eeuw weer in aanzien. Onder Karei den Groote kwamen de ba den te Aachen tot bloei. Hij liet in de kloos ters baden voor armen inrichten. Voor elke feestelijke gelegenheid nam men een bad. Later baadde men gewoonlijk Zater dags, waarvoor het werkvolk vroeger dan andere dagen naar huis ging. Men be schouwde de lichamelijke reiniging als voorbereiding tot het kerkelijke feest 's Zon dags. kokkie, die ncode zich terugvoeren laat naar de kelderkeuken, waar veel hitte en spijzengeur is en weinig vertier. Zijn baas schuddebuikt van pret om den knaap, die heelemaal uit den koers is geraakt. „O, die Mississippi, o, die Mississippi," neuriet de jonkman, terwijl hij onder het rollen van een pasteideegje rhythmisch zijn pan toffels over den tegelvloer schuift. Grinnikend geeft de kok hem een por met een schuimspaan. „Fijn steppie, fijn steppie," mompelt klein kokkie, en wrijft zich de kleffe klaviertjes. „Fijn steppie?" malt de baas, „jouw éér ste steppie op den slechten weg was het, wat ik je brom." S.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 2