A. H. VAN DER STEUR Jr. EREN- EN DAMESKLELDERMAKEFIJ VICTORIA WATER. KERK-AGENDA. Zondag 26 Augustus. BloemendaalNed. Herv. Gem., v.m. 10 u., Ds. H. H. Barger, Pred. te Utrecht. Geref. Gem. 10 u.. Ds. J. C. Sikkel, Pred. te Am sterdam; n.m. u., Ds. J. C. fcikkel. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Pelterijen. Amazones, Livrei-, Automo biel Jacht- en Sportkleeding. Uit het politic-rappoft- Proccsse n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond; open. bare dronkenschap; beleediging van een ambtenaar; diefstal van perziken; diefstal van aardappelen. Gevonden en terug te bekomen bij T. C. Heintzbergen, Julianapark 42rood, Schoten, een gouden souvenir; H. Bakker, Dennenweg 1, Bloemendaal, een lederen taschje; Verbindingsweg 3, B'oemendaal, twee bandafnemers en een rijwielsieutel; J. Swarts, Bleekerspad 7, Bloemendaal, een broche met gele steen; Van Waard, Zo- merzorgerlaan 12, Bloemendaal, een kinder- taschje; J. Stokman, Heerensingel 63zwart Haarlem, een paar glacé handschoenen; Bredius, Kenaupark 18, Haarlem, een gou den ringetje; Stoffer, Aerdenhout, een knip mes en een meisjeshoed; aan het bureau van politig te Overveep, een zilveren arm band; een roqcje muts; een koralen collier en een dameshoed. Verloren: een leesboek; een dames- portemonnaie; een portemonnaie; een pak je, inhoudende o. a. een paar kousen; een damestaschjp; een gouden ketting; een zil- verpn hpursje; een zwart zijden dames- tascjij een zwart lederen damestasch; een zwarte rpticule; een spltaar; een wit zijden blouseecu daniesportcmonnuie. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 17 tot en met Donderdag 33 Augustus. Geboren: d. van N. Stoel en E. A. Martin; z. van A. Schipper en S. Godthelp; z. van F. Schotsman en A. Hartog. Ondertrouwd: F. Gruter en J. Schaap; S. de Clercq en Jkvr. A. D. L. van Lpnnep. Q veil eclen: A. M. S. L. Lang. 45 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. 2'wcmmen voor militairen. Zaterdag hadden in de zweminrichting voor militairen te Spaarndam, de zwemwedstrijden plaats, uitgeschreven door de Centrale Sportcom- missie in de stelling Amsterdam en het co mité voor Ontwikkeling en Ontspanning van de gemobiliseerde troepen afd. „Voor de forten", te Haarlem. Zoowei 's morgens als 's middags waren er w edstrijden voor de manschappen; maar eerst 's middags had in het bijzijn van den opperbevelhebber, den commandant der stelling Amsterdam en verscheidene andere militaire autoriteiten het eigenlijke zwem feest plaats. Het weer werkte niet bizonder mee; wef geen regen, maar een wind van geweld. Er was een wedstrijd op een baan van 1000 meter, een estafetten-wedstrijd, en polo-match, enz. te zien, en groot was de belangstelling der toeschouwers bij de vaak uitmuntende prestaties. De opperbevelheb ber deelde de prijzen uit, waarbij hij gele genheid vond aan de comiteiten, die het feest in elkaar hadden gezet, een woord van hulde te brengen, en w ces er tot besluit op, hoe zeer de zwemsport een zaak van be lang voor het leger is. Het w as een uitmuntend geslaagd sport- feest, waarvan de ijverige comiteiten alle eer hebben. Museum vuil Kunstnijverheid. In het museum van kunstnijverheid te Haarlem, is thans tentoongesteld eene kleine verza- mel ng oorspronkelijk batikwerk, vervaar digd door mejuffrouw Raynhild d'Ailly. VAN HIER EN DAAR. Natuurlijke Historie. In het blad „De Gezondheid" lazen we het volgende verma kelijke stukje natuurlijke historie. Het be handelt de vangst, temming en dressuur van den homo sapiens masculinus (den mannejijken mensch)." Het nuttigste huisdier, en voor de vrou wen van de grootste beteekenis, is, in geac- climatiseerden toestand, de homo sapiens masculinus (de man). In wilden toestand heet hij jonggezel; is hij echter gevangen, getemd en gedresseerd, dan krijgt hij den naamechtgenoet. In zijn „wilden tijd", waarin hem nog de ketenen der natuur, ge woonlijk huwelijksjuk genaamd, onbekend zijn, leeft hij meest in troepjes die dikwijls 's avonds uittrekken om hun dorst te les- schen. Dit geschiedt op plaatsen, die wel dra hun lievelingsoponthoud worden en waar ze liefst geen water drinken. Er zijn exemplaren wier dorst onleschbaar is ze zijn gemakkelijk herkenbaar aan den ietwat roeden tint van het voorste gedeelte van hun kop; wij hebben hier echter niet tfiét een bijzonder soort, doch alleen met eene afwijking in de kleur te doen. Bovendien slaan deze exemplaren cok hun tijd met allerlei onnuttigs dood, waarbij ze soms groote volharding aan den dag leggen. Hun liefste bezigheid is kaart-, kegel-, dobbel- of billardspel. Daarbij tieren ze dikwijls duchtig en blazen rookwolken uit de neusvleugels, zoodat de kleur van zolderingen en gordijnen verbleekt. Heel veel belangstelling voelen ze voor smalseheuderige jonge vrouwelijke exem plaren: ze topnen echter grooten afkeer en vreeselijke angst, zoodra hun oudere dito's (en sein onmoeders)naderen. Hunne houding tegenover deze is geheel verschillend en hangt veelal van den lichaamsvorm af. Te genover smalschouderige wijfjes trachten ze echter, door een innerlijken drang gedreven, en met de bedoeling nadere aansluiting t verkrijgen, zich op zijn best voor te doen. Hebben zij dit doel bereikt, of vermeenen zij dit, dan vertoonen zich verdere eigen schappen bij (ten. Dan doet de z.g. natuur- aanleg zich gelden en zij apporteeren din gen die het vrouwelijk exemplaartje vallen laat, dragen-zonder morren mantels, para plu's enz., ijl één woord, zij toonen zich in ieder opzicht als trouwe en dienstwillige beschermers. In bizonder hardnekkige ge vallen dweepen zij plotseliqg met bloemen en djtit begint de voor hun vangst meest geschikte tijd. Dit is liet stadjum, waarin het toekomstige wijfje er naar moet streven het mannelijk exemplaar door al hare ver leidingskunsten met steeds hechter band aan zich te binden. Als hij blijvend geboeid is, kan hem een ring ris teeken zijner temming aan den klauw worden gestoken. FIcewel de homo sapiens masculinus zich in zijn gevangenschap schijnbaar goed kan schikken, verwildert hij toch dikwijls weer, d. w. z. zjjn dressuur gaat achteruit, zcodra zijn wijfje hem uit 't oog verliest. Dit tijd perk tusschen wildheid en temming is be slist het gewichtigste. Was de „par force dressuur" een goede en bestendige, zoo zai <.en blik voldoende zijn om hem weer in schikkelijk te maken. Daar behoort echter groote handigheid toet want dikwijls maakt hij zich cp het beslissende oogenblik uit de voeten en neemt voor altijd de vlucht. Fr zijn echter ook gevallen, waarin de mannetjes zich zoover temmen laten, dat zij op bevel onder de tafel kruipen, „tont beau" maken en de pantoffel vreezen. Hier toe is o. a. het uiterlijk van het wijfje reeds voldoende. jn ien metr-ere mannetjes aangelokt zi.'n, t ntstaan er vaak wrijvingen tusschen hen en aan het bijten schijnt geen einde te komen. Dikwijls maakt men ze ook tam, di or goeden, krachtigen kost (het beste vangt men ze op drijfjachten, ook wel avondpar tijtjes of bals genaamd). Bij getemde man netjes doet lichamelijke tuchtiging zelden goed, ze worden hierdoor gemakkelijk schichtig; een goed wcord werkt veel b-lei en men bereikt, zooals zooeven reeds ge zegd, de beste resultaten door goed voedsel en zachtaardige behandeling. Keert echter een mannelijk exemplaar in de wildernis terug, dan is alle moeite v,x r het wedervangen te vergeefs, wat in 't b zpnder bij oude exemplaren bemerkbaar is; jonge zijn over 't geheel gemakkelijker ie vangen en te temmen. Ten slotte is het een zeer eigenaardige omstandigheid, dat men in tegenstelling van al 't andere wild, bij de homines sapien- tes maspulini (mannelijke menschen) den leeftijd gemakkelijk onderscheiden kan. Hoewel het aantal horens, dat de getemde soms dragen, geen punt is waar men op aan kan, zoo komt toch in de haarwisseling een heel opvallend lecftëdskenmerk voor en 't is dit verschijnsel, dat hem o. a. als iets bizonders in de natuurlijke historie van ons wild en nze huisdieren doet kennen. Emmy 6. Kritiek op oud-christelijke geschriften. Dat kritiek op oud-christelijke geschriften een aangelegenheid van groote beteekenis is, wordt nog maar al te vaak voorbijge zien. Dezer dagen kwam ons een afleve ring van het „Nieuw theologisch Tijdschrift in handen, welke een artikel van dr. G. A. van den Bergh van Eysinga bevatte, „De jongste verdediging van de echtheid der Ignatiana getiteld, en waarin de geleerde schrijver over die kritiek belangwekkende dingen zegt. Wij ontleenen hieronder een en ander aan zijn geschrift: Dp tijd schijnt voorbij te zijn, waarin men voor de vraag naar de echtheid van oud christelijke geschriften belangstelling over had. Wie van positieve resultaten houdt, spreekt tegenwoordig minachtend over cri- ticj als qver menschen, die er behagen In SOBERLAHNSTEIN. Natuurlijk Mineraalwater. Nederlandsche Onderneming.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 2