OPTISCHE ARTIKELEN bij DIRK HÜTTER, Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. lie Jaargang. ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1917. No. 35. jlet Bloctttcndaalscb Weekblad. Redactie en Administratie: Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 Haarlem. ',v Afzonderlijke nummers 10 cent Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enzworden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. NI. BLADERGROEN, Bloe- mendaalsche weg 53, Bloemendaal. Ook zijn daar steeds afzonderlijke num mers van ons blad verkrijgbaar. PENSIOEN VOOR DE KAMERLEDEN. Zullen regeering en kamers den treurigen moed hebben, de aanhangige voorstellen tot Grondwetsherziening goed te keuren, waar bij o. m. „de leden der Tweede Kamer zich ten koste der belastingschuldigen onrecht matig verrijken met een aanspraak op pen sioen voor afgeloopen zittingjaren, waar voor zij de hun bij de Grondwet toegekende schadeloosstelling hebben genoten" zoo raagt mr. S. van Houten in de laatste zijner Staatkundige Brieven. Het woord pensioen aldus vervolgt mr. Van Houten, is in gebruik gekomen voor een jaargeld voor oude, in den Staatsdienst versleten ambtenaren, 't Wordt echter ook gebruikt bij de tweeledige bepaling van het aan sommige hooge ambten, welke in den regel slechts gedurende weinige jaren wa ren waargenomen, verbonden voordeel. Een minister geniet een tractement gedu rende zijn dienstjaren en verder na aftre ding levenslang jaarlijks 1000,— per dienstjaar tot ten hoogste 4000,Dit jaargeld heet ook pensioen, ofschoon het een geheel ander motief heeft dan dat der gewone oud-ambtenaren. De Staat moet ministers kunnen krijgen uit de daarvoor geschikten, die in den regel andere winstgevende betrekkingen moeten verlaten. Werden zij hiervoor niet eeniger- mate schadeloos gesteld, dan zou de Kroon de noodige ruimte van keuze niet hebben. Met deze laatste regeling heeft de nieuwe regeling der schadeloosstelling voor kamer leden n.l. 3000,per jaar tijdens de waarneming en 100,per jaar tot hoog ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL, 8829. stens 2000,pensioen, in beginsel groote overeenkomst. De kiezers krijgen daardoor ruimere keu ze; dat is het nut van de nieuwe bepaling. Maar dat het aan het kamerlidmaatschap voortaan verbonden voordeel voor een deel als jaargeld na aftreding bepaald is en be taald zal worden, ontneemt daaraan vol strekt niet het karakter van een schadeloos stelling. Volgens het oorspronkelijke voor stel der Grondwetsherziening zou daardoor slechts de verandering komen, dat de ka ïnerleden voor het vervolg een verhoogde schadeloosstelling kregen, n.l. onder de oude grondwet 2000,per jaar, onder de nieuwe 3000,per jaar en na aftreding het pensioen. Evenmin als men nog achterna aan de kamerleden over de jaren, waarin zij hun betrekking hebben waargenomen, de ver hooging van het honorarium van 1000 's jaars zou mogen betalen, kan men zich gerechtigd achten, hun te dier zake pen sioen toe te kennen. Dat uit de Kamer desniettemin het voor stel daartoe is gekomen en de Regeering zich er bij heeft nedergelegd is niet uit eenig staatsbelang, maar slechts uit per soonlijke en partij-overwegingen verklaar baar. Een begin van herleving der misbruiken van het oude regenten-bestuur, noemt schrijver het, en hij haalt Fruin's woorden aan; - „Dat onze hedendaagsche staatslieden niet even schaamteloos als de oude regen ten huil doel najagen of nakruipen is vol gens Fruin niet aan de veredeling van hun karakter toe te schrijven, maar alleen aan de verbetering onzer staatsinstellingen." Een Fruin der toekomst zal van dezen tijd, vrees ik, moeten schrijven: „Van de algemeene onverschilligheid, door de ram pen en zorgen van den oorlog geboren, maakten de partijbesturen gebruik om zich te combineeren voor een wijziging dier in stellingen. die de herleving der regenten heerschappij en der daaruit in verband met 's menschen natuur voortvloeiende misbrui ken veroorzaakte." KRONIEK DER WEEK. 22 Aug. De vermaarde Nederlandsche schilder Mathijs Maris overlijdt te Londen. 25 Aug. Op Nederlandsch grondgebied, nabij Cadzand, worden uit een vliegtuig van tot nu toe onbekende nationaliteit weer bommen geworpen. 27 Aug. De Fransche aanvalsbeweging bij Verdun blijkt ten einde. Eenige terrein winst en 'n 8000 krijgsgevangen zijn het resultaat. 28 Aug. Op last der Russische voorloo- pige regeering wordt de oude hoofdstad Petersburg door alle overbodige elementen ontruimd. Meer dan 100.000 inwoners, ver der hospitalen, scholen, asylen, enz., wor den verwijderd of opgeheven. 28 Aug. Amerika antwoordt op de pau selijke nota, dat het eerst Duitschlands ant woord daarop vernemen wil. FEUILLETON. De Straatmuzikanten. Als dieven komen ze aangeslopen door de buitenwijk, de muzikanten. Fluks stel len ze zich op, verdekt. Ze zien er allemaal eender uit, dof postiekje, afgetrapte botti nes, platte pet, en 'n gezicht als een oor worm. Het eenige verschil maken de instru menten; één heeft een tuba, één een clari net, één 'n piston, één 'n trombone, éen 'n schuiftrompet, één 'n trom. Terwijl ze al gereed staan, loeren ze nog eens schuw rond, de starre oogappels worden dan in eens allemaal gericht op de gele muziek- blaadjes vol ezelsooren, die als vuile tro peeën op de, nu aan den mond gebrachte, blaasinstrumenten prijken. En een. twee, drie, daar gaat-ie. Het is Santfoort baf de sai, maar onzeker, aarzelend is die inzet, op sprong als de kunstenaars staan om tij het minste alarm de beenen te nemen. Maai allengs komt het wat vaster te klinken, niet veel, maar in die omstandigheden toch nogal aardig. Bij het tumult van aanstor mende straatjongens draaien alle muzi kanten-gezichten, rood van blaasinspanning en zenuwachtigheid naar dien kant, en de benauwde adem hijgt bevend in trombone en tuba, in clarinet en piston en schuiftrom pet; het slagmensch lijdt het minst, maar toch loeren verschrikt zijn oogen den kant van het tumult uit. Maar er is geen onraad bij, moediger en luider blazen de longen; door de anders zoo stille buitenstraat toe tert en fluit en tremoleert en trommelt die handvol wakkere musici. Vensters worden opengeschoven, beneden, één-hoog, twee hoog, drie-hoog, onder de hanebalken, en verlangend slaan deze kunstnijveren van de gele muziekblaadjes soms al even den blik omhoog, begeerig naar den ophanden oogst van centen in papiertjes. Maar het zoü niet gaan. Het noodlot van die men schen is nu eenmaal, dat hun wandaad leven maakt, en ze zoodra ze beginnen met haar te bedrijven, zichzelf verraden. Een diender, een glimmende, doemt als een Deus ex machina aan de kim van de naaste dwarsstraat op, een slagersjongen verklikt hem aan de muzikanten, die hun nog war me instrumenten in aldoor bij de hand ge houden zwarte zakken dompelen, en, vóór er ook maar één cent io papier uit de om ringende perceelen geplengd Js, hals over kop wegvluchten, om elders elkaar weer te ontmoeten. S.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1