Het Bloemendaalsch Weekblad van ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1917. TWEEDE BLAD. INGEZONDEN. (Zonder verantwoordelijkheid der Redactie.) Niet de keizers, maar de kiezers. Voor de ontketening van dezen wereld brand heeft de menschheid tijden lang, als op een reusachtige vulcaan geleefd, die slechts wachtte op den Demon, welke den sluitsteen, die zijn krater bedekte, zou weg schuiven, waardoor de alles vernielende lavastroom kon ontsnappen. Die Demon is gekomen, en thans zijn reeds millioenen D rrenschen gedood, is een wereld van wedu wen en weezen geschapen, het aantal krankzinnigen-gestichten aanmerkelijk uit gebreid, is de oprichting van meer fabrie ken voor kunstledematen noodzakelijk ge worden, wordt de maatschappij tot op hare grondvesten ontwricht, sterven thans dui zenden kinderen door ondervoeding, wijl straks daarbij ook nog de honger zal ko men teisteren; worden verder onmeedoo- gend de oude schoone kunstgewrochten vernietigd en Europa's paradijs-oorden in troostelooze woestenijen omgezet. Gelijk nu eene aardbeving de grondvlakte zco menigmaal geheel verandert, zoo ook is deze wereldbrand thans bezig de ideeën der volkeren te wijzigen en gaan er mil lioenen stemmen uit hun midden op, die het imperialisme veroordeelen en met ver pletterende verwijten aanvallen, vragend waarom het toch dien sluitsteen verschoof. Het heeft daardoor dan ook een misdaad op zich geladen, die nooit meer kan worden uitgewischt. Millioenen zijner aanhangers heeft het een kaakslag gegeven, weiks schrijning zoo geducht gevoeld wordt, dat zij het den rug hebben toegekeerd en tegen standers geworden zijn; vooral ook, naar aanleiding der laatste onthullingen, die zulk een donkere tint werpen op zijne hande lingen, waaronder de menschheid thans zucht. Deze macht te fnuiken, vermag het imperialisme niet meer. Integendeel ze wordt steeds grooter, meer intens en is bezield met den vasten wil om de slapen- den wakker te schudden en den volkeren onder het oog te brengen, hoe het impe rialisme tot verderf van een volk kan zijn, waar het misbruik maakt van zijn groot heid en macht. Hoe zwaar echter haar arbeid ook zal zijn, de macht dezer tegenstanders schroomt dien niet en heeft ze zelfs tot devies gekozen: Niet de keizers, maar de kiezers. Dezen zullen, straks nog bijgestaan door het vrouwenkiesrecht, den volken een nieuw regeerstelsel moeten brengen, vrij van imperialistische euve'en; doch dat vooral vrij zal zijn van die chronische kwaal: landhonger. Zij zullen vooral die candidaten stellen, die den kaakslag gevoeld en daarna hun besluit genomen hebben. Den vrede spoedig bewerkstelligen, zal voorloopig nog wel een utopie blijven, ten minste zeer waarschijnlijk; zelfs de conte- rentie te Stockholm belooft weinig of niets; maar wat wel gedaan kan worden, dat is voorbereidend arbeic en, d. w .z. mannen of vrouwen uitnoodigen in kies vergaderingen te spreken over: Welk regeerstelsel, buiten liet imperia listische, kan der menschheid, of den vol ken, het meest van nut, liet meest ten zegen ziin Dit nu ligt m. i. op den weg der kiesver- eenigingen. Nogmaals: Niet de keizers, maar de kiezers. Bloemendaal, 18 Sept. K. i) 1.200.000 (Red.) Naschrift van de redactie. Waarom, geachte inzender, verwacht gij zooveel van de kiezers Lees eens wat in „Leon Bloy, zijn persoon en zijn werk' dat merkwaardige boekje, dat A. W. Sijt- hoff's uitgevers-maatschappij te Leiden uit geeft, staat over het verschil tusschen Hoe veelheid en Hoedanigheid. Het is te vinden op blz. 95 en volgende. De hoedanigheid is eene hoogere categorie dan de hoeveel heid en niet de kiezers, maar de uitverko renen moeten 't 'm in de wereldzeg gen, opdat de kiezers 't doen, als ze 't dan nog doen. Er is eenige overdrijving in de bewering van Bloy: „Het algemeen kiesrecht is „de keuze van den huisvader döör de kinderen", maar er is, houdt 't ons ten goede, ook overdrijving bij u. Wat wij dan zoudin willen? Eenvoudig afwachten wat de 3-ledige vredespoging van Rome, Bern er. Stockholm uitwerkt, ieder ons werk doen, onze kalmte bewaren, niet drinken, niet stelen en niet bedriegen en allen begrijpen dat wij rentmeester zijn voor onze medemenschen in elk opzicht en over alles waarin wij meer zijn, meer kunnen of meer hebben dan anderen. Alle goede dingen bestaan uit 3. De vre desbeweging kan geen effect hebben indien zij alleen komt uit Rome, of alleen komt uit Stockholm. Vrede is de harmonie der veelzijdigheid en eeuwige vrede is de har monie der Volledigheid en de volledigheid is 3. Noch het katholicisme, noch het socia lisme omvatten het volle menschenleven, maar ze omvatten slechts eene zijde en daarom zijn ook zij beiden imperialistisch in hun actie; zij hebben het, klaargekookt! Maar het werkelijke leven is nooit klaar, doch altijd in wording en daarom altijd te gelijk betrekkelijk goed en betrekkelijk slecht. Alleen als Rome en Stockholm el kander verstonden, samenwerkten, zou er iets kunnen gebeuren van belang. Voor dat verstaan, voor die samenwerking is noodig een Bern, een oord waar het recht wordt gezocht niet om daaraan zichzelf als kerk of zichzelf als arbeidersstand omhoog te heffen, maar om, mèt kerk en arbeiders stand samen, alles omhoog te heffen tot de sfeer der redelijke bezinning, tot de sfeer der sociale rechtvaardigheid, waarin niets wordt vervloekt en niets wordt vermoord, maar alles in zijne betrekkelijke machte loosheid en onzinnigheid wordt begrepen om tot nieuwe macht en nieuwen zin te worden opgeheven, bij welk werk hoogere wereldwetten gelden dan eenige afzonder lijke kerk of eenige afzonderlijke stand kan formuleeren. Alleen uit de drie- ëenige werkzaamheid van traditie, re delijkheid en revolutie kan het nieuwe leven worden geboren. Zoolang die drie elkander niet gevonden hebben, blijft het modderen met conservatief of democratisch accent, maar modderen en niets dan dat. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum van Kunstnijverheid. Op de tentoonstelling van Hoijtema in het mu seum van kunstnijverheid ontbreken nog de kalenderbladen voor 1900. Wie heeft die en wil ze voor de tentoonstelling tijde lijk afstaan Muziek. Willem Andriessen zal dezen winter twee klavieravonden geven, en wel op 29 November en 24 Januari in de „Ver- ceniging'. De eerste avond is aan Brahms gewijd, de tweede aan „moderne kunst". „Exploitatie van strand en duinen voor medisch-hygiënische doeleinden" is het on derwerp eener lezing, die onze plaatsge noot, dr. J. van Breemen Zondag a.s. in den middag ten 2 uur in het „Hotel d'Oran- ge" te Zandvoort houden zal. Dr. Van Breemen komt tot de stelling, dat nationali satie van onze duinstreek, om haar te be nutten voor de zoo geneeskrachtige zonne- en luchtbaden, een groot volksbelang is. Voorwaar een belangwekkend onderwerp. De lezing gaat uit van de Ned. Vereeni- ging voor Thalasso-therapie. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 14 September tot en met Donderdag 30 September. Geboren: z. van A. Meijnen en S. M. Valk; z. van A. H. M. Teunisse en A. Rol vers; z. van J. Tullenaar en M. Bal. Ondertrouwd: J. A. Insinger en C. L. de Clercq. Overleden: C. Tanis, 69 j.; J. C. van Ingen, 84 j. OverledeninhetgestichtMee- renberg: A. da Cunha, 51 j.; J. van der Linden, 42 j. TOONEEL. Shakespeare's „De vroolijke vrouw tjes van Windsor", bij de N. V. „Het Tooneel", dir. Willem Royaards. Eene voorstelling onder regie van Roy aards is aitijd eene verrukking voor oog en hart. En wij genoten dan ook van de dwaze avonturen van den ridder Falstaff, die door de oolijke vrouwtjes van Windsor zóó voor 't lapje werd gehouden, dat hem de lust tot nieuwe minnarijen foei, hij op zijn ouden dag! - wel voor eeuwig zal zijn vergaan. En tochen tochDe „spirit", de poësie van „Driekoningen avond" zit niet in dit stuk. Er is als het niet oneerbiedig klinkt, van Shakespeare zóó te spreken wat veel „clownerie" in te bespeuren. En in overeenstemming daar mee dit is als eene verdienste aan te rekenen heeft Royaards dit stuk doen spelen. Dus gechargeerd. Nogmaals: Dit is het juist. En wij hebben weer respect ge had voor de werkkracht van dien wonde- 1 en-kerel, die hij is. De vertooning was toegespitst op 't eind, waar Ealstaff als herte-bok, gepijnigd door schoone, dansende elfjes en kabouters van een kouden kermis

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 3