OPTISCHE ARTIKELEN bij DIRK HÜTTER, Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. 11e Jaargang. ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1917. No. 39 JKt Bloctncndaalsch Weekblad. Redactie en Administratie: v Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 Haarlem. Afzonderlijke nummers 10 cent Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enzworden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. NI. BLADERGROEN, Bloe> mendaalsche weg 53, Bloemendaal. Ook zijn daar steeds afzonderlijke num mers van ons blad verkrijgbaar. ALLE KLEINE BEETJES HELPEN. Er is een groot tekort aan veevoeder, en dat beteekent voor dezen winter in eik gezin een tekort aan melk, boter, kaas en vet. Met goeden wil en overleg kan echter cTe nood wat gelenigd worden, In elke gemeente kan n.l., zooals zulks overal op het platteland geschiedt, cene flinke hoeveelheid eerste kwaliteit veevoe der door de samenwerking van alle huis vrouwen vergaard worden: I". Uit hetgeen anders naar de aschbelt gaat en in normale omstandigheden tot mest wordt verwerkt; 2". Uit hetgeen in menigen schoorsteen In rook vervliegt; 3". Of steeds in den gootsteen verdwijnt. Nu de nood werkelijk voor de deur staat en alle aanvoer van veevoeder stop is gezet, wat een ware ramp voor onze eigen voeding beteekent, moest men in elke gemeente ecne organisatie in het leven roepen, welke met een minimum van moei te en onkosten, uit afval een maximum van veevoedsel oplevert. Niet ten bate van enkelen, maar van allen en voorname lijk van hen die het 't hardste in 's levens strijd hebben te verantwoorden en die wij aan een extra stukje spek willen zien te helpen. Huisvrouwen, hierbij kan het gemeente bestuur uwe trouwe, dagelijksche mede werking niet ontberen. Ziehier ons plan, uit privé initiatief ont staan. Velen uwer geven hunne schillen aan een schillenboer, Qaat daarmee door: "nie mand mag door wat wij beoogen benadeeid worden, 't Kapitale punt is, dat uit min derwaardigen afval al wat veevoer is, tot zijn recht komt. Maar wie tot dusverre schillen en an deren eetbaren afval in den aschbak liet verdwijnen, houde dit nu zorgvuldig apart. Het zou voortaan eiken dag door uw eigen groenteboer (van enkelen werd de mede werking reeds belangeloos toegezegd), kun nen worden afgehaald en van zijn winkel door de gemeente-reiniging worden mee genomen. Daardoor zou er alvast veel minder verloren gaan van wat als vee voeder kan dienen, dan wanneer het geza menlijke vuil op de aschbelt pas na eenigen tijd wordt nagezocht, zooals thans ge schiedt. ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL. 8829. Vele zuinige huismoeders verbranden tegenwoordig hare schillen: bedenkt toch, dat ge vroeger zoodoende slechts wat ou den rommel deedt verdwijnen, maar dat ge nü onontbeerlijk veevoeder verbrandt, en dat dit in uw eigen belang, evenals in het algemeen belang, niet dan in uitersten nood mag gebeuren. En ten laatste: er mag, dank zij uwe goe de zorgen, niets meer in den gootsteen verdwijnen, wat uitmuntend varkensvoer kan worden. Vóór ge uw glazen, kopjes, borden, scho tels en vaatwerk met zeepsop of soda rei nigt, moet ge dit alles zorgvuldig met be hulp van zoo min mogelijk water, en vooral zonder zeep of soda (want dit is vergif voor de varkens), zoo goed mogelijk van de kleinste etensrestjes ontdoen en dit spoelsel in een kommetje bewaren waar van de inhoud (zegge 'A a 1A L.) even eens dagelijks kan worden meegegeven aan uw groenteboer, die het in gesloten vaatwerk, onder aan zijn kar bevestigd, meeneemt, en bij wien het eveneens door de gemeente-reiniging zou worden weg gehaald. Wie varkens houdt, weet hoe ze juist van dit afval gedijen. Indien de gemeente zoodoende dagelijks zonder moeite over eene flinke hoeveel heid spoelsel en schillen kon beschikken, konden er heel wat varkens van worden vetgemest en de rest worden verkocht aan de boeren uit den omtrek, wat ten bate komt aan de algemeene melkproductie. Moge Bloemendaal vooraan staan in de rij der gemeenten, die door degelijke sa menwerking hunner leden, de moeilijkheden van den komenden winter het hoofd zullen weten te bieden. Huisvrouwen, helpt onze gemeente aan wat voedsel voor het vee uit de buurt en aan een extra stukje spek voor de minst bevoorrechten. Zaterdag 6 Oct., des avonds 8 uur, hoopt het bestuur van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht, afd. Bloemendaal, in de zaal van „Vreeburg" voor leden en belang stellenden gratis dezelfde lezing te doen houden welke mej. W. Wittop Koning in Haarlem met zooveel succes hield. Daar zullen dan ook bovenstaande plannen wor den besproken; en gaarne zullen daar de nieuwe denkbeelden van de bezoeksters worden vernomen. KRONIEK DER WEEK. 22 Sept. De schrijver van „J'accuse" bespreekt in de „Freie Zeitung" de onthul lingen uit het Soechiminof-proces en het gebruik, dat de Duitsche regeering ervan maakt. Deze regeering grondt hare le zing over de oorsprong van den oorlog op een tekstvervalsching van het Wolff's agentschap. Ook worden andere tekstver- valschingen, door het Wolff-bureau ge pleegd, door schrijver aan de kaak gesteld. 25 Sept. De uitvoerende commissie der N. O. T. maakt bekend, van de Engelsche regeering de mededeeling te hebben ont vangen, dat deze in afwachting van den dcfinitieven uitslag van de onderhandelin gen, welke met de N. O. T. worden gevoerd, bereid is thans reeds een hoeveelheid van honderdduizend ton steenkool aan Neder land te leveren, mits Nederland de noodige regelingen treft om deze uit Engeland te betrekken. 25 Sept. In de eerste vergadering der Duitsche Vaderlandsche partij verklaart Von Tirpitz omtrent België: Den staat België is wegens zijn houding recht geschied en geen onrecht. Dit moet nu eens duidelijk gezegd. (Stormachtig ap plaus.) De oorlog moet aan alle volken het be wijs leveren, dat Engeland Duitsehland niet heeft overwonnen. Dit kan alleen geschie den als Duitsehland zijn machtspositie be houdt en die kan slechts gered worden door de juiste oplossing van de Belgische kwestie. België is nooit neutraal geweest, het was altijd het bruggehoofd van Enge land op het vaste land. Nu moet Duitseh land, niet Engeland de beschermende macht van België worden. Ten slotte eischte Von Tirpitz dat de vijand 'oorlogsschatting zou betalen. Hij vond een stormachtigen bijval. PLAATSELIJK NIEUWS. .Inkwartiering te Bloemendaal. Men schrijft ons: Geachte redactie, lil den zomer van 1916 bij gelegenheid van de manoeuvres in de omstreken van Bloemendaal, genoot ik het voorrecht in kwartiering te moeten verschaffen aan één landsverdediger, en viel het mij op, dat slechts een bepaald gedeelte van onze ge-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1