Het Bloemendaalsch Weekblad van ZATERDAG 3 NOVEMBER 1917. TWEEDE BLAD. EEN HISTORISCHE GEBEURTENIS. De inwijding van de nieuwe kerk der Nederduitsch Hervormde gemeente te Sant poort op 28 October jl., 22 maanden na de verbranding van het vorige gebouw, was voor liet maatschappelijk leven van dezen tijd en deze streek een historische gebeur tenis. Kloek, gaat, af, en smaakvol rijst het nieuwe gebouw overeind in het dorp dat altijd van krachtig vrijzinnig leven heeft ge tuigd en wanr nu dit passend tehuis getuigt van den vernieuwden zin voor geestelijk leven, welke ons volk in alle lagen aan grijpt. Ontwikkeling en verdieping, verede ling en vernieuwing, ziedaar de leuzen van onzen tijd. Treffend schetste de preuikant op Zondagmiddag in het stampvol kerk gebouw de oprijzing van het nieuwe leven uit het vuur dat het oude verteert, hij paste symbolisch de geschiedenis van dezen brand en die dezer hernieuwing toe op den wereldbrand en op den brand der heilige ontevredenheid in ons zeiven. Het terrein was te klein voor een alleen staanden toren, een dakruiter zou het mo numentaal karakter aan het geheel hebben ontnomen. Wat dit karakter betreft (trou wens in welk opzicht niet komt het ons voor, dat de bouwmeesters Mulder en Van Asdonk de hun ter oplossing gegeven moei lijkheden schitterend te boven zijn gekomen. Zij hebben hiermede voor deze streek hun meesterstuk geleverd. Hieronder volgt voor het groot getar van onze lezers, dat in dezen bouw heeft belang gesteld, een afdruk van de oorkonde, die daarvan in de kerkekamer opgehangen is. Onze gelukwenschen aan de gemeente van Santpoort met haar bestuur, voorgan ger en bijstaanden. Wanneer het alom zoo ill Nederland gaat, dan wordt de protes- tantsche geest weer sterk. In den nacht van 26 op 27 Eebr. 1916 ver brandde door onbekende oorzaak het in 1844 stichtte kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente te Santpoort. Daar de baten on voldoende waren tot wederopbouw van een nieuwe kerk met kerkeraadskamer en meu bileering, werd een commissie van bijstand tot de zaken der Ned. Herv. gemeente te Santpoort gevormd. In deze commissie namen zitting: J. T. Cremer, voorzitter, huize „Duin en Kruidberg", Santpoort; Mevr. Cremer—Hogan, huize „Duin en Kruidberg", Santpoort; Mevr. WüsteVon Götsch, huize „Spaarnberg", Santpoort Mevr. De Clercq—Teding v. Berkhout, huize „Zorgvrij", Santpoort; Mej. J. L. Enschedé, huize „Vlugthoven", Santpoort; J. H. A. Kruimel, penningmeester, huize „Spaarnheuvel", Santpoort; Mr. N. H. van Voorst van Beest, Secre taris, huize „Schoonoord", Santpoort. Deze comm. nam op zich, te trachten het bedrag, benoodigd voor den opbouw, te verzamelen en deze mogelijk te maken. Aan de bouwmeesters James Mulder Hzn., geb, 28 Oct. 1882 te Terwolde en Jacob Ar nold van Asdonk, geb. 24 Aug. 1883 te 's-Gravenhage, beiden wonende te Bioe- mendaal, werd d.d. 4 April 1916 opgeura- gen, plannen te maken voor een kerk tnct toren en kerkeraadskamer benevens ge- heele meubileering en tegelijkertijd plannen in te dienen voor een nieuwe pastorie, daar de bestaande pastorie niet meer aan matig gestelde eischen voldeed. Mej. Crommelin, huize „Wildhoef", te Bloemendaal, stond een stuk grond af, ge legen op den hoek van den Brederoodsciien weg en groot 1651 M", waarop de pastorie gebouwd kon worden. Besloten werd de kerk te bouwen ter plaatse van de afge brande kerk. Dd. 28 Juni 1916 werden in de commissie vergadering de plannen met begrootingen voor kerk en pastorie goedgekeurd en op dracht aan de bouwmeesters gegeven, het bestek met de bestek-teekeningen te ver vaardigen. Met goedkeuring van het kerk- De nieüwe Ned. Herv. kerk te Santpoort. bestuur der Ned. Herv. gem. nam de com missie van bijstand op zich, den geheelen bouw te regelen. Dd. 30 Aug. 1916 werd het werk onder hands aanbesteed. In hare vergadering van 4 September d.a.v. besloot de comm. aan de firma Martens Zn. het werk op te dragen. De firmanten der firma Martens Zn. waren: Johannes Cornelis Geijl, geb. 28 Aug. 1873 te Haarlem, en Henricus Jo hannes Geijl, geb. 26 Sept. 1879 te Haarlem, beiden wonende te Haarlem. Opzichter was Gosse Hoekstra geb. II Juli 1889 te Fologare (Fr.), die 20 April 1917 vervangen werd door Harmen Offe reins, geb. 31 Mei 1891 te Boven-Smilde. Onderbaas was Johannes Sietser, geb. 20 Juni 1865 te Enkhuizen. Dd. 18 Sept. 1916 werd een aanvang ge maakt met het afbreken van de overgeble ven muren met fundamenten der afgebran de kerk. Dd. 30 Oct. d.a.v. werd de le hei paal ingeheid. Ingeheid werden 246 palen. Verwerkt werden 85000 miskl. klinkers waalvorm; 131000 miskl. harugebrand en boerengrauw; 95000 oude steen; 82 M' hout voor kappen, gewelf en balklagen; 5s0 MJ dakbeschot, 26000 leien en 1 /85 K.ü. lood. De baas der metselaars was Dirk Baas, geb. 19 Maart 1857 te Zaandijk, die ade proiielsteenen voor de kerk en de kei kra men kapte en deze ramen metselde. Geleverd en vervaardigd werden: Het loodgieterswerk en de bliksemaflei der door Ue firma J. P. C. van Giirtzgen te Haarlem. Het schilderswerk door J. Witkamp te Bloemendaal. Verschillende smeedwerken door P. Keers te Santpoort. De stang der windvaan door A. Kooij te Haarlem, die üe bestaande koperen haan, gered uit den brand, herstelde en plaatste. De eteetrisehe liclitieiding met ornament door D. G. Minkema te Velsen. Het stucadoorwerk door B. D. de Vries te Haarlem. Doopvont en gedenksteen door Louis J. Vreugue te Haarlem. De glas m loourainen door Sabelis ót Co. te Haarlem. De ten acottakachels door P. E. Martin te Zeist. Het timmerwerk aan de werkplaats der aannemers onuer leiumg van den oiidcr- baas A. Otter. Al deze werken werden uitgevoerd naar de ontwerpen en onder leiding van de bouwmeesters der kerk. De geoeeiudouwde naald der hoofddeu ren, de Iiguren m tiet gewelf, de beeld houwwerken in ue balustrade en boven de ingangdeuren der kerkruimte, werden be langloos gesneden door den lieer H. N. o'e Fremery, huize „Meentzicht" te Bussum. Door mevr. WüsteVon Götsch werd op Kerstmis 1916 aan de comm. van bijstand geschonken de preekstoel met klankbord, lambriseering en doophek. Door den heer J. T. Cremer werden geschonken de kerke- raadsbanken met lambriseering ter weers zijden van den preekstoel. Deze werken, van eikenhout, gebeitst en in de was geboend, werden vervaardigd door Joh. Nederkoorn Czn. te Haarlem. Het beeldhouwwerk werd gesneden door Veldheer te Haarlem. De verdere meubileering werd opgedra gen aan J. van Zutphen, meubelmaker, Gr. Houtstraat 181, te Haarlem; alles te maken van eikenhout, gebeitst en in de was ge boend. Dd. 7 Juli 1917 werd door mej. J. L. En schedé, huize Vlugthoven te Santpoort, aan de commissie van bijstand een bedrag ge schonken, waarvoor, volgens hare wen- schen, werd geplaatst een uurwerk met slagwerk en luidklok, vervaardigd en ge plaatst door B. Eijsbouts te Asten (N. Bra bant). Alle ontwerpen en détailteekeningen voor preekstoel, banken en beeldhouwwerken werden gemaakt door de bouwmeesters der kerk. Na veel moeilijkheden overwonnen te hebben, tengevolge van den grooten Eu- ropeeschen oorlog, welke nog tijdens den bouw van de kerk om ons heen woedde, maar waarvan ons land tot op heden ge lukkig gespaard bleef, werd de kerk inge-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 3