A.H.VAN DER STEUR Jr. KEEREN- EN DAMESKLEEDERMAKERIJ Emser=Pastilles nERK-AGENDA VAN BLOEMEN DAAL. Zondag S3 Januari. Ned. ïïerv. Gem., voorm. 10 u., Ds. P. Blaauw, Directeur van het Diaconessenhuis te Haarlem 's av. u., in de Christelijke School, Mevr. Hofman, met lichtbeelden van Posso. Geref. Gem., voorm. 10 u., Ds. .1. Breukelaar, van Utrecht; nam. ii., Ds. J. Breukelaar. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TKLEPHOON 303. Pelterijen, Amazones, Livrei-, Auto mobiel-, Jacht- en Sporlkleeding Wagens gevorierd seizoen 10 korting iBonssnuBi Stoa, zij hebben alle hunne groote asceten gehad. De ineest verleidelijke ascese is wel die van Thomas a Kempis. Bij hem is niet de ruigheid, slechts de teederheid der as cese. Spreker geeft als moderne voorbeelden van concentratie en expansie twee schep pingen van Hendrik Ibsen: „Brand" en „Peer Gynt". Bij den eerste is alles op concentratie, bij den tweede is alles op ex pansie gericht. Als een derde richting noemt spreker de concentratie, die over de expansie hé nen is; die na de expansie is. De asceet toch is als de cirkel, die zich bij zijn mid denpunt bepaalt; docli grooter is hij, die zich eerst in expansie in de wereld heett uitgedragen,en daarna, zich concentreerend, zichzelf terugvindt. Dat is het ideaal der harmonie in de persoonlijkheid. Bij ver schillende Engelsche en Duitsche denkers der 18e eeuw vooral vindt men het aan sturen op deze harmonie. De menschelijke Persoonlijkheid is d,e individueering van den wereldgeest. Die geest ontvouwt zich in ons in een richting - die der concentratie naar een doel: - de eenheid. In de Eenheid is de mensch met zichzelf verzoend. In de Eenheid heeft hij zichzelf hervonden. In de Eenheid be reikt hij eerst de waarachtige rust des ge- moeds. Alles wat bezig is in de wereld, is bezig tot eenheid te komen. De wereid. uiterlijk zoo gecompliceerd van aanblik, is voor wie doorziet, op de eenheid gericht. Het wereld-plan is eenvoudig als de een voud zelf; het is de geest die tot zichzelf komt; die zichzelf bewust wordt; het is de Godheid die in ons zichzelf hervindt. WAAR BLIJFT OU, ARBEIDERS? Woodrow Wilson, op Amerikaansche wijze een groot man, heeft opnieuw vredes voorwaarden geformuleerd, voorwaarden die (de „N. R. Ct." zegt het zoo juist), met de werkelijkheid van het oogenblik niets te maken hebben, voorwaarden dus die hoogst ongunstig, .ia onzedelijk afsteken bij houding en uitlatingen en daden der Rus sische revolutionnairen. Dezen immers wagen het met de waarheid, al zullen zij wellicht aan die waarheid te gronde gaan. Het wordt steeds duidelijker dat de vrede van de regeeringen niet komen zal, dat de z.g. groote mogendheden in den strijd tegen Onwaarheid en Eenzijdig eigenbelang zeer klein zijn, en dat de wereld derhalve onder hiinne leiding haar ondergang tegemoet snelt, met een vaart die op zich zelve steeds -toeneemt en die alleen daarom niet meer zoo opvalt, omdat er van de wereld reeds zoo onnoemlijk veel ten onder gegaan is. Hiermede rijze ook in ons land steeds hel derder de vraag of degenen, die niet deel uitmaken van eenige regeering en evenmin van eenige groote mogendheid, en die dus in aanmerking komen nu het eerst ge slachtofferd te worden, dit langer langs hun kant moeten laten gaan. Alleen lieden die meenen, dat slechts wapengeweld hier den doorslag geeft, zullen deze vraag ont kennend beantwoorden. Immers op dat punt zijn de geregeerden overal, en de klei ne natiën evenzeer, onmachtig. Maar dezulken zijn ziende blind en hoo- rende doof. De wapenen immers blijken niet alleen niets te beslissen, nu, maar in tegendeel de geschilpunten steeds liooger op te voeren, uit te breiden en te verfijnen. Een andere kracht zal tusschenbeide moeten treden. Wij behoeven haar niet een be- bepaalden naam te geven. Het is de andere, de tot dusver gehoon de. achterafgezette, onbegrepen 'kracht, dat is de kracht der krachten, de kracht des geestes. Waar deze te vinden? Wanneer niet spoeidg de burgerijen uit de verschil lende oorlogvoerende landen (zij immers zijn het die hunne regeeringen het geld ver schaffen voor het verder voeren van den oorlog) toonen die kracht te bezitten, zullen zij hun onmacht schandelijk toonen en zijn het de afhankelijken, de arbeiders, die hun ne onafhankelijkheid moeten nemen, om aaneengesloten aan de anderen hun vredes wil op te leggen. Maar dan moeten Trool- stra-ianen en Roland Holst-ianen over de geheele wereld de handen ineen slaan! En wie zou aan de mogelijkheid daarvan ge- looven? Is het socialisme van Troelstra en Kerenski niet staats-imperialistisch en dat van Roland Holst- Lenin anarchistisch- individualistisch Zullen dan de burgerijen nog kunnen? Alleen van algemeens samenwerking van burgerijen en arbeiders op den basis der nationaliteiten schijnt vooruitgang te ver wachten te zijn. De oorlog. Men schrijft ons: Ik heb vandaag weer eens honger gele den; dat was in lang niet gebeurd. Het zal wei bijna 23 jaren geleden zijn. Maar nu ik voel hoe de maag branden kan, weet ik ook. wat degeen moet voelen bij wie dat altijd liet geval is; ik denk aan die stum- perds in het Schotensche lijkenhuis, ik cienK aan de sloppen en stegen en het hart staat stil bij de gedachte, wat daar nu moet ge leden worden, en nog wel door onweten den, door die nimmer eeiiigen invloed van beteekenis hebben geoefend op het wereld gebeuren, door die dus ook geene verant woordelijkheid dragen. En op een korten afstand daarvan de huizen van hen, die tweemaal daags met belangstelling oorlogs nieuws lezen en hopen.... op wat? op nutcht. op geld, op geluk, op veiligheid, op rust, op verdere ontwikkeling hunner ta lenten en aanleg. Steden zijn holen van het ongeluk, van het lichamelijk ongeluk daar, van het zede lijk ongeluk hier. En het kon zoo anders zijn. Maar er is geen wil tot samenwer king. Er is vrijheid om in sterven, er is gezag om mee te onderdrukken en anderen te laten sterven (zoo liet het Schotensche gezag 3 kinderen achtereenvolgens sterven in „het lijkenhuis", bittere toepasselijkheid van den naam). En de burgerij gaat maar stil naar zijn kantoor, of winkel, of recht bank, of raadhuis, of kerk. Het is wel walgelijk, nu te leven. PLAATSELIJK NIEUWS. Op het Kopje. Terwijl we dit schrijven ligt de sneeuw duimendik, en op het „Kop je" begint het sledevermaak weer met al zijn aardigheid, maar ook met al zijn geva ren, waarop in ons vorig nummer de aan dacht gevestigd werd. Zou het wellicht op den weg van den Bloemendaalschen Bond voor lichamelijke ontwikkeling liggen, hier organiseerend op te treden voor er eiger ongevallen plaats hebben Het zou, dunkt ons, juist iets zijn voor deze heeren, die op het gebied van openluchtsport-regeling hun sporen hebben verdiend. Toen dit nummer ter perse ging, dooide liet al weer een paar dagen, maar bij de snel afwisselende weersgesteldheid, kan de sneeuw, als dit nummer onze lezers be reikt, er weer zijn en daarmede de gevaren. Eilanders.... voorlater. Misschien willen de heeren ons denkbeeld eens overwegen. CENTRALE KEUKEN, BLOEMENDAAL. Spijsltist van 1419 Januari 1918. Middagmaal 12 uur v.m. Maandag: Erwtensoep. Dinsdag: Stamppot van zuurkool met spek. Woensdag'. Stamppot van savoyekool met vleescb. Donderdag: groentesoep. Vrijdag: Stamppot van snijboonen. Zaterdag: Stamppot van koolrapen met spek. Middagmaal 5 uur n.m. Maandag: Roastbief, savoyekool, aard appelen. Dinsdag: Varkenslappen, appeltjes, aard appelen. Woensdag: Rundergehakt, andijvie, aartr appelen. Donderdag: Stamppot van boerekool met worst. Vrijdag: Visch, botersaus, aardappelen. Zaterdag: Lamsbout met piquante saus. roodekool, aardappelen. Fietsers. Deze week uwe lantaarns ten 4 uur 4(1 minuten aansteken. Uit li e t politic-rapport. Rrocessen-v trliaal z: n opgemaakt wegens: openbare dronkenschap; loopen over verboden grond. G c v o n d c li en terug te bekomen hij: A. Kohier, Bloemendaalscheweg 108, Bloe- mendaal, een huissleutel; J. van Kcssel, Rol land, te Overveen, een witte wollen das; M. Herben, Dcmpvioedslaan 11, Overveen, een zijn weder overal verkrijgbaar. prijS 00 cent per ronde doos.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2