Bureau van Vaste Goederen LAAT UWE WONING BEWAKEN J. D. TOEBES. Bloemendaal. Bloemendaal" Bloemend.weg 94, Bloemendaal Telei. 2275. Informatiën door de Bloemendaalsche Gecontroleerde Nachtveiligheidsdienst. MEVR. G. v. d. BRINK, Cor- setière, KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL" LANGE POTEN, DEN HAAG. mr. Vissering, naar aanleiding van een rede van mr. H. A. Hartogh, zijn meening over de waardeverhouding van goud en bank papier uiteengezet. Als er maar genoeg loketten aan de Nederlandsehe bank wa ren, zegt spreker, kon ieder morgen op zijn bankpapier de volle waarde in ont vangst nemen. Naar spreker's oordeel heeft men in Holland geen depreciatie noch van het geld, noch van het goud te duchten. Voorziening in werkeloosheid. Alleen in de gemeente Velsen zijn ongeveer 9(10 werkeloozen opgegeven aan de Intercom munale arbeidsbeurs. Denkelijk zal echter door den aanleg van den Haringhaven (ter hoogte van de haven voor bagger- materiaal van de firma Volker en Hos) welke met handkrachten zal worden aangelegd, in den arbeidsnood kunnen worden voorzien. Indien nu ook ons ge meentebestuur met den aanleg van den weg naar Zandvoort spoedig kan doen aanvan gen, kunnen ook de werkeloozen uit Bloe mendaal (dit zijn nu weinigen) en Schoten voor jaren te werk worden gesteld. Het aanleggen van den afsluitdijk der Zuiderzee van Noordholland naar Friesland en het droogleggen van gedeelten dier zee, zou ook duizenden nijvere handen vruchtbaar werk geven. Moge de Zuiderzee-vereeniging met kracht en goed gevolg aandringen op een spoedig aanvangen met dat werk. Het wachten is op de militairen, die nog niet weten welk vcrdcdigingsstelsel zij voor de Zuiderzee-polders wensehen voor té dra gen. Zou Nederland niet beter doen met geen verdedigingsstelsel voor die polders aan te nemen. Het is immers wei duide lijk. dat de oorlog der toekomst zich nog minder aan vaste vooraf bepaalde verdedi gingspunten of -stelsels zal storen dan de tegenwoordige oorlog, dat de oorlog der toekomst in de eerste plaats zal zijn een oorlog in de lucht en een met electrische toestellen, welke op afstand zullen werken, dat in ieder geval de oppervlakte van Ne derland te klein is om ernstig voor afzon derlijke verdediging met stoffelijke wape nen in aanmerking te komen en dat de vei - dedigmgswapenen van de volken der toe komst zijn: kennis, karakter, geduld, beleid van handelen en redeneeren, kortom: zedelijke krachten, in vredestijd zoo ont vouwd. dat elk volk in het leven van alle hein omringende volken, een zoodanig me dewerkend en steungevend deel is, dat elk dier andere volken het niet zou willen mis sen. Wie doodt nu (nog afgezien van het smakclooze en onsmakelijke niet een appel maar een ander menseh met een mes te sne den) hem dien hij niet missen kan? De vcl- ken in Europa hebben slechts te begrijpen dat zij elkander niet missen kunnen; dan leggen zij uit egoïsme hun egoïsme af. PERS. Mr. S. van Houten's standpunt in de hedendaugsche politiek. Mr. S. van Houten is van oordeel, uat vereenigingen, die aan de ontevredenheid met het tot dusverre gevormde staatsbeleid krachtig uiting willen geven, van den grond of (nieuw dus) moeten worden opgebouwd. Men bereide, zegt hij, in eiken kieskring voor de oprichting van een kics-comité in den geest van een dat te 's-üravenhage is gevormd onder de zinspreuk: Vrijheid en Recht. Vrijheid en Recht, zegt hij, wenscht niet mee te werken tot de verkiezing van een Regenten-college, gevormd uit eenige par- tijgroepen, waarin de leiders op de samen stelling overwegenden invloed hebben, zij wcnscht vrije volksvertegenwoordigers, zonder afhankelijkheid van partijleiders en zonder andere opdracht dan: handhaving van het aan allen gemeen belang bij vrijheid en recht; zij verplichten zich slechts machts misbruik van alle toekomstige regenten- groepen te weren en te zorgen, dat de bur gerij. die de kosten van het staatsbestuur draagt, volle waar krijgt voor haar geld. Van de Algemeene Staatspartij, de Demo cratische Bond en den Economische Bond verschilt de door mr. Van Houten beoogde, dat hij gewenscht acht optreden met ee'iic korte beginselverklaring, niet met een alge meen regeeringsprogram. De afwezigheid van zoodanig program moet z. i. de kiezers aantrekken; op.de lijsten van candidaten kunnen voor- en tegenstanders van dit en van dat voorkomen, zoodat ieder die voor een bepaald punt ijvert, zijne gading kan vinden, maar over het beginsel zijn dan allen het eens. Er behoeft slechts gezorgd te worden voor de vorming van een candidatenlijst van flinke mannen en vrouwen met wat in zicht in bestuurszaken en vooral ook met wat haar op de tanden. (Uit 1, 2 en 5 van de Staatkundige Brie ven, ter voorbereiding van de verkiezingen in 1918.) TOONEEL. Geloof en Geboortegrond. Vrijdag, 35 Januari, des avonds ten 8 uur komen de be kende spelers van het Amsterdamsch Too- neel-ensemble ook te Haarlem, in de „Ver- eeniging", Schönherr's aangrijpend treui- spel „Geloof en Geboortegrond" spelen. Met dit stuk hadden zij te Amsterdam een over weldigend succes, en geen wonder, stuk en spelers zijn uitmuntend. We raden een ieder aan. Vrijdagavond present te zijn. Het wordt een prachtavond. Rotterdamseh Tooneelleven. Rotterdam kent niet, zooals Amsterdam, de traditie van een ..Gijsbrecht van Am- stel '-opvoering op Nieuwjaarsdag. Doch ook hier ging tot dusverre, het Hollandsche zangspelletje ..De Bruiloft van Kloris en Roosje" op den eersten dag des jaars. Tot dusverre. Want 1918 heeft den „Bruiloft" niet meer gezien. Kolennood, daarom lichtbesparing, daar om vroeg sluiten en zoo daalde het scherm na den „Wensch" van Speenhoff. die mis schien niet zoo geestig was, als men had gehoopt, maar toch ook waarlijk niet ach terstond bij het gerijmel van anderen, de laatste jaren. Als Nieuwjaarsstuk ging een blijspel, vee], eer was het een klucht, van de schrijvers van „De Spaansche Vlieg" en mochten de Rotterdammers er in Haarlem mede ko men. dan moet men toch niet verzuimen te gaan zien. hoe eminent knap Nico de Jong hierin een Joodschen advocaat speelt en hoe de anderen met hem den vermakelijken nonsens van „Onze betere Helft" ovor het voetlicht brengen. Het dochtertje kan haar moeder gerus- telijk meenemen. Wel haast uitsluitend een stuk voor kin deren was „Kleine Dorrit", dat in de Kerst week door het gezelschap Van Eijsden en Tartaud is opgevoerd. Het is natuurlijk bewerkt Von Schön- than waagde het naar den beroemden roman van Charles Dickens. Het tweede deel van den roman is, naar men zich wellicht herinneren zal, want Dickens wordt in onzen tijd te weinig ge lezen, véél minder dan het eerste, waarin het tragische van de Dorrit-figuur als va der van „Marshalsea" prachtig is getec- kend. Iets van de atmosfeer, die Dickens schiep, heeft Von Sdiönthan in de beide eerste bedrijven, die in „Marshalsea" spelen, wei weten te bewaren, doch het derde bedrijf. Dorrit rijk en protserig, hoort thuis in een minderwaardige klucht. De spelers wisten er dan ook blijkbaar geen raad mee, evenmin als de regie, die zelfs met electrisch licht op de proppen kwam Maar de beide eerste bedrijven zijn aller liefst en hierin heeft Chrispijn Sr., de re gisseur, voortreffelijk stemming weten te brengen. Dickens-prenten alle tooneeltjes! Verstraete. Martha Walden, Piet Bron. de jonge Faassen, Morrien, Mien Vermeulen als lady Ines Sparkler, zij allen waren waarlijk uitmuntend. Nu hopen wij op „de daad" van dit sei zoen! Rotterdam. P. J. Blok. 99 van MULDERen Van ASDONK, Architecten, Verkoopt en koopt door bemiddeling van ons Bureau. op elk gebied. Strikt reëel. Centraal Informatie- en Incasso bureau. Krocht 8 rood - Haarlem. Telefoon 3090.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 3