Voorjaar- en Zomerstoffen, j A. H.VAN DER STEUR Jp. KERK-AGENDA VAN BLOEMEKDAAL. Zondag 17 Februari. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 uur. Ds. M. G. Blauw, l'red. Ie Schoten 5s av. u., den heer K. Koopman. Geref. Gem., voorm. 10 it., Ds. C. Lindeboom, Pred. te Amsterdam, H. Avondmaal; nam. ti., Lindeboom. Heeren- en Dameskleermaker. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Heeft reeds ontvangen een groot gedeelte der nieuwe vraagstukken zijn, waarover de inassa niet oordeelen kan, 't gereformeerde beginsel zoekt niet de massa, maar de overtuigde geestelijke mensch. Dit schoone beginsel werd evenwel ver zaakt. De velerlei splijtzwammen, die de kerk ontwrichtten, waren oorzaak, dat men een andere autoriteit noodzakelijk achtte. En die meende men gevonden te hebben In Gods woord. De objectieve waarheid moest hoog gehouden, want als het sub ject gaat spreken zoo zei en zoo zegt men - dan is de zekerheid weg. Maar Gods Woord is niet beperkt tot de Schrift. Wie dit leert, verstaat niet wat de Bijbel zelve dienaangaande openbaart. Volgens Johannes is Gods Woord het Al- organisme. Het is de bron van weten schap, wijsbegeerte, kunst, zoden, ja, van alles wat menschelijk is. Het is vleesch gew.orden in Christus. En de Schrift is de getuige van dit Eeuwige Woord. In plaats dat Gods Woord wordt beleefd, wordt het eerbiedig begroet. In plaats dat men de menschheid daaruit eeuwigheids-" 'schatten lichten doet, onderzoekt men zc. Al te zeer wordt vergeten, dat het de farizeeërs, de bijbel-handhavers waren, die het vleesch geworden Woord aan het kruis hebben gebracht. Woorddrijverij loopt in angstvalligheid dood en gaat in schichtigheid onder. Dr. De Hartog toonde daarna zijn stand punt tegenover de schriftcritiek. En gaf daartoe een blik op de in 1850 ontwaakte empirische strooming, die zich ook op de Bijbel richtte. Het inzicht rijpte, dat de Bijbel niet maar uit den hemel was komen vallen, maar een verzameling was van ve lerlei oorkonden. De geleerden kwamen tot de conclusie, dat er z.g. lagen zijn in den Bijbel. Genesis 1 zou later zijn ont staan dan Genesis 2, enz. Maar de historische critiek kan nooit ra ken wat achter de historie drijft. Zij raakt nooit het wezen. Zij kan slechts tasten aan den omtrek der verschijnselen. Maar ook het wezen van een mensch vinden we nooit door de critiek, maar alleen door levens aanpassing. Als we zien hoe Gods methode is op alle gebied van het leven, dan wordt de vraag zoo eenvoudig. God geeft het geestelijke nooit artikels- gewijze. Wij zullen arbeiden moeten. Het gere formeerde beginsel is: Durf in Gods kraeiit. opdat de waarheid u vrij make. Waag het af te steken naar de diepten! Graaf in Gods Woord en ongekende heerlijkheden zullen u worden geopenbaard. Op dr. Kuypcr's woord (Encyclopaedic) had moeten worden voortgebouwdAlleen de wedergeborene kan den Bijbel lezen. Net zoo goed als alleen een schilderscog een schilderij kan zien. De objectieve zijde, volle openbaring des Bijbels, kan alleen door den Geest gelezen worden. De geest doet ons het Woord verstaan. De natuurlijke mensch verstaat niet de dingen, die des geestes Gods zijn. Gods Woord bevestigt zijn eigen auto riteit. E. PLAATSELIJK NIEUWS. Wij maken onze plaatsgenooten opmerk zaam. dat de boekhandel van den heer Corn. M. Bladergroen, aan de telefoon on der nummer 2412 is aangesloten. Men zal dus telefonisch proefnummers van ons blad bij hem kunnen bestellen, advertenties op geven, enz. Maakt daar veel gebruik van. De gereformeerde kerk aan den Vijver- weg te Bloemendaal, die thans reeds te klein voor de behoeften gebleken is, zal worden vergroot. Reeds zijn de materialen voor den aanbouw op het terrein opge slagen. Haarlemsche Bankvereeniging te Bloe mendaal. De Haarlemsche Battkveree- niging is voornemens op 1 Maart as. te Bloemendaal een deposito-kas te openen, en wel in het perceel Bloemendaalscheweg i 13. naast „Rusthoek". Aan dit bijkantoor kan men, behalve geld in deposito geven, giro-rekeningen openen, een groote gerie felijkheid voora' voor huishoudelijke afre keningen, betalingen, enzoovoorts. Met genoegen vernemen wij dat de heer P. IJzerman alhier is geslaagd voor het .eind-examen der Middelbare Technische School te Amsterdam. De nieuwbenoemde wijkverpleegster, zuster J. E. Tollenaar, verpleegster aan het Witte Kruis, is 15 Februari in functie ge treden. Hier ter plaatse hebben de trottoirs of wandelpaden, die vroeger in een zeer slechten staat verkeerden, een heele groote verandering ondergaan. De meeste zijn bestraat. Een zeer goede verbetering. Alvorens in connectie te treden met P. de Haas, te Bloemendaal, zich ook tee- kenende mevrouw P. de Haas, wordt door ons aangeraden, inlichtingen in te winnen aan ons kantoor of bij den beer inspecteur van politic. CENTRALE KEUKEN, BLOEMENDAAL. Spüslijst voor de week van 18—23 Febr. Middagmaal 12 uur v.m.: Maandag: Stamppot van boerenkool met spek. Dinsdag: Groentesoep. Woensdag: Hutspot met vleesch. Donderdag: Stamppot van zuurkool met spek. Vrijdag: Stamppot van savoyekool. Zaterdag: Stamppot van andijvie met vleesch. Middagmaal 6 uur n.m. Maandag: Haché, roodckool. aardappe len. Dinsdag: Varkenslapjes, savoyekool, aardappelen. Woensdag: Gehakt, spinazie, aardap pelen. Donderdag: Soep, boerenkool met gehak te biefstuk. Vrijdag: Visch, groenten, aardappelen. Zaterdag: Rundvleeseh piquant, spercie- boonen, aardappelen. Fietsers. Deze week uwe lantaarns ten 5 uur 43 minuten aansteken. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: diefstal vat lood en diefstal van ecu rijwiel. Gevonden en terug te bekomen bij G. van Apeldoorn, Elswoutsluati, te Over- veen, een doublé armband; aan bet bureau van politie te Overvecn, een kinderschoen tje. Verloren: een manchetknoopeen sportblouse en een koralen ketting BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 8 Februari tot en met Don derdag 14 Februari. Geboren: z. van J. W. Bijvoet en W. P. M. C. Bijvoet; z. van G. D. Helle waard en G. Baas. Getrouwd: P. de Looft" en M. Koorn. Overleden: J. van der Toorn, 41 j. J. van Schagen, 37 j.; L. van Santen, 29 j. OverledeninhetgestichtMee- r e n b e r g: A. van Tent, 69 j.C. M. Wes- selman, 68 j.; A. P. Ritschcr, 66 j.J. Hil- lebocr, 52 j.; E. J. M. Koekkoek, 50 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Instituut voor muziek. Het Haarlem sche Instituut voor Muziek gaf Vrijdag 8 Februari zijn tweede concert uit de voor genomen reeks van drie. Ditmaal hoorden we het Hollandsche strijkkwartet H. Leijdejisdorif, B. Mendes, C. Kint, Th. Canivez boeiden ons uitermate door hun perfekt samenspel, en schoonheid van toon. En dat bij een uiteenloopende ver scheidenheid van muziek. Beethoven, De bussy, Dvorak Het was een uitmuntende avond. RECHT EN WET. Eenige arbeiders uit Santpoort hebben dezen zomer op Zondag een stuk grond om gespit; de veldwachter achtte dit in strijd met de Zondagswet van 1815, omdat door de plaatselijke regeering geen schriftelijke toestemming was verleend. De kantonrechter te Haarlem verwierp het verweer van de beklaagden, dat zij geen openbaren arbeid hadden verricht en ver oordeelde hen tot een kleine boete. In hoo- ger beroep werd het vonnis bevestigd. Tegen inzending van 20 cent in post zegels verzendt d' VIOTOKIA-EBCN. Singel 512. Amsterdam, franco door liet geheole land een net uitgevoerde» Verjaardag kalender; onmisbaar voor elk huishouden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2