Voorjaar- en Zomerstoffen. A.H.VAN DER STEURT. kERK-AGENDA van bloemendaal. Zondag 24 Maart. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 uur, Prof. Muller, van 's-Gravenbage; Gebouw „Maranatha", v.m. 10 uur, Ds. J. A. v. Leeuwen, Jongelieden, samenkomst. Onderwerp: Twee sterke mannen- Geref. Gem., voorm. 10 u., Ds. J. C. Brussaardj nam. u., I)s. J. C. TrussaarJ. Heeren- en Dameskleermaker. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TEIEÏHOON 303. Heeft reeds ontvangen een groot gedeelte der nieuwe maar zonder welke het water des levens niet kan worden omhooggevoerd. Rechtsfilosofie is onderdeel \an de wijs begeerte van den mensch. üoede onderrichting is goede onder scheidingen te maken. De mensch is te onderscheiden naar zijn lichamelijken (plantaardig-dierlijken), zijn volledig menschelijken en zijn geestelijken trant. In de samenleving is de mensch op zijn volledigst, maar ook op zijn mensche- lijkst. In zijne mensehelijkhcid staat de mensch in het teeken der zedelijkheid. De samenleving is het saineiistreven van men- schelijke, van zedelijke menschen. In dit streven is tweeërlei; veranderlijk heid en richting. In hoeveel stellingen, verhoudingen, ver banden, steeds wisselend, zijn wij gebon den; wij veranderen ook in ons-zelf. De samenleving is eeuwige, altijddurende, ein- delooze verandering. Hiermede is a priori in het algemeen het goed recht van om wenteling van het bestaande erkend. Er is omwenteling eeuwigdurend, maar 't komt aan op 't moment van richting. Het is niet van belang of 'n schip vaart in het rond. of 't gesleept wordt or vaart op eigen kracht, maar 't gaat om de plaats waar het komt. De vraag is: wat is de richting van liet Eeuwige in het Al. Het Al-Eene komt alleen uit en tot zichzich, en de mensch die- de stein der stilte verstaat, kent dat. De mensch die de richting van het Eeu wige verstaat, doet liet ware door; het nict-doen. De Geest als opperste zelibewust- wording de ware verschijningsvorm van den Eeuwige in het Al-eeric, doet den mensch het ware ondergaan. Komen wij zoover dan weten wij; er is maar écne richting, al is in bepaaldheid die richting voor ieder mensch anders. De richting is: zich verliezen in den af grondelijk Absolute en zich. dan weder oin- keeren, tot liet leven en daar wat wij van God verstaan hebben, in daden doen. Dit is de eenig denkbare richting. Tot de richting komt de mensch, in de richting blijft hij door de spontane ingeving, de genade. lil zijne drieledigheid van lichaam, ziel en geest is de mensch niet driedeeiig, maar driegeledig. De moderne tijd, die het Een heidsbesef heeft, spreekt niet meer van deeien, maar van geledingen. Het Al-ecne leeft in geledingen. De mensch is eene geleding van het Al-eene, gcene afzonderlijkheid, maar eene bizonderheid, die meelevend in liet Al-eene te onderkennen valt. Al liet leven werkt, alle leven is beweging, gevoelen, denken (al is dit bewegen, gevoelen denken in alles naar de soort weer anders en onderling sterk onderscheiden). Als lichaamsleven is de mensch ingeweven in het rijk der tastbare dingen, naar zijn zielsleven in 't gevoelsbe- staan, als geestesleven in het rijk der in nerlijke denkbaarheden. Hij is ingeweven in het leven op persoonlijke wijze. De per soonlijkheid des menschen heeft dierlijk heid, mensehelijkheid, eeuwigheid. Zijne dierlijkheid groeit en vergaat, zijne mensehelijkheid gevoelt, is kracht, zijne geestelijkheid vergaat nimmermeer. Het Al-eene wisselt van verschijningsvorm, maar blijft in wezen .geestelijk, zichzelf. Zoo is de richting altijd weder tot den geest terug. Zoo is de groei van de per soonlijkheid een doortrokken worden van de natuurlijkheid met geest, een opgeheven worden tot den geest in de werkplaats der ziel, de gevoelswereld, het krachtenhuis. Doorzien wij zoo den aard en de taak der menschelijke persoonlijkheid, dan is ons ook duidelijk de aard en taak der samen leving. De samenleving is de groote werk plaats van de menschheidsziel, de groote gevoelswereld, het 'groote krachtenhuis, waar de strijd is van geest en stof, waai de stof moet worden doortinteld van en opgeheven tot geest, waarin de geest tot de stof nederdaalt om haar te formeeren in nieuwe geledingen, om te bouwen, te o'r- ganiseeren. De georganiseerde samenleving is slaat. zoodra zij persoonlijkheid, eigenheid lieeft. Aan deze algemeene begrippen begint reeds iets te schemeren van wat toepasse lijk zal blijken (omdat het waar is), ook op de samenleving van dezen tijd, ook voor ons handelen straks. Algemeene grondbegrippen zijn de wezenlijke bronnen van ons handelen. Eerst als de begrippen Staat en Recht gekend zullen worden, kan er vrede zijn. Vrede is niet stilte of rust of dood, maar vrede is de toestand van strijdbare ordelijk heid in mensehelijkheid van samenleving. (Wordt vervolgd.) T. Delftsche studenten hadden de voortref felijke gedachte bij den Amerikaanschen ge zant aan te bellen en te vragen of meneer thuis was. Meneer bleek natuurlijk in Ne derland niet thuis, uoddank niet. Het ware goed geweest, indien zij daarna waren ge gaan naar den Engeischen gezant, om te vragen of die meneer misschien uit wilde zijn. Op een dorpje was een Engelschman ge ïnterneerd, die daar kennissen maakte. Men groette hem, zooals men elkaar daar algemeen groet, zonder reden. Zoo n dom me Nederlandsche gewoonte Op 21 Maart zegt in de tram een der reizigers tot den man: 1 toke of my hat for you a few days ago, sir, but it was a mistake you know! Algemeene vroolijkheid, ook vanwege het gezicht van den geïnterneerde, die blijk baar niet wist of hij meelachen moest of kwaad worden en (deze woorden uit te spreken met ontblootc tanden)„knock down." Speenhoff moet zinnen op een nieuw lied, „het duikbootlied" grauw, somber, ichtioos als het diep der zee, het refrein moet zijn: english is mad must be drowned and dead. De Tweede Kamer lieeit met 'n hoeratje het Zuiderzee-ontwerp aangenomen. Een volk heeft de regeering die het ver dient, maar een volk dat in het geheel niet geregeerd wil worden, verdient niets. Laten wij ons eens eerlijk de vraag ^tel len wat bindt ons eigenlijk nog aan elkaar als Nederlanders? De drank, de lafheid, het bijgeloof, de geheime winst, de politieke drogredenen, de uiterlijke rust of de zalven de frase? Niet veel zaaks. De mannen van het „verdeel en heersch'' op elk ge bied hebben wel succes. GEMEENTEBESTUUR. Donderdag vergaderde de raad, onder voorzitterschap van den burgemeester. Af wezig waren de heeren Teding van Berk hout en Van der Hulst. Onder de Ingekomen Stukken was een rapport van de Centrale keuken; gedaan werd daarin het voorstel, de keuken op 27 April a.s. op te heffen. B. en W. zijn daar voor; het materieel zal echter niet van de hand worden gedaan, doch bewaard om mogelijk den volgenden winter te dienen. Een accountant zal na sluiting de boeken onderzoeken. De lieer Laan herinnert eraan, hoe hij reeds bij den opzet tegen deze Centrale keuken gekant was. Terugziend op haar w erkzaamheden, moet hij zeggen, dat zijn inzicht juist gebleken is. Hij vindt, dat deze inrichting veel te duur en onpractisch huisgehouden heeft. Wat de gemeente er in die vijf maanden heeft bijgelegd, is ont zettend. Trouwens zoo'n gebouw voor een halfjaar voor 700,— te huren, was onzin. Daarbij nog een dure loods te bouwen voor dien korten tijd, wijst ook niet op zuinigheid. Het nu gesloopte slachterijtje van Kohier had wellicht voor keuken kun nen dienen, maar dat is nu afgebroken. De Centrale keuken lijkt spreker een fiasco, en hij verzoekt het dagelijksch bestuur het cr op aan te sturen, dat het een volgend jaar goedkooper is. De voorzitter aanvaardt de uitdrukking fiasco niet, ook de heer Koolhoven verzet zicli tegen de critiek van den heer Laan: Wat had u dan verwacht? We hebben na tuurlijk van te voren heel goed geweten, dat de keuken geld kosten zou. We zijn geeii keukenmeiden, en de omstandigheden in aanmerking nemend, kunnen we tèvrc- den zijn. De keuken voldoet allen verbrut- kers uitmuntend. De heer Laan vraagt waarom ze dan eigenlijk gesloten wordt. De heer Koolhoven: De afname der por ties, vooral de 12uurs-porties neemt gere geld af; de keuken was vooral voor den winter berekend, voor besparing der brand stoffen; het blijkt, dat nu vele menschen weer thuis gaan koken om de aardappelen, door hen ingeslagen, bijtijds te gebruiken voör ze bederven. De keuken wordt nu onvoordeelig. De heer De Waal Malefijt wijst op tiet voordeel, dat de geheele uitrusting van het gebouw, zooals fornuizen, enz. door de gemeente voor dien prijs van 700,ook gehuurd worden kon; zulke fornuizen aan te koopen, was veel duurder geworden. En wat het slachthuis van Kohier aangaat, de slooping was vastgesteld; had de gemeente het huisje nochtans laten staan, dan had Kohier er wel op kunnen staan, om erin ie blijven. Neen, dat moést gesloopt. De discussie over dit onderwerp is hier mee gesloten, en het crediet tot een ma ximum van 10.000,voor de Cenirale Keuken wordt verleend. De keuken sluit 27 April a.s. en de gereedschappen, enz. worden door de gemeente niet van uc hand gedaan. Onder de verdere ingekomen Stukken waren een aanvraag der onderwijzers om loonsverhooging, een schrijven over gas- voorziening; welke beide naar B. en W. om advies gaan. De ijsbaan „Holland's Noor derkwartier" krijgt een jaarlijksche sub sidie van J 25,—. en de weduwe van den overleden machinist Bijl ziet haar pen sioen met 2,50 per week verhoogd. Dan komt er een verzoek aan de orde tot het verschaffen van meer regeerings- visch tijdens de vleeschschaarschte. Het rapport van den heer Hiemstra, directeur van het levensmiddelenbedrijf, wijst op de geringe hoeveelheid regeeringsvisch. welke hier wekelijks aankomt; gewoonlijk 'n hon derd pond; ook wel eens meer, maar soms ook niets; het aantal liefhebbers is ecliter zeer toegenomen; velen moeten na uren te hebben gewacht, zonder visch naar huis; als de gemeente nu, evenals zulks in Haar lem geschiedt, vrije visch tot een voldoende hoeveelheid aankoopt, zal zij daar weke lijks 275,moeten bijleggen. B. en W. stellen voor erop in te gaan. Nadat de weistandsgrens ook hierbij op ƒ1200,-- voor gezinnen zonder kinderen, op 1800, voor gezinnen met kinderen gesteld is, wordt dit voorstel aangenomen. Verzoeken om ontheffing van bepalingen der bouwverordening worden verleend aan den heer Bremer, die aan de Zandvoori- sche laan bijbouwen wil; aan den heer De Vries van Munster, aan dé Sparrenlaan, idem; aan den heer VanTienhoven.aan den Zwarten weg, idem; aan den heer Bulir- mann, Ter-Hoffsteedeweg, idem; en de da mes Bierens de Haan, die een huis op Sa- xenburg met riet willen doen dekken, wordt zulks toegestaan, (behalve door den heer Laan.) De verdeeling der gemeente in 3 slem- districten voor de raadsverkiezingen, worut daarna zoo gewijzigd, dat Ovcrveen het oificiëele deel der gemeente, waar het raadhuis gelegen is, I wordt in plaats vin Bloemendaal, een bloote formaliteit, door de wet geëischt. Aan de orde is nu wijziging van het we genplan „Oosterduin"; in de plaatsstelling van een weg voor een andere, in het plan aangeduide, op voorwaarde, dat alle bepa lingen en voorschriften, die op den verval len weg van toepassing waren, van kracht worden voor den nieuwen weg, echter met dien verstande, dat de eigenaresse van den weg, totdat deze door de gemeente in eigen dom zal zijn overgenomen, verplicht zal zijn, de langs dien weg te planten hoornen, indien deze mochten doodgaan, zoo spoedig ■mogelijk op haar kosten door nieuwe te vervangen, en dat de weg aangelegd en in orde gebracht moet zijn vóór 1 Januari 1921. Wordt goedgekeurd. Er wordt daarna besloten. aan de woningbouwvereniging „Bloe mendaal" een renteloos voorschot te ver- leenen van ten hoogste honderd tachtig duizend gulden 180.000,uit te betalen naar gelang de bouwmaterialen worden op geslagen, welk voorschot verrekend zal worden met het voorschot, dat de Vere niging overeenkomstig art. 30 der Wo ningwet en krachtens raadsbesluit van 22 Februari 1917 N°. 446, zooals dat den 15 November d.a.v. is gewijzigd, zal ontvan gen; ten einde dit voorschot te kunnen uitbe talen en ook te voorzien in eene behoefte aan kasgeld, die uit andere hoofde zou Kun nen ontstaan, eene tijdelijke geldleening aan te gaan van ten hoogste driehonderd duizend gulden 300.000,tegen eene rente van niet meer dan het wissel-disconto der Nederlandsche Bank. af te lossen vóór of op 31 December dezes jaars; de aflossing te voldoen uit het voorschot, overeenkomstig art. 33 der Woningwet van het Rijk te ontvangen ten behoeve van den bouw van bedoelde woningen en uit de gewone geldmiddelen der gemeente en de rente mede uit laatstgenoemde middelen. Het punt, dat hierop aan de orde komt. is het doen van betalingen uit den post „Onvoorziene Uitgaven", dienst 1917. De heer Laan deelt namens de linan- ciëele commissie mede, dat deze haar goed keuring daaraan geeft, en de zaak is be klonken. Dan wordt gewijzigd de verordening, re gelend den rang, het getal en de bezoldiging der ambtenaren ter secretarie, een aange legenheid van internen aard. waarbij de burgemeester de ongeschiktheid van het Raadhuis ter sprake brengt, en een uitbrei ding in dien zin oppert, dat het huis door Vermeer bewoond, voor de politie wordt ingericht, waardoor het politiebureau dan bij het raadhuis getrokken worden kon. De moeilijkheid is dan nog een woning voor Vermeer te vinden. De heer De Roo stelt voor, het huis, door De Haas bewoond, en dat deze van de ge meente in huur heeft, voor Vermeer te doen inruimen. Een besluit hieromtrent wordt echter nog niet genomen. De raad neemt, na een vraag van den heer Jacometti omtrent de juistheid der cijfers, waarop de voorzitter bevestigend antwoord geeft, met algemeene stemmen het volgende besluit: Burgemeester en wethouders te machti gen ten behoeve van voornoemden bouw aan de woningbouwvereniging „Bloemen daal". indien door het Koninklijk Nationaal Steuncomité de toegezegde fmanciëele steun tot een bedrag van 13.200,aan deze Vereniging niet wordt onthouden, te verstrekken een le hypotheek op de te stichten 11 middenstandswoningen op het voorterrein van het te bouwen complex aan de Rampenlaan, tot een bedrag van ten hoogste 47.600,—, af te lossen in 50 ge lijke annuïteiten tegen 4.856°/» en een voor schot groot 7500,tegen eene rente en aflossing van 5% per jaar, wek voorschot na 10 jaar eveneens op deze huizen als le hypotheek gevestigd zal worden onder ge lijke voorwaarden; aan genoemde vereeniging in erfpacht uit te geven, voor den tijd van 50 jaren, ge rekend vanaf den dag, nadat de huizen ter bewoning gereed zijn, de grond op de bij dit besluit belioorende kaart met groene kleur aangegeven, deel uitmakende van het kadastrale perceel sectie B. N". 2746 ged. en 3311 ged„ gelegen aan de Rampenlaan. Een en ander onder de volgende bepa lingen en voorwaarden: le. dat de gelden voor den bouw, voor zoover niet door het Steuncomité uitge keerd, telkens, bij het vervallen van een termijn in liet bestek bepaald, renteloos worden verstrekt, zullende rente en aflos sing eerst worden betaald, nadat de bouw voltooid is en de huizen ter bewoning ge reed zijn; 2e. dat bij het eindigen van het crf- pachtsrecht de op den grond gestichte ge bouwen kosteloos in eigendom aan de ge meente overgaan; 3e. dat bij faillissement, ontbinding oi vervallen-verklaring van de vereeniging of bij het niet nakomen der voorwaarden en bepalingen, waaronder üe gelden zijn ver strekt, de gemeente hot recht heeft de voormelde al of niet voltooide huizen met de daarop rustende lasten en verplichtin gen kosteloos over te nemen; 4e. dat de gemeente het recht licbbe en behoude om voor 4 woningen de huurders aan te wijzen en het verhuren der overige woningen geschiede onder goedkeuring van burgemeester en wethouders; en verder onder zoodanige bepalingen en voorwaarden als burgemeester en wethou ders iioodig of raadzaam zullen oordeelen. om in bovenbedoelde akten te worden opgenomen. Wel had de heer Bispinck de laatste be paling wat elastisch gevonden, doch toen de voorzitter hem had medegedeeld, dat het dagelijksch bestuur met die bepaling geen bepaalde bedoelingen had en zij er slechts aan was toegevoegd voor het geval ingrijpen van gemeentewege gewenscht bleek, was de lieer Bispinck tevreden, en ging het besluit er dus door. Bij de rondvraag vroeg de heer Bijvoet, naar aanleiding van de vele klachten, dat ingezetenen geen aansluiting voor elec- trisch licht konden krijgen, hoe het daar mede stond. De voorzitter deelde hem me de. dat matcrialennood de oorzaak was, doch dat door het gouvernement voorzie ning tegen het najaar was toegezegd. De openbare zitting was hiermede ge ëindigd, en de geheime, ter bespreking van belastingzaken, ving aan. S. PLAATSELIJK NIEUWS. Tuinbouw en Plant kunde. Voor do afd. BloemendaalVelsen de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, sprak Dins dagavond in hotel „Vreeburg" de heer C. Spaargaren Dzn. van Aalsmeer, over „het juist schrijven der plantennamen". De spreker wees allereerst op het nut der Latijnsche plantennamen voor liet in ternationaal verkeer en gaf een leerzaam overzicht van het „hoe" en „waarom". De namen worden steeds geschreven in deze volgorde: geslachtsnaam, soortnaam, variëteitsnaam. Bij het uitspreken krijgt gewoonlijk de derde lettergreep van achter den klom- toon; bij tweelettergrepige woorden de eerste lettergreep. Meestal heeft het twee de woord (soortnaam) dezelfde uitgang als 't eerste woord. Met zeer vele voorbeelden werd alles toegelicht. Na de pauze behandelde de lieer Spaar garen de cultures van de Aalsmeersche seringen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2