Voorjaar- en Zomerstoffen. VICTORIA-WATER A. H. VAN DER STEUR Jr. &ERK-A6ENDA VAN BLOEMENDAAL. Zondag 14 April. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 uur, Ds. v. Leeuwen. „Maranatha", v.m. 10 u.. JongeliedensameDk. Geref. Gem., vecrm. 10 u., Ds. J. C. Brussaard; nam. 5| u., Ds. J. C. Brussaard. Heeren- en Dameskleermaker. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Heeft voorradig eene ruime sorteering zich uitzettende, kon het zich niet binnen de grenzen der natiën houden eu moest uitbuitingsgebieden opzoeken; voor het geid moesten, ondernemingen gezocht worden en waar waren die beter te vinden dan bij voiken, die weinig of geen loon noodig heb ben, de z.g. onbeschaafde natiën, oostelijk van het Suezkanaal, waar volgens Kipling de 10 geboden niet meer gelden. Ook onderling gingen de kapitalen der natiën coticurree- ren in de gedaanten van kapitalistische na tiën. Zoo kon De Savornin Lohman zeggen; „Alle moderne oorlogen zijn zaken-oorlo gen". Krankzinnigheid is 't op die wijze zaken tc doen. De wil heeft allengs het intellekt verduisterd. Wil is hier genomen als sa menvatting van het natuurleven; intellekt als samenvatting van het geestesleven. De moderne sociaal-democratie heeft dit niet doorgrond. De moderne politiek, die zeer gecompli ceerd is. heeft aan het parlement zeer wei nig beteekenis gelaten, ook de beteekenis van het algemeen kiesrecht is daardoor veel verminderd. Zoo kon liet dat in, den tegen- woordigen wereldoorlog iedere natie zich onschuldig aanvaller en onschuldig aange vallene noemt. In dien toestand zijn de oude kuddeinstincten wederom naar voren ge komen. de traditiën van oude bevrijdings oorlogen zijn wederom, opgeleefd, de pers, de predikanten, de kerk, alles doet er aan mede, het persoonlijkheidsbesef raakt we derom zoek. Zoo beleven wij een nieuwen barbaarschen tijd, den tijd der moderne bar- naarschheid. Hoever de maatschappij uit de cultuursfeer gevallen is, blijkt uit de r.-k. kerk. De kerkelijke uniform (uniformsym bool van eenzijdige beschaving) verdwijnt voor de politieke uniform; geestelijken van het eene kerkgenootschap, maar van ver schillende nationaliteit, staan elkander naar het leven; de hooge idee der katholieke kerK ligt in den modder. Ten slotte dreigt het groot kapitaal machtiger te worden dan ooit. In de toekomst zal de imperialistische staat, waarin alles ondergeschikt is of wordt gemaakt aan. het zakenbelang, een nieuwe lijfeigenschap bewerken; op bevel van dien staat zal tegen wat ook en tegen wien ook en met welke middelen ook gestreden moe ten worden door de legers die als revolvers zich bevinden in de banden van den groot kapitalist; elk land wordt eene kazerne, de Staat heeft alles te zeggen, maar op zijn beurt zegt hij alleen wat 't zakenbelang voorschrijft. Geestelijk gaat de menschheicï aidus internationaal failliet. Want deze oor logen zonder ideeën liebben geen ander ein de, dan volkomen uitputting. Ook wij tloen daarin mede. De Koningin roept n.b. den geest van J.Pzn. Cocn op. De padvinderij is mede een uiting der r.-k. drilmethode. Is met dat alles een nieuwe cultuur mo gelijk Of een cultuur gelukt, hangt af van het karakter van de mcnschen, die haar moeten dragen. Mevrouw Kruijt heeft het eenig gezegd: de grenzen in de cultuur zijn overgangen van de eene heerlijkheid naar de andere heerlijkheid. Kr is maar één voorschrift: ieder moet het inet zijn eigen geweten wa gen; ieder moet weten wat hij in vrijheid kiest. Verder zij ons een heerlijke nuchter heid aanbevolen, terwijl wij elk het wagen met ons beginsel. Redding is er niet, dan die met de goddelijke Liefde, welke in sterke geesten leeft (de geest is sterk), 't aandurft, Christus, Franciscus van Assisi, Tolstöï (die geworden is; het geweten van Europa; verg. zijn kleine boekje: Over de beteekenis van het Leven) oud- en nieuw-Chineezen, dat zijn leiders. De nieuw-Chineezen in Am sterdam schrijven o. a.„De werkzaamheid van „den Hemel" in de cultuur is univer seel; zijn licht is zonder afname. Wat wenscht „De Hemel"? Dat de mcnschen el kander liefhebben. In den Hemel zouden geen groote en kleine staten zijn, maar groote of kleine qualiteiten in een cultuur. Die de menschen haat en schendt, zal onge lijk ervarea Die onder u groot wil worden, die moet uw dienaar zijn, enz." Er is weer 'n offer noodig, er zijn daden noodig, geboren uit 'n hevige en onverzet telijke liefde, een liefde die juist het tegen overgestelde is van sentimentaliteit en die ais 'i moet zoo koud is als staal. Dan zift ge sterk in datgene, waardoor ge wordt gedragen. Ieder zoodanige daad wordt nu een werelddaad. Men kan immers nü niet meer zooals vroeger, in stilte vermorzeld worden. Kanonnen, alcohol, ouderwetsche dogmatiek, verspilling in alles (prostitutie in liet groot), zij kunnen alleen aldiis wor den overwonnen. De enkelen in wie Het leeft, moeten het imperialisme doorgronden en zich meer inspannen; één volk van 1800 millioenen aardbewoners zijn wij. Een groo te taak ligt hier voor de vrouwen als moe ders, als droomheldinnen, inspiratricen van hunne mannen, die te veel worden ingeno men door huil eenzijdig zakenleven, in haar land. Heb den moed neen èn ja te zeggen, weest personen. Dood gaat gij toch; maar waarvóór gaat gij dood Ook de hond sterft, maar dat gij sterft aan een idee. dat hebt gij gemeen met den Christus. Het 1s het Sbuige voorrecht dat de mensch heeft boven liet dier. dat hij zich vrijwillig kan offeren, terwijl het dier geslachtofferd wordt. Anders zal ook voor ons gelden, dat de wereldgeschiedenis ons wordt 'n slag veld van het geluk der volkeren. Ik heb iets in u willen wekken: de heilige verwon dering, d.w.z. de actieve ontvankelijkheid voor het beste waarvoor gij openstaat: om u vrijer te maken en sterker, om u te ver voeren door iets nieuws, om u te verheu gen over iets schoons. Voorzoover wij orrs door de Natuur laten inspireeren, konit er ontaarding: de heilige menschen die ons inspireeren, voeren ons tot daden, die ons 't land van vrijheid en liefde doen betre den. Ons voelen zij: universeel; ons den ken: alomvattend, ons willen: het Konink rijk der Hemelen. Vraag u dus af vrouw," wat wilt gij: slachtoffer zijn of niet; man: wilt gij trouw zijn aan het beste in u of niet? Vooral wij hebben het goede voor beeld te geven, omdat wij zoo oneindig be voorrecht zijn. Wij moeten onzen rijkdom uitstorten in het leven, willen wij niet groo te misdadigers worden. Er is mij zelden zoo als hier bewust geworden, dat uit het lage land aan de zee de bloei des levens moet omhoog gaan. Wij moeten vrijwilligers worden in liet kruisleger van den geest, daarbij alle onrust en strijd dragende door eigen groote rust en ieder op eigen wijze. Kies dan óf de tijd, die geld, óf de geest, die God is. Van nu af aan kan niemand meer onwaar zijn. dan met een kwaad geweten. Leeft uit den geest. Een oude wijze luidde: bij mijn schipbreuk ben ik wel gevaren. Een nieuwe wijze luidt: mijn schip zinkt naar diepe zeeën, opge vangen door den grooten oceaan der eeu wigheid streef ik naar 'n nieuwen horizon. Op de vraag dus: is eert nieuwe cultuur mogelijk luidt het antwoord: rutarmate gij, menschen, haar mogelijk zult maken! Houd goeden moet, ik heb de wereld overwonnen! Zoo streven wij op om te zijn persoonlijk heden. Uit persoonlijkheden komt het nieu we leven en lof klinkt slechts tot Een. Tot zoover De Ligt. (Wordt vervolgd.) TOONEEL. Gastspiel Hermine Körner, ..Me dea", Trauerspiel von Franz (irill parzer. De wakkere impressario J. H. L. Bossard te 's-Gravenhage, heeft ons het genoegen verschaft een ensemble van Duitsche ac teurs en actrices van ReinhaTdt uit Berlijn naar Nederland te laten komen, onder wie de grootste stellig wel Hermine Körner Is. Wij hebben eene zeer indrukwekkende voorstelling van „Medea", dit drama var; de wraak van Grillparzer aanschouwd. Men kent de geschiedenis wel en wij zullen die dus maar niet verhalen. Prachtig spel ga ven dleze Duitschers. Behalve de vertolk ster van de titelrol moeten wij Manai Leiko, Kreusa, de pendant van Medea noe men. Vertegenwoordigde Medea de zwar te haat en wraak, Kreusa was de blonde liefde. De mannen waren minder goed dan de vrouwen, en de gedachte kwam in ons opAI hebben wij in ons land geen of wei nig actrices als Hermine Körner, acteurs als Ernst Benzinger (Krcon) hebben wij onjr. nog wel. zelfs nog wel betere. Ferdinand Bonn (Jason), dien wij destijds te Berlijn als Richard III in circus Busch hadden ge zien wat wij nog al „clownerie" vonden voldeed ons nu zeer en gaf wat wij zeker niet hadden verwacht sober en volmaakt goed geaccentueerd spel. Maar- alles draaide om de hoofdpersoon Medea, Hermine Körner, en wij hebben een avond van zeldzaam kunstgenot gesmaakt. Edmond Visser. met Limonade vervangt THEE als middag- en avonddrank.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2