TOONEEL. Schouwburg Jansweg. De zoo-en-zoo- vteiste voorstelling van „Mercadet" was Maandag 1.1. in den sehouwburg, en een dichtbezette zaal, een geestdriftig publiek. Zooals de vertolking van Royaards en, ae zijnen dubbel en dwars verdient. Met kan niet beter dan Royaards het doet, zouden wij voor ons zeggen. Eèn en al gloed en leven is het; precies zooals Balzac's werk gespeeld moét werden. Hulde, hulde aan Royaards en de zijnen. „Blank en Bruin", het bekende Indisch tooneelspel van Rassenhaat", had Vrijdag avond in den schouwburg Jansweg veel succes. Er waren niet zoo heel veel men- schen in de zaal, maar diè er waren, heb ben het pakkend tooneelspel geestdriftig toegejuicht. UIT ANDERE GEMEENTEN. Het Emmabloem-comitcit richt tot clc vrouwelijke ingezetenen van Haarlem en Omstreken den oproep; Helpt ons en ar de dames, die nu reeds eenige jaren ach tereen haar tijd en moeite geven, bij de Emmablocm-collecte op Maandag 22 April a.s., wij vragen slechts eenige uren uw hulp. De stad is zoodanig ingedeeld, dat elke wijk slechts een paar straten bevat, zoodat bij een voldoend aantal collectrices het werk spoedig is afgeloopen. Onthoudt ons uw onmisbaren steun niet. De vereeni- g'ing sluit het jaar 1917 met een tekort van 2200,- Bedenkt, dat de tuberculose bestrijding een zaak is van algemeen belang. Geeft u twee aan twèe op aan het Con sultatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41, en spoort uwe vriendinnen en kennissen aan ns ook te helpen! MUZIEK. De Belgische moderne kunstkring „Open Wegen", te Amsterdam, geeft een vijftal kamermuziekconcerten van Belgische meesters. Deze concerten, door de eersten der Nederlandsche en thans in Nederland vertoevende buitenlandsche artisten geor ganiseerd, zullen aan de kenners en lief hebbers van kunst een algemeen denkbeeld geven zoowel van de rol die de Belgische muziek heeft vervuld, als van de plaats welke zij in het muzikale leven inneemt, en die plaats is er een van beteekenis. CesaT Frank, Lckeu, e. aze zijn in Holland nog te weinig in eere. Deze concerten zui len er toe leiden, dat dit anders wordt. Toe gangsbewijzen zijn aan te vragen aan de Nieuwe muziekhandel Heiligenweg 5, Am sterdam. i Dirk Scliüfer. Wij woorden Zondag middag 1.1. de piano-uitvoering door Dirk Schuier hij. En wij hebben er geen woorden voor, zoö alleruitmuntendst. Men noemt Schafer wel Ncêrlands' eersten klavierspe ler. Welnu, daar zouden wij niet veel tegen kunnen inbrengen. Het was soms overwel digend, zooals deze man Beethoven, De bussy en vooral, ja, vooral Chopin speelt Het succes was dan ook zeer groot. We hopen van harte, dat Schafer zich meer in Haarlem zal laten hcoren. Zou er get:: kans zijn, dat hij ook hieT evenals te Am sterdam, zijn muziek-paedagogische concer- len-reeks geven kwam LETTEREN EN KUNST. Huldeblijk ilr. H. J. Kiewiet de Jonge. Naar wij vernemen heeft dr. Jan Vïth ue uitnoodiging der Huldigingscommissic om het portret van dr. H. Kiewiet de Jong-, den algemeenen voorzitter van het Alge meen Ncderlandsch Verb;,nd, te schilderen, aanvaard. In den kunsthandel De Bois, Kruisweg 66, Haarlem, zijn etsen van Nieuwenkamp en houtsneden van H. Wils te zien. Beider werk is heel interessant. Op 15 dezer opent de heer De Bois in zijn kunstzaal te Am sterdam een tentoonstelling van werken ,an Herman Kruyder, den Haarlemschen schilder, op wiens uitmuntende kwaliteiten reeds menigmaal in ons blad gewezen werd. x 1 Arti Zondag a.s. des namiddags ten 214 uur wordt in ..Arti et Ainicitiae" te Amsterdam een tentoonstelling van werk der leden geopend. VAN HIER EN DAAR. In het Afrikaansche blad „De Volksstem" van een paar maanden geleden, stond een artikel, door K. onder het opschrift „Pan- Repubiikcinisme" geschreven, dat in dit op zicht zeer de aandacht verdient. Men leze de inleiding: Waarom los van Engeland „Waarom wil ons 'n republiek lie Ik denk dis nou duidelik, dat die „ons" bestaan uit alle blanke inwoners van Suid-Arrika! Nie alleen om sentimentele redes nie, me alleen, omdat die „wereld" republieke wil lie nie, hoe dit al rede genoeg is. Laat mij eerlik wees: 'lot vir n paar daë gelede was ik vas oortuig, dat die Engelse, of beter gesê: die Imperiale konneksie vir ons hier in Suid-Afrika op die ooinblik die beste was, nie, dat ik dit sou begeer het nie bowe alle andere, maar nou ons eenmaal daarin is. Ik betoogde, dat dit vir ons wen- selik was om 'n deel uit te maak van üic groep vrije kolonie-state, wat die Britse Rijk vorm. Vir mij was die Unie-konstitusie, onder omstandighede, die beste vorm van vrijheid, en ik was oortuig, dat ons nog ten minste 'n halve eeuw aan die rokspantc van ou-ma Engeland moes blij hang, totdat ons die oop-broekc kon verruil vir 'n bc- hoorlike pantalon, onderbaatjie, met boor- tjie en das! Maar ik het reeds gesê; dat die tije verander, en ons saam met liulie, en ik het dus ook verander. Nie deur invloed en spietse van dese of die nie, maar auto mates, in stilte. En waarlik, 'n mens, wat nie kan verander met tije en omstandig hede saam nie. is vir mij 'n raaisel, want alles, de hele natuur, verander gestadig! Sonder dat ik eintlik verklaar, hoe en waar om, voel ik, dat ik anders begin denk oor die saak; voel ik, dat ons dit maar stadig aan kan waë, om, nie die hand los te ruk nie, en cu-ma kwaad te maak, maar soetjies aan te laat glij, met permissie, en in vriend- skapNatuurlijk, die groot gevaar vir ons hier, als 'n onmondige staat, was altijd die onverdedigde toestand van onse kuste, en die feit, dat ons nie 'n eie vloot het nie om ons self te bcskerm. En die saak was nie allen in die verleden nie, maar is nog vandaag die paaiboelie (schrikbeeld), die gogga (insect) maakt vir baba (kindje) bang" van onse Engelse medeburgers. Die eerste en laatste woord in die debat teen "n republiek was en is altijd: Wat zal van jullc worde, met julle ope kuste, als Enge- lands vloot nie meer kruis nie op die opc seeë van Suid-Afrika. Ah, ik erken, dit is 'n gogga daar-die! En tog sal ons lewe, en selfs dit waag, om in die middag 'n visste so af en toe te vang!" Üc N. A. O. R. maakt een Open Brief aan den Duitschen Rijkskanselier openbaar. Er wordt terecht in dat stuk teleurstelling uitgesproken over de vredes in het Oosten gesloten, welke vredes dan ook reeds als „Schwertfriede" bestempeld zijn. De N. A. O. R. spreekt in verband hier mee het verlangen uit, dat alsnog op een duurzamen vrede op volkenrechtelijken grondslag moge worden aangestuurd en de Duitsche regeering in dien geest de reeds gesloten vredesverdragen zal willen herzien. De Japunsche Commissie der vcreeniging tot verbreiding van kennis over Nederland in den vreemde, verspreidt een beginsel verklaring; zij streeft er naar. de bewo ners van Ned. Indië en van Japan tot meer wcderzijdsche waardeering te brengen. „Wij willen trachten," aldus fezen wij o. m. in dit stuk, „te voorkomen, dat tusschen deze volken een verwijdering zou ontstaan; en daar, waar onverhoopt eenig misverstand mocht zijn gerezen, is het streven dit uit den weg te ruimen. Terwijl wij alle Japansche aangelegenhe den en inzichten, die voor ons van belang kunnen zijn, zooveel mogelijk willen leeren kennen, waarschuwen wij met den mèesteti nadruk tegen kwetsende becordeelingoh, zooals er wel eens in Indië of hier te.lande zijn geuit; beoordeelingen die, voldoebde aanleiding missend, zonder eenig nut te deen de, ontwikkeling van vriendschap en goede verstandhouding zouden kunnen schaden." Philips' Gloeilampeniubriek verspreidt thans „Medcdeelingen uit het laboratorium van de N. V. Philips' Gloeilampenfabrie ken N°. 1". welke publicatie bedoeld is als eerste van deze reeks, waarmede de ven nootschap de wetenschappelijk-technische zijde van het vcrlichtingsvraagstuk in het algemeen en van haar bedrijf in het bij zonder wenscht te belichten. In deze pu blicatie zal de vennootschap regelmatig het resultaat van hare onderzoekingen en hare laboratorium-arbeid ter kennis brengen van belangstellenden. Een aardig denkbeeld. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. Bij A. W. Sijthofi's Uitgevers-maatschap pij is dezer dagen verschenen een brochure van mr. E. L. Th. Hoogenstraaten en J. Schortinghuis over: „Een goede Organf- satie-eisch voor een gezonde Levensmid delen-politiek", waarin getracht wordt een ïationeele en praetische oplossing te geven van het moeilijke vraagstuk van de pro ductie- en distributie-regeling in dezen crisistijd. Het is een geschrift, waarvan wij de le zing aan een ieder, die belangstelt in de greote vraagstukken dezer dagen, kunnen aanbevelen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 6