Voorjaar- en Zomerstoffen. VICTORIA-WATER A. H. VAN DER STEUR Jr. kERK-AGENDA van bloemendaal. Zondag 28 April. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 uur, Ds. v. Leeuwen. „Maranatha", voorm. 10 u., Jongeliedensamenk., Ds. C. L. Schuller tot Peursum. Geref. Gem., vocrm. 10 u., Ds. [J. C. Brussaard, H. Avondmaal; nam. 5^ u., Ds. J. C. Brus saard. Heeren- en Dameskleermaker. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Heeft voorradig eene ruime sorteering den lieer A. de Graaf te Bloemendaal aan te knopen den hem toebehoorenden grond voor de pereeelen Bloemendaalscheweg N". 9294, gelegen binnen het bestaande hekje, voor de som van 10,per M2 en den grond voor dezelfde pereeelen buiten het hekje voor 5,per M2, onder bepa ling dal het verwijderen van het ijzeren en houten hekwerk, dat verkoopers eigen dom blijft, en het verplaatsen van het me terputje geschiedde door den verkooper, waarvoor de gemeente hem een bedrag van 50,zal vergoeden, en dat de kosten van overdracht voor rekening der gemeente komen. Ook hierop had de raad niets af te din gen en keurde zonder bespreking een en ander goed. Thans was het ongetwijfeld belangrijk ste punt der agenda aan de orde en wel de nadere regeling der salarissen van verschillende gemeente-ambtenaren. Ter bespreking en vaststelling ging de raad in een langdurige, besloten zitting. Na her opening der openbare vergadering werden de voorstellen der schoolcommissie ten op zichte van het onderwijzend personeel met ecnige kleine wijzigingen aangenomen en daarna de voorstellen van B. en W. betref fende de andere ambtenaren en de werk lieden. De rondvraag gaf geen stof tot bespre king, waarna de raad zich met de gewone belasting-aangelegenheden nog eenigen tijd bezighield. PLAATSELIJK NIEUWS. Neil. Hond voor Vrouwenkiesrecht. „Ken Toekomstdroom over zedelijk maat schappelijke opvoeding". Voor een talrijk gehoor werd dit onderwerp 1.1. Maandag in Rusthoek" door Dre. P. v. Heerdt tot Kversberg met gloed en overtuiging behan- haudcld. „Assez détruit rebatissons!" Met dit woord van Rotnain Rolland als leitmoticf werd gepleit voor een doelbewuster opbou- wing onzer samenleving tot het Hoogerc. Noch van goede wetten, noch van staats zorg valt veel te verwachten, wanneer niet het geweten van de massa tevens spreekt. Eerst toen de publieke opinie door eene langzame opvoeding gewonnen was, ver dwenen brandstapel en slavernij. Zoo zal het ook met veel onrecht, misstanden en wreedheden gaan. Zelfs met dei, oorlog. Spreekster wees hierbij op de duidelijke voorteekenen van een ommekeer in üe algemcene begrippen: in alle oorlogvoe rende landen bestaan reeds nü vrij sterke stroomingen voor een vrede zonder an nexaties, geen eeonomischen ooriog, het zelfbeschikkingsrecht der olken, vermin dering van bewapening, een voiitet enbond een opperst internationaal gerechtshof. Zelfs onder Napoleon vond iedereen een veroveringsoorlog nog glorievol. Vooral ook met het oog op aigenteen kiesrecht en stem plicht is het een logische eisch bij de toekomstige generaties stelsel matig zuiver maatschappelijk inzicht en verantwoordelijkheidsgevoel aan te kwee ken. Deze soort opvoeding werd tot dus verre geheel verwaarloosd, moest liefst in alle scholen worden ingevoerd volgens het zeldzaam practische en bezielende systeem van de „Moral Education League", elders met groot succes toegepast. Hierop volgde eene duidelijke uiteenzetting van deze geheel nieuwe methode waarover belangstellenden alle gegevens kunnen vinder, in het boekje dat spreekster bij de Mij. van Goede en Goedkoope lectuur deed verschijnen: „De Bond van zedelijk on derwijs". Spreekster eindigde met een warm plei dooi om ook de reeds volwassen vrouwen en meisjes in deze richting althans ccnc kleine voorbereiding te geven, door zelf onderricht onder leiding van z.g. „maat schappelijke opvoedsters", eene nieuwig heid die binnenkort met veel ijver door den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht ter hand zal worden genomen. De vrouw blijve ech ter in dit alles echt vrouw, in de beste be- teehenis van het woord. De sekten moe ten elkaar in de ruimer geworden sfeer van invloed aanvullen, niet verdringen. Van de harmonische samenwerking van mannen èn vrouwen, beter en doelbewuster voorbereid dan thans, zal het ten slotte af hangen of de menschheid eenmaal de hoo- ge toppen zal bereiken van rechtvaardig heid, vrede en waar geluk, die nu nog o zoo verre schijnen.... en toch niet onbereik baar, getuige de vele andere verbeteringen van allen aard, welke reeds op menig ge bied werden verkregen zoodra de meerder heid maar tot beter inzicht was gekomen. MEVR. G. v. d. BRINK, Cor- setière, KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL" LANGE POTEN, DEN HAAG. De heer J. A. Laan ondervond bij zijn 70e verjaarfeest veel belangstelling. De jubilaris ontving vele bloemen, gelukwen- schen en geschenken. Onder veel belangstelling vierde D. H. A. Kooij Zondag zijn 25-jarig jubileum als huisknecht bij de familie Du Marehie van Voorthuijzen. Vele bloemen en geschenken. En een pracht van een versiering van zijn woning in de Wouwermanstraat te Haai- lem. De Zeeweg. Bij de Tweede Kanier is ingediend een wetsontwerp, houdende ver klaring van het algemeen nut der onteige ning van eigendommen, tioodig voor het aanleggen van den duinweg van de kom men van Bloemendaal en Overveen naar Zandvoort, mede ter bestrijding van werke loosheid. De Minister van Binnenlandsche Zaken acht aangevoerde bezwaren voldoende weerlegd, of althans niet van dien aard, dat de reeds bij koninklijk besluit in uitzicht gestelde medewerking voor de onteigening geweigerd mag worden. De eerste veiling. Dinsdag werd te Overveen de eerste bloembollenveiling ge houden. Kr was veel belangstelling. De prijzen waren goed. De Centrale keuken zal in verband met de opening der coöperatieve keuken op 1 Juni tot op dien dag geopend blijven. De Coöperatieve Keuken. Onder voor zitterschap van den heer Blok van Lacr hield de coöperatieve vereeniging „Konne mer Keuken" Dinsdag een vergadering. Kr bleek voldoende geldelijke deelname om tot de oprichting der keuken over te gaan. Daartoe werd besloten. Voorloopig krijgt de vereeniging het gebouw der Centrale keuken en de toestellen voor een jaar m gebruik. Voorloopig dus uitmuntend onder dak. maar de vereeniging gaat verder; zij wil zelf een gebouw oprichten; over den aankoop van een zeer gunstig gelegen stuk grond worden besprekingen gevoerd. De keuken zal met 1 Juni worden open gesteld. CENTRALK KEUKEN, BLOEMENDAAL. Spijsliist voor de week van 29 April 4 Mei Middagmaal 12 uur v.m.: Maandag: Stamppot van zuurkool. Dinsdag: Stamppot van snijboonen. Woensdag: Stamppot van spinazie. Donderdag: Hutspot. Vrijdag: Stamppot van savoyckool. Zaterdag; Stamppot van andijvie. Fietsers. Deze week uwe lantaarns ten 8 uur 48 minuten aansteken. Vleeschdistributie. Een onzer abonnees schrijft ons Vergun mij u te vragen hoe het komt, dat in de gemeente Bloemendaal maar steeds de 2 ons vleescli, waarop ieder per week recht heeft, niet gedistribueerd worden. In Haarlem geschiedt dit toch wel. Wèl ont vingen de onvermogenden in Overveen Za terdag 13 dezer 2 ons; doch overigens zit ten we nu al 14 dagen zonder vleescli. Het is toch een nïfes-distributie. Waarom krijgt Haarlem dan wèl, en onze gemeente niet Daarbij komt nog, dat ik en met mij vele gemeentenaren, steeds vleescli uit Haar- met Limonade vervangt T H E als middag- en avonddrank.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2