12e Jaargang. ZATERDAG 18 MEI 1918. No. 20 jtct Bloemcndaabcb Weekblad. Redactie en Administratie: Prijs per jaar f2.60 Advertentiën 10 cents per regel. Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 Haarlem. Afzonderlijke nummers 10 cent Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enz., worden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. IH. BLADERGROEN, Bloe- mendaalsche weg .VI, Telefoon 3413, Bloemendaal. Ook zijn daar steeds afzon derlijke nummers van ons blad verkrijg baar. Het vervolg VII van ons hoofdartikel wordt uitgesteld. PALLAS ATHENE. Te Amersfoort is opgericht de Interna tionale Stichting Pallas Athene, benevens de Nederlandsche afdeeling van Pallas Athene, beide gevestigd te Amersfoort. De Internationale Stichting heeft ten doel volgens artikel 1 der statuten: het bevor deren van levensverdieping in onderwijs en opvoeding. Zij tracht dit doel te bereiken door: a. het oprichten van afdeelingen, stichtin gen of daarmede overeenkomende licha men, die in verschillende landen voor dit doel werkzaam zijn: b. het bevorderen der samenwerking tus- sclien die afdeelingen; c. het samenwerken met andere stichtin gen en vereenigingen ten behoeve van onderwijs en opvoeding; d. het uitgeven van jaarboeken, zooals een Internationaal Studentenboek, van tijd schriften, zooals een Internationaal Or gaan voor onderwijs en opvoeding, en van boekwerken, welke haar doel die nen; e. andere wettige middelen. De Nederlandsche afdeeling tracht haar doel te bereiken door: u. het bevorderen van eenheid in het on derwijs in het algemeen; b. het bevorderen van de individueele ont wikkeling van den leerling; c. het oprichten van zelfstandig werkende onderafdeelingen voor het hooger, voor bereidend hooger en het middelbaar, het vak- en het lager en voorbereidend lager onderwijs; d. het bevorderen van eenheidsbesef en schoonheidszin in het onderwijs; e. het bevorderen van de oprichting of het oprichten van opleidingsscholen voor on derwijzend personeel, van modelscholen, van internaten voor lager- en middel baar onderwijs, van studentenhuizen voor hooger onderwijs, en in het alge meen van inrichtingen ten dienste van onderwijs en opvoeding; het bevorderen van opvoedkundige ken nis bij ouders; g. het organiseeren van congressen; h. het uitgeven van jaarboeken, zooals een nationaal studentenboek, van tijdschrif ten, zooals een nationaal orgaan voor onderwijs en opvoeding, en van boek werken, welke haar doel dienen; i. het oprichten van een informatiebureau voor huisvesting van studenten, leeraren, onderwijzers, enz.; j. het stichten van fondsen voor studie en reizen; k. het bevorderen van de oprichting van stichtingen of vereenigingen werkzaam voor onderdeden van haar doel welke, met toestemming van den Raad aan ae Nederlandsche Afdeeling verbonden, on derworpen zijn aan de statuten en regle menten van Pallas Athene en van de Nederlandsche afdeeling; I. het samenwerken met andere stichtingen en vereenigingen in Nederland ten be hoeve van onderwijs en opvoeding; m. andere wettige middelen. Van de zelfstandig werkende onderaidee- lingen heeft alleen de L. ().-afdeeling haar werkzaamheden aangevangen onder vooi- zitterschap van dr. W. W. van der Meulen, met den heer J. G. Bos als secretaris. Deze onderafdeeling is begonnen met het ontwerpen van een ideaal algemeen leer programma voor modelscholen, dat later behalve voor zulke scholen ook uitgewerkt zal worden in verband met de bestaande toestanden. Dit algemeen programma zal als basis kunnen dienen voor de leerplan nen van de overige onderafdeelingen. Verder is opgericht een onderafdeeling voor algemeen religieus en aesthetisch on derricht, dat door kinderen van alle ge zindten kan worden gevolgd; als eerste le den van deze afdeeling zijn toegetreden mei. M. Bersma, dr .J. D. Bierens de Haan, ds. H. J. van der Brugh, dr. W. H. Denier van der Gon, J. de Jager, J. N. Lauweriks, dr. K. Proost. T.z.t. zal medewerking gevraagd worden aan dames en heeren uit alle stan den, die geschikt en bereid zijn dit onder richt te geven. Voor hen zullen in verschil lende plaatsen opleidingscursussen worden gegeven. Het bestuur van de Ned. afd. heeft zich in verbinding gesteld en zal zich nog in contact stellen met verschillende studenten en studenten-organisaties, ten einde te ko men tot de oprichting van de studenten- afdeeling, een eenheidsverband van studen ten in Nederland ter verdieping van hun studie, o. a. door meerdere samenspreking, zoowel met de hoogleeraren als onder el kander, om dit mogelijk te maken, moeten groote studententehuizen worden opge richt. De Ned. Afd. van Pallas Athene wordt beheerd door een Raad van Bewindvoer ders, waarin voor het eerst zitting nemen: dr. N. Adriani, Oegstgeest; dr. E. Bone bakker, referendaris van onderwijs, Utrecht; J. C. Bos, directeur Haagsche Schoolvereeniging, Den Haag; prof. dr. J. A. van den Broek, Utrecht; C. Bruin, hoofd- Hilversumsche Schoolvereeniging, Hilver sum; dr. J. Clay, Delft; dr. J. C. L. Gode- froy, Amsterdam; dr. C. P. Gunning, Rec tor Amsterdamsch Lyceum, Amsterdam; prof. N. Jordan, Utrecht; mevr. 1. Kleber Denig, Amersfoort; prof. dr. J. Lindeboom, Groningen; dr. W. W. v. d. Meulen, voor zitter Haagsche Volksuniversiteit, Den Haag; H. van Mook, Leiden; H. van Mou- rik Broekman, directeur H. B. S., Haarlem; dr. G. A. Ootmar, Haarlem; J. A. Ort Jr., directeur Instituut Ort, Rotterdam; D. W. 11. Patijn, Baarn; J. D. Reiman Jr., Amers foort; prof. K. H. Roessingh, Leiden; prof. dr. J. A. Schouten, Delft; mr. dr. M. Tydeman, Amersfoort; dr. J. van der Valk, Rector St. Marnix Gymnasium, Rotterdam, dr. A. de Vletter, Den Haag; mej. M. S. v. d. Willigen, mej. G. te Winkel, Amster dam; Herman Wolf, Haarlem. Als eerste bestuursleden treden op: J. D. Reiman Jr., voorzitter; mr. dr. M. Ty deman, secretaris; mevr. L. KleberDenig, 2e secretaris; D. W. H. Patijn, C. Bruin. Daar de onderafdeelingen zelfstandig werkende lichamen zijn, is de arbeid van het bestuur in hoofdzaak administratief. Het bestuurscollege kan later indien ge- wenscht, worden uitgebreid met vertegen woordigers uit en door de onderafdeelin gen aangewezen. De onderafdeelingen zullen moeten zijn een verceniging van werkers, die het leven in de onderwijswereld vertegenwoordigen. Door het samenvoegen en samenwerken van al deze krachten wordt een eenheids- :eesl geboren, die het geheeie onderwijs langzamerhand zal doortrekken, levend houden. In en uit een staatslichaam kan dit niet geschieden, omdat het onderwijs, de ondervinding heeft hei aangetoond, voort durend lijdt onder partijpolitiek waardoor een departement van onderwijs nooit tot zijn recht kan komen, daar het in plaats van een zelfwerkend lichaam te zijn tot eer staatsmachine wo.ct verlaagd, tot groot nadeel van de bevolking. Allen, die belang stellen in het doel van de Stichting, het oevorde-en van levens verdieping in onderwijs en opvoeding, en in beginsel bereid zijn in een van de onder afdeelingen hun medewerking te verkenen, ook zij, die de Stichting financieel willen steunen, worden verzocht zich te richten tot het secretariaat, Prinses Marielaan 2. Een minimum bijdrage is niet vastgesteld. De begunstigers zullen de verschillende stukken ontvangen, die van de Stichting uitgaan. PLAATSELIJK NIEUWS. Ongeveer overeenkomstig het model eenigen tijd door de adviseurs der ge meente in zake de grensregeling voorge steld, zal heden over 8 dagen voor het eerst verschijnen een crisis-courant voor Bloemendaal. De gemeente geeft een bij-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 1