PIANINO N.V.HOENDERDOS' BR ANDSTOFFENHANDEL straat te hebben, in afwachting van hunne opzending naar een rijksopvoedingsgesticht, vanwaar ze dan veelal worden gezonden naar aangewezen gezinnen. Ingevolge de wet doet de Officier van Justitie de noo- dige voorstellen omtrent de tijdelijke onder brenging van den minderjarige aan den Minister van Justitie. De minister is o. i. niet gerechtigd goed te keuren of te bevelen, dat deze onderbrenging ontaardt in een straf. Onze maatschappij is wel in de war. Een verzoek om gratie wordt niet inge willigd, want deze vcroordeeling behelst geen strafoplegging. Afscheidsgeschenk aan dr. De Hartog. Voor een goed gevuld kerkgebouw werd Maandagavond in het gebouw van den Protestantenbond te Haarlem, aan dr. A. M. de Hartog, bij diens vertrek naar Amster dam, door het bestuur der vereeniging „De Middaghoogte'' een afscheidsgeschenk aan geboden. Dit bestaat uit eene in marmer gehouwen beeld, voorstellende het Afscheid, uitgevoerd door de Haarlemsche kunstenaar H. A. v. d. Eijnde. Aan de rechterzijde van het marmerblok zijn aangebracht de woorden: „Opgedragen aan dr. A. H. de Hartog door de velen voor wien zijn wer ken ten zegen werd. 1910. Haarlem- 1917." Links staat: „Hooger dan de smart der scheiding is de vreugde over hetgeen aan eeuwige waarde werd ontvan gen." Tegelijk met dit beeld werd aange boden een fraai uitgevoerd album, waarin de namen der gevers voorkomen. De heer Jac. Rustige, voorzitter van „De Middaghoogte", voerde het woord en bracht in een gevoelvolle toespraak den scheiden den leeraar dank voor alles hetgeen deze voor de vereeniging heeft gewrocht. Bei den, de spreker als dr. De Hartog, waren door de plechtigheid van het oogenblik zeer aangedaan. Verder sprak de heer A. Differs Azn. nog eenige oogenblikken onder het overhandi gen van het album, terwijl de heer Rustige het doek van het beeld trok. Na hem betrad mr. P. H. O. van der Helm, secretaris van de dr. De Hartogstichting, den kansel en deelde mede, dat het hem na veel moeite en met behulp van dr. Rutgers van der Loeff, den gemeentebibliothecaris, gelukt was een tamelijk volledige verzameling bij een te krijgen van de werken van dr. De Hartog en die tegen hem geschreven zijn. Van deze verzameling is een catalogus ge maakt en thans achtte spreker het een groot voprrecht dr. De Hartog het eerste exemplaar te mogen aanbieden. Deze aan vaardde het kostbare geschenk met de woorden „wat een schat". In een treffende rede bracht dr. De Har tog zijn dank en eindigde met gebed, waar na de gemeente hem staande toezong Gc- zang 96, Halleluja, eeuwig lof en eere. Daarna werden de talrijke aanwezigen in de gelegenheid gesteld oin dr. De Hartog en diens echtgcnootc de hand te drukken. Allen maakten hiervan gebruik. mevrouw Mien SijbrandiHalberstadt haar gewone jaarlijksche openbare les in „De Kroon'' te Haarlem. Het is onnoodig te zeggen, dat de zaal wederom stampvol was met luisterende ouders, familieleden, vrienden en verdere belangstellenden in de jeugdige zangbeoefenaarsters. Het programma, dat ten gehoore ge bracht werd, was wederom vol afwisseling, en werd door het publiek, getuige de luide en vele bijvalsbetuigingen, dan ook zeer ge waardeerd. Wederom een groot succes bij de vele voor de bekende zangleerares. Jubileum. Zaterdag vierde de heer Wijnoldy Daniels onder zeer groote be langstelling zijn 25-jarig jubileum als ge meente-secretaris van Velsen. De nieuwbenoemde directeur der Haar lemsche school voor kunstnijverheid, de heer H. C. Verkruijsen, en de nieuwbe noemde directeur van het museum voor kunstnijverheid, de heer Otto van Tussen broek, werden Zaterdag 1.1. geïnstalleerd. Ons scherpe stukje over het schandaal te Heemstede, waar het voor allen bestemde wandelbosch „Groenendaal" wel werd open gesteld voor roomsche tooneelspelers, maar niet voor de vrijzinnig-godsdienstigen heeft, gelijk te verwachten was, velen ge wond. Dit was te verwachten, de waarheid verwondt vaak. Intusschen heeft niemand de houding van den Hcemstecdschen ge meenteraad verdedigd. Om misverstand te voorkomen, melden wij, dat voorzoover wij weten, niet de vereeniging van vrijzinnig- godsdienstigen zich heeft beklaagd. Deze vereeniging stelt, als alle christenen, den levenden Jezus Christus allen als toon beeld en tot voorbeeld. Wij spreken den wensch uit. dat de lijdelijke houding der vereeniging niet voortspruit uit de opvat ting, als zou de levende Christus een slappe, kwallige, onkrijgshaftige ideëele figuur zijn, die onder verdraagzaamheid zou verstaan, het géén aanstoot geven, d.w.z. liet uiterlijke z.g. fatsoen zonder meer. Niemand hectt sterker aanstoot gegeven dan Jezus, waar mee niet gezegd is dat wij, aanstoot geven de, altijd christenen zijn. VAN HIER EN DAAR. Dat het Duitschland ernst is geweest met zijne bedreiging van Nederland, nu ongeveer een maand geleden, blijkt o. m. uit het feit. dat in den inham bezuiden Coe- vorden Duitsch zwaar geschut stond inge steld op de spoorweg-emplacementen van Zwolle, zoodat op het eerste sein uit Ber lijn troepenverplaatsingen uit het noorden van ons land naar 't centrum konden worden belemmerd. Als de Keizer ons nu die kanonnen leverde, en Hagenbeek plaat ste in den inham van Coevorden MEVR. G. w. d. BRINK, Cop- setière, KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. Openbare les. Zaterdagmiddag gat Verkiezingen. De verkiczingsactie is begbnneri. De be langstelling is over het algemeen nog ge ring. Van de verschillende richtingen die fn ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL" LANGE POTEN, DEN HAAG. de verschillende partijen zelve elkaar krui sen, noemen wijbehoudend of vooruit strevend; onverschillig of warmgestemd voor volksontwikkeling; pro- of anti-cle- ricaal; pro-entente of pro-Duitsch; min of meer voor of tegen het openbaar onderwijs voor of tegen staatsinmenging tot zekere grenzen; materialisten en idealisten? Mogen velen de stilte, die aan den storm vooraf gaat, zich ten nutte maken om te overden ken, hoe betrekkelijk alle partij-verschillen zijn. Het is trouwens verklaarbaar. Ze be palen elkanders richting. RECHT EN WET. Welke bevoegdheden bezit de secretaris eener hmircotnmissieEen onlangs voor gekomen geval, dat de secretaris eenei huurcommissie eene briefwisseling opende met den kantonrechter over eene beslis sing zijner commissie, waarmede hij het niet eens was, geeft ons aanleiding deze vraag te stellen en te beantwoorden. De secretaris eener huurcommissie heeft naar onze meening geenc bevoegdheden, althans niet deze van zich hetzij op de zittingen, hetzij bij de beraadslagingen der commissie met eigen meennigen ongevraagd te mogen laten gelden. Deze secretaris is penvoerder, op de wijze van een griffier bij een rechter lijk lichaam. Hij heeft op te nemen en te verwerken, te denken en te schrijven, maar zich lijdelijk te verhouden ten opzichte van de zaak, de partijen, de commissie of den hoogcren rechter. .Dit alles behoort tot het wezen van zijn ambt, is dus regel, afwij kingen zouden hun grond alleen kunnen vinden in uitdrukkelijke wettige bepalingen. KERKNIEUWS. De Remonstrantsche Broederschap heeft tegen de bedenkingen van Haarlem en Gro ningen in, het voorstel aangenomen van Rot terdam om een hoofdelijkcn omslag te hef fen van 0,75 het lid, tot algemeene ver betering van de bezoldigingen der leeraren. De ijverige en nauwgezette penningmeester der Haarlemsche gemeente, onze plaatsge noot, de lieer P. C. A. van der Breggen, die jarenlang met oneindige liefde de stoffelijke belangen der gemeente keurig behartigd heeft, was van deze heffing geen voor stander. INRICHTING voor HEILGYMNASTIEK en MASSAGE. IE* AKOK. Bloemend aal De Genestetweg 28, te koop gevraagd. Brieven mei opgaaf, merk en prijs onder Nq. 9998 Kantoor v. d. Blad. BLOEMENDAAL, Bloomendaalseho weg. Telefoon 2857. HAARLEM, Leidsohe plein 15- Telefoon 773. 19

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 3