VICTORIA-WATER ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. Hoe voeden wij ons thans het best is de titel van een boekje vol raadgevingen en voorschriften betreffende de keus en de be reiding van smakelijke, voedzame spijzen; het boekje werd geschreven door tnej. Mar- tine Wittop Koning; uitgeefster is de maat schappij „Elsevier", Amsterdam. Men kan zi.ii het boekje voor den geringen prijs van 35 cent verschaffen. „Hoe Siberië een Russisch land is gewor den", wordt in een bij de Hollandia-druk- kerij te Baarn uitgegeven geschrift nage gaan door A. W. Stellwagen. Het is even; is andere geschriften van dezen sehrij.er, zeer belangwekkend. Wij schrij ven het slot van deze studie hier over: Of de toekomst betere verhoudingen bren gen zal, kan men hopen, maar niet voor spellen. Maar zoo neen, dat is, indien In later tijd nieuwe botsingen komen, dan zal Öost-Siberië moeilijke dagen kunnen bele ven. Hetzij Japan (cm Korea) alleen, ol China alleen, of beide vereenigd, in al deze gevallen zou zelfs heel Siberië niet bij machte zijn zich te verdedigen. Meer dan ooit zal het Rusland van Noord-Azië be hoefte hebben aan blijvende vereeniging met het Moskovietische moederland om te gen het gele gevaar een gewenschten steun te bezitten. Op dien grond mag men het dun ook voor onwaarschijnlijk houden, dat Siberië zich van eigenlijk Rusland afschei den zal. Indien het Tsarenrijk bestemd is om in afzonderlijke republieken gesplitst te worden, dan zou ook Siberië een eigen staat kunnen worden, eene republiek met de witgroene vlag, maar die zich met de overige Russische landen in één statenbond diende te vereenigen. Zoo alleen kan het een Russisch land blijven. Eenige gebouwen en meubelen. Wij schreven hier ter plaatse reeds meer dan eens over het werk van den rijkbegaafden bouwmeester A. J. Kropholler te Scheve- ningen, naar aanleiding van werken, welke wij hier en daar van hein zagen. Thans geeft de heer Kropholler bij dr. Gustav Schueler te Bussum een zeer fraai en leer zaam boekwerk uit, bevattende eenige der door hem ontworpen en onder zijn toezicht uitgevoerde gebouwen en meubels. O. m. vinden wij er afbeeldingen van gevels en vertrekken van landhuizen te Laren en te Hilversum, villa te Zandvoort, kerken en pastorieën te Scheveningen, Beverwijk, enz. De afbeeldingen zijn zeer smaakvol en de monstratief, en geven een voortreftelijken indruk van Kropholler's werk, dat naar ons oordeel al niet beter gekenschetst worden kan dan met-de volgende regelen uit zijn eigen inleiding: De landelijke en eenvoudige stadsbouw- trant, zoover daarin de oude tradities be treffende constructie zijn gevolgd, geven ongezocht maar ook onbewimpeld uitdruk king aan het doel en aan de toegepaste bouwstof. Men kan gerust zeggen, dat in alle tijden en op alle plaatsen het eenvou- dig-weg bouwen, zonder te streven naar bizondcre uitdrukking, heeft geleid tot een, zij het dan ook gewoonlijk bescheiden, in zijn soort zuiveren stijl. Langs dezen weg erkent Kropholler,— heeft ook hij allereerst getracht zijn werk tot schoonheid te maken. DE NIEUWE HA..VBLE.M30HE SJtloUWBUiiG. Rumenië en den wereldoorlog Aug. 1916 Januari 1917 is de titel, Een krijgskundige studie is de ondertitel van een bij Bruna's Uitgevers Maatschappij verschenen werk van den luitenant-generaal b. d. W. O. F. Snijders. Het boek is voortreffelijk uitge voerd; band, druk, lettersoort, de talrijke schetskaarten en vooral de losse landkaart op schaal van 1 1.500.000 in onze to pografische inrichting vervaardigd, doen aan ontwerpers en uitvoerders alle eer aan. De inhoud is, zooals men van den heer Snijders verwachten mag; hoewel buiten dienst, leeft hij sterk met het tragisch we reld-gebeuren mee. Hij als soldaat is vol bewondering voor de verrichtingen der Duitsche legers en hun aanvoerders, in het bizonder den cavalerie-generaal Macken- sen. Het lot van Rumenië treft hem (en ons) niet als onrechtvaardig omdat dit land in 1913 Bulgarije in den rug aanviel, daai- van voordeel behaalde en deze taktiek her haalde op een (.ogenblik dat de gezanten der Entente het hadden wijs gemaakt, (wat trachten die lieden iemand al niet op oen mouw te spelden!) dat hunne meesters aan de winnende hand waren. Het boek van luitenant-generaal S laat zich gemakkelijk lezen, het staat in dit op zicht op één lijn met veel Duitsche oorlogs literatuur, die meestal journalistieke vlot heid met degelijkheid vereenigt. Kritisch gelezen (men moet nooit anders lezen!) is uit dit boek veel te leeren omtrent Rutne- nië's taal, land en volk, oorlogvoeren in het algemeen, en den in Rumenië gevoelden oorlog in het bizondcr. Het vraagstuk der weerloosheid is de titel van een geschriftje, dezer dagen door de Hollandia-drukkerij te Baarn in het licht ge geven. Het op het oogenblik zoo veelbe sproken vraagstuk wordt in dit werkje be schouwd van drieërlei standpunt ,n.l. van dat der letterlijke toepassing van Christus' voorschrift: „Zoo iemand u op de rechter wang slaat, keer hem ook den linker toe"; het tweede sluit zich bij die opvatting aan, doch met dit voorbehoud, dat dit alleen geldt voor wie Jezus geest ten volle in zich opnamen; het derde wil het voorschrift gewijzigd zien overeenkomstig de eischen van onzen tijd en onze beschaving. Wij kunnen de lezing van dit merkwaar dige geschriftje aan ieder aanbevelen. Christelijke v r ij h e i d. Aan een artikel „Christelijke vrijheid", door dr. O. A. v. d. Bergli van Eysinga in het tijdschrift „Voor hooger leven" geschre ven, ontleenen wij hieronder eenige uitspra ken: „Wordt den kinderkens gelijk!" wil niet zeggen, dat wij wederom onmondig en on wetend moeten worden, kinderachtig en zonder besef; het wil zeggen: wordt zoo groote menschen naar den geest, dat gij den eenvoud der kinderen wederom erlangt, dat gij u niet geneert om weder klein en nederig en natuurlijk te zijn. Waarom willen wij toch altijd anderen overtuigen van ons goed recht Is het mis schien ook, omdat wij zeiven in ons gemoed niet ten volle verzekerd zijn Als uwe be doeling goed is en gij weet uw hart rein, en de wereld miskent uw daden: uwe vroo- lijkheid noemt zij lichtzinnigheid en uwe menschlievendheid noemt zij speculecren op menschengunst en uwe heilige liefde noemt zij zinnelijken lust; och. denkt dan maar: zooals de waard is, zoo vertrouwt hij zijne gastenDe wereld en hare waardeering heeft maar een bedroefd klein beetje te be- teekenen in mijn oog. Wij moeten eens wat minder bang zijn voor de menschen, wat meer geloofsverzekerdheid bezitten. Staat gij tegenover de dingen hierbene den zóó, dat zij niet over u hecrschen, maar u dienen en medewerkers zijn tot uwe blijd schap? Dat is christelijk. Zich onthouden van allerlei, dat moge roomsch zijn: vasten en coelibaat en zelfkwelling; christelijk is met, Limonade vervangt THEE als middag en avonddrank.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 3